اطلاعات دارویی تری فلوپرازین

Trifluoperazine

تری فلوپرازین Trifluoperazine


نام های تجاری دارو :
قرص تری فلوپرازین 5 میلی گرم
آمپول تری فلوپرازین 1 میلی گرم

تری فلوپرازین یک مشتق پروپیل پیپرازینی فنوتیازین (پروتوتیپیکال نسل اول) می باشد که به عنوان یک ضد سایکوز (ضد روان پریشی) مطرح است.
اثر اصلی داروی تری فلوئوپرازین اثرات آنتی دوپامینرژیک آن می باشد. این دارو اثرات ضعیف آنتی کولینرژیکی و خواب آوری و تاثیرات خارج هرمی قوی دارد. اثرات ضداستفراغ تقریبا قدرتمندی نیز دارد. 

مکانیسم اثر تری فلوپرازین

مکانیسم اثر داروی تری فلوپرازین دقیقا شناخته شده نیست. احتمالا مکانیسم اصلی مربوط به اثرات آنتی دوپامینرژیک دارو است که اثرات ضد سایکوز و ضد جنون ایجاد می کند.

فارماکودینامیک

تری فلوپرازین اثرات ضعیف آنتی کولینرژیکی و خواب آوری و تاثیرات خارج هرمی قوی دارد. اثرات ضداستفراغ تقریبا قدرتمندی نیز دارد. اثر اصلی دارو اثرات آنتی دوپامینرژیک می باشد.

فارماکوکینتیک

تری فلوپرازین بعد از مصرف خوراکی به خوبی جذب می شود .
• حداکثر غلظت پلاسمایی دارو در افراد مختلف متفاوت است. فنوتیازین ها به خوبی در بافت ها و مایعات بدن توزیع شده و از جفت نیز می گذرند. در داخل شیر مادر هم ترشح می شوند .
• اتصال پروتئینی دارو بالاست و در کبد شدیدا متابولیزه شده و داروی تغییر نیافته و متابولیت ها در ادرار و مدفوع دفع می شوند .
• نیمه عمر داروی تری فلوپرازین در مصرف خوراکی حدود 12 تا 24 ساعت می باشد.

مقدار مصرف تری فلوپرازین

** بزرگسالان
- شیزوفرنی
شروع درمان با 2 تا 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.
- اضطراب
1 تا 2 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم در روز) مدت درمان نهایتا 12 هفته . کمترین دوز موثر روزانه باید مصرف شود.
** سالمندان
- شیزوفرنی
شروع درمان با 2 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.
- اضطراب
1 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 6 میلی گرم در روز) مدت درمان نهایتا 12 هفته . کمترین دوز موثر روزانه باید مصرف شود و از انجا که نیمه عمر دارو بلند است امکان مصرف یک بار در روز دارو وجود دارد.
** کودکان
- شیزوفرنی
• 6 تا 12 سال : شروع دارو با دوز 1 میلی گرم یک یا دو مرتبه در روز و در ادامه با 1 تا 15 میلی گرم در روز ادامه داده می شود .
• بزرگتر از 12 سال : شروع درمان با 2 تا 5 میلی گرم خوراکی 2 بار در روز و در ادامه دوز نگهدارنده 15 تا 20 میلی گرم در روز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم). بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود.

