اطلاعات دارویی رزوواستاتین

Rosuvastatin

رزوواستاتین Rosuvastatin


رزوواستاتینیک مهارکننده HMG-CoA ردوکتاز می باشد که به استاتین ها معروف می باشند. رزوواستاتین در بزرگسالان و کودکان حداقل 8 سال برایکاهش تری گلیسرید و کلسترول خون و کاهش پلاک چربی در عروق خونی استفاده می شود.
داروی رزوواستاتینهمچنین در کاهش احتمال بروز سکته،حمله قلبی،ناراحتی های قلبی بیماران دیابتی ،بیماری عروق کرونری نیز بکار می رود. رزوواستاتین همچنین برای درمان بیماریهای ارثی هایپرکلسترولمی شامل هایپرکلسترولمی هموزیگوت (بیماران حداقل 7 سال) و هتروزیگوت (بیماران حداقل 8 سال) فامیلی نیز کاربرد دارد.

مکانیسم اثر

رزوواستاتین مهارکننده اختصاصی و رقابتی HMG-CoA ردوکتاز میباشد.

فارماکودینامیک

رزوواستاتین کلسیم یک عامل کاهنده چربی خون صناعی برای مصرف خوراکی می باشد.

فارماکوکینتیک

فراهمی زیستی رزوواستاتین حدود 20% می باشد.حداکثر غلظت پلاسمایی رزوواستاتین پس از3 تا 5 ساعت بدست می آید. اتصال به پروتئینهای پلاسمای رزوواستاتین 88% و عمدتا به آلبومین می باشد رزوواستاتین، تنها 10% متابولیزه می شود .
متابولیسم در کبد و عمدتا توسط CYP2C9 صورت می پذیرد رزوواستاتین عمدتا از طریق مدفوع ( 90%) دفع می گردد.نیمه عمر حذفی رزوواستاتین تقریبا 19 ساعت می باشد.

مقدار مصرف رزوواستاتین

مقدار مصرف معمول برای زیادی چربی خون :بزرگسالان:
مقدار اولیه:10 تا 20 mg خوراکی یکبار در روز
مقدار نگهدارنده:5 تا 40 mg خوراکی یکبار در روز

مقدار مصرف معمول برای هایپرکلسترولمی هموزیگوت فامیلی :کودکان:
7 تا 17 سال: 20 mg خوراکی یکبار در روز

مقدار مصرف معمول برای هایپرکلسترولمی هتروزیگوت فامیلی : کودکان:
8 تا 10 سال: 5 تا 10 mg خوراکی یکبار در روز
10 تا 17 سال:5 تا 20 mg خوراکی یکبار در روز

هشدارها

1-برای بیمارانی که مبتلا به نارسایی شدید کلیوی می باشند(کلیرانس کمتر از 30 mL/min/1.73 m2) که همودیالیز نمی شوند،مصرف رزوواستاتین کلسیم باید از 5 mg یک بار در روز شروع شود و از 10 mg یکبار در روز تجاوز نکند.
2-رزوواستاتین باید در بیماران مستعد میوپاتی (افراد مسن حداقل 65 سال،کم کاری تیروئید درمان نشده،نارسایی کلیه) با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1-همه بیماران باید هرگونه درد ،کشش یا ضعف عضلانی بدون علت بخصوص اگر با بی قراری و یا تب همراه باشد و یا پس از قطع دارو هنوز علائم و نشانه های مربوط به عضله پابرجا باشد فورا پزشک معالج خود را مطلع کنند.
2-انجام آزمون های آنزیم کبدی قبل از شروع درمان و حین درمان با داروی رزوواستاتین و یا در صورت وجود علائم و نشانه های آسیب کبدی توصیه می گردد.
3- داروی رزوواستاتین بصورت خوراکی یک بار در روز در هر زمانی از روز بدون در نظر گرفتن وعده غذایی و بصورت کامل بلعیده شود.
4-مصرف داروی رزوواستاتین با آنتاسید ها حداقل دو ساعت فاصله داشته باشد.
5-در حین مصرف رزوواستاتین باید یک رژیم غذایی با چربی اشباع و کلسترول محدود شده رعایت شود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید.
051-31908 (داخلی 201)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • فرشاد فتاپور | 1399/11/10

   سلام ببخشید من تیرویید کم کار دارم و لوکسین مصرف میکنم برای کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید چه قرصی مصرف کنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام وابسته به میزان آن و وضعیت فرد دارو تجویز و تنظیم دوز میشود


  • احدزادا | 1399/06/26

   دکتر این داروز روزواستاتین در شیردهی عوارض روی نوزاد۴ ماهه دارد؟ ؟؟؟من چربی خون بد دارم وچربی کل ۳۰۰ هستش

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مصرف آن در دوران شیردهی توصیه نمی شود.


  • محمد تقی پور | 1399/06/20

   با سلام، بنده بیماری بایپولار دارم و قرص های لیتیم، لاموتریژین و پرگابالین مصرف میکنم، آزمایش دادم و چربی خونم بالاست و دکتر برام رزوواستاتین 20 تجویز کردن،آیا با قرص های مصرفی بنده تداخل دارد؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   رزواستاتین عوارض دردهای عضلانی در طولانی مدت ممکن است داشته باشد و تداخلی با داروهای شما ندارد..


  • Farhad | 1399/06/07

   سلام جناب دکتر بعد از کاشت مو دکتر برام تا ۶ ماه زینک پلاس تجویز کرده و الان چند وقتی هست قرص روزواستاتین ۲۰ مصرف میکنم میخواستم بدونم آیا قرص چربی خون باعث از بین رفتن اثر زینک میشه یا خیر؟؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر تداخلی ندارد


  • موسوی | 1399/06/02

   سلام من 52 سالمه سمت چپ سینه ام و دست چپم از بازو تا مچ دستم درد میکرد رفتم دکتر قلب بعد از نوار قلب و اکو گفت یه طرف قلبت چربی گرفته اصلأ یادم نبود که بگم کبد من گرید 2 هست رزوو استاتین 20 تجویز کرده دارو را امروز گرفتم هنوز نخوردم به خاطر بیماری کبدی که دارم می خواستم سوال کنم آیا مشکلی هست ؟ در ضمن علت درد بازو که دارم چیه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به کاهش پروفایل چربی مصرف دارو با گرید 2  کبد مشکلی ندارد ولی ممکن است جهت درمان مشکل کبدی داروهای دیگری نیز نیاز باشد


  • سعید | 1399/02/04

   سلام من کمی کبد چرب دارم همچنین یکسال است برای کلسترول و تری گلیسرید هم روزواستاتین5 و فنوفیبرات200 استفاده میکنم که سه ماه یکبار آزمایش آنزیمهای کبدی هم میدهم و پزشک دوباره دارو هارا تجدید میکند از وقتی که کرونا شایع شده دو ماه است که می ترسم آزمایشگاه بروم و خودم همان داروها را ادامه میدهم آیا ممکن است عوارض ومضررات زیادی داشته باشد؟ متشکرم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بهتر تا زمان بررسی آزمایشگاهی مصرف دارو ادامه پیدا کند.


  • داود | 1398/11/26

   سلام ۵۲ ساله هستم و یک ماهی است از رزوواستاتین ۵ استفاده میکنم. درد ناحیه شکمی و فشار بر روی کلیه ها و کمی سر گیجه از عوارض مصرف این دارو بود. نگران تاثیر آن بر کلیه ها هستم. با مراجعه به بیمارستان و آزمایش خون و ادرار متوجه وجود مقدر کمی خون در ادرار شده و سونوگرافی کلیه و مثانه و پرستات گرفتند. ولی مشکلی دیده نشد. قرص هیوسین بوتیل برومید ۱۰ که تجویز کردند درد کلیه کمتر شد. اما همچنان نگران تاثیر آن بر کلیه ها هستم. لطفا راهنمایی فرمایید.

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   دفع دارو از طریق مدفوع است و در بیماران با نارسایی کلیوی منع مصرف ندارد.


  • باقری | 1398/11/02

   سلام مادر من دیابت و فشار خون و تیرویید کم کار و رماتیسم و کبد چرب و چربی خون و اضافه دارن که دارن قرص مصرف میکنن سه تا از رگهای قلبشون گرفته گفتن باید عمل قلب باز کنن بخاطر مشکل بیهوشی مادرم انجام ندادن دکتر براشون قرص آتورواستاتین و رزوواستاتین 5 و اسویکس و آسپرین و نیروگلیسیرین دادن از روزی که رزوواستاتین مصرف میکنن یه قسمت از ماهیچه پایین انگشتشون سفت و کبود شده و درد میکنه فک بالا و پایینشون خیلی درد میکنه مصرف دارورو قطع کنن؟ یا ادامه بدن؟،میترسم مشکلات بیشتری براشون بوجود بیاد

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   مصرف همزمان دو دارو یک خانواده معمول نیست . توصیه می شود با پزشک مربوطه مشورت نمایید.


  • | 1398/06/06

   آیا این دارو برای کسانی که به صورت ارثی خون در ادار دارند مناسب می باشد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام این دارو برایکاهش تری گلیسرید و کلسترول خون و کاهش پلاک چربی در عروق خونی و همچنین در کاهش احتمال بروز سکته،حمله قلبی،ناراحتی های قلبی بیماران دیابتی ،بیماری عروق کرونری بکار می رود.  همچنین برای درمان بیماریهای ارثی هایپرکلسترولمی نیز کاربرد دارد.