اطلاعات دارویی تامسولوسین

Tamsulosin


تامسولوسین Tamsulosin


تامسولوسین(فلوماکس) یک مهارکننده گیرنده آلفا می باشد که سبب شل شدن ماهیچه های پروستات و گردن مثانه شده و ادرار کردن را آسان تر می کند. تامسولوسین در هایپر پلازی خوش خیم پروستات در مردان بمنظور رفع علائم انسداد ادراری استفاده می شود.

مکانیسم اثر تامسولوسین

تامسولوسین یک آنتاگونیست انتخابی گیرنده های آلفا -یک-آدرنرژیک (1A-1B) در پروستات،کپسول پروستاتیک،مجرای پروستاتیک و گردن مثانه می باشد.

فارماکودینامیک

تامسولوزین یک آنتاگونیست انتخابی گیرنده های آلفا -یک-آدرنرژیک (1A-1B) در پروستات، کپسول پروستاتیک، مجرای پروستاتیک و گردن مثانه می باشد. گزارش شده است که تامسولوسین برای گیرنده آلفا 1A که 70% گیرنده های آلفا یک پروستات را شامل می شود اختصاصی تر است. مهار این گیرنده سبب شل شدن عضلات صاف در گردن مثانه و پروستات می شود و علائم انسداد ادراری در مردان را کاهش می دهد.

فارماکوکینتیک

تامسولوسین از راه مجرای گوارش جذب می شود و فراهمی زیستی آن تقریبا کامل است.حجم توزیع ظاهری تامسولوسین 16 لیتر است ( تزریق وریدی به 10 مرد بزرگسال سالم ) ، 94-99% دارو به پروتئین های پلاسما پیوند می یابد.
تامسولوسین
در کبد توسط آنزیم سیتوکروم P 450 متابولیزه می شود و کمتر از 10% آن بصورت دست نخورده از ادرار دفع می شود. نیمه عمر تامسولوسین 5 تا 7 ساعت و کلیرانس آن 2.88 L/h می باشد.

موارد مصرف تامسولوسین

هایپرپلازی خوش خیم پروستات

مقدار مصرف تامسولوسین

--برای هایپر پلازی خوش خیم پروستات: بزرگسالان: دوز اولیه:
0.4 mg ،خوراکی،یکبار در روز حداکثر دوز مجاز: 0.8 mg،خوراکی،یکبار در روز

موارد منع مصرف تامسولوسین

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

هشدارها

1-در حین درمان با تامسولوسین وضعیت فشار خون بیمار بدقت پیگیری شود.کاهش فشار خون وضعیتی ،گیجی و سرگیجه ممکن است رخ دهد.
2-قبل از شروع درمان با تامسولوسین از عدم وجود سرطان پروستات اطمینان حاصل شود.

نکات قابل توصیه

1-علائم وابسته به کاهش فشارخون وضعیتی شامل گیجی ممکن است رخ دهد . در رانندگی، کار با ماشین آلات ، انجام کارهای پرخطر احتیاط لازم را انجام دهید.
2-در حین درمان با تامسولوزین، ممکن است نعوظ مداوم رخ دهد.البته این عارضه بسیار نادر است.
3-از شکستن،خردکردن و جویدن کپسول باید خودداری کرد.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

دارو های مشابه تامسولوسین

پرازوسین , ترازوسین , دوکسازوسین


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • محسن | 1399/03/15

   این دارو باعث کاهش زیاد حجم منی می شود

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   معمولا این دارو با مشکلات انزال در مردان همراه می باشد..