اطلاعات دارویی ایندومتاسین

Indomethacin


ایندومتاسین Indomethacin


ایندومتاسین یک ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) می باشد. ایندومتاسین با کاهش هورمونهای ایجادکننده التهاب و درد در بدن می شود. ایندومتاسین برای کاهش تب و درمان درد و التهاب ایجاد شده توسط شرایط بسیاری از جمله آرتریت ، نقرص، اسپوندیلیت آنکیلوزان ، التهاب کیسه های مفصلی ، التهاب تاندون ها بکار می رود.

مکانیسم اثر ایندومتاسین

مکانیسم عمل ایندومتاسینهنوز شناخته شده نیست.همچنین مکانیسم عمل ایندومتاسین در بستن مجرای شریانی شناسایی نشده اما گمان می رود بواسطه مهار سنتز پروستاگلاندین می باشد.

فارماکودینامیک

ایندومتاسین یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی با خصوصیات ضد درد و ضد تب می باشد. ایندومتاسین مانند دیگر ضدالتهاب های غیر استروئیدی سنتز پروستاگلاندین را مهار می کند.

فارماکوکینتیک

ایندومتاسینپس از مصرف خوراکی بخوبی و سریع جذب می شود.فراهمی زیستی ایندومتاسینپس از تجویز خوراکی تقریبا 100% و پس از تجویز مقعدی 80-90% می باشد.ایندومتاسین 97% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود .متابولیسم ایندومتاسین بطور گسترده ای در کبد انجام می شود.ایندومتاسین از طریق ادرار و مدفوع دفع میگرددونیمه عمر ایندومتاسین 4.5 ساعت می باشد.

مقدار مصرف ایندومتاسین

--برای اسپوندیلیت آنکیلوزان: بزرگسالان :
25 mg هر 8 تا 12 ساعت . این مقدار ممکن است به 25 تا 50 mg در هر نوبت در فواصل یک هفته ای تا حداکثر مقدار روزانه 150 تا 200 mg افزایش یابد. برای کاهش تحریک همراه غذا یا بلافاصله پس از غذا یا همراه آنتی اسید میل شود.
-فرم آهسته رهش: 75 mg خوراکی یکبار در روز. این مقدار ممکن است تا 75 mg خوراکی ، دو بار در روز افزایش یابد.
--فرم مقعدی: 50 mg مقعدی هر 8 تا 12 ساعت.

موارد منع مصرف ایندومتاسین

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

1- در نوزادان تحت درمان با ایندومتاسین خونریزی گوارشی خفیف نظیر وجود خون در مدفوع ، ممکن است رخ دهد . عوارض گوارشی شدید در بیماران دارای اختلالات روماتیسمی که بصورت طولانی مدت تحت درمان با ایندومتاسین قرار می گیرند ممکن است رخ دهد.
2- ایندومتاسین می تواند مانع تجمع پلاکت ها شود در نتیجه احتمال وقوع خونریزی داخل بطنی خود بخودی بالا می رود.
3- ایندومتاسین می تواند علائم عفونت را بپوشاند.

نکات قابل توصیه

1-در بیماران دارای اختلالات روماتیسمی که بصورت طولانی مدت تحت درمان با ایندومتاسین قرار می گیرند واکنش های کبدی شدید ممکن است رخ دهد.
2-تزریق وریدی ایندومتاسین باید بدقت صورت پذیرد و از تزریق خارج عروقی یا نشت محلول بمنظور عدم تحریک بافت جلو گیری شود.
3- ایندومتاسین در کودکان بالای 2 سال استفاده می شود. این کودکان تحت درمان با ایندومتاسین باید بدقت تحت نظارت قرار گرفته و مورد ارزیابی دوره ای عملکرد کبد قرار گیرند.
4- امنیت مصرف و کارایی ایندومتاسین در کودکان زیر 14 سال به اثبات نرسیده است.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.