اطلاعات دارویی رزوواستاتین

Rosuvastatin

رزوواستاتین Rosuvastatin

English

رزوواستاتینیک مهارکننده HMG-CoA ردوکتاز می باشد که به استاتین ها معروف می باشند. رزوواستاتین در بزرگسالان و کودکان حداقل 8 سال برایکاهش تری گلیسرید و کلسترول خون و کاهش پلاک چربی در عروق خونی استفاده می شود.
داروی رزوواستاتینهمچنین در کاهش احتمال بروز سکته،حمله قلبی،ناراحتی های قلبی بیماران دیابتی ،بیماری عروق کرونری نیز بکار می رود. رزوواستاتین همچنین برای درمان بیماریهای ارثی هایپرکلسترولمی شامل هایپرکلسترولمی هموزیگوت (بیماران حداقل 7 سال) و هتروزیگوت (بیماران حداقل 8 سال) فامیلی نیز کاربرد دارد.

مکانیسم اثر رزوواستاتین

رزوواستاتین مهارکننده اختصاصی و رقابتی HMG-CoA ردوکتاز میباشد.

فارماکودینامیک

رزوواستاتین کلسیم یک عامل کاهنده چربی خون صناعی برای مصرف خوراکی می باشد.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی رزوواستاتین حدود 20% می باشد.حداکثر غلظت پلاسمایی رزوواستاتین پس از3 تا 5 ساعت بدست می آید. اتصال به پروتئینهای پلاسمای رزوواستاتین 88% و عمدتا به آلبومین می باشد رزوواستاتین، تنها 10% متابولیزه می شود .
متابولیسم در کبد و عمدتا توسط CYP2C9 صورت می پذیرد رزوواستاتین عمدتا از طریق مدفوع ( 90%) دفع می گردد.نیمه عمر حذفی رزوواستاتین تقریبا 19 ساعت می باشد.

مقدار مصرف رزوواستاتین

مقدار مصرف معمول برای زیادی چربی خون :بزرگسالان:

مقدار اولیه:10 تا 20 mg خوراکی یکبار در روز
مقدار نگهدارنده:5 تا 40 mg خوراکی یکبار در روز

مقدار مصرف معمول برای هایپرکلسترولمی هموزیگوت فامیلی :کودکان:

7 تا 17 سال: 20 mg خوراکی یکبار در روز

مقدار مصرف معمول برای هایپرکلسترولمی هتروزیگوت فامیلی : کودکان:

8 تا 10 سال: 5 تا 10 mg خوراکی یکبار در روز
10 تا 17 سال:5 تا 20 mg خوراکی یکبار در روز

تداخلات دارویی رزوواستاتین

سیکلوسپورین , فنوفیبرات , دیگوکسین

هشدارها

1-برای بیمارانی که مبتلا به نارسایی شدید کلیوی می باشند(کلیرانس کمتر از 30 mL/min/1.73 m2) که همودیالیز نمی شوند،مصرف رزوواستاتین کلسیم باید از 5 mg یک بار در روز شروع شود و از 10 mg یکبار در روز تجاوز نکند.
2-رزوواستاتین باید در بیماران مستعد میوپاتی (افراد مسن حداقل 65 سال،کم کاری تیروئید درمان نشده،نارسایی کلیه) با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1-همه بیماران باید هرگونه درد ،کشش یا ضعف عضلانی بدون علت بخصوص اگر با بی قراری و یا تب همراه باشد و یا پس از قطع دارو هنوز علائم و نشانه های مربوط به عضله پابرجا باشد فورا پزشک معالج خود را مطلع کنند.
2-انجام آزمون های آنزیم کبدی قبل از شروع درمان و حین درمان با داروی رزوواستاتین و یا در صورت وجود علائم و نشانه های آسیب کبدی توصیه می گردد.
3- داروی رزوواستاتین بصورت خوراکی یک بار در روز در هر زمانی از روز بدون در نظر گرفتن وعده غذایی و بصورت کامل بلعیده شود.
4-مصرف داروی رزوواستاتین با آنتاسید ها حداقل دو ساعت فاصله داشته باشد.
5-در حین مصرف رزوواستاتین باید یک رژیم غذایی با چربی اشباع و کلسترول محدود شده رعایت شود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
  • :
   1398/06/06

   آیا این دارو برای کسانی که به صورت ارثی خون در ادار دارند مناسب می باشد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام این دارو برایکاهش تری گلیسرید و کلسترول خون و کاهش پلاک چربی در عروق خونی و همچنین در کاهش احتمال بروز سکته،حمله قلبی،ناراحتی های قلبی بیماران دیابتی ،بیماری عروق کرونری بکار می رود.  همچنین برای درمان بیماریهای ارثی هایپرکلسترولمی نیز کاربرد دارد.


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه