اطلاعات دارویی تری فلوپرازین

Trifluoperazine

تری فلوپرازین Trifluoperazine


تری فلوپرازین یک مشتق پروپیل پیپرازینی فنوتیازین (پروتوتیپیکال نسل اول) می باشد که به عنوان یک ضد سایکوز (ضد روان پریشی) مطرح است.
اثر اصلی داروی تری فلوئوپرازین اثرات آنتی دوپامینرژیک آن می باشد. این دارو اثرات ضعیف آنتی کولینرژیکی و خواب آوری و تاثیرات خارج هرمی قوی دارد. اثرات ضداستفراغ تقریبا قدرتمندی نیز دارد .

مکانیسم اثر

مکانیسم اثر داروی تری فلوپرازین دقیقا شناخته شده نیست. احتمالا مکانیسم اصلی مربوط به اثرات آنتی دوپامینرژیک دارو است که اثرات ضد سایکوز و ضد جنون ایجاد می کند.

فارماکودینامیک

تری فلوپرازین اثرات ضعیف آنتی کولینرژیکی و خواب آوری و تاثیرات خارج هرمی قوی دارد. اثرات ضداستفراغ تقریبا قدرتمندی نیز دارد. اثر اصلی دارو اثرات آنتی دوپامینرژیک می باشد.

فارماکوکینتیک

تری فلوپرازین بعد از مصرف خوراکی به خوبی جذب می شود .
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو در افراد مختلف متفاوت است. فنوتیازین ها به خوبی در بافت ها و مایعات بدن توزیع شده و از جفت نیز می گذرند. در داخل شیر مادر هم ترشح می شوند .
• اتصال پروتئینی دارو بالاست و در کبد شدیدا متابولیزه شده و داروی تغییر نیافته و متابولیت ها در ادرار و مدفوع دفع می شوند .
• نیمه عمر داروی تری فلوپرازین در مصرف خوراکی حدود 12 تا 24 ساعت می باشد.

مقدار مصرف تری فلوپرازین

** بزرگسالان
- شیزوفرنی
شروع درمان با 2 تا 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.
- اضطراب
1 تا 2 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم در روز) مدت درمان نهایتا 12 هفته . کمترین دوز موثر روزانه باید مصرف شود.
** سالمندان
- شیزوفرنی
شروع درمان با 2 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.
- اضطراب
1 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم در روز) مدت درمان نهایتا 12 هفته . کمترین دوز موثر روزانه باید مصرف شود و از انجا که نیمه عمر دارو بلند است امکان مصرف یک بار در روز دارو وجود دارد.
** کودکان
- شیزوفرنی
• 6 تا 12 سال : شروع دارو با دوز 1 میلی گرم یک یا دو مرتبه در روز و در ادامه با 1 تا 15 میلی گرم در روز ادامه داده می شود .
• بزرگتر از 12 سال : شروع درمان با 2 تا 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.

هشدارها

در بیماران مسن مبتلا به سایکوز مرتبط با دمانس, داروهای ضد سایکوز ریسک مرگ و میر را افزایش می دهند. بنابراین تری فلوپرازین در درمان این بیماران جایگاهی ندارد.
- مجموعه ای از علائم بالقوه کشنده که گهگاه به سندرم بدخیم نورولپتیک ربط داده می شود در ارتباط با داروهای ضدسایکوز گزارش شده است .
علائم بالینی این سندرم بدخیم عبارتند از : سختی عضلانی, تغییرات خلقی و شواهد ناپایداری اتونومیک ( ضربان قلب یا فشارخون نامنظم, تاکیکاردی, تعریق بیش از حد و نامنظمی ضربان قلب). مدیریت این سندرم با قطع سریع داروی ایجاد کننده و درمان علامتی سریع علائم سندرم می باشد. در خصوص دارو درمانی جهت درمان این بیماری, اتفاق نظر وجود ندارد.
-در صورت ایجاد افت فشارخون, نبایستی اپی نفرین استفاده شود چراکه اثرات آن توسط تری فلوپرازین مسدود و حتی گاهی برعکس می شود. در صورت نیاز به یک داروی وازوپرسور, نوراپی نفرین باید استفاده شود. افت شدید فشارخون ممکن است در مصرف فنوتیازین ها , در بیماران مبتلا به اختلالات میترال یا فئوکروموسیتوما ایجاد شود.
-سندرم دیسکنزی تاخیری مجموعه علائم معمولا غیرقابل برگشت است که بیشتر در افراد مسن خصوصا سالمندان خانم به دنبال مصرف دوز بالا یا طولانی مدت تری فلوپرازین ایجاد میشود.
-ترکیبات حاوی تری فلوپرازین با کاهش آستانه تشنج ممکن است در افراد مستعد باعث ایجاد تشنج شود. بنابراین در این افراد باید با احتیاط تجویز شود و در بیماران مصرف کننده داروی ضد تشنج , دوز داروی ضدتشنج باید افزایش یابد.
-از آنجایی که مصرف تری فلوپرازین می تواند باعث خواب آلودگی و کاهش هوشیاری شود, بهتر است تا مشخص شدن اثرات دارو از رانندگی و انجام فعالیت های دقیق خودداری شود.
-در مطالعات بالینی, وقوع لکوپنی, نوتروپنی و آگرانولوسیتوز گزارش شده است. در صورت بروز علائم عفونت بیمار علائم را گزارش کند و در صورت کاهش تعداد گلبولهای خون باید تری فلو پرازین قطع و درمان آنتی بیوتیکی شروع شده و بعد راهکار درمانی مناسب اتخاذ شود.
-در مواردی یرقان کلستاتیک و آسیب کبدی گزارش شده است. در صورت ایجاد تب یا علائم مشابه سرماخوردگی,بررسی تست های کبدی لازم است و در صورت بالا رفتن آنها بایستی دارو قطع شود.
-در صورت بروز رتینوپاتی مصرف دارو باید قطع شود و تست های لازم جهت بررسی شدت آسیب چشمی انجام شود.
- اثرات ضد تهوع دارو ممکن است اثرات سمی و اوردوز سایر داروها را بپوشاند و ممکن است شرایطی مانند انسداد روده, تومورهای مغزی و سندرم ری از دید مخفی بماند.
-دارو باعث افزایش سطح پرولاکتین می شود که در مصرف طولانی یا با دوز بالا ممکن است باعث نازایی یا ترشح شیر شود.
-در مصرف همزمان با سایر داروهای آنتی کولینرژیک ممکن است باعث ایجاد میدریاز شود بنابراین در گلوکوم باید با احتیاط مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و علائمی که ایجاد شده است( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان).
• در صورت وجود بیماریهای زیرقبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
مشکلات خونی, بیماریهای مغز استخوان, مشکلات مغزی, کبدی و کاهش تعداد سلولهای خونی.
موارد زیر با پزشک مطرح شود :
خواب آلودگی شدید, مصرف الکل یا سایر داروهای کاهنده هوشیاری ( فنوباربیتال, اکسی کدون و ...).
• احتمال ایجاد سندرم نورولپتیک بدخیم با علائم تب, کرامپ و سفتی عضلات, سرگیجه, سردرد شدید, گیجی, اختلال تفکر, تپش قلب و تعریق شدید وجود دارد .
• مصرف دارو بدون توجه به غذا صورت گیرد و در صورت ایجاد عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف شود.
• برای کاهش احتمال سرگیجه افزایش دوز به تدریج صورت گیرد و بعد از تزریق فرم عضلانی مدتی به حالت دراز کشیده باقی بماند.
• علائم عفونت و شبه آنفولانزا گزارش شود.
• در صورت فراموش کردن یک دوز دارو باید بلافاصله استفاده شود ولی اگر تا دوز بعدی زمان زیادی باقی نیست از دوز فراموش شده صرف نظر شده و برنامه عادی مصرف دارو ادامه یابد و دوز دارو 2 برابر نشود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

