اطلاعات دارویی تری فلوپرازین

Trifluoperazine

تری فلوپرازین Trifluoperazine


تری فلوپرازین یک مشتق پروپیل پیپرازینی فنوتیازین (پروتوتیپیکال نسل اول) می باشد که به عنوان یک ضد سایکوز (ضد روان پریشی) مطرح است.
اثر اصلی داروی تری فلوئوپرازین اثرات آنتی دوپامینرژیک آن می باشد. این دارو اثرات ضعیف آنتی کولینرژیکی و خواب آوری و تاثیرات خارج هرمی قوی دارد. اثرات ضداستفراغ تقریبا قدرتمندی نیز دارد .

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر داروی تری فلوپرازین دقیقا شناخته شده نیست. احتمالا مکانیسم اصلی مربوط به اثرات آنتی دوپامینرژیک دارو است که اثرات ضد سایکوز و ضد جنون ایجاد می کند.

فارماکودینامیک

تری فلوپرازین اثرات ضعیف آنتی کولینرژیکی و خواب آوری و تاثیرات خارج هرمی قوی دارد. اثرات ضداستفراغ تقریبا قدرتمندی نیز دارد. اثر اصلی دارو اثرات آنتی دوپامینرژیک می باشد.

فارماکوکینتیک

تری فلوپرازین بعد از مصرف خوراکی به خوبی جذب می شود .
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو در افراد مختلف متفاوت است. فنوتیازین ها به خوبی در بافت ها و مایعات بدن توزیع شده و از جفت نیز می گذرند. در داخل شیر مادر هم ترشح می شوند .
• اتصال پروتئینی دارو بالاست و در کبد شدیدا متابولیزه شده و داروی تغییر نیافته و متابولیت ها در ادرار و مدفوع دفع می شوند .
• نیمه عمر داروی تری فلوپرازین در مصرف خوراکی حدود 12 تا 24 ساعت می باشد.

مقدار مصرف تری فلوپرازین

** بزرگسالان
- شیزوفرنی
شروع درمان با 2 تا 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.
- اضطراب
1 تا 2 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم در روز) مدت درمان نهایتا 12 هفته . کمترین دوز موثر روزانه باید مصرف شود.
** سالمندان
- شیزوفرنی
شروع درمان با 2 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.
- اضطراب
1 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم در روز) مدت درمان نهایتا 12 هفته . کمترین دوز موثر روزانه باید مصرف شود و از انجا که نیمه عمر دارو بلند است امکان مصرف یک بار در روز دارو وجود دارد.
** کودکان
- شیزوفرنی
• 6 تا 12 سال : شروع دارو با دوز 1 میلی گرم یک یا دو مرتبه در روز و در ادامه با 1 تا 15 میلی گرم در روز ادامه داده می شود .
• بزرگتر از 12 سال : شروع درمان با 2 تا 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.

