با افزایش تعرفه روغن پالم در سال 95 واردات پالم کاهش می یابد

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو با بیان این که با افزایش تعرفه روغن پالم در سال 95 واردات پالم خودبخود کاهش می یابد، از افزایش 16 درصدی تعرفه روغن پالم خبر داد.
دکتر رسول دیناروند در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار وبدا، با بیان این که روغن پالم ارزان ترین روغنی است که در دنیا عرضه می شود، گفت: چنانچه میزان واردات روغن پالم کنترل نشود، واردات این روغن از حدی که فکر می کنیم برای کشور منطقی است عبور می کند. به همین دلیل در دو سال گذشته میزان سقف واردات روغن پالم را 30 درصد کل واردات تنظیم کردیم و اجازه واردات بیشتر را ندادیم.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این که میزان سقف واردات تعیین شده روغن پالم، ممکن بود موجب رانت در میان وارد کنندگان این روغن شود، افزود: در این حالت ممکن بود عده ای حقشان ضایع شود و تعدادی هم واردات بیشتری انجام دهند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت پیشنهاد داد تا تعرفه روغن پالم به گونه ای تنظیم شود که میزان واردات روغن پالم نیاز به کنترل ثبت واردات نداشته باشد و واردات این روغن به صورت رقابتی انجام شود.

دکتر دیناروند با اشاره به تایید پیشنهاد وزارت بهداشت، افزود:  تعرفه روغن پالم نسبت به روغن های دیگر حدود 16 درصد افزایش داشته است به 26 درصد رسیده است.

به گفته معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو، با این اختلاف تعرفه، اختلاف قیمت روغن پالم با روغن سویا از بین می رود  و قیمت روغن های دیگر متعادل می شود.

دکتر دیناروند افزود: بنابر این کسانی روغن پالم را وارد می کنند که نیاز به این روغن دارند به طور مثال در روغن های  سرخ کردنی و یا روکش بستنی.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: با این افزایش تعرفه در سال 95 واردات پالم به طور طبیعی کاهش می یابد و مطمئن هستیم که افزایش واردات روغن پالم نخواهیم داشت.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.