اشکال دارو تری فلوپرازین


قرص تری فلوپرازین 5 میلی گرم
آمپول تری فلوپرازین 1 میلی گرم

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • احمد | 1400/11/17

   یکی کممکم کنه چند وقت قرص تری فلو پروزین ۱میخوردم الان چند وقت شماره یکو چهار قسمت یک چهاروم میخورم الان دوروزه دارم میمیرم همش آب از دهانم میاد چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در خصوص نحوه مصرف دارو با پزشکتان مشورت کنید تری فلوپرازین باعث خشکی دهان می شود


  • احمد | 1400/11/17

   یکی کممکم کنه چند وقت قرص تری فلو پروزین ۱میخوردم الان چند وقت شماره یکو چهار قسمت یک چهاروم میخورم الان دوروزه دارم میمیرم همش آب از دهانم میاد چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در خصوص نحوه مصرف دارو با پزشکتان مشورت کنید تری فلوپرازین باعث خشکی دهان می شود


  • علی | 1400/10/23

   سلام ممنون از پاسخگویی شما من مشکل معده دارم (ورم) به پیشنهاد دکتر گوارش به روانپزشک مراجعه کردم که سه نوع قرص 1-فلووکسامین بعد از ظهر 2-تری فلوئوپرازین 1م و کلردیازپوکساید برای شب ولی صبح هیچ دارویی نداده در حالی که بازنشسته هستم و صبح هم اضطراب دارم شهرستان ما دکتر روانپزشک نداره و باید چندین کیلومتر دوباره برم دکتر سوال کنم لطف می کنین بگید صبح چه قرصی بخورم؟ ممنونم

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام داروی فلووکسامین را میتوانید صبح ها مصرف کنید اگر چه این دارو طولانی اثر است و بعد از مدتی در تمام شبانه روز اضطراب شما را کاهش میدهد. تریفلوپرازین را ظهر و کلردیازپوکساید را شب ها مصرف کنید.


  • محسن | 1400/04/28

   سلام از حدود 13 روز قبل به تجویز متخصص داخلی جهت بهبود اضطراب قرص نری فلئوپرازین 5میلی مصرف کردم (10 قرص) و الان 3روز از مصرف آخرین قرص گذشته است. طی دو روز گذشته مشکل خاصی نداشتم ولی از امروز صبح حالت سورش در بدن و دستها و پاها دارم و کمی هم خواب آلودگی. قرص‌ها را شبی یک قرص مصرف کردم و در حال حاضر قرص سیتالوپرام اس هم زیر نظر متخصص روزی یک قرص مصرف میکنم. آیا عوارض عنوان شده می تواند بدلیل قطع نری فلئوپرازین باشد یا مشکل دیگری ممکن است بوجود آمده باشد.؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   آیا به دستور پزشک داروی اولی را قطع نموده اید و سیتالوپرام را شروع کرده اید یا خیر؟


  • محمد یگانه | 1400/03/05

   سلام خانوم دکتر امیدوارم که همیشه خوب باشید دور از هر مریضی ای ، خانوم دکتر من واسه اولین بار به طور ناگهانی تپش قلب گرفتم شدید نبود رفتم دکتر واسم امپول تری فلوپرازین نوشت از موقعی که زدم ۴۰ روز میگذره اما تپش قلب ، فشار خون، بیخوابی ، سردرد،چشم درد، تکرار ادرار ، لرزش دست، استرس، صدای روده ، سرگیجه ، گرفتگی عضلات تمام اینارو تا الان دارم کمتر شده اما از بین نرفته خیلی خستم کرده هر ازمایشی هم که تا الان دادم همشون بدون مشکل بودن، نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید،خدا عمرتون بده🙏🌹🙏

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مشکلات ذکر شده بعد از 40 روز از تزریق تری فلوئوپرازین ، مربوط به این دارو نیستند. به روانپزشک مراجعه کنید


  • رضا امینی | 1400/03/02

   با سلام به خانمم دکتر این قرص را اشتباه داده دچار گرفتگی عضلات و تشنج و عصبی شدن با خوردن یک قرص از این دارو درمان اش چی است تا حال ایشان خوب شود و لازم به ذکر است ایشان دیابت و ناراحتی کبد و کلیه است

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض ناشی از خوردن 1 قرص آن محدود و گذرا بوده و بعد از 24 ساعت رفع میشود و نیاز به درمان ندارد (البته از کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند بپرهیزید)


  • شادی زرین | 1400/02/31

   سلام من ۵ساله بخاطر مشکل وسواس و مانیک بعداز یه خودکشی ناموفق با دارو دارم تری فلوپرازین مصرف میکنم طبق نظر پزشک یه مدت خودسرانه دارو رو قطع کردم و دوباره شروع کردم الان بشدت اختلال حافظه دارم هیچی یادم نمیمونه و طی این ۵سال نتونستم گریه کنم ایا ممکنه اینا از عوارض دارو باشه؟ در کنارش کلرومیپرامین هم تجویز کرده بودن که باعث چاقی بیش از حد شد که اونو قط کردم ممکنه این اختلال حافظه بخاطر قطع کلروپرامین یا ادامه ی مصرف تری فلومرازین باشه؟ ببخشید طولانی شد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام اختلال حافظه ممکن است از عوارض مصرف داروهای آرامبخش باشد که معمولا با قطع آن متوقف یا بهبود می یابد لذا توصیه میشود جهت بررسی و درمان آن با پزشک مشورت بفرمائید


  • ویدا | 1400/01/19

   سلام خداقوت خسته نباشید. اگر دکتر اعصاب گفته باشد تا آخر عمر باید قرص تری فلوئو پرازین 1میلی شبی یک عدد بخوری اشکال ندارد. عوارض ندارد برای کل بدن کبد کلیه...؟ ممنون از پاسخگویی شما.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورتیکه نیازمند مصرف طولانی مدت جهت کنترل علایم باشید مشکلی ندارد..
   ولی بهتر است حتما سالانه تست های خونی و کبدی را انجام دهید..


  • نرگس | 1399/11/23

   اگربچه یکساله نصفی امپول تری فلوپرازین تزریق شود عوارض ان چیست

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   علت دقیق تجویز این دارو در نوزاد یک ساله باید مشخص شود..
   عوارض تغییرات ریتم قلب و فشار خون و عوارض خارج هرمی ممکن است با این دارو دیده شود..


  • امیر | 1399/10/23

   سلام مشکل بیخابی دارم قبلا الپروزولام خوب بود الان جواب نمیده چی بخورم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   به اطلاعات بیشتری از شما نیاز داریم
   چند سال سن دارید؟
   سابقه بیماری خاصی دارید؟
   آیا الپرازولام را با تجویز پزشک مصرف میکرده اید یا خودسرانه؟


  • دهنوی | 1399/09/19

   سلام ،نزدیک به دوسال قبل آن ژیو‌ شدم ،مصرف تریفلوئوپرازین هیچ مشکلی ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر داروی قلبی استفاده نمی کنید. خیر، استفاده از تری فلوئوپرازین تحت نظر پزشک برای شما مشکلی ندارد


  • Amirreza | 1399/09/09

   سلام عرض میکنم وقت بخیر سن بنده ۲۲سال است و دوسال هست زیر نظر روانپزشک از فلوکستین۲۰ سه عدد در روز و تری فلوئوپرازین ۱ جهت افسردگی و وسواس و پانیک استفاده میکنم و اثرات خیلی خوبی هم داشتن ولی هیچوقت عوارضی از این داروهارا حس نکردم یعنی وقتی قرص هارو مصرف میکنم هیچ اتفاقی رو در خودم حس نمیکنم البته خدمت شما عرض کنم از همون اوایل مصرف هم همینطور بوده دلیل چیست؟ ممنون از سایت مفید وخوبتون.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض دارو در افراد مختلف متفاوت میباشد


  • شیرین الهی | 1399/08/16

   من چندین ساله ترفلیوپرازین 1 میخورم تازگی وقتی میخورم بدنم بی حس میشه و عرق زیاد میکنم 58 سالم هست میخوام قطع کنم آیا میشه. در ضمن فلوکستین 10 وروزی یک چهارم الپرازولام هم میخورم میگید چیکار کنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بی حالی و تعریق از عوارض دارو میباشد که در صورت شدت باید با پزشک مشورت بفرمایید


  • هادی قنبرپور | 1399/07/30

   باسلام من من الپرازولام وسیتالوپرام با ی قرص اضطاب دیگه مصرف میکنم در اینا میتونم از قرص تری فلوعوپرازین فقط شبا برای خواب بهتر مصرف کنم یا ن؟ خیلی ممنونم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر اضافه کردن دارو به این ترکیب داروهای مصرفی شما، فقط توسط متخصص باید انجام شود


  • سارا | 1399/07/21

   سلام من پنچ شش ساله دادم از این تری فلوتوپرازین استفاده میکنم و هیچ عوارضی نداشتم فقط چاق شدم ممکن از در اینده عوارضی پیدا کنم و اگر نخورم حالم بده

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اگر دارو تحت نظر پزشک مصرف میشود، نگران نباشید.


  • .. | 1399/07/21

   سلام این قرص اختلال بویایی هم ایجاد میکنه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر
   از لحاظ ابتلا به کرونا باید بررسی شوید.


  • Hasti | 1399/07/16

   با سلام ... من میگیرن و سینوزیت دارم و سردرد شدید میشم گاهی نیاز میشه بدم درمانگاه و سرم وصل کنم تحت نظر دکتر هم نیستم بار آخر دکتر برام قرص تری فلوپرازین تجویز کرد الان حالت گیجی مثلا فراموشی دارم چیزی جای میذارم فراموش میکنم...آیا مصرف دارو رو قطع کنم و بخاطر همین قرصه؟؟؟؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید ..

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله می تواند جزء عوارض این دارو باشد. شما حتما باید تحت نظر متخصص باشید


  • محمدرضا | 1399/07/12

   سلام .من چندین سال هست که یک میلی استفاده می کنم الان دوشبه نمی خورم آیا ترک آن عوارضی به همراه دارد یا خیر .ممنون میشم سریع جوابم بدی .

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام. بهتره به صورت آرام آرام و تحت نظر پزشک قطع بشه


  • سعید عمادی | 1399/07/07

   با سلام ببخشید خواستم ببینم من پوکی استخوان دارم ودکتر هم برام سیتالوپرام وتری فلوپرازین تجویز کرده آیا مشکلی بوجود نمیاد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   نگران نباشید.دارو را طبق نظر پزشک مصرف نمایید.ممکن است خواب آلوده بشوید.


  • حمید | 1399/06/16

   با سلام و خسته نباشید من 9 ساله تری فلوئوپرازین 1 مصرف میکنم بدلیل پانیک. الان دو ساله دیسک کمر خفیف دارم بنظرتون آقای دکتر این قرص ضرر داره داره برا دیسک و گرفتگی عضلات. اگر تاثیر داره برم پیش دکتر برا ترک تدریجی یا جایگزینی برای این قرص بسیار ممنون میشم جوابمو بدین با تشکر🌹

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر ضرری ندارد فقط در صورت مصرف داروهای دیگر تداخل احتمالی بررسی شود


  • هدیه | 1399/06/14

   ایا برای بیماری پوستی هم این دارو تجویز میشود

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام این دارو معمولا جهت اثرات ضد سایکوز و ضد تهوع کاربرد دارد در نتیجه در صورت تاثیر عوامل مذکور در مشکل پوستی قابل تجویز میباشد


  • مهلا | 1399/06/13

   من استرس شدید دارم وهمزمان باآن احساس تنگی نفس وکمبود اکسیژن هم دارم باید ازچه قرصی برای کاهش استرس استفاده کنم باتشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما باید به روانپزشک مراجعه کنید و درکنار درمان مشاوره روانشناسی هم می تواند به شما کمک کند


  • حسین زاده | 1399/06/12

   سلام ایا میشود قرص تری فلوئوپرازین نصف کرد؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر قرص خط دار است می توان آن را نصف کرد


  • فاطمه | 1399/06/10

   سلام من برای درد قلبم به متخصص قلب مراجعه کردم ولی ایشون برای من قرص اعصاب و روان تری فلوئورزین تجویز کردن در صورتی که دکتر متخصص قبلی به من گفته بودند مشکل از دریچه قلبه و قرص متورال بهم دادن

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تجویز دارو بر مبنای معاینه فیزیکی و یافته های ازمایشگاهی میباشد.


  • منصور | 1399/06/05

   دکتر شکم سمت چپم درد می کنه با سونوگرافی مشخص میشه دلیل چی

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بعد از مراجعه به پزشک در صورت صلاحدید ایشان برای شما سونوگرافی تجویز خواهند کرد


  • منصور | 1399/06/05

   درود خوبید درد شکم روزی 2 بار طرف چپ شکم از چی میتونه باشه ادرارم کامل دفع نمیشه میتونه باشه متاسفانه قرص مترونیدازول که میخورم اوکی میشه راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام به پزشک مراجعه کنید و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک را قطع کنید


  • امیررضا | 1399/06/01

   سلام..من به خاطر بیماری پانیک دکتر برام قرص آسنترا ۱۰۰ هر روز و شبی یک دونه تری فلوئوپرازین ۱ میلی نوشت...بعد از حدود ۱۰ ماه استفاده یک ماه پیش دکتر بهم گفت چون که حملات پانیکت بهتر شده تری فلوئوپرازین رو قطع کن...ولی من خودم یهویی قطعش نکردم و تا دو هفته روزی یک در میان خوردم بعد کلا قطع کردم...ولی از بعد از این که کلا قطع کردم هم دوباره حملات پانیک میاد سراغم و هم سرگیجه دارم...ممنون میشم راهنمایی کنید..

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   مجدد به پزشکتون مراجعه کنید. نیاز به تجویز مجدد دارو هستش


  • حمید رازه | 1399/05/30

   سر گیجه شدید دارمش شبا خیلی گیج میشم سختمه چیکار کنم سه روز این دارو خوردم.تری فلوورپرازین1 با اسنترا 50

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام از عوارض دارو میباشدولی با توجه به ضرورت تکمیل دوره درمان نباید قطع شود


  • o | 1399/05/28

   با سلام آیا می توان از داروی تری فلوپرازین در صورت نیاز و فقط زمان هایی که اضطراب داریم استفاده کنیم یا باید به صورت دائمی مصرف شود.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر، اثرمطلوبی نخواهد داشت.با مشورت پزشک و برا یک مدت زمان مشخص باید مصرف شود.


  • y.n | 1399/05/22

   سلام مادرمن امبولی ریه کرده بود ک بعد6ماه دکتر قطع کردقرص وارفارین رو الان تهوع داره دکتربراش قرص تری فلو نوشته ایابازم لخته میزنه

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام سوال شما واضح نیست. اگر ایشان تری فلوپرازین مصرف می کنند با توجه به شرایط قبلی ایشان باید به متخصص قلب و عروق خود در صورت ادامه مصرف ان اطلاع دهند


  • لیلا | 1399/05/16

   با مصرف قرص تری فلوپرازین ۱میلی گرم برای خانم ۸۲ساله به مدت ۲۰الی ۳۰روز وبعد این دارو را قطع کند چه اثراتی دارد

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورتیکه تدریجی قطع شود عوارضی ندارد..