هشدارها

در بیماران مسن مبتلا به سایکوز مرتبط با دمانس, داروهای ضد سایکوز ریسک مرگ و میر را افزایش می دهند. بنابراین تری فلوپرازین در درمان این بیماران جایگاهی ندارد.
- مجموعه ای از علائم بالقوه کشنده که گهگاه به سندرم بدخیم نورولپتیک ربط داده می شود در ارتباط با داروهای ضدسایکوز گزارش شده است .
علائم بالینی این سندرم بدخیم عبارتند از : سختی عضلانی, تغییرات خلقی و شواهد ناپایداری اتونومیک ( ضربان قلب یا فشارخون نامنظم, تاکیکاردی, تعریق بیش از حد و نامنظمی ضربان قلب). مدیریت این سندرم با قطع سریع داروی ایجاد کننده و درمان علامتی سریع علائم سندرم می باشد. در خصوص دارو درمانی جهت درمان این بیماری, اتفاق نظر وجود ندارد.
-در صورت ایجاد افت فشارخون, نبایستی اپی نفرین استفاده شود چراکه اثرات آن توسط تری فلوپرازین مسدود و حتی گاهی برعکس می شود. در صورت نیاز به یک داروی وازوپرسور, نوراپی نفرین باید استفاده شود. افت شدید فشارخون ممکن است در مصرف فنوتیازین ها , در بیماران مبتلا به اختلالات میترال یا فئوکروموسیتوما ایجاد شود.
-سندرم دیسکنزی تاخیری مجموعه علائم معمولا غیرقابل برگشت است که بیشتر در افراد مسن خصوصا سالمندان خانم به دنبال مصرف دوز بالا یا طولانی مدت تری فلوپرازین ایجاد میشود.
-ترکیبات حاوی تری فلوپرازین با کاهش آستانه تشنج ممکن است در افراد مستعد باعث ایجاد تشنج شود. بنابراین در این افراد باید با احتیاط تجویز شود و در بیماران مصرف کننده داروی ضد تشنج , دوز داروی ضدتشنج باید افزایش یابد.
-از آنجایی که مصرف تری فلوپرازین می تواند باعث خواب آلودگی و کاهش هوشیاری شود, بهتر است تا مشخص شدن اثرات دارو از رانندگی و انجام فعالیت های دقیق خودداری شود.
-در مطالعات بالینی, وقوع لکوپنی, نوتروپنی و آگرانولوسیتوز گزارش شده است. در صورت بروز علائم عفونت بیمار علائم را گزارش کند و در صورت کاهش تعداد گلبولهای خون باید تری فلو پرازین قطع و درمان آنتی بیوتیکی شروع شده و بعد راهکار درمانی مناسب اتخاذ شود.
-در مواردی یرقان کلستاتیک و آسیب کبدی گزارش شده است. در صورت ایجاد تب یا علائم مشابه سرماخوردگی,بررسی تست های کبدی لازم است و در صورت بالا رفتن آنها بایستی دارو قطع شود.
-در صورت بروز رتینوپاتی مصرف دارو باید قطع شود و تست های لازم جهت بررسی شدت آسیب چشمی انجام شود.
- اثرات ضد تهوع دارو ممکن است اثرات سمی و اوردوز سایر داروها را بپوشاند و ممکن است شرایطی مانند انسداد روده, تومورهای مغزی و سندرم ری از دید مخفی بماند.
-دارو باعث افزایش سطح پرولاکتین می شود که در مصرف طولانی یا با دوز بالا ممکن است باعث نازایی یا ترشح شیر شود.
-در مصرف همزمان با سایر داروهای آنتی کولینرژیک ممکن است باعث ایجاد میدریاز شود بنابراین در گلوکوم باید با احتیاط مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و علائمی که ایجاد شده است( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان).
• در صورت وجود بیماریهای زیرقبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
مشکلات خونی, بیماریهای مغز استخوان, مشکلات مغزی, کبدی و کاهش تعداد سلولهای خونی.
موارد زیر با پزشک مطرح شود :
خواب آلودگی شدید, مصرف الکل یا سایر داروهای کاهنده هوشیاری ( فنوباربیتال, اکسی کدون و ...).
• احتمال ایجاد سندرم نورولپتیک بدخیم با علائم تب, کرامپ و سفتی عضلات, سرگیجه, سردرد شدید, گیجی, اختلال تفکر, تپش قلب و تعریق شدید وجود دارد .
• مصرف دارو بدون توجه به غذا صورت گیرد و در صورت ایجاد عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف شود.
• برای کاهش احتمال سرگیجه افزایش دوز به تدریج صورت گیرد و بعد از تزریق فرم عضلانی مدتی به حالت دراز کشیده باقی بماند.
• علائم عفونت و شبه آنفولانزا گزارش شود.
• در صورت فراموش کردن یک دوز دارو باید بلافاصله استفاده شود ولی اگر تا دوز بعدی زمان زیادی باقی نیست از دوز فراموش شده صرف نظر شده و برنامه عادی مصرف دارو ادامه یابد و دوز دارو 2 برابر نشود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

اشکال دارو تری فلوپرازین


قرص تری فلوپرازین 5 میلی گرم
آمپول تری فلوپرازین 1 میلی گرم

اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • ویدا | 1400/01/19

   سلام خداقوت خسته نباشید. اگر دکتر اعصاب گفته باشد تا آخر عمر باید قرص تری فلوئو پرازین 1میلی شبی یک عدد بخوری اشکال ندارد. عوارض ندارد برای کل بدن کبد کلیه...؟ ممنون از پاسخگویی شما.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورتیکه نیازمند مصرف طولانی مدت جهت کنترل علایم باشید مشکلی ندارد..
   ولی بهتر است حتما سالانه تست های خونی و کبدی را انجام دهید..


