دی والپروئکس سدیم Divalproex sodium


دی والپروئکس سدیم با نام تجاری دپاکوت ( (Depakote) برای درمان انواع مختلفی از اختلالات تشنجی استفاده می شود٬ که گاهی اوقات نیز همراه با داروهای دیگر تشنج استفاده می شود.

دی والپروئکس سدیم ترکیبی از دو ماده مشابه والپروئیک اسید و والپروات سدیم است. این دارو ضد تشنج است و برای درمان اختلال دو قطبی، صرع و تشنج و جلوگیری از سردرد میگرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.تشنج علامتی ناشی از انفجار فعالیت الکتریکی غیر طبیعی در مغز است. دی والپروئکس سدیم با کاهش این فعالیت‌های الکتریکی غیر طبیعی به جلوگیری از تشنج کمک می‌کند.

اختلال دو قطبی یک بیماری طولانی مدت است که شما در آن دوره‌های افسردگی (نرخ پایین) و شیدایی یا جنون خفیف (نرخ بالا) را تجربه می‌کنید. دی والپروئکس سدیم برای درمان نوعی از شیدایی ناشی از اختلال دو قطبی به شما تجویز می‌شود. عملکرد دقیق آن مشخص نیست؛ اما احتمالاً سطح برخی مواد شیمیایی مغز را که بر خلق و خوی شما تأثیر گذارند را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در نتیجه موجب حفظ خلق و خوی شما در محدوده طبیعی می‌شود.

والپروئکس سدیم در درمان حملات جنون مربوط به اختلال دو قطبی (افسردگی شیدایی)، و برای جلوگیری از سردردهای میگرنی استفاده می شود.

مکانیسم اثر

اثر ضد تشنج:‌ مکانیسم اثر دارو مشخص نیست. اثر این دارو ممکن است ناشی از افزایش غلظت اسید گاما ـ‌ آمینوبوتیریک (GABA) (که یک واسطه عصبی مهارکننده در مغز است) باشد. همچنین، والپروات ممکن است کاتابولیسم آنزیمی GABA را کاهش دهد.
زمان لازم برای شروع اثر درمانی دارو ممکن است یک هفته یا بیشتر باشد. این دارو ممکن است با سایر داروهای ضد تشنج مصرف شود.

فارماکوکینتیک

جذب: بعد از مصرف خوراکی به سرعت به اسید والپروییک تبدیل و به صورت کامل جذب می‌شود.

پخش: در سرتاسر بدن به سرعت انتشار می‌یابد. 95-80 درصد به پروتئین پیوند می‌یابد.

متابولیسم: در کبد متابولیزه می‌شود.

دفع: از طریق ادرار، و مقداری از آن نیز از راه مدفوع و تنفس دفع می‌شود. غلظت دارو در شیر 10-1 درصد غلظت سرمی است.

مقدار مصرف دی والپروئکس سدیم

الف) درمان حملات ساده یا کمپلکس صرع غیاب (صرع کوچک) و حملات چندگانه صرعی شامل صرع.

بزرگسالان و کودکان: ابتدا مقدار mg/kg/day 15 در 3-2 مقدار منقسم خوراکی یا وریدی مصرف می‌شود. ممکن است هر هفته مقدار mg/kg/day 10-5 به این مقدار اضافه شود تا حداکثر مقدار مصرف به mg/kg/day 60 در 3-2 مقدار منقسم برسد. توصیه می‌شود depakote ER در کودکان کمتر از 10 سال مصرف نشود.

ب) مانیا:‌ فقط دیولپروکس سدیم.

بزرگسالان: ‌شروع 750 میلی گرم خوراکی (آهسته رهش) روزانه در دوزهای منقسم یا mg/kg 25 یک بار در روز (Depakote ER). دوز دارو براساس پاسخ بیمار تنظیم می‌شود. حداکثر مقدار مصرف برای تمام اشکال دارویی mg/kg 60 روزانه می‌باشد.

پ) پیش گیری از سردرد میگرنی:‌ فقط دیولپروکس سدیم.

بزرگسالان: شروع 250 میلی گرم خوراکی (آهسته رهش) روزانه دو بار در روز. تعدادی از بیماران تا 1000 میلی گرم در روز به دارو نیاز دارند. یا 500 میلی گرم ( Depakote ER) خوراکی روزانه برای یک هفته. سپس 1000 میلی گرم خوراکی روزانه مصرف می‌شود.

ت) صرع کمپلکس پارشیال.

بزرگسالان و کودکان 10 سال و بالاتر: mg/kg 15-10 خوراکی یا وریدی روزانه. سپس mg/kg10-5 روزانه در فواصل هفتگی تا حداکثر mg/kg 60 افزایش می‌یابد.

