نورتریپتیلین Nortriptyline


نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. نورتریپتیلین در درمان علائم افسردگی بکار می رود.ن ورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی با اثرات سداتیو می باشد.

مکانیسم اثر

نورتریپتیلین از طریق مهار برداشت مجدد نوراپی نفرین و سروتونین توسط پایانه سلول عصبی پیش سیناپسی، غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد.بنظر میرسد که با تداوم مصرف نورتریپتیلین تغییراتی در سطح گیرنده ها ایجاد می شود که تا حدودی اثرات ضد افسردگی این دارو را توجیه می کند..

فارماکودینامیک

نورتریپتیلین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای مشابه پروتریپتیلین از نوع دی بنزوسیکلوهپتن می باشد ، همچنین متابولیت فعال آمی تریپتیلین می باشد.

فارماکوکینتیک

نورتریپتیلین از دستگاه گوارش بخوبی جذب می شود..بدنبال مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 7-8.5 ساعت بدست می آید.پیوند نورتریپتیلین به پروتئینهای پلاسما و بافت زیاد می باشد. نورتریپتیلین دارای متابولیسم عبور اول کبدی است.
تقریبا یک سوم مقدار مصرف خوراکی در یک نوبت طی 24 ساعت از طریق ادرار دفع می گردد.مقادیر کمی بواسطه صفرا از طریق مدفوع دفع می گردد.نیمه عمر نورتریپتیلین 16 تا 90 ساعت می باشد.

مقدار مصرف نورتریپتیلین

مقدار مصرف معمول برای افسردگی : بزرگسالان:

25 mg خوراکی 3 یا 4 بار در روز
حداکثر مقدار مجاز: 150 mg خوراکی در روز

هشدارها

1- در حین درمان با نورتریپتیلین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- ایمنی مصرف نورتریپتیلین در بیماران دارای افسردگی دوقطبی به اثبات نرسیده است.
3- اتساع مردمک که بدنبال مصرف بسیاری از داروهای ضد افسردگی از جمله نورتریپتیلین هیدروکلراید ممکن است حمله زاویه بسته در بیمار با زاویه باریک که تحت ایریدکتومی قرار نگرفته است را آغاز کند.

نکات قابل توصیه

1-بیمار و خانواده بیمار باید نسبت به تغییر در رفتار بیمار از جمله پرخاشگری،حملات هراسی، اضطراب، بیخوابی، تحریک پذیری، زود رنجی، وخیم تر شدن وضعیت افسردگی در اوایل مصرف، هنگام تغییر مقدار (کم یا زیاد) هوشیار باشند.
2-مصرف نورتریپتیلین ممکن است سبب اتساع مردمک شود که در افراد مستعد می تواند منجر به گلوکوم با زاویه بسته گردد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مرضیه | 1401/11/29

   سلام و خدا قوت خانم دکتر.من سردرد روی شقیقه هام دارم ۱۰.۱۲_ ساله.الان دوران شیردهی هستم.اختلال خواب دارم .وسواس هم دارم.ناخن هایم می جوم .خواهش میکنم خانم دکتر چه دارویی تجویز می کنید؟ رهاکین مصرف کردم.سترالین .فلوکستین. ولی بدلیل شیردهی همه رو کنار گذاشتم و حالم بده .

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بدون مراجعه به روانپزشک مجاز به مصرف هیچ دارویی نیستید


  • سوگل | 1401/11/26

   سلام وقت بخیر ،دکتر برای من بوپروپین ۱۵۰ هر صبح و نورتریپتیلین ۱۰ هرشب تجویز کردن ،توی نت همه جا در مورد اثرات چاقی این دارو نوشته شده راستش خیلی می ترسم که باعث چاقیم بشه چون روی وزنم خیلی حساسم، اثر چاقی این قرص واقعا تا این زیاده و اینکه میشه اون رو با قرصی که باعث چاقی نمیشه مثل دلوکستین یا فلوکسیتین جایگزین کردکه با دکترم مطرح کنم؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام به طورکلی بوپروپیون باعث کاهش وزن و نورتریپتیلین باعث افزایش وزن می شود در خصوص اثر مصرف این دو باهم برروی وزن شما نمی توان با قطعیت نظر داد