  • نرگس | 1399/11/23

   اگربچه یکساله نصفی امپول تری فلوپرازین تزریق شود عوارض ان چیست

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   علت دقیق تجویز این دارو در نوزاد یک ساله باید مشخص شود..
   عوارض تغییرات ریتم قلب و فشار خون و عوارض خارج هرمی ممکن است با این دارو دیده شود..


  • امیر | 1399/10/23

   سلام مشکل بیخابی دارم قبلا الپروزولام خوب بود الان جواب نمیده چی بخورم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به اطلاعات بیشتری از شما نیاز داریم
   چند سال سن دارید؟
   سابقه بیماری خاصی دارید؟
   آیا الپرازولام را با تجویز پزشک مصرف میکرده اید یا خودسرانه؟


  • دهنوی | 1399/09/19

   سلام ،نزدیک به دوسال قبل آن ژیو‌ شدم ،مصرف تریفلوئوپرازین هیچ مشکلی ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر داروی قلبی استفاده نمی کنید. خیر، استفاده از تری فلوئوپرازین تحت نظر پزشک برای شما مشکلی ندارد


  • Amirreza | 1399/09/09

   سلام عرض میکنم وقت بخیر سن بنده ۲۲سال است و دوسال هست زیر نظر روانپزشک از فلوکستین۲۰ سه عدد در روز و تری فلوئوپرازین ۱ جهت افسردگی و وسواس و پانیک استفاده میکنم و اثرات خیلی خوبی هم داشتن ولی هیچوقت عوارضی از این داروهارا حس نکردم یعنی وقتی قرص هارو مصرف میکنم هیچ اتفاقی رو در خودم حس نمیکنم البته خدمت شما عرض کنم از همون اوایل مصرف هم همینطور بوده دلیل چیست؟ ممنون از سایت مفید وخوبتون.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض دارو در افراد مختلف متفاوت میباشد


  • شیرین الهی | 1399/08/16

   من چندین ساله ترفلیوپرازین 1 میخورم تازگی وقتی میخورم بدنم بی حس میشه و عرق زیاد میکنم 58 سالم هست میخوام قطع کنم آیا میشه. در ضمن فلوکستین 10 وروزی یک چهارم الپرازولام هم میخورم میگید چیکار کنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بی حالی و تعریق از عوارض دارو میباشد که در صورت شدت باید با پزشک مشورت بفرمایید


  • هادی قنبرپور | 1399/07/30

   باسلام من من الپرازولام وسیتالوپرام با ی قرص اضطاب دیگه مصرف میکنم در اینا میتونم از قرص تری فلوعوپرازین فقط شبا برای خواب بهتر مصرف کنم یا ن؟ خیلی ممنونم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر اضافه کردن دارو به این ترکیب داروهای مصرفی شما، فقط توسط متخصص باید انجام شود


  • سارا | 1399/07/21

   سلام من پنچ شش ساله دادم از این تری فلوتوپرازین استفاده میکنم و هیچ عوارضی نداشتم فقط چاق شدم ممکن از در اینده عوارضی پیدا کنم و اگر نخورم حالم بده

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اگر دارو تحت نظر پزشک مصرف میشود، نگران نباشید.


  • .. | 1399/07/21

   سلام این قرص اختلال بویایی هم ایجاد میکنه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر
   از لحاظ ابتلا به کرونا باید بررسی شوید.


  • Hasti | 1399/07/16

   با سلام ... من میگیرن و سینوزیت دارم و سردرد شدید میشم گاهی نیاز میشه بدم درمانگاه و سرم وصل کنم تحت نظر دکتر هم نیستم بار آخر دکتر برام قرص تری فلوپرازین تجویز کرد الان حالت گیجی مثلا فراموشی دارم چیزی جای میذارم فراموش میکنم...آیا مصرف دارو رو قطع کنم و بخاطر همین قرصه؟؟؟؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید ..