  • الهام | 1399/05/13

   سلام.وقتتن بخیر.یک ماهی هست از این دارو استفاده کردم.چندروزی هست دکترم قرص آسنترا رو جایگزین کرده ولی به مدت۲روز دارو رو نخوردم حالم بد شده.پیشنهادتون چیه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   قطع دارو باید تدریجی و تحت نظر پزشک باشد.


  • ليلا بهـزادى | 1399/04/25

   با سلام. من ٤٣ سال دارم. دچار افسردگى شديد و بى قرارى و اضطراب هـستم. دكتر براى بى قرارى قرص ترى فلوئوپرازين در دوز ٦ را تجويز كرده ولى هـيچ اثرى ندارد. قبلاً براى اضطراب و بى قرارى قرص آلپروزولام ١ ميخوردم و فورى حالم خوب ميشد.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام درمان این نوع مشکلات طولانی مدت است. در صورت عدم جوابدهی به روانپزشک مراجعه کنید


  • احسان | 1399/04/19

   سلام خوبید دکتر دوتا قرص برام نوشته 25 عددی سی لاکس و 100 تایی فلوئوپرازین و سونو گرافی شکم و لگن هم نوشته خواستم بدونم موردی نداره که قرص ها رو مصرف کنم و بعدش سونوگرافی یا سونوگرافی بدم بعدش مصرف قرص فرقی داره

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   مشخص نکردید علت سونوگرافی شکم چیست ولی در کل مصرف تری فلوپرازین مشکلی ندارد و به دنبال تخلیه روده با مصرف سی لاکس بهتر است سی لاکس فعلا مصرف نشود


  • شهین مظلومی | 1399/04/14

   با سلام لطفا بفرنایید برای بیماری پوستی پسوریازیس این قرص عوارض داره و باعث تشدید این بیماری میشه ؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   درصورتی که بیمار به فنوتیازین ها حساسیت داشته باشه بله


  • کاظم حاجی کرمی | 1399/04/12

   سلام. من 15 میلی گرم روزانه این قرصو مصرف میکنم. دهنم مقداری کج شده. نمیدونم چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   شرح حال شما مشخص نیست ولی بهتر است برای تنظیم دوز به پزشک مربوطه مراجعه کنید..


  • لیلا | 1399/04/03

   سلام من روز اول این دارو رو دکتر متخصص برام نوشته.تو سایت خوندم اونایی که تو خانواده نزدیک مشکل لخته شدن خون دارن مصرف نکنن من عموم بر اثر لخته شدن خون فوت کرد.دکترش هم گفته بود که این یه بیماری ارثیه حالا من چیکار کنم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   پزشک معالج خود را در جریان بگذارید تا در صورت صلاحدید داروی دیگری تجویز کند که بدون اضطراب مصرف نمایید.


  • علی | 1399/03/30

   با مصرف قرص تری فلوپرازین حالت افسردگی بهم دست میده

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تری فلوپرازین یک مشتق پروپیل پیپرازینی فنوتیازین  می باشد که به عنوان یک ضد سایکوز  مطرح است.و   تشخیص عارضه افسردگی آن با پزشک میباشد


  • مشیری | 1399/03/30

   ببخشید دکتراین قرص برا عصاب و استرس داده بعد مشکل معده و کلیه دارم مشکلی نداره .. آیا عوارضی برا من دارد یا ن چگونه باید مصرف کنم ک عوارضی نداشته باشه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض آن شامل خشکی دهان , تاری دید , سرگیجه , بی اشتهایی , واکنشهای پوستی , افزایش وزن , خواب آلودگی , واکنش های خارج هرمی , گالاکتوره , دیسکینزی , علائم شبه پارکینسون , دیستونی , اکاتزیا , آمنوره , ضعف عضلات , سندرم نرولپتیک بدخیم میباشد


  • معصومه | 1399/03/26

   این دارو وقتی تموم بشه عوارضی نداره ؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   قطع دارو نباید ناگهانی باشد.


  • معصومه | 1399/03/26

   این دارو وقتی تموم بشه عوارضی نداره ؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو باید به صورت تدریجی قطع شود.


  • علي اقاسي | 1399/03/26

   سلام من قرص تري فلوءوپرامين را ٣ روزه مصرف مبكنم مخوام قطع كنم مشكلي ندارد

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   قطع ناگهانی این دارو می تواند عوارض جدی و آزار دهنده ای در بر داشته باشد به همین خاطر قطع دارو تنها باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.
   پاسخ درمانی به این دارو معمولا پس از ۲ تا ۳ هفته پس از شروع درمان مشاهده می گردد. لذا تا زمانی که دارو اثر نماید، صبور باشید و مصرف منظم آن را تحت نظر پزشک خود ادامه دهید.


  • مهدیه | 1399/03/23

   سلام من این دارو رو برا اظطرابم داده دکتر هرشب یکی میخورم بعد نصف شب خوابم میپره روزام همش میگم بخوابم جیکار کنم بنظرتون بدنمم سست شده ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ضعف و خواب آلودگی از عوارض دارو میباشد که در صورت شدت و ادامه میبایست به پزشک مراجعه کرد


  • امیرمحمد | 1399/03/18

   سلام دکتر ،ممنون میشم جواب بدین، من ۲ هفتس سیتالوپرام ۱۰ شبی یدونه و تری فلوئوپرازین ۱ روزی یدونه و کلردیازپوکساید ۵ روزی ۳ تا مصرف میکنم برای استرس و افسردگی...ولی یهویی گاهی بی قرار میشم و تپش قلب میگیرم آیا این طبیعیه؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   خیر طبیعی نیست
   حتما ب پزشکتون مراجعه کنید


  • M/S | 1399/03/18

   سلام من 18 سالمه ودرسال امتحان نهایی دوازدهم وکنکورهستم مدتی است دچارافسردگی شدم دوباردکترروآنپزشک عوض کردم دکترجدیدم تری فلوپرازین 1 میلی و اس سیتالوپرام 10 داده ایا باشرایط درسی که دارم برایم مشکل سازنیست مثل خواب الودگی یاعوارضی که دربروشوران نوشته ؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   قطعا خواب الودگی خواهد داشت 


  • روناز | 1399/03/15

   ببخشید من این دارو رو مصرف میکنم ۱۷ سالمه مشکلی نداره برام؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   خیر مشکلی ندارد..


  • روناز | 1399/03/15

   ببخشید من این دارو رو مصرف میکنم ۱۷ سالمه مشکلی نداره برام؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورتیکه بر اساس علائم پزشک برای شما تجویز کرده باشد مصرف کنید


  • مهدی هدشی | 1399/03/14

   سلام من قریب 3 سال از داروهای تری فلو 1 و سرترالین 50 و پرانول 10 و کلونازپام 1 روزانه از هرکدام یکعدد استفاده میکنم اخیرا بعد از عمل کیسه صفرا دچار کم کاری کبد و کلیه و خون در ادرار شدم ممکنه مربوط به داروها باشه ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید سن من 52 سال

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این داروها باعث نارسایی کبدی یا کلیوی نمی شوند ولی در صورت داشتن نارسایی کبدی یا کلیوی ممکن است نیاز به تنظیم دوز باشد


  • مهدی | 1399/03/13

   من به خاطر سندرم روده عصبی(IBS) و یبوست شدید دکتر برام دایجستیو و تری فلوئو پرازین تجویز کرد صبح ها که مصرف میکنم خواب آلودگی شدید بهم دست میده و در محیط اداره به مشکل برخوردم میتوانم شب ها فقط مصرف کنم؟؟؟ احساس گنگ بودن سر و بیقراری میکنم قرص تری فلوئو پرازین رو میتوان قطع کرد یا جایگزین قرص دیگری مصرف نمود تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خواب اودگی از عوارض دارو است.
   شب ها مصرف کنید.
    قطع دارو تدریجی بوده و فقط توسط پزشک انجام میشود. 