  • ولیانی | 1400/05/10

   باسلام دو تا سوال دارم آیا سرترالین هم مثل نورتریپتیلین اثر پیشگیری از میگرن داره؟دومی اینکه برای میگرن والپروات سدیم موثر تره یا نورتریپتیلین؟ ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام ممکن است متخصص مغز و اعصاب برای فرد مبتلا به میگرنسرترالین تجویز کنند. در خصوص سوال دوم بسته به نظر پزشک متخصص والپروات سدیم و یا نورتریپتیلین تجویز خواهد شد


  • رکسانا | 1400/04/14

   با سلام دکتر برای مشکل میگرن من نورتریپتیلین تجویز کردن آیا موثره یا فقط روی اضطراب اثر داره؟ با توجه به اینکه من با سرترالین دچار حالت تهوع میشدم آیا نورتریپتیلین هم تهوع میده؟ آیا نورتریپتیلین با کلونازپام تداخل داره؟ مرسی

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مطالعات نشان داده است که استفاده از نورتریپتیلین به عنوان درمان نگهدارنده سبب کاهش حمله های میگرنی میشود پس دارو را مصرف نمایید.
   مصرف همزمان نورتریپتیلین با کلونازپام سبب افزایش گیجی و خواب آلودگی و ..میشود و بدون اجازه پزشک مجاز به مصرف آن نمیباشید.


  • آیدین 25 | 1399/09/10

   آیا نورتریپتیلین10 آریپیپیراززول 5 را میتوان وسط غذا استفاده کرد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   هم وسط غذا و هم بعد از غذا میتوانید استفاده نماید.


  • ایزدی | 1399/09/07

   سلام من قرص نورتریپتیبین ۱۰شبی یک عدداستفاده میکنم ایامصرف اسپری تنفسی کاتوسین پلاس وقرص اورژانس بااین داروتداخل دارد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر


  • مهرداد | 1399/06/12

   سلام وقت به خیر آیا داروی میرتازاپین 7.5 با نورتریپتیلین 10 تداخل دارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله تداخل دارند و بهتر است یکی از آنها با داروی دیگری جایگزین شود


  • جواد د | 1399/06/12

   سلام، لووتیروکسین یکعدد، لانسوپرازول یکعدد، بیسموت هر ۱۲ ساعت، مبورین هر ۱۲ ساعت، سرترالین یک عدد ،نورتریپتیلین هر ۱۲ ساعت ،متوپرالول یکعدد، پروترال یکعدد، با توجه به تداخل ها و رعایت ناشتا هنگام مصرف ،چگونه مصرف صحیح را تنظیم کنم. یکدنیا تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام لووتیروکسین را یک ساعت و نیم قبل صبحانه با 2لیوان آب، بیسموت و
   لانزوپرازول را نیم ساعت قبل صبحانه، مبورین را 20 دقیقه قبل صبحانه مصرف کنید .
   سرترالین و نورتریپتیلین و متورال رابعد غذا مصرف کنید.
   پروترال را نیم ساعت بعد شام بخورید.


  • رضا | 1399/03/12

   سلام بنده درحال مصرف نورتريپتيلين در شب با دز25 و سرترالين با دز 50 بعد از ناهار هستم امروز اشتباهي بعد ناهار يه جاي سرترالين نورتريپتيلين خوردم چيکار بايد کنم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اشکالی ندارد.
   نورتریپتیلین شب را مصرف نکنید(چون ظهر استفاده کرده اید).بقیه دارو را به همان دستور قبل مصرف نمایید.


  • پیمان | 1399/03/10

   برای آی بی اس اسهال مصرف کدام داروهای اعصاب تجویز می شود؟ مصرف سه دوره آمی تریپتلین تاثیری در بیماری من نداشته

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با فوق تخصص گوارش مشورت کنید . داروهای دیگری هم برای این مورد وجود داره