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله می تواند جزء عوارض این دارو باشد. شما حتما باید تحت نظر متخصص باشید


  • محمدرضا | 1399/07/12

   سلام .من چندین سال هست که یک میلی استفاده می کنم الان دوشبه نمی خورم آیا ترک آن عوارضی به همراه دارد یا خیر .ممنون میشم سریع جوابم بدی .

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام. بهتره به صورت آرام آرام و تحت نظر پزشک قطع بشه


  • سعید عمادی | 1399/07/07

   با سلام ببخشید خواستم ببینم من پوکی استخوان دارم ودکتر هم برام سیتالوپرام وتری فلوپرازین تجویز کرده آیا مشکلی بوجود نمیاد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   نگران نباشید.دارو را طبق نظر پزشک مصرف نمایید.ممکن است خواب آلوده بشوید.


  • حمید | 1399/06/16

   با سلام و خسته نباشید من 9 ساله تری فلوئوپرازین 1 مصرف میکنم بدلیل پانیک. الان دو ساله دیسک کمر خفیف دارم بنظرتون آقای دکتر این قرص ضرر داره داره برا دیسک و گرفتگی عضلات. اگر تاثیر داره برم پیش دکتر برا ترک تدریجی یا جایگزینی برای این قرص بسیار ممنون میشم جوابمو بدین با تشکر🌹

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر ضرری ندارد فقط در صورت مصرف داروهای دیگر تداخل احتمالی بررسی شود


  • هدیه | 1399/06/14

   ایا برای بیماری پوستی هم این دارو تجویز میشود

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام این دارو معمولا جهت اثرات ضد سایکوز و ضد تهوع کاربرد دارد در نتیجه در صورت تاثیر عوامل مذکور در مشکل پوستی قابل تجویز میباشد


  • مهلا | 1399/06/13

   من استرس شدید دارم وهمزمان باآن احساس تنگی نفس وکمبود اکسیژن هم دارم باید ازچه قرصی برای کاهش استرس استفاده کنم باتشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید و درکنار درمان مشاوره روانشناسی هم می تواند به شما کمک کند


  • حسین زاده | 1399/06/12

   سلام ایا میشود قرص تری فلوئوپرازین نصف کرد؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر قرص خط دار است می توان آن را نصف کرد


  • فاطمه | 1399/06/10

   سلام من برای درد قلبم به متخصص قلب مراجعه کردم ولی ایشون برای من قرص اعصاب و روان تری فلوئورزین تجویز کردن در صورتی که دکتر متخصص قبلی به من گفته بودند مشکل از دریچه قلبه و قرص متورال بهم دادن

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تجویز دارو بر مبنای معاینه فیزیکی و یافته های ازمایشگاهی میباشد.


  • منصور | 1399/06/05

   دکتر شکم سمت چپم درد می کنه با سونوگرافی مشخص میشه دلیل چی

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بعد از مراجعه به پزشک در صورت صلاحدید ایشان برای شما سونوگرافی تجویز خواهند کرد


  • منصور | 1399/06/05

   درود خوبید درد شکم روزی 2 بار طرف چپ شکم از چی میتونه باشه ادرارم کامل دفع نمیشه میتونه باشه متاسفانه قرص مترونیدازول که میخورم اوکی میشه راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام به پزشک مراجعه کنید و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک را قطع کنید


  • امیررضا | 1399/06/01

   سلام..من به خاطر بیماری پانیک دکتر برام قرص آسنترا ۱۰۰ هر روز و شبی یک دونه تری فلوئوپرازین ۱ میلی نوشت...بعد از حدود ۱۰ ماه استفاده یک ماه پیش دکتر بهم گفت چون که حملات پانیکت بهتر شده تری فلوئوپرازین رو قطع کن...ولی من خودم یهویی قطعش نکردم و تا دو هفته روزی یک در میان خوردم بعد کلا قطع کردم...ولی از بعد از این که کلا قطع کردم هم دوباره حملات پانیک میاد سراغم و هم سرگیجه دارم...ممنون میشم راهنمایی کنید..

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   مجدد به پزشکتون مراجعه کنید. نیاز به تجویز مجدد دارو هستش