  • مژگان | 1399/03/12

   سلام آقای دکتر من ۶۳ سال دارم و۳۵ سال است که این تری فلوئوپرازین ۱میلی مصرف میکنم والان دیگه به علت یک سری مشکلات این قرص جوابگوی من نیست دکترم ایت رو قطع کرد و دلوکستین کپ ۲۰ داد و الان زبانم پهن شده وموقع صحبا اذیتم میکنم میدونید علتش چیه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با پزشکخود مشورت نماید.
   از عوارض شایع دارو نمیباشد.


  • زهرا | 1399/03/12

   سلام دکتر ببخشید من این قرص تری رو دیشب برا بار اول استفاده کردم با دوز یک با تجویز پزشک دو ساعت بعد نورتریپتیلین از صبح تنگی نفس و کلا مشکل دم و بازدم دارم همچنین با این داروها آزیترومایسین هم خوردم علت این عارضه چیه هرچی دکتر رفتم میگن اضطراب داری ولی من ندارم فقط تنفسم خیلی غیر عادی شده یهویی.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این مشکل تنفسی مربوط به بعد از استفاده از دارو میشود یا از قبل هم به صورت خفیف تنگی نفس داشته اید؟


  • علیرضا | 1399/03/11

   ببخشید مصرف دارو این دارو 1 میلی گرم برا کودک ضرر نداره؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   در صورتیکه پزشک تجویز کرده میتونید مصرف کنید
   ولی قطعا هیچ دارویی بدون عارضه نیست 


  • مریم | 1399/03/10

   سلام . دکترم بهم تری فلوئوپرازین 1 داده که یکبار صبح و یکبار غروب استفاده کنم.من فشار چشم دارم و قطره ی بریموگان استفاده میکنم.ایا اشکالی نداره ؟ 37 ساله هستم و یه بچه ی 5 ماهه دارم که شیرمادر تغذیه میکنه.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . نه تداخل ندارن 


  • بهاره حيدري | 1399/03/10

   سلام من دو هفته است كه اين قرص را به همراه قرص ولبان ، پروپرانول و املوديپين مصرف ميكنم اما درد بسيار شديد از كمر به پايين دارم ، كشاله رانها، عضله هاي پشت پا ، روي پاهام مچ پا متورم شده كمي و تمام مفاصل زانو و انگشتهاي دستم درد ميكنه ديشب يك دوز رانخوردم ميترسم عوارض سندروم بدخيم نوروپتيك رو داشته باشم كه نوشتن مرگباره

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   ولبان عارضه بدن درد رو داره هیمنطور دردشدید در عضلات و مفاصل 
   با پزشکتون مشورت کنید


  • ناشناس | 1399/03/10

   سلام من 42 سالمه و بایپلار هستم برای کاهش علایمم دکتر 15 میلی گرم روزانه تری فلو پرازین داده. دکتر میترسم دچار دیسکینزی بشم. آیا این دوز زیاد نیست؟ البته بیپریدن هم میخورم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نه زیاد نیست این دوز، دوز نگهدارنده هعستش. 


  • رحیمی | 1399/03/10

   سلام من مشکل دیسک کمروگرون دارم گرفتگی ودردعضلات دکترقرص تری فلوپرازین روداده این دارواعتیاداورنیست؟ من قرص سرماخوردگی میخورم ۱۲ ساعت گیج میشم اینکه جای خودداره شاغلم کلن گیجم‌میکنه ممکنه بفرماییدچیکارکنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نه اعتیاد اور نیست. 
   میتونید از قرصهای سرماخوردگی روز و شب استفاده کنید


  • لیلا‌طالبی | 1399/03/08

   سلام‌عرض‌ادب‌من‌تری‌فلوعوپرازین‌۱میلی‌مصرف‌می‌کنم‌۳۲‌سالمه‌‌صبح‌که‌میشه‌تاظهر‌خیلی‌بیقرار‌میشم‌احساس‌دل‌تنگی‌وحس‌میکنم‌‌میخواستم‌مراراهنمایی‌کنید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   این دارو عوارض بی قراری دارد و در صورتیکه این عارضه در شما قابل تحمل نیست داروی خود را با نظر پزشک عوض کنید..


  • جمشیدی | 1399/03/08

   با عرض سلام پزشک بنده چندسال قرص تری فلوپرازین 5 وتری هگزینفیندیل دادند و مرتب استفاده میکردم و گفته بودن تا اخرعمر باید مصرف کنم ولی به علت اثر کم و بالارفتن آنزیم SGPT و SGOTکبد خودم ایندوقرص را ترک کردم الان ایامجددا استفاده کنم؟ تا چه مدت؟ایا بالارفتن دوانزیم کبد مربوط به این دوقرص تری فلوپرازین وتری هگزیفنیدیل بوده یاخیر .تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   قطع مصرف این دو دارو باید به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک معالج باشد..
   با توجه به بروز عوارض ذکر شده از مصرف مجدد دارو اجتناب کنید و با نظر پزشک نوع داروی مصرفی خود را تغییر دهید..


  • مرضیه | 1399/03/07

   سلام من یک ماه داروی اعصاب مصرف کردم ودیگه قطع کردم حالا بعد پنج روز دکتر قلب برام تری فلو پرازین ۱ وپراپرانول ده داده اینا باهم خورده بشه عصر ها تداخل دارویی نداره .ممنون

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام این دو دارو تداخل خاصی ندارند ، فقط بعد از مصرف ابن دارو از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری یا فعالیت زیاد دارند پرهیز کنید و تغییر وضعیت ناگهانی ندهید مثلا از حالت خوابیده ناگهان بلند نشوید ابتدا بنشینید و بعد به آرامی بلند شوید .


  • مجید | 1399/03/01

   باسلام من بدنم خیلی جوش زده بخاطر مصرف این قرصه؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   خیر. جوش های پوستی از عوارض این دارو نیست..


  • shirin | 1399/03/01

   سلام ببخشيد من اين دارو رو براي خواب گرفتم ايا تاثيري داره اگه قرار اضافه وزن بيارم تركش كنم لطف راهنمايي كنيد

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   خیر این دارو اثرات بارزی در افزایش وزن ندارد..