هشدارها

در بیماران مسن مبتلا به سایکوز مرتبط با دمانس, داروهای ضد سایکوز ریسک مرگ و میر را افزایش می دهند. بنابراین تری فلوپرازین در درمان این بیماران جایگاهی ندارد.
- مجموعه ای از علائم بالقوه کشنده که گهگاه به سندرم بدخیم نورولپتیک ربط داده می شود در ارتباط با داروهای ضدسایکوز گزارش شده است .
علائم بالینی این سندرم بدخیم عبارتند از : سختی عضلانی, تغییرات خلقی و شواهد ناپایداری اتونومیک ( ضربان قلب یا فشارخون نامنظم, تاکیکاردی, تعریق بیش از حد و نامنظمی ضربان قلب). مدیریت این سندرم با قطع سریع داروی ایجاد کننده و درمان علامتی سریع علائم سندرم می باشد. در خصوص دارو درمانی جهت درمان این بیماری, اتفاق نظر وجود ندارد.
-در صورت ایجاد افت فشارخون, نبایستی اپی نفرین استفاده شود چراکه اثرات آن توسط تری فلوپرازین مسدود و حتی گاهی برعکس می شود. در صورت نیاز به یک داروی وازوپرسور, نوراپی نفرین باید استفاده شود. افت شدید فشارخون ممکن است در مصرف فنوتیازین ها , در بیماران مبتلا به اختلالات میترال یا فئوکروموسیتوما ایجاد شود.
-سندرم دیسکنزی تاخیری مجموعه علائم معمولا غیرقابل برگشت است که بیشتر در افراد مسن خصوصا سالمندان خانم به دنبال مصرف دوز بالا یا طولانی مدت تری فلوپرازین ایجاد میشود.
-ترکیبات حاوی تری فلوپرازین با کاهش آستانه تشنج ممکن است در افراد مستعد باعث ایجاد تشنج شود. بنابراین در این افراد باید با احتیاط تجویز شود و در بیماران مصرف کننده داروی ضد تشنج , دوز داروی ضدتشنج باید افزایش یابد.
-از آنجایی که مصرف تری فلوپرازین می تواند باعث خواب آلودگی و کاهش هوشیاری شود, بهتر است تا مشخص شدن اثرات دارو از رانندگی و انجام فعالیت های دقیق خودداری شود.
-در مطالعات بالینی, وقوع لکوپنی, نوتروپنی و آگرانولوسیتوز گزارش شده است. در صورت بروز علائم عفونت بیمار علائم را گزارش کند و در صورت کاهش تعداد گلبولهای خون باید تری فلو پرازین قطع و درمان آنتی بیوتیکی شروع شده و بعد راهکار درمانی مناسب اتخاذ شود.
-در مواردی یرقان کلستاتیک و آسیب کبدی گزارش شده است. در صورت ایجاد تب یا علائم مشابه سرماخوردگی,بررسی تست های کبدی لازم است و در صورت بالا رفتن آنها بایستی دارو قطع شود.
-در صورت بروز رتینوپاتی مصرف دارو باید قطع شود و تست های لازم جهت بررسی شدت آسیب چشمی انجام شود.
- اثرات ضد تهوع دارو ممکن است اثرات سمی و اوردوز سایر داروها را بپوشاند و ممکن است شرایطی مانند انسداد روده, تومورهای مغزی و سندرم ری از دید مخفی بماند.
-دارو باعث افزایش سطح پرولاکتین می شود که در مصرف طولانی یا با دوز بالا ممکن است باعث نازایی یا ترشح شیر شود.
-در مصرف همزمان با سایر داروهای آنتی کولینرژیک ممکن است باعث ایجاد میدریاز شود بنابراین در گلوکوم باید با احتیاط مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و علائمی که ایجاد شده است( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان).
• در صورت وجود بیماریهای زیرقبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود :
مشکلات خونی, بیماریهای مغز استخوان, مشکلات مغزی, کبدی و کاهش تعداد سلولهای خونی.
موارد زیر با پزشک مطرح شود :
خواب آلودگی شدید, مصرف الکل یا سایر داروهای کاهنده هوشیاری ( فنوباربیتال, اکسی کدون و ...).
• احتمال ایجاد سندرم نورولپتیک بدخیم با علائم تب, کرامپ و سفتی عضلات, سرگیجه, سردرد شدید, گیجی, اختلال تفکر, تپش قلب و تعریق شدید وجود دارد .
• مصرف دارو بدون توجه به غذا صورت گیرد و در صورت ایجاد عوارض گوارشی بعد از غذا مصرف شود.
• برای کاهش احتمال سرگیجه افزایش دوز به تدریج صورت گیرد و بعد از تزریق فرم عضلانی مدتی به حالت دراز کشیده باقی بماند.
• علائم عفونت و شبه آنفولانزا گزارش شود.
• در صورت فراموش کردن یک دوز دارو باید بلافاصله استفاده شود ولی اگر تا دوز بعدی زمان زیادی باقی نیست از دوز فراموش شده صرف نظر شده و برنامه عادی مصرف دارو ادامه یابد و دوز دارو 2 برابر نشود.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
  • ساغر:
   1398/11/13

