آیوکساگلات Ioxaglate


ترکیب آیوکساگلات یک ماده حاجب یددار یونی می باشد که قبل از انجام اشعه ایکس یا آزمایش مشابه استفاده می شود.

موارد مصرف آیوکساگلات

این ماده برای استفاده در آنژیوكاردیوگرافی كودكان ، آرتریوگرافی انتخابی عروق كرونرهمراه با یا بدون بطن چپ ، آرتریوگرافی محیطی ، آئورتوگرافی ، ائورتوگرافی احشایی انتخابی ، آنژیوگرافی مغزی ، آنژیوگرافی سابترکشنال دیجیتال داخل شریانی ، آنژیوگرافی سابترکشنال دیجیتالی داخل وریدی ، ونوگرافی محیطی (phlebography), بهبود کنتراست تصویربرداری از سر  توموگرافیک محاسبه شده و تصویربرداری از بدن ، آرتروگرافی و هیستروسالپنگوگرافی و   ….به کار میرود.

موارد منع مصرف

Hexabrix برای استفاده در میلوگرافی منع مصرف دارد. هيستروسالپنگوگرافي نبايد در دوران قاعدگي انجام شود. در بیماران باردار؛ در بیماران مبتلا به عفونت شناخته شده در هر قسمت از دستگاه تناسلی. یا در بیمارانی که در طی 30 روز عمل جراحی دهانه رحم یا کورتاژ انجام شده است.

عوارض جانبی آیوکساگلات

هشدار / احتياط: هرچند که ممکن است نادر باشد ،اما ممکن است  برخی از افراد در هنگام مصرف دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاه کشنده ای داشته باشند. در صورت بروز هر یک از علائم زیر که ممکن است مربوط به یک عارضه جانبی بسیار بد باشد ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا کمک فوری پزشکی بگیرید:

-علائم واکنش آلرژیک مانند بثورات, کهیر,خارش,  قرمزی  تورم  و تاول زدن یا لایه بردار پوست همراه با تب یا با بدون تب. خس خس سینه؛ سفتی در قفسه سینه یا گلو. مشکل در تنفس ، بلع یا تکلم,کوفتگی غیر عادی؛ یا تورم  در دهان ، صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

-علائم مشکلات کلیوی مانند مشکل درادرار کردن ، تغییر در میزان  ادرار ، مشاهده خون در ادرار یا افزایش وزن زیاد.

-علائم مشکلات کبدی مانند تیرگی ادرار ، احساس خستگی ، احساس سیری ، ناراحتی معده یا درد معده ، مدفوع به رنگ روشن ، استفراغ یا  زردی در پوست  یا چشم.

-عطسه

-گرفتگی بینی

-سرفه

- خفگی

-تنگی نفس.

-رنگ پوست آبی یا خاکستری

-درد یا فشار قفسه سینه یا ضربان قلب سریع

- ضربان قلب که عادی به نظر نمی رسد.

-سرگیجه بسیار بد یا بیرون رفتن

- ضعف در یک طرف بدن ، مشکل درتکلم یا تفکر، تغییر تعادل ، افتادگی در یک طرف صورت یا تاری دید.

- تشنج

- اگر این دارو از ورید نشت کند ، ممکن است باعث آسیب بافت شود. در صورت بروز قرمزی ، سوزش ، درد ، تورم ، تاول ، لکه های پوستی یا نشت مایعات که دارو به بدن شما می رود ، به پرستار خود اطلاع دهید.

 واکنش های پوستی بسیار بد (سندرم استیونز-جانسون / نکرولیز سمی اپیدرمال) ممکن است از 1 ساعت تا چند هفته پس ازمصرف این دارو اتفاق بیفتد. این واکنش های پوستی می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی بسیار بدی شود که ممکن است از بین نرود و گاهی اوقات  موجب مرگ بیمار شود. در صورت بروز علائمی مانند قرمزی ، تورم ، پوست تاول زده یا لایه برداری پوست (همراه با یا بدون تب) چشمان قرمز یا تحریک شده؛ یا زخم در دهان ، گلو ، بینی یا چشم فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.  

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال ، بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند. اگر هر یک از این عوارض جانبی آزار دهنده است یا از بین نمی رود ، با پزشک خود تماس بگیرید یا از پزشک معالج خود کمک بگیرید:

 • گرگرفتگی
 • احساس گرما
 • ناراحتی معده یا قی کردن

 

هشدارها

قبل از مصرف این دارو در صورت وجود هر یک از موارد زیر از ioxaglate meglumine و ioxaglate سدیم استفاده نکنید:

 • در صورت حساسیت به ioxaglate meglumine ، ioxaglate سدیم یا هر قسمت دیگر از ioxaglate meglumine و ioxaglate سدیم.
 • اگر به این ترکیبات یا هر بخشی از فرمولاسیون یا هر داروی ، مواد غذایی یا مواد دیگری حساسیت دارید, به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر دچار کمبود آب بدن هستید یا به میزان کمی آب می نوشید،یا اگر از ملین ها  قبل از مصرف دارواستفاده کرده اید.
 • اگر در گذشته نسبت به این ترکیبات یا داروی دیگری مشابه آن واکنش پوستی داشتید.
 • اگر متفورمین مصرف می کنید.
 • اگرمادر شیرده هستید. به مدت 24 ساعت پس از دریافت این ترکیبات نوزاد خود زا از شیر مادر تغذیه نکنید.