  • محمدرضا | 1399/02/31

   سلام ، ممنون از سایت و پاسخ هاتون من بخاطر اضطراب یه ماهه ک دکتر بهم پاروکستین ۲۰ و اسکازینای ۱ داده و هر روز میخورم ، از روز اول مصرف مشکل بدخوابی پیدا کردم جوری که خوب به خواب نمیرم و توی خواب هی بیدار میشم انگار ک بیدارم و خوابم سبکه ، بنظرتون باید دارو هام عوض بشه؟ این عارضه بخاطر کدوم دارو هست؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام این عارضه بیشتر به دلیل پاروکستین است که احتمال بهتر شدن آن در طول مصرف است البته که برای قطع آن حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید


  • نادررضوانی | 1399/02/31

   من چندساله این قرص تری فلوپرازین مصرف میکنم الان یک هفته قطع کردم واضطراب دارم ووچندساله دردشونه وارنج دارم وخوب نمیشن میخواستم بدونم این قرص تاثیرداره؟ممنونم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام قطع خودسرانه و ناگهانی و بدون اجازه پزشک متخصص مجاز نیست


  • فرنا | 1399/02/29

   سلام. من یک هفته اس که این دارو رو مصرف میکنم. روز اول که دچار بیقراری شدید شده بودم و روزهای بعد هم حس بیقراری کمتری داشتم اما باعث افزایش اشتهای من شده و وقتی هم که غذا میخورم باز هم گرسنه هستم.غلت چی میتونه باشه؟مگه نباید موجب بی اشتهایی بشه؟یک روز درمیون هم فلوکستین مصرف میکنم و میدونم برای اون نیست.لطفا من رو راهنمایی کنید تا در صورت لزوم با پزشکم صحبت کنم.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   پاسخ درمانی به این دارو معمولا پس از ۲ تا ۳ هفته پس از شروع درمان مشاهده می گردد. لذا تا زمانی که دارو اثر نماید، صبور باشید و مصرف منظم آن را تحت نظر پزشک خود ادامه دهید.
   در همه افراد بی اشتهایی ایجاد نمیکند.


  • مهدی | 1399/02/27

   با سلام من ۱سال و نیم قرص تری فلوئوپرتزین ۱ میلی و زاناکس و پراپنولول ۲۰ شبها میخوردم برای کاهش اضطراب و دلشوره چون ضربانم قلب خیلی بالا میرفت و استرس زیادی من و پیگرفت و حالت کلافه بودن از همه چی بدم می اومد...ولی اشتباهی که کردم ناگها ن۴۰ روز پیش قطع کردم تا چند روز پیش شوک شدم بابت زلزله و دوباره این داستان برگشت و ضربانم خیلی بالا رفت که خودم به دکتر قلب نشون دادم و دکتر سیتی آنژیو نوشت نظر شما محبت کنید و راهنمایی ممنونم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   متاسفانه قطع ناگهانی این داروها این عوارض رو داره . طبق نظر پزشکتون عمل کنید 


  • آرزو | 1399/02/26

   سلام وقتتون بخیر من این قرص تری فلوئوپرازین رو مصرف میکنم هنوز یه ماه نشده به همراه قرص پروپرانولول ۱۰ .جفتش رو واس قلبم تجویز کرده دکتر میخاستم بدونم عوارض هورمونی دارن این قرصا؟ یعنی ممکنه عادت ماهیانه رو دچار اختلال کنن؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله از عوارض تری فلوپرازین هست


  • الهام | 1399/02/25

   سلام من ۱۰ روزه صبح ها با اظطراب و دلشوره از خواب بیدار میشم بعضی از روزهالرزش در بدنم دارم صورتم هم گز گز میکنه و بیحسی بهم دست میده بعد از ظهر هم گاهی اینطوری میشم دکتر بهم سیتالوپرام ۱۰ روزی یه عدد کلردیازپوکساید ۵روزی ۲عدد ظهر و شب و تری فلوئو پرازین ۱ شبی یک عدد داده اما من از اثرات دارو میترسم آیا با رفتن پیش روانشناس و جلسات مشاوره میتونم این مشکل رو برطرف کنم یا باید حتما قرص ها رو بخورم خیلی از اوارض قرصا میترسم لطفا راهنماییم کنید تشخیص روانشناس خود بیمار انگاری بوده

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پزشک قبل از تجویز دارو منافع مصرف دارو و عوارض آنرا بررسی میکند لذا مصرف آن زیر نظر متخصص بلامانع است


  • حسین زاده | 1399/02/23

   سلام ببخشیدمن 39سال سن دارم دیابت نوع2دارم من اول ماه رمضان4روزبدون مشورت دکترم روزه گرفتم تواین 4روزقندخونم به شدت بعدازافطاربالامیرفت ازاون روزهابه4بعدسرم شبهالرزش داره کمی هم بدنم یعنی طوری شده شبهانمیتونم بخوابم لطفامراراهنمایی کنیدبایدبه خاطرسرم دکتربرم یاخودش4رفته رفته خوب میشه من خیلی نگرانم ممنون ازلطف شما

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بهتر است پزشک خود را مطلع نمایید.


  • فاطمه اکبرنژاد | 1399/02/22

   سلام مادر من داروی اعصاب مصرف میکنه داروهاشو زیاده خودش میخواد کم کنه قرص تری فلو پرازین ۱ میلی گرم یک هفته قطع کرده خیلی بی حال و سست و معده درد هم داره آیا دلیلش ترک این قرص

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   قطع ناگهانی این دارو می تواند عوارض جدی و آزار دهنده ای در بر داشته باشد به همین خاطر قطع دارو تنها باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.


  • مسیح | 1399/02/21

   قرصام: سرترالین ۵۰: ۱/۲ ظهر - کلونازپام ۱: ۱ عدد شب - تری هگزیفنیدیل ۲: صبح و ظهروشب - تری فلوئوپرازین ۲: صبح و ظهروشب به خاطر لرزش کمی که دستم پیدا کرده دکترم فرمودند از قرص تری فلوئوپرازین هست.و کم کرد. تری فلوئوپرازین ۲ را فقط شب ها ۱ عدد بخور. میخواستم نظر شمارو بدونم؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله عارضه تری فلوپرازین هست 
   با کم کردن دز بهتر میشه 


  • حسینی تبار | 1399/02/21

   سلام، ۲۳ سالمه و دو پزشک متخصص اعصاب و روان بعد از ویزیت تشخیص دادند که به حملات اضطرابی دچار میشم! تصمیم گرفتم با یکی از این پزشک ها روند درمان رو ادامه بدم، بهم تری فلوپرازین ۱ میلی، پروپرانولول ۲۰، آسنترا ۵۰ و ملاتونین ۵ تجویز کرد این متخصص همراه با رواندرمانی! در توضیحات دارویی شما نوشته شده ک با پرانول اختلال دارویی داره! چه راهنمایی میفرمایید؟!! پزشک اول هم پرانول ۲۰، آسنترا ۵۰ و لورازپام هر شب به علاوه اینکه هر بار حس کردم حمله رخ میده ی لورازپام زیر زبونی! راهنمایی شما چیه؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تداخلشون جدی نیست 
   پایه ی 2تا درمان یکی هست


  • زهرا میرخلیلی | 1399/02/19

   سلام. به علت اضطراب شدید دکتر برای من تری فلوئوپرازین 1 شبی یک عدد تجویز کرده. الان 8 شبه که استفاده میکنم. سمت چپ گوش و حلقم یه احساس فشار و ناراحتی دارم. با لمس گردنم گرفتگی حس نمیکنم. نمیدونم این عارضه جدی هست یا بهش بی توجه باشم.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   ممکنه شدید تر بشه
   از عوارض دارو هست
   با دکترتون مشورت کنید 


  • فاطمه قرایی | 1399/02/18

   سلام من از سن ۱۵سالگی حالت تهوع شدید داشتم ب خیلی از دکترا مراجعه کردم هر چی هم ازمایش میدادم سالم بود که الان متخصص گوارش قرص تری فلوئوپرازین داده است همش ضعف میکنم ولی نمیتونم چیزی بخورم ایا این قرص حالت تهوع را درمان میکند ۲۳سالمه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام  بله تری فلوپرازین اثرات ضداستفراغ  قدرتمندی دارد. 


