متوپرولول Metoprolol


متوپرولول یک داروی بتا بلوکر می باشد که بر روی قلب و گردش خون اثر می گذارد .متوپرولول در درمان آنژین صدری و فشار خون بالا و پیشگیری از حمله قلبی بکار می رود.

مکانیسم اثر

متوپرولول یک مسدودکننده انتخابی گیرنده آدرنرژیک بتا - 1 می باشد. این اثر ترجیحی مطلق نیست. در غلظت های بالا ی پلاسما متوپرولول ، گیرنده های آدرنرژیک بتا-2 را هم مهار می کندکه عمدتا در ساختار عضلانی ریه و عروق قرار دارند .

فارماکودینامیک

متوپرولول یک آنتاگونیست آدرنرژیک رقابتی و انتخابی بتا-1 می باشد.متوپرولول مانند آتنولول دارای انحلال در چربی متوسط،عدم وجود فعالیت سمپاتومیمتیک داخلی و فعالیت ضعیف پایدارکننده غشائ می باشد.

فارماکوکینتیک

جذب متوپرولول سریع و کامل می باشد .حجم توزیع آن 3.2 تا 5.6 L/kg می باشد. پیوند متوپرولول به پروتئین کم ( 10%) است.
متابولیسم متوپرولول کبدی است و عمدتا توسط CYP2D6 متابولیزه می شود.
دفع CYP2D6 بطور عمده توسط تغییر شکل در کبد صورت می پذیرد.
نیمه عمر متوپرولول حدود 3 تا 4 ساعت می باشد.

مقدار مصرف متوپرولول

برای پیشگیری از آنژین صدری :

بزرگسالان: دوز اولیه:
100 میلی گرم خوراکی در 1 یا 2 دوز منقسم.دوز نگهدارنده: 100 تا 450 میلی گرم در روز.
فرم آهسته رهش با مقدار نهایی روزانه مشابه و بصورت تک دوز تجویز شود.

برای فشار خون بالا :

بزرگسالان:دوز اولیه: 100 میلی گرم خوراکی در 1 یا 2 دوز منقسم.دوز نگهدارنده: 100 تا 450 میلی گرم در روز.
فرم آهسته رهش با مقدار نهایی روزانه مشابه و بصورت تک دوز تجویز شود.

هشدارها

1-بتابلوکرها مانند متوپرولول ، می توانند باعث کاهش قدرت انقباض میوکارد و نارسایی قلبی ناگهانی و شوک کاردیوژنیک شوند.اگر علائم نارسایی قلبی بروز کرد ، در صورت لزوم دوز دارو کاهش داده شود یا مصرف دارو قطع گردد.
2-از قطع ناگهانی درمان با متوپرولول در بیماران عروق کرونری خودداری کنید زیرا می تواند سبب بروز تشدید علائم آنژین ، آنفارکتوس میوکارد ، آریتمی بطنی شود.
3- در مصرف طولانی مدت با متوپرولول نباید قطع مصرف متداول قبل از اعمال جراحی بزرگ صورت پذیرد هرچند ممکن است در طی عمل و بیهوشی عمومی تداخلاتی ایجادکند.
4-با مصرف متوپرولول ممکن است برادی کاردی شامل وقفه ضربان قلب ، بلوک قلبی و ایست قلبی رخ دهد که در بیماران دارای بلوک قلبی درجه اول ، اختلال عملکرد گره سینوسی این احتمال بالا می رود.اندازه گیری نبض و ضربان قلب در حین مصرف متوپرولول الزامی است . در صورت وقوع برادی کاردی دوز متوپرولول کاهش داده شود یا مصرف آن متوقف گردد.
5-بیماران دارای بیماری برونکواسپاتیک بطور کلی نباید از بتابلوکر ها از جمله متوپرولول استفاده کنند.
6- در بیماران مبتلا به دیابت ، با مصرف متوپرولول ممکن است علائم افت قند خون پوشانده شود.
7-اگر متوپرولول باید در فئوکروموسیتوما تجویز شودابتدا باید قبل از مصرف متوپرولول یک آلفا بلوکر تجویز شود. تجویز متوپرولول بتنهایی در فئوکروموسیتوما باعث افزایش فشار خون می شود.
8- در صورت بروز افسردگی مصرف متوپرولول قطع گردد.
9- در صورت اختلال عملکرد کلیه دوز مصرفی متوپرولول کاهش داده شود.

نکات قابل توصیه

ا- به بیماران توصیه کنید مصرف متوپرولول بصورت منظم و مداوم صورت پذیرد.متوپرولول را همراه غذا یا بلافاصله پس از صرف غذا میل کنید.در صورت فراموش کردن یک نوبت ، نوبت بعدی را دو برابر نکنید و از مصرف دوز فراموش شده چشم پوشی کنید.از قطع مصرف خودسرانه متوپرولول بپرهیزید.
2-تا زمان عادت کردن داروی متوپرولول از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند مانند کار با ماشین آلات و رانندگی خودداری کنید .
3-در حین مصرف متوپرولول هر گونه اختلال در تنفس را به پزشک خود اطلاع دهید.
4-پزشک و دندانپزشک خود را قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از مصرف کردن متوپرولول آگاه کنید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • رضا | 1399/02/10

   با سلام و عرض ادب آیا ورزش پیاده روی روی تردمیل به مدت سی دقیقه با سرعت 60 را جدود دو ساعت بعد از مصرف متورال 50 بصورت نصف صبح نصف شب را توصیه میکنید؟ این قرص را بابت فشار بالایی که داشتم و از استرس ناشی میشد برام تجویز کرده اند. وقتی مصرف میکنم فشارم در 12 روی 8 و حتی گاهی 11 تثبیت میشه. سوال دومم اینکه آیا این قرص وابستگی ایجاد میکنه؟ الان نزدیک به ده روزه مصرف میکنم. یکبار که حدود دو ساعت دیر قرص را خوردم به شدت دچار تپش قلب شدم و فشارم رفت روی 15 اما بعد از مصرف به سرعت پایین آمد. آیا مجبورم برای مدت طولانی مصرف را ادامه بدم؟ پیشاپپیش تشکر از راهنمایی تون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   تا زمانی که روی فشارخونتون تاثیر نذاره و احساس افت فشار نکنید اشکالی نداره
   نه وابستگی ایجاد نمیکنه و بدوناجازه پزشکتون نباد قطعش کنید