اطلاعات دارویی آلپرازولام

Alprazolam

آلپرازولام Alprazolam


آلپرازولام متعلق به گروهی از داروها بنام بنزودیازپین ها قرار دارد.که با کند کردن حرکت مواد شیمیایی درمغزکه ممکن است عدم تعادل داشته باشد.در نتیجه منجر به کاهش تنش های عصبی (اضطراب)می شود. آلپرازولام در درمان اختلالات اضطرابی ، اختلالات هراسی،و اضطراب ناشی از افسردگی بکار می رود.

مکانیسم اثر آلپرازولام

بطور کلی بنزودیازپین ها بعنوان مضعف سیستم عصبی عمل خود را بوسیله متصل شدن به گیرنده های خاص موجود در چندین مکان مختلف در سیستم اعصاب مرکزی انجام می دهند. هرچند مکانیسم دقیق آنها هنوز بخوبی مشخص نشده است. کلیه بنزودیازپین ها بسته به میزان مصرف میتوانند از تسکین خفیف تا اغما را ایجاد کنند.تصور می شود بنزودیازپین ها از طریق اتصال به گیرنده گابا نوع A سبب افزایش یا تسهیل عمل گاماآمینوبوتیریک اسید(GABA) می شوند.

فارماکودینامیک

آلپرازولام یک بنزودیازپین ها می باشد که در درمان اختلالات اضطراب و اختلالات هراسی بکار می رود.

فارماکوکینتیک

بدنبال مصرف خوراکی آلپرازولام به آسانی جذب می شود.حداکثر غلظت پلاسمایی پس از 1 تا 2 ساعت بدست می آید.در حالت برون تنی، آلپرازولام 80% به پروتئینهای پلاسما متصل می شود.پیوند دارو به پروتئین بسیار زیاد است. آلپرازولام و متابولیتهایش عمدتا از طریق ادرار دفع می شود.

موارد مصرف آلپرازولام

افسردگی , اضطراب , اختلالات هراسی

مقدار مصرف آلپرازولام

مقدار معمول برای اضطراب:
بزرگسالان: مقدار اولیه: 0.25 تا 0.5 mg ، خوراکی،سه بار در روز، این مقدار می تواند در صورت لزوم و تحمل بتدریج هر 3 تا 4 روز افزایش یابد .
مقدار نگهدارنده: می تواند تا حداکثر مقدار مصرف روزانه 4 mg در مقادیر منقسم افزایش یابد.

هشدارها

ا-با مصرف آلپرازولام احتمال وابستگی و سندروم محرومیت از دارو شامل تشنج ممکن است بروز کند.
2-سندروم محرومیت از دارو هنگام کاهش مقدار مصرف به هر دلیلی صورت بگیرد ممکن است اتفاق بیفتد.حتی ممکن است کاهش مقدار طبق برنامه ویا کاهش مقدار مصرف از روی ناآگاهی ( فراموش کردن نوبت مصرف ، بستری شدن در بیمارستان) را هم شامل گردد.لذا قطع ویا کاهش مصرف آلپرازولام بایدبصورت تدریجی صورت پذیرد.
3-آلپرازولام بدلیل اثر تضعیف سیستم عصبی باعث بروز خواب آلودگی و منگی و سرگیجه می شود لذا از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری کامل دارند بپرهیزید.
4-در حین مصرف آلپرازولام از مصرف الکل ودیگر داروهای مضعف CNS خودداری کنید.

نکات قابل توصیه

1-مصرف آلپرازولام در دوران بارداری توصیه نمی شود.
2- آلپرازولام نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف گردد.
3-از قطع مصرف ناگهانی آلپرازولام و یا کاهش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشک معالج بپرهیزید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز