کلومیپرامین Clomipramine


کلومیپرامین یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد. کلومیپرامین در درمان اختلالات وسواسی اجباری بکار می رود.

مکانیسم اثر

مکانیسم نوروشیمیایی دقیق هنوز شناخته نشده است اما تصور می شود که مهار برداشت مجدد سروتونین توسط پایانه سلولهای عصبی پیش سیناپسی ،غلظت سیناپسی آنها را در سیستم عصبی مرکزی افزایش می دهد دارای اهنیت می باشد.

فارماکودینامیک

کلومیپرامین از طریق تاثیر خود بر انتقال عصبی سروتوژنیک بر روی رفتار وسواسی اجباری موثر می باشد.

فارماکوکینتیک

کلومیپرامین بدنبال مصرف خوراکی بخوبی از طریق دستگاه گوارش جذب می شود.
فراهمی زیستی خوراکی کلومیپرامین حدود 50% می باشد. کلومیپرامین دارای متابولیسم عبور اول کبدی می باشد.
غذا تاثیری بر روی فراهمی زیستی نمی گذارد.بدنبال مصرف خوراکی حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 2-6 ساعت بدست می آید. کلومیپرامین حدود 97-98% به پروتئینهای پلاسما و عمدتا آلبومین و احتمالا آلفا 1-اسید گلیکوپروتئین متصل می گردد.
کلومیپرامین بطور گسترده ای در کبد متابولیزه می شود.
کلومیپرامین 51-60% از طریق ادرار و 24-32% از طریق حذف صفراوی از طریق مدفوع دفع می گردد.
میانگین نیمه عمر حذفی کلومیپرامین 32 ساعت می باشد.

مقدار مصرف کلومیپرامین

مقدار مصرف معمول برای اختلالات وسواسی اجباری : بزرگسالان:

مقدار اولیه: 25 mg خوراکی یک بار در روز هنگام خواب
مقدار نگهدارنده: 100 mg خوراکی در روز
حداکثر مقدار مجاز:250 mg در روز

مقدار مصرف معمول برای اختلالات وسواسی اجباری :کودکان:

سنین 10 تا 17 سال:
مقدار اولیه: 25 mg خوراکی یک بار در روز هنگام خواب
مقدار نگهدارنده: ممکن است تا 3 mg/kg یا 100 mg خوراکی (هر کدام مقدارکمتری داشته باشد) در روز افزایش یابد
حداکثر مقدار مجاز :3 mg/kg/day یا 200 mg خوراکی در روز. هر کدام مقدار کمتری داشته باشد.

هشدارها

1- در حین درمان با کلومیپرامین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- ایمنی مصرف کلومیپرامین در بیماران دارای افسردگی دوقطبی به اثبات نرسیده است.
3- اتساع مردمک که بدنبال مصرف بسیاری از داروهای ضد افسردگی از جمله کلومیپرامین ممکن است حمله زاویه بسته در بیمار با زاویه باریک که تحت ایریدکتومی قرار نگرفته است را آغاز کند..

نکات قابل توصیه

1-قبل از عمل جراحی انتخابی با داروهای بیهوشی عمومی، درمان با کلومیپرامین باید تا زمانی که از نظر بالینی امکان پذیر است قطع و متخصص بیهوشی باید آگاه شود.
2- کلومیپرامین در بیماران دارای بیماری کبدی شناخته شده با احتیاط فراوان مصرف شود و آزمون عملکرد کبد بطور منظم برای این بیماران توصیه می گردد.
3-در حین درمان با کلومیپرامین اختلالات جنسی و تغییرات وزن ممکن است بروز کند.
4-انواع علائم ترک ناشی از قطع مصرف کلومیپرامین از جمله سرگیجه،تهوع،استفراغ،سردرد،ضعف،اختلال خواب، هایپرترمی،تحریک پذیری گزارش شده است.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

"داروهای معرفی شده و مشاوره دارویی به معنای تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید."