در صورت استفاده برای تصویر برداری اشعه ایکس از لوله های رحمی و فالوپ:

 • اگر دوره قاعدگی خود را تجربه می کنید یا به عفونت دستگاه تناسلی مبتلا هستید.
 • اگر در طی 30 روز گذشته به نوعی برداشت بافتی (کورتاژ) یا بیوپسی دهانه رحم (conization) داشته اید.
 • اگر باردار هستید یا ممکن است باردار باشید این ترکیبات را مصرف نکنید.

اگر قبل از اشعه ایکس مفصل استفاده شود:

 • اگر در مفصل یا در نزدیکی مفاصلی که پرتونگاری انجام می دهید عفونت دارید.

 

 به همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شامل  پزشکان ، پرستاران ، داروسازان و دندانپزشکان در مورد مصرف این ترکیبات اطلاع دهید.

 عوارض جانبی آلرژیک بسیار بد و گاه کشنده به ندرت اتفاق افتاده است. با پزشک خود صحبت کنید.

مشکلات سلامتی مانند لخته  خون در هنگام استفاده از این ترکیبات با برخی از ،فرایندها ها اتفاق افتاده است. گاهی اوقات ، لخته شدن خون ممکن است باعث حمله قلبی و سکته مغزی شود که ممکن است کشنده باشد. اگر سوالی دارید ، با پزشک صحبت کنید.

  مصرف مواد حاجب در افرادی که خونریزی مغزی داشته اند موجب تشنج و مرگ شده است. با پزشکتان در این خصوص  صحبت کنید.

 مصرف مواد حاجب در افرادی که مبتلا به مولتیپل میلوما هستند ,موجب مشکلات کلیوی بسیار بد و گاهی مرگ شده است.

 مشکلات تیروئید پس از استفاده از این ترکیبات رخ داده است. برخی از افراد به دلیل این مشکلات تیروئید باید تحت درمان قرار گرفتند. با پزشک صحبت کنید.

 یک واکنش شدید و گاه کشنده اتفاق افتاده است. در اکثر اوقات ، این واکنش علائمی مانند تب ، بثورات پوستی یا غدد متورم با مشکلاتی در اندام های بدن مانند کبد ، کلیه ، خون ، قلب ، ماهیچه ها و مفاصل یا ریه ها دارد. اگر در این خصوص سوالی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

اگر بیماری گلبول های قرمز داسی شکل( sickle cell disease)دارید ، با پزشک خود مشورت کنید.

 این دارو ممکن است تست های آزمایشگاهی خاصی را تحت تأثیر قرار دهد. به همه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و آزمایشگاه ها بگویید که ازاین ترکیبات مصرف می کنید.

 اگر 65 سال یا بیشتر سن دارید ، با احتیاط از ioxaglate meglumine و sodium ioxaglate استفاده کنید. این افراد ممکن است عوارض جانبی بیشتری داشته باشند.

 با احتیاط در کودکان استفاده کنید.

 ممکن است به منظور جلوگیری از عوارض جانبی داروهای دیگری قبل از این ترکیبات مصرف شود.

قبل از دریافت این ترکیبات باید مطمئن شوید که دچار کمبود آب بدن نشده اید.  بعد از استفاده از این ترکیبات مقدار زیادی مایعات غیر کافئینی بنوشید ، مگر اینکه پزشک  به شما بگوید که مایعات کمتری بنوشید.

نکات قابل توصیهشرایط نگهداری

کمتر از 30 درجه سانتیگراد (86 درجه فارنهایت) نگهداری کنید. فریز نکنید. اگر محصول منجمد است یا کریستاله شدن نمک رخ داده است ، ظرف را برای آسیب های فیزیکی بررسی کنید. اگر هیچ آسیبی ندیده باشد ، ظرف را باید در دمای اتاق بیاورید. برای اطمینان از انحلال کامل هر بلور ، به شدت تکان دهید. سرعت انحلال با گرم شدن با گردش هوای گرم افزایش می یابد. قبل از استفاده ، محصول را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه مواد جامد حل  شده اند و ظروف و بسته بندی آنها آسیب ندیده است.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

استفاده توصیه نمی شود مگر اینکه به وضوح مورد نیاز باشد.

دسته حاملگی FDA در ایالات متحده: B

نظر: این دارو از سد جفت عبور می کند.

مطالعات تولید مثلی در موش ها انجام شده است ، و خرگوش ها با دوز حداکثر دو برابر حداکثر دوز انسان در بزرگسالان و هیچ مدرکی مبنی بر اختلال در باروری یا آسیب به جنین نشان نداده اند. در زنان باردار هیچ مطالعه كافی و كنترل وجود ندارد.

مصرف در شیردهی

در دوران استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود.

از شیر انسان دفع می شود: بله

نظرات:

- اثرات آن در نوزادان شیرخواره ناشناخته است.

-بعد از مصرف این داروتا 24 ساعت از تغذیه بطری استفاده کنید.

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.