اپتیفیباتاید Eptifibatide


اپتیفیباتید یک داروی ضد انعقاد سنتزی است که از تشکیل لخته خونی در عروق جلوگیری می کند .

مکانیسم اثر

اپتیفیباتاید اتصال فیبرینوژن و دیگر لیگاندهای متصل شونده را، به گلیکوپروتئین 3a/2b مهار می کند و باعث مهار برگشت پذیر اتصال پلاکت ها به هم و لخته شدن خون می شود

فارماکودینامیک

اپتیفیباتاید اثرات وابسته به دوز و وابسته به غلظت دارد و اثر مهاری آن برتجمع پلاکتی به سرعت پس از تزریق تک دوزmcg 180 بر کیلوگرم وزن بدن بروز می کند و باعث مهار لخته شدن خون و افزایش زمان خون ریزی می شود.

فارماکوکینتیک

اپتیفیباتاید بصورت تزریقی استفاده می شود و فارماکوکینتیک آن خطی و وابسته به دوز و نیمه عمر حذف پلاسمایی آن حدود 2.5 ساعت است. بعد از تزریق تک دوز بلوس mcg 180 برکیلوگرم وزن بدن حدود 4 تا 6 ساعت طول میکشد تا دارو به حالت پایدار برسد .
حدود 25 درصد اتصال پروتئینی دارد و بعد از متابولیسم ، عمده آن به صورت دست نخورده از طریق کلیه ها دفع می شود. متابولیت فعالی از داروی اپتیفیباتاید در پلاسما یافت نشد .

مقدار مصرف اپتیفیباتاید

سندرم کرونری حاد :
mcg/kg 180 وریدی بلوس به محض تشخیص بیماری و در ادامه انفوزیون 2mcg/kg/min تا زمان ترخیص از بیمارستان یا انجام CABG (حداکثر 72 ساعت).
آسپیرین نیز به صورت روزانه 160 تا 325 میلی گرم روزانه داده می شود.
PCI :
mcg/kg 180 وریدی بلوس بعد از استنت گذاری و در ادامه انفوزیون 2mcg/kg/min . دوز دوم بلوس mcg/kg 180 در زمان 10 دقیقه بعد از تزریق اول بایستی انجام شود تا غلظت موثر درمانی باقی بماند.
تزریق دارو تا زمان ترخیص از بیمارستان یا 18 تا 24 ساعت بعد از عمل (هرکدام زودتر فرا رسید ، حداقل زمان مصرف دارو 12 ساعت) ادامه می یابد و حداکثر زمان دریافت دارو 96 ساعت می باشد.
آسپیرین نیز باید به میزان 160 تا 325 میلی گرم از 1 تا 24 ساعت قبل از انجام PCI و به صورت روزانه پس از آن مصرف شود.

هشدارها

مهمترین عارضه اپتیفیباتاید خونریزی است. عوامل خطر برای بروز خون ریزی شامل سن های بالاتر ، سابقه اختلالات خون ریزی دهنده و استفاده همزمان از داروهایی است که ریسک خون ریزی را افزایش می دهند. مهمترین بخش های در معرض خطر، عروق قلبی, سیستم گوارشی و ادراری می باشند.
کم کردن استفاده از شنت های شریانی و وریدی , تزریقات عضلانی, سوندهای ادراری و نازوتراکئال و نازو گاستریک این عوارض را کاهش می دهد.
اپتیفیباتید تنها در بیمارستان و تحت کنترل کامل استفاده می شود. در صورت کاهش شدید پلاکتها ( ترمبوسایتوپنی ) دارو بایستی قطع شده و درمان های حمایتی انجام شود.

نکات قابل توصیه

در صورت مصرف اینتگرلین نباید از داروهای مشابه آن مانند ابسیکسی مب و تیروفیبان استفاده شود. در صورت فشارخون بالا یا کنترل نشده، بیماری های مرتبط با انعقاد خون، سکته و جراحی ، تیروفیبان نبایستی مصرف شود .
در صورت مصرف داروی تیروفیبان به علت افزایش احتمال خون ریزی بایستی مراقبت کامل جهت جلوگیری از صدمات فیزیکی انجام شود. در صورت باردار بودن بیمار یا برنامه ریزی برای بارداری با پزشک مشورت شود .

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.