اطلاعات دارویی آلبندازول

Albendazol

آلبندازول Albendazol

گروه دارو: ضد انگل ها

آلبندازول یک داروی ضدکرم وسیع الطیف می باشد. آلبندازول مانع رشد و تکثیر کرم ها در بدن می شود. آلبندازول بعنوان داروی کمکی همراه با کیست هیداتید ناشی از اکینوکوکوس گرانولوزوس و اکینوکوکوس مولتی لوکولاریس بمنظور پیشگیری از عود بیماری یا بعنوان درمان اولیه در صورتیکه جراحی امکان پذیر نباشد بکار می رود. آلبندازول همچنین در درمان آلودگی به آسکاریس، کرمک، کرم قلاب دار، تریکوریاز و استرونژیلوئید استفاده می شود.

مکانیسم اثر آلبندازول

آلبندازول بر روی پلیمریزاسیون توبولین اثر گذاشته در نتیجه سبب از بین رفتن میکروتوبول های سایتوپلاسمیک می شود. آلبندازول موجب تغییرات تخریبی در سلولهای جدار روده کرم و در نتیجه کاهش تولید ATP و تخلیه انرژی در انگل و مرگ آن می شود.

فارماکودینامیک

آلبندازول یک داروی ضدکرم وسیع الطیف می باشد. آلبندازول بر روی پلیمریزاسیون توبولین اثر گذاشته در نتیجه سبب از بین رفتن میکروتوبولهای سایتوپلاسمیک می شود.

فارماکوکینتیک

آلبندازول از طریق دستگاه گوارش دارای جذب کم و نامنظم می باشد که در صورت مصرف با غذای چرب افزایش می یابد. آلبندازول در کبد بسرعت و بطور گسترده به متابولیت های فعال متابولیزه می شود.
آلبندازول سولفوکساید بمیزان 70% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود و بطور گسترده ای در بدن توزیع می شود.
نیمه عمر حذفی آلبندازول سولفوکساید 8 تا 12 ساعت می باشد.دفع آن عمدتا از طریق صفرا می باشد.دفع ادراری آن کمتر از 1% می باشد.

موارد مصرف آلبندازول

ضد کرم

مقدار مصرف آلبندازول

-- برای بیماری هیداتید:
کودکان و بزرگسالان:
کیست هیداتید کبد،ریه،پریتونیوم ناشی از اکینوکوکوس گرانولوزوس:60 kg و بیشتر: 400 mg خوراکی ، دو بار در روز همراه غذا، زیر 60 کیلوگرم: mg/kg/day 15 خوراکی ، دوبار در روز همراه غذا( حداکثر مقدار مجاز: 800 mg/day) .
طول مدت درمان: دوره 28 روزه و بدنبال آن 14 روز استراحت ، برای 3 دوره.
-- برای آسکاریس:
بزرگسالان:
400 mg خوراکی ، تک دوز.کودکان:400 mg خوراکی ، تک دوز.

موارد منع مصرف آلبندازول

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

شمارش کامل سلولهای خونی و ارزیابی عملکرد کبد در 28 روز اول شروع درمان و سپس هر دو هفته در حین درمان با آلبندازول انجام گیرد.

نکات قابل توصیه

1- آلبندازول را همراه غذا مصرف کنید. در صورتیکه نمی توانید قرصهای آلبندازول را بصورت کامل ببلعید، می توانید آنها را خرد کنید و یا بجوید و یا همراه یک لیوان آب ببلعید.
2-خانمها قبل از شروع درمان با آلبندازول تست بارداری انجام دهند و در صورت منفی شدن پاسخ تست بارداری درمان را آغاز کنند.
3-خانمها در سنین بارداری حین درمان و تا یک ماه پس از تکمیل درمان آلبندازول، از بارداری جلوگیری کنند.
4-بیماران تحت درمان با آلبندازول در صورت باردارشدن سریعا پزشک معالج خود را مطلع نمایند.
5-بیماران تحت درمان با آلبندازول بصورت منظم و هر دوهفته یکبار شمارش کامل سلولهای خونی و ارزیابی عملکرد کبد را انجام دهند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • فرهاد | 1399/07/24

   دوره درمان ومقدارمصرف آلبندازول

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   دوره درمان و مقدار مصرف بستگی به علایم بالینی و مشکلات شما دارد..


  • عالیه حسینی | 1399/07/24

   سلام همسرم کیست هیداتیک عمل کرده دکتر آلبندازول تجویز کرده بعد عمل ولی میخوره تهوع واستفراغ داره میشه راهنمایی کنین ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   تهوع استفراغ از عوارض این دارو است ولی با توجه به بیماری خود مصرف این دارو را ادامه دهید.. در صورت نیاز می توانید از قرص های ضد تهوع هم استفاده منید..


  • شاهین | 1399/07/22

   سلام‌ دکتر من وزنم پایین 60 کیلوگرم هست ۱۹سالم هست به همین مریضی انگل مبتلا شدم این قرص رو قیل غذا بخورم یا بعدغذا لظفا بیشتر توضیع بدید ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   منظور از انگل چه بیماری است؟نوع انگل از طریق آزمایش مدفوع مشخص میشود.
   اگر دچار خارش مقعد شده اید، و شک به کرمک هست، بهتر است همه اعضای خانواده(به جز زن حامله یا شیرده و کودکان زیر 2 سال) از قرص مبندازول(نه آلبندازول) با شکم خالی یک قرص را بجوید و 10 روز بعد مجدد یک قرص دیگر را بجوید و با کمی آب میل کنید.