تنظیم دوز: در بیماران مسن با دوزهای پایین تر شروع شده و افزایش دوز با سرعت کمتری انجام می‌شود. دریافت مایعات و مواد غذایی، دهیدراتاسیون، خواب آلودگی و عوارض جانبی دیگر به صورت مرتب کنترل شود.

هشدارها

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دی والپروئکس سدیم ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 

در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.

اگر شما و یا یکی از نزدیکانتان مشکل کبدی دارید.

در صورتی که مشکل کلیوی دارید.

اگر به بیماری التهابی به نام لوپوس اریتماتوس سیستمیک (لوپوس یا SLE) مبتلا هستید.

اگر به بیماری ارثی خونی نادر به نام پورفیری مبتلا هستید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

نکات قابل توصیه

1ـ ‌برای جلوگیری از تحریک موضعی مخاط، قرصها را به طور کامل ببلعید، و در صورت لزوم، آن را با غذا مصرف کنید. از مصرف دارو با نوشابه‌های گازدار خودداری کنید، زیرا قرصها ممکن است قبل از بلعیده شدن تجریه شده و موجب تحریک احساس و طعم نامطبوع شوند.

2ـ‌ تا موقعی که این دارو را مصرف می‌کنید، از نوشیدن فرآورده‌های حاوی الکل خودداری کنید، زیرا ممکن است اثربخشی دارو و عوارض جانبیCNS را افزایش دهند.

3- تا مشخص شدن اثر تسکین بخش CNS دارو، از انجام فعالیتهای نیازمند هوشیاری خودداری کنید. این دارو ممکن است موجب خواب آلودگی و سرگیجه شود. مصرف دارو در هنگام خواب می‌تواند دپرسیون CNS را کمتر کند.

4ـ در صورت بروز علائم و نشانه‌های حساسیت مفرط و عوارض جانبی، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

5ـ در طول مصرف دارو، کارت هویت پزشکی خود را که در آن نوع داروها و اختلالات تشنجی ذکر شده، همراه داشته باشید.

6ـ‌ دارو را به صورت ناگهانی قطع نکنید. بدون مشورت دوز را تغییر ندهید و به علت تغییر اثرات درمانی قبل از تغییر فرم تجاری و ژنریک دارو نیز با پزشک خود مشورت کنید.

7- بیماران سالخورده دارو را آهسته‌تر دفع می‌کنند. برای این بیماران مقادیر کمتر مصرف توصیه می‌شود. دوز دارو را با سرعت کمتری افزایش داده و بیمار را از نظر دریافت مایعات و مواد غذایی، دهیدراتاسیون، خواب آلودگی و عوارض جانبی دیگر بررسی کنید.

8- مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از دو سال توصیه نمی‌شود. بروز عوارض جانبی در این گروه سنی بیشتر است. هیجان بیش از حد و حالت تهاجمی در چند مورد گزارش شده است. ایمنی و کارایی داروی Depakote ER در کودکان زیر 10 سال اثبات نشده است.

مصرف در بارداری

بیمارانی که در دوره بارداری والپروئیک اسید دریافت می‌کنند، فرزندشان در ریسک بیشتری از نظر بروز اثرات تراتوژنیک مانند نقص لوله عصبی قرار می‌گیرد.

مصرف در شیردهی

دی والپروئکس سدیم در شیر ترشح می‌شود. شیردهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی‌شود
"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • زلیخا | 1403/01/01

   آیا قرص دی والپروئکس سدیم همان دپاکین است یا نه

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله یکی هستند


  • مها | 1400/12/14

   دی والپروکس 250ایرانی با چه شرکت دارویی با نوع خارجیش برابری میکنه

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام در صورتی که دارو و دوز مصرفی مشابه باشند عملکرد داروها تقریبا یکسان است. اگرچه ممکن است تفاوت اندکی با تغییر شرکت دارویی در عملکرد دارو دیده شود که برای هر فرد متفاوت است و باید به صورت تجربی به شرکت دارویی مدنظر خود که کمترین عارضه و بیشترین تاثیر را داشته باشد برسید و یا از پزشک خود بپرسید.


  • پروانه شهیر | 1399/11/28

   با سلام و خسته نباشید مصرف داروی والپرات سدیم با داروهای چربی سوز مثل زنوور و ال کارنیتین تداخل دارد یا نه ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   زنوور سطح خونی والپرات را کاهش میدهد و نیاز به تعین دوز مجدد دارد.
   ال کارنیتین مشکلی ندارد.