بنر مشاوره دارویی
 
برای دسترسی به کانال های شرکت خدمات دارویی رضوی بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:

🟣 اینستاگرام 🟡 لینکدین 🔵 تلگرام 🟠 ایتا 🟢 بله

نظر خود را درباره خدمات ما بگویید:

لینک نظرسنجی
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • هانیه | 1403/04/01

   سلام وقتتون بخیر. چند ماهی هست که توزیع این دارو در ایران کم و حتی در شهرستان ها قطع شده. من دوز 25 میلی مرتب استفاده میکنم و یک دفعه دارومو تموم کردم و اصلا پیداش نمیکنم 3 شبه اصلا مصرف ندارم. با کلینیک درمانیم تماس گرفتم که سریعتر نوبت ویزیت برام بذارن ولی اونا هم پشت گوش میندازن. چون من الان شهرستان هستم و به کلینیک دسترسی مستقیم ندارم. فعلا که متوجه مشکلی نشدم قبلا هم پیش میومد که یک شب فراموش کنم. و یه چیز دیگه، من همزمان آسنترا 250 میلی هم مصرف میکردم که متاسفانه اون هم مجبور شدم مشابه ایرانیشو یگیرم. البته هنوز اونو مصرف نکردم.. ممنون میشم نطرتونو بشنوم.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام تغییر برند سرترالین مشکلی ندارد ولی برای کلومی پرامین هرچه سریعتر باید با متخصص معالجتان مشورت کنید


  • امیرسام | 1403/01/21

   سلام خدمت شما خسته نباشید بیخشید یه سوال داشتم برای قبل از رابطه جنسی میتونم استفاده کنم کلومیپرامین ۱۰ ،بار اول هست این دارو استفاده خواهم کرد واینکه آیا سه ساعت قبل رابطه هست یا …؟ ممنون

   پاسخ دکتر طهورا رضائی:

   با سلام.معمولا توصیه نمیشود و داروهای بهتری برای این مورد استفاده میشود مگر اینکه پزشک این دارو را توصیه کرده باشد . درمورد زمان استفاده معمولا ۳ تا ۵ ساعت قبل رابطه بسته به پاسخ فردی میباشد.


  • احسان | 1400/12/26

   سلام مجدد خانم دکتر دنیایی ممنون از راهنمایی شما با هماهنگی پزشک دارو کلومیپرامین را قطع کردم وزوز و سوت گوشم به تدریج کم شد اما حدود 10 روز هست در یک حالت کم مانده است و برطرف نمی شود کمی نگران هستم البته الان راضی هستم نسبت به زمان مصرف دارو خیلی خیلی بهتر و کم شده اما به طور کامل برطرف نشده است می خواستم ببینم چه مقدار طول می کشه تا این عارضه کلاً از بین بره؟

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام این دارو طولانی اثر است و حذف کامل آن از بدن ممکن است تا 15 روز به طول بی‌انجامد اگر بعد از این مدت عارضه گوشی برطرف نشد به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید تا در صورت لزوم داروهای لازم برای شما تجویز شود.


  • احسان | 1400/12/10

   با سلام خسته نباشید بنده 5 هفته است کلوپرامین مصرف می کنم از هفته پنجم که دکتر دوز دارو را افزایش داد به شدت صدای زنگ در گوش خودم می شنوم تا بحال به این عارضه برخورد نداشتم با سرچ متوجه شدم که از دارو است با دکتر خودم تماس گرفتم ولی متاسفانه ایشان گفت که صدای زنگ از عوارض این دارو نیست ولی من مطمئن هستم که بخاطر این داروست در کامنتها هم چند نفر از دیگر بیماران این را نوشته بودند می خواستم ببینم با قطع دارو صدای زنگ از بین می رود خیلی آزار دهنده است. با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این داروست 
   برای قطع آن به پزشکتان اطلاع دهید


  • کیوان | 1400/07/05

   سپاس فراوان خانم دکتر که دلسوزانه پاسخگو هستید من ۵ روزه دیگه کلومیپرامین نمیخورم ولی هم چنان ادامه داره تا چند روز میتونه عوارض وزوز گوش را داشته باشم ممنون از لطف شما

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام شما حتما باید به پزشک معالجتان مراجعه کنید تا ایشان داروی دیگری را جایگزین کلومی پرامین کنند


  • کیوان | 1400/07/02

   سلام و خسته نباشید بعد استفاده ۴ روزه از قرص وزوز گوش گرفتم چقدر طول میکشه تا عوارض دارو از بدنم بیرون بره ممنون نیشم راهنمایم کنید خیلی نگرانم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بااینکه احتمال وزوزگوش با این دارو کم است ولی جزء عوارض این دارو می باشد .  درصورت عدم بهبودی به پزشک خود اطلاع دهید