  • فائزه | 1399/02/17

   سلام. خسته نباشید. من به علت افسردگی دکتر دارو های آسنترا و همین قرص تریفلوئوپرازین یک میلی رو برام نوشتن. ولی چون دانشجو هستم و رشته ام پزشکیه و خیلی درس دارم نگرانم خواب آلود بشم. همچنین من کمی اضافه وزن دارم و ممکنه که وزنم بیشتر بشه. ایا مقدار خواب آلودگی و افزایش وزن خیلی زیاده؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . ممنونم . نه اصلا جای نگرانی نیست . با آسنترا که خواب آلوده نمیشین . ترفلوئوپرازین رو هم عصر یا سر شب بخورید 


  • آتنا کیانی | 1399/02/14

   سلام، من بخاطر پرستاری از همسرم که عمل قلب باز کرده بود و قرنطینه کرونا، افسردگی گرفتم و دکتر بهم آسنترا 50 یک عدد صبح، لورازپام 1m یک عدد شب و تری فلوئو ورازین 1m یک عدد شب تجویز کرده که الان دو هفته است مصرف میکنم، به چه صورت باید این داروها رو قطع کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   چرا باید قطع کنید ؟!


  • SK | 1399/02/13

   سلام. 3ماه میشه که بعلت استرس و عصبی بودن و متعاقبا بدخوابی، دکتر تری فلوئوپرازین 1 میلی‌گرم و آمی تریپتیلین 10 میلی گرم برام تجویز کرده و مصرف میکنم مشکلاتم حل کردم و تونستم استرسم کم کنم حتا عصبانیتم ازبین رفته ولی بشدت کم اشتها و میل جنسیم پایین اومده.حالا اینا دارن اعصابم خورد میکنن و بهم استرس میدن 😂 ممکنه از عوارض این قرصا باشه؟ اگه بخام ترک کنم چه مدت طول میکشه؟ از ترکش میترسم چون یبار ناشیانه اینکارو کردم و بدتر شدم مجبور شدم دوباره مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . به هیچ عنوان دارو رو قطع نکنید . و با متخصص اعصاب و روان در مورد مشکلتون مشورت کنید . شاید نیاز به تغییر دارو باشه


  • سبحان | 1399/02/13

   حدود 3ماهه تری فلوئوپرازین مصرف میکنم، بعلت استرس و عصبی بودن. شدیدن کم اشتها شدم و میل جنسیم کم شده. بهترنیست ترک کنم ‌؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با متخصص اعصاب و روان مشورت کنید 


  • گلی رحیمی | 1399/02/12

   من ۳ سال که از قرص تری ۱ میلی گرم همراهباقرص الپرازلام ۰۵ که اون نصف در شب استفاده میکنندولی احساس میکنم که مغزم هنگ کرده افزایش وزن هم دارم به خاطر معدم که عصبی بود دکتر این دارو را برام نوشت الان مینونم این قرص را قطع کنم لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله دقیقا این ها از عوارض این دارو ها هست 
   باید جایگزین بشن
   اگر مشکل عصبی دارید و دلیل مشکل معدتون هست ب یک روانپزشک مراجعه بفرمایید


  • شریفی | 1399/02/07

   من بمدت 2سال بود حالت تهوع دارم آزمایش دادم سالم هستن ولی جدیدا سرگیجه سردرد و تپش قلب گرفتم دکتر میگه بخاطر استرس هست آیا صحت دارد

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله ممکنه


  • اشرف عبدی | 1399/02/03

   باسلام تقریبا دو سه روز من این دارو را مصرف مکنم خیلی ارومم مغزم ک قبلا بخاطر فشارهای عصبی هنگ میکرد در گیر گذشته حال بود.دیگ اون حالت ندارم.ولی ی روز ک مصرف نکردم خیلی وسواس پر خاشگر شدم مصرف کنم یا ن.دکتر برام ی ورق تجویز کرده 36 سالمه

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با متخصص اعصاب و روان مشورت کنید


  • سپیده | 1399/01/30

   باسلام وخسته نباشد.من امروزبرای خشکی سینوس(بینی) وآلرژی فصلی که دارم وهمچنین یه مدت که عضلات گردنم گرفتگی داره به پزشک عمومی رفتم درکنارچندتا قرص وآمپول این قرص (تری فلوئوپرازین1)روهم واسم نوشتن که شبی یک عدد مصرف کنم.الان که به عوارض این قرص نگاه کردم یکیش گرفتگی عضلات وگردن هستش.الان به نظرشما بااین عوارض میتونم مصرف کنم؟ چون من خودم گردنم دردمیکنه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   به نظر من تری فلوئوپرازین رو مصرف نکنید


  • مجید | 1399/01/28

   سلام ،مادرم نود سالشه واز قرص تری فلووپرازین ۲ یکبار در شب استفاده می کنه جدیدا حرف کمتر میزنه ودهانش را قفل می کنه وخودش را سفت وحرکت نمی ده راه رفتنش مشکل شده و..؟.می تونه برای این قرص باشه ،با این قرص ترانکوپین ۲۵ هم مصرف میکنه..

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام دیستونی (انقباض غیرارادی مکرر و طولانی در عضلات) جز عوارض این دارو میباشد که در صورت شدت میبایست با پزشک مشورت کرد.


  • zahra | 1399/01/24

   سلام شوهر من بیماری بایپلار داره از نوع شیدایی مدتی هست دارو نمیخوره و اوضاع خونه برای من و بچه هام خیلی سخت شده دکتر قرص فلئو پرازین تجویز کرده ولی نمیخوره من داخل غذا میریزم بهش میدم میخواستم بدونم داخل غذاهای داغ مشکلی ایجاد نمیشه یا داخل دمنوش گل گاوزبان. دوز دارو هم 1 هست صبح ها نصف قرص آسنترال میخوره شب هم قرص کلونازپام 1 ولی بازم اصلا خواب نداره خیلی به من و بچه ها حمله میکنه خونه و کوچه و خیابان هم براش فرقی نداره ممنون میشم راهنماییم کنید میتونم دوز بیشتر کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   میتونید داخل غذا بهشون بدید دارو رو مشکلی نیست 


  • مجید | 1399/01/17

   سلام دوست بنده۲ماه مصرف قرص متادن رو زیرنظر متخصص مغز واعصاب ترک‌کرده ولی دیروز دکتر بهش ۵تاآمپول فلوئوپرازین۱داده وگفته هر۴روز ۱دونه استفاده کن بهمراه آمپول اکنیدیک ولی احساس بدی یابیماری یا...نداره ووقتی مطالعه کردم دیدم مخصوص بیماران جنونی و اسکیزوفرنی و...است دیگه بدم‌اومده استفاده‌کنه ومشکل خاصی نداره آیا میتونم خودسر این ۱۰تاامپول رو ک برا۱ماهه بگم استفاده نکنم؟؟خودشم هم نظر بام سپاس ازراهنماییتون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   به پزشکتون اعتماد کنید 


  • جمشیدیان | 1399/01/13

   من قرص تری فلوئوپرازین و سرترالین میخورم،و یه مدته گلوم میگیره و هی باید گلوم رو صاف کنم آیا از عوارض این دارو هست؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله به مرور زمان این عارضه کاهش می یابد . 


  • مسعود | 1399/01/13

   سلام بنده ۲سال که این دارو رابا ایمی پرامین مصرف می کنم دکترم گفت تری فلو پرازی ۱ راقط کن بعد از ۲ هفته دوباره همان حالت قبل را پیدا کردم بی قرار اضطراب آیا این قرص هنوز مرا درمان نکرده دوبار باید مصرف کنم درضمن موقعه مصرف کردن این دارو آزمایش که می دادم آنزیمهای کبدم کمی می رفت بالا حالا باید چه کار کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   باید با پزشک متخصص مشورت کنید


  • زهرا | 1399/01/06

   سلام .مادر من دچار بیماری سایکوتیک مزمن است.و قرص تری فلوئو پرازین 5هرشب کامل و قرص آلیزور 5 هر صبح نصفه استفاده میکنه‌.خیلی بی حال و بی رمق شده و به سختی کارای شخصی مثل مسواک زدنشو انجام میده‌‌. اگه قرصها رو نصفه مصرف کنه مشکلی پیش میاد؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   تغییر دادن دوز حتما باید با اجازه پزشک باشد . شاید نیاز به تجویز داروی دیگری در کنار این داروها باشد


  • قاسمی | 1398/12/21

   سلام مادر من واسه درمان تیرویید پیش متخصص غدد رفتن و این قرص و بهش دادن دلیلش چی میتونه باشه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با پزشک مشورت شود. این دارو موارد مصرف متعددی دارد.


