کنسروها، مواد آرایشی نامرغوب و امواج الکترومغناطیسی، موثر در کاهش توان باروری

متخصص زنان، زایمان و نازایی، نسبت به کاهش توان باروری در جامعه هشدار داد و گفت: مواد غذایی آماده و کنسروی، لوازم آرایشی نامرغوب و امواج الکترومغناطیسی توان باروری را کاهش می دهند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پژوهشگاه ابن سینا، دکتر جلیل پاک روش افزود: در مسیر صنعتی شدن جامعه و مدرن شدن سبک زندگی، عوامل تهدیدکنندۀ سلامت باروری نیز افزایش یافته است و مراقبت در این زمینه باید از دوران جنینی و حتی پیش از آن آغاز شود.
وی، مصرف غذاهای آماده و کنسروها را به دلیل داشتن مواد نگهدارنده برای باروری بسیار مضر دانست و تأکید کرد: چاقی مهم ترین عامل از بین رفتن توان باروری در جامعۀ ما است که در نتیجۀ زندگی مدرن و کم تحرکی ایجاد شده است. 
پاک روش با اشاره به وجود سرب در برخی مواد آرایشی، خاطرنشان کرد: مصرف لوازم آرایشی نامرغوب هم برای باروری مادر و جنین مضر است و خانم ها باید نسبت به تأثیر این گونه مواد آرایشی آگاه باشند.
این متخصص ناباروری افزود: برخی خانم ها سونوگرافی های مکرر در دورۀ بارداری انجام می دهند که این کار بر توان باروری جنین در آینده، اثر نامطلوب دارد.
وی تاکید کرد: سونوگرافی فقط باید با دستور پزشک و در موارد لازم انجام شود، زبرا قرارگرفتن زیاد در معرض امواج این دستگاه، به ویژه در شش ماه نخست بارداری، ممکن است تأثیرات منفی بر جنین داشته باشد. 
به گفتۀ دکتر پاک روش، مصرف هرگونه دارو در دوران بارداری حتماً باید با مشورت پزشک متخصص زنان باشد، زیرا برخی داروها بر سیستم تناسلی جنین تأثیر می گذارند.
وی یادآور شد که مراقبت ها پس از تولد نیز باید ادامه یابد و افزود: تغذیه با شیر مادر مهم ترین عامل حفظ باروری در نوزاد است. زیرا شیر مادر با تقویت سیستم ایمنی نوزاد و محافظتش در برابر بیماری ها، به حفظ توان باروری نیز کمک می کند.
متخصص زنان، زایمان و نازایی، افزود: در دوران کودکی نیز باید مواظب تغذیۀ فرزندانمان باشیم، زیرا مصرف افراطی تنقلات و غذاهای آماده تأثیر منفی بر توان باروری آنان در آینده دارد.
پاک روش با اشاره به امواج و آلودگی های محیطی گفت: کنترل این معضل خارج از ارادۀ افراد است و مسئولان باید برای رفع این آلودگی ها در سطح کلان تلاش کنند تا نرخ باروری کاهش نیابد. 
وی ادامه داد: والدین هم باید مراقب آثار منفی امواج تلفن همراه بر باروری خود و فرزندانشان باشند و بازی کودک با این قبیل دستگاه ها را محدود کنند.
این متخصص ناباروری پیشرفت ایران در زمینۀ تکنیک های حفظ ناباروری را چشمگیر دانست و بیان کرد: مبتلایان به بیماری سرطان، پیش از آغاز درمان، می توانند اسپرم، تخمک، جنین یا بافت های تولید مثلی خود را فریز و ذخیره کنند تا پس از بهبود، در صورت تمایل بتوانند صاحب فرزند شود. 
وی ادامه داد: همچنین خانم ها و آقایانی که سن شان در حال بالارفتن است و هنوز ازدواج نکرده یا تصمیم به بارداری نگرفته اند، می توانند از این تکنیک های حفظ باروری استفاده کنند.
گفتنی است در کمپینی که به مناسبت هفتۀ خانواده، تولید مثل و فرزندپروری در هفتۀ پایانی اردیبهشت برگزار می شود، زوج های متقاضی می توانند برای مشاورۀ رایگان بررسی وضعیت باروری در مراکز درمان سراسر کشور، به وب سایت www.bamaan.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

به اشتراک گذاری:

درج نظر

تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.