  • علی | 1399/09/19

   سلام من یه روزه کلومیپرامین10مصرف کردم یه مقدارحالت تهوع دارم وبیحالم دکترمم گفته بعدیه هفته دوز داروت بایدبشه25 آیابعدازچندروزاین عوارض ازبین میره یابایدمصرف روقطع کنم خواهش میکنم درصورت امکان سریع جوابموبدیدخیلی نگرانم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام عوارض گوارشی جزء عوارض رایج این دارو می باشد. با معده پر آن را مصرف کنید. احتمال کم شدن این عارضه به مرور هست


  • مایده | 1399/09/03

   سلام من امروز متوجه نشدم دوبار از داروی کلومیپرامین ۱۰ مصرف کردم مشکلی پیش نمیاد ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به چه علت از دارو استفاده کردید؟


  • محمد | 1399/08/07

   سلام وقت بخیر پزشک سکسولوژیست داروی کلوروپرامین 25 را جهت درمان زود انزالی برای من تجویز کردند؟ مصرف آن به عوارض این دارو می ارزد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله مصرف آن تحت نظر متخصص مشکلی ندارد


  • عزت | 1399/07/08

   سلام. وقت بخیر خسته نباشید.سوال من اینه آیا ممکنه قرصهای افسردگی تا پایان عمر مصرف بشه. چون من چندین نوع قرص مصرف کردم به محض قطع آنها آن هم به تتدریج دوباره حالم خراب میشه.و مجددا شروع به خوردن کردم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   پاسخ به این سوال به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و پزشک درمانگر شما که در جریان دقیق سیر بیماری شما میباشد، میتواند بهترین نظر را بدهد.ولی به طور کلی در برخی بیماری ها ممکن است فرد تا پایان عمر دارو را مصرف نماید.


  • امیر | 1399/06/09

   سلام وقتتون بخیر...من به مدت سه ماه سیتالوپرام ۲۰ و کلومیپرامین ۲۵ رو مصرفش میکردم الان حدود یک هفتس که دکتر دورشونو ۴۰ و ۵۰ کرده ...یکم باز بی قرارم و لرزش دارم و یکمم حالت تهوع خواستم بدونم اینا طبیعی و گذرا هستن یا با پزشکم مشورت کنم...ممنون میشم جواب بدین

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تهوع و بیقراری از عوارض داروهای مذکور میباشد که تدریجا رفع خواهد شد.


  • محمد | 1399/04/31

   سلام من کلومیپرامین25 رو با والپروات سدیم و سیتلوپرام خوردم 2سال وناتوانی جنسی پیدا کردم این دلیلش چیه؟ و یک هفته پیش کلومیپرامین رو قطعش کردم سردردها شدید و خستگی زیاد پیدا کردم تا کی ادامه داره این علاءم؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   قطع کلومیپرامین به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک، می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد، تهوع، ضعف، حملات ترس و بی حالی در بر دارد.
   کاهش میل جنسی هم از عوارض کلومیپرامین میباشد.
   باید دارو را تحت نظر پزشک و به صورت تدریجی کاهش دهید.


  • امیرمحمد | 1399/03/27

   سلام وقتتون بخیر من برای اختلال پانیک و حملات استرسی و حساسیت به صدا دکتر بهم سیتالوپرام ۲۰ شبی یدونه ترانکوپین ۲۵ روزی نصف کلومیپرامین ۲۵ روزی یدونه و کلردیازپوکساید ۱۰ روزی سه تا داده خیلی احساس خواب آلودگی میکنم و سوالم اینه که تداخلی ندارن؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خواب آلودگی از عوارض داروها و به ویژه ترانکوپین میباشد.


  • حسن | 1399/03/18

   سلام باخطر درد قفسه سینه رفتم دکتر، گفت بخاطر اضطراب و وسواس ذهنی. قرص کلرویازپوکساید بهم داد گفت هروقت درد یا بیقرار بودی یدونه بخور. علاوه بر اون قرص کلومیپرامین هم داده شبی یک عدد. چک کردم دیدم این دوتا دارو با هم تداخل دارن. بنظرتون بخورم یا برم پیش یه دکتر دیگه ممنون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تداخل جدی و مهمی باهم ندارند


  • میکائیل | 1399/02/28

   سلام آیا آب مروارید چشم از عوارض مصرف کلومیپرامین هست؟؟ آیا در صورت مصرف طولانی مدت کلومیپرامین باعث آب مروارید یا دیگر بیماری های چشمی می شود؟؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   در لیست عوارض دارو عوارض چشمی ذکر نشده