لوموستین Lomustine


لوموستین یک عامل آلکیله کننده با ارزش است که هم در برابر بدخیمی های خون و هم در تومورهای جامد موثر است.
برای درمان تومورهای مغزی اولیه و متاستاتیک بعنوان یک جزء شیمی درمانی علاوه بر اقدامات جراحی و یا رادیوتراپی مناسب است. همچنین در ترکیب با سایر عوامل به عنوان درمان ثانویه برای درمان بیماری هوچکین عود کننده و غیر عود کننده استفاده می شود.

مکانیسم اثر

لوموستین مهار سنتز DNA و RNA ناشی از کاربامیلاسیون DNA پلیمراز ، آلکیلاسیون DNA و تغییر پروتئین های RNA است

فارماکودینامیک

-لوموستین یک عامل آلکیله کننده از نوع نیتروزوره است. لوموستین و متابولیت های آن عملکرد DNA و RNA را مختل می کند.
این یک فاز چرخه سلولی غیر اختصاصی است. سرطان ها هنگامی تشکیل می شوند که برخی سلولهای داخل بدن به طور غیرقابل کنترل و غیر طبیعی تکثیر می شوند. سپس این سلول ها در بافت های مجاور گسترش یافته و آنرا از بین می برند. لوموستین با کاهش سرعت این روند عمل می کند.
با آسیب رساندن به DNA (ماده ژنتیکی درون سلول ها) سلول های سرطانی را از بین می برد و از تقسیم آنها جلوگیری می کند.

فارماکوکینتیک

نیمه عمر حذف: داروی مادر 16تا24 ساعت - متبولیت ها 16تا48 ساعت
زمان پیک پلاسما: 3 ساعت
پروتئین باندینگ: 50%
متابولیسم: کبدی
دفع: ادرار 50درصد - مدفوع کمتر از 5 درصد

مقدار مصرف لوموستین

130mg/m2 هر 6هفته تک دوزخوراکی

هشدارها

- سرکوب مغز استخوان با تاخیر و وابسته به دوز ایجاد می شود . ترومبوسیتوپنی به طور کلی شدیدتر از لکوپنی است. ممکن است 4-6 هفته پس از تجویز دارو رخ دهد و به مدت 1 تا 2 هفته ادامه یابد. ترومبوسیتوپنی و لکوپنی ممکن است منجر به خونریزی و عفونت های طاقت فرسا در بیمار  شود. 
درمان باید توسط پزشک با تجربه سرطان انجام شود. یک کپسول با دوز کافی تجویز کنید. سمیت کشنده با مصرف بیش از حد رخ می دهد. فقط یک کپسول برای یک دوز تجویز کنید. پزشک و داروساز باید بر بیمار تأکید کنند که هر 6 هفته فقط یک دوز دارو مصرف می شود.
باعث سرکوب مغز استخوان می شود که می تواند منجر به عفونت های مهلک و خونریزی شود. شمارش  گلبول های خون را حداقل برای 6 هفته پس از هر دوز کنترل کنید. به دلیل تاخیر در  سرکوب مغز استخوان بیشتر از هر 6 هفته مصرف نکنید.
 از بارداری خودداری کنید؛ می تواند باعث آسیب به جنین شود. به مردان و زنان در مورد استفاده از روش هی پیشگیری از بارداری توصیه کنید به مردان با شرکای زن از نظر توانایی تولید مثل توصیه کنید که از روشهای جلوگیری از بارداری در طول درمان و به مدت 3.5 ماه پس از دوز نهایی استفاده کنند. درمان ممکن است منجر به کاهش قدرت باروری در مردان و زنان با توانایی تولید مثل شود.
سمیت کبدی گزارش شده است. افزایش سطح ترانس آمینازها ، آلکالین فسفاتاز و بیلی روبین می تواند رخ دهد. عملکرد کبد را کنترل کنید.می تواند باعث نارسایی کلیه شود. عملکرد کلیه را کنترل کنید
ممکن است سمیت ریوی تأخیری رخ دهد. نفوذهای ریوی ویا فیبروز ممکن است رخ دهد. آزمایش عملکرد ریوی را قبل از درمان انجام دهید و مرتباً تکرار کنید. در بیماران مبتلا به فیبروز ریوی برای همیشه درمان را قطع کنید.
بدخیمی های ثانویه گزارش شده است. سرطان خون حاد و میلودیسپلازی می تواند با استفاده طولانی مدت ایجاد شود.

نکات قابل توصیه

شمارش گلبول های خون را به مدت 6 هفته یا بیشتر بعد از دوز به صورت هفتگی کنترل کنید. بیش از هر 6 هفته تجویز نکنید. سمیت مغز استخوان تجمعی است. دوز را بر اساس تعداد گلبول های خون  تنظیم کنید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

مصرف در شیردهی

-متابولیت های موجود در شیر مادر ناشناخته است. در طی درمان و به مدت 2 هفته پس از دوز نهایی از شیردهی خودداری کنید.
"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.