  • مجید | 1398/12/18

   سلام من شش ماهه تری فلوپرازین۱مصرف میکنم کاملابی میل جنسی شدم چکارکنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   از عوارض دارو هست 
   با مشورت پزشکتون شاید نیاز باشه داروتونو عوض کنید 


  • هلن | 1398/12/08

   سلام من یکسال که ترفلوئوپرازین ا درصد استفاده میکنم معدم عصبی بود دکتر بهم داد سه ماهی میشه که یدفعه بهم یجور حمله عصبی دست میده دست و پاهام بی حس میشن حالم بد میشه ممکنه از عوارض دارو باشه.عصبی میشم پرخاشگر میشم.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام عوارض جانبی تری فلوپرازین شامل خشکی دهان , تاری دید , سرگیجه , بی اشتهایی , واکنشهای پوستی , افزایش وزن , خواب آلودگی , واکنش های خارج هرمی , گالاکتوره , دیسکینزی , علائم شبه پارکینسون , دیستونی , اکاتزیا , آمنوره , ضعف عضلات , سندرم نرولپتیک بدخیم میباشد.

    


  • ساغر | 1398/11/13

   این دارو موجب لکنت و کاهش تمرکز هم میشه؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله ولی خیلی کم 
   با مشورت پزشک در دارو رو کاهش بدهید 


  • نگار | 1398/10/27

   باسلام من چند سال تری فلوءو پرازین 1ووالپروات وسیتالوپرام مصرف میکردم که کلا پریودم قطع شد واین چندسال ادامه داشت تا امسال که تقریبا 8ماهه که والپروات و سیتالوپرام رو قطع کردم الان کاربامازپین میخورم ولی هنوز پریود نمیشم تری فلوءو پرازین هم میخورم به نظرتون باید تری فلوءو پرا ین هم قطع کنم ؟یا شاید اثری که که روی تخمدان میذارن داعمیه؟36ساله هستم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:


    از عوارض داروی تری فلوپرازین هست
   با مشورت دکترتون دارو رو قطع کنید


  • ملینا | 1398/10/02

   سلام .من سرگیجه های شدید دارم ‌دکتر تری برام تجویز کرده نمیدونم دلم نمیخواد بخورم .حافظه ام انگار ضعیف شده و گیجم. این قرص برای ادم های روان پریش نوشته استفاده میشه و ربطی به سرگیجه نداره.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   هر دارو میتواند کاربردهای متفاوتی را داشته باشد.در صورت تجویز دارو توسط پزشک بهتر است با خود ایشان در رابطه با علت تجویز این دارو مشورت نمایید.


  • امین | 1398/10/01

   ببخشید من متولد ۷۲ ام زیر نظر دکتر قلب و دکتر نفرولوژی به علت نوسانات فشار خون داروهای والزارتان۸۰ متو هگزال ۲۳/۷۵اسپیرولاکتون ۲۵ الوپورینول ۱۰۰ تری فلوئوپرازین ۱ میلی گرم و یوریکا (پتاسیم سیترات) و تقویتی های امگا۳ و پاورفیت مصرف میکنم چند ماه به علت مشکلات خانواده گی والدین و شکست عشقی عصبی شده ام اما صبح ها که تری فلوپرازین مصرف میکنم تا ظهر آرومم میشه به جای روزی یک نوبت دو نوبت در روز مصرف کنم؟؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   برای این مشکل بهتره ب پزشک اعصاب و روان مراجعه کنید ممکنه برای مشکل شما داروهای مناسبتری جایگزین بشه


  • مرتضی طایفه | 1398/09/17

   یک هفته میشه که دارم این قرصو مصرف میکنم جدیدا دچاره بیخوابی شدم چیکار باید کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   عارضه ی شایع این دارو خواب الودگی هست
   که با اظهارات شما در مورد بی خوابی همخوانی نداره
   هرچند هر دارویی در افراد مختلف ممکنه اثرات متفاوتی ایجاد کنه
   شما میتونید زمان خوردن قرص رو تغییر بدهید


  • مهسا | 1398/08/02

   سلام. ایا مصرف هرشب ۲میلی گرم این قرص افزایش وزن زیادی میدهد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام از عوارض مصرف تری فلوپرازین می توان به بی اشتهایی و یا افزایش وزن اشاره کرد لذا  نتیجه نهایی به شرایط فرد بستگی دارد.


  • بهناز | 1398/06/13

   با سلام میخوام ازمایش چکاب کامل بدن همراه با ازمایشات ایمنی ایدز و هپاتیت بی و سی بدم و قرص آسنترا و فلووکسامین و تری فلوئوپرازین و کلومیپرامید میخورم .ممکنه این قرصها تداخل با ازمایشهام داشته باشه.یعنی ویروس ایدز یا هپاتیت در بدنم باشه ولی قرصها باعث بشه منفی نشون بده؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   خیر، مصرف این قرص ها بر پاسخ آزمایش تاثیری ندارند ولی با توجه به اینکه پاسخ منفی ممکن است به هر دلیلی کاذب باشد جهت اطمینان 3 ماه بعد باید آزمایش تکرار شود.


  • n | 1398/05/30

   من چند سالیه سرم سنگینی میکنه اصلا نمیتوانم تعادلم رو حفظ کنم پزشک این قرص رو برام تجویز کرده ولی الان سر گیجم شدیدتر شده بنظرتون بازم استفاده کنم یانه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   یسلام کی از عوراض کوتاه مدت آن سرگیجه میباشد که برای کاهش احتمال سرگیجه افزایش دوز به تدریج صورت گیرد یا بعد از تزریق فرم عضلانی مدتی به حالت دراز کشیده باقی بماند.و چون بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود قبل از آن نباید بدون مشورت پزشک قطع گردد .

    


  • AsA | 1398/05/19

   من ورزشکار هستم.هم باشگاه بدنسازی میرم هم کوهنوردی .یه مدت هست که این دارو رو زیر نظر پزشک مصرف میکنم.دچار گرفتگی شدید عضلات گردن و پشت کتف شدم.بطوری که شبها بزور میخوابم.هیچ داروی شل کننده عضله ای هم جواب نمیده.چیکار باید بکنم؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   گرفتگی و سفتی عضلات خصوصا ناحیه گردن جزء عوارض تری فلوپرازین می باشد که سریعا باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت لزوم دارویتان را تغییر دهد یا داروی دیگری جهت رفع این عوارض همراه آن تجویز نماید.


  • فاطمه علیزاده | 1398/02/31

   سلام من به مدت دو سال و چند ماه تری فلوئو پرازین رو همراه اسنترا مرتب استفاده کرده ام .چند وقتیه که دچار گیجی و سر در گمی و حواس پرتی شده ام لطفا منو راهنمایی کنید با تشکر

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   عوارضی که بیان فرمودید جزو عوارض احتمالی هر دو دارو است. در این شرایط باید با مراجعه به پزشک، در صورتی که نیاز به ادامه درمان باشد داروی دیگری تجویز شود و یا دوز همین داروها با توجه به شرایط بیمار کاهش یابد.