   این دارو موجب لکنت و کاهش تمرکز هم میشه؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   بله ولی خیلی کم 
   با مشورت پزشک در دارو رو کاهش بدهید 


  • نگار :
   1398/10/27

   باسلام من چند سال تری فلوءو پرازین 1ووالپروات وسیتالوپرام مصرف میکردم که کلا پریودم قطع شد واین چندسال ادامه داشت تا امسال که تقریبا 8ماهه که والپروات و سیتالوپرام رو قطع کردم الان کاربامازپین میخورم ولی هنوز پریود نمیشم تری فلوءو پرازین هم میخورم به نظرتون باید تری فلوءو پرا ین هم قطع کنم ؟یا شاید اثری که که روی تخمدان میذارن داعمیه؟36ساله هستم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:


    از عوارض داروی تری فلوپرازین هست
   با مشورت دکترتون دارو رو قطع کنید


  • ملینا:
   1398/10/02

   سلام .من سرگیجه های شدید دارم ‌دکتر تری برام تجویز کرده نمیدونم دلم نمیخواد بخورم .حافظه ام انگار ضعیف شده و گیجم. این قرص برای ادم های روان پریش نوشته استفاده میشه و ربطی به سرگیجه نداره.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   هر دارو میتواند کاربردهای متفاوتی را داشته باشد.در صورت تجویز دارو توسط پزشک بهتر است با خود ایشان در رابطه با علت تجویز این دارو مشورت نمایید.


  • امین:
   1398/10/01

   ببخشید من متولد ۷۲ ام زیر نظر دکتر قلب و دکتر نفرولوژی به علت نوسانات فشار خون داروهای والزارتان۸۰ متو هگزال ۲۳/۷۵اسپیرولاکتون ۲۵ الوپورینول ۱۰۰ تری فلوئوپرازین ۱ میلی گرم و یوریکا (پتاسیم سیترات) و تقویتی های امگا۳ و پاورفیت مصرف میکنم چند ماه به علت مشکلات خانواده گی والدین و شکست عشقی عصبی شده ام اما صبح ها که تری فلوپرازین مصرف میکنم تا ظهر آرومم میشه به جای روزی یک نوبت دو نوبت در روز مصرف کنم؟؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   برای این مشکل بهتره ب پزشک اعصاب و روان مراجعه کنید ممکنه برای مشکل شما داروهای مناسبتری جایگزین بشه


  • مرتضی طایفه :
   1398/09/17

   یک هفته میشه که دارم این قرصو مصرف میکنم جدیدا دچاره بیخوابی شدم چیکار باید کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   عارضه ی شایع این دارو خواب الودگی هست
   که با اظهارات شما در مورد بی خوابی همخوانی نداره
   هرچند هر دارویی در افراد مختلف ممکنه اثرات متفاوتی ایجاد کنه
   شما میتونید زمان خوردن قرص رو تغییر بدهید


  • مهسا:
   1398/08/02

   سلام. ایا مصرف هرشب ۲میلی گرم این قرص افزایش وزن زیادی میدهد؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام از عوارض مصرف تری فلوپرازین می توان به بی اشتهایی و یا افزایش وزن اشاره کرد لذا  نتیجه نهایی به شرایط فرد بستگی دارد.


  • بهناز:
   1398/06/13

   با سلام میخوام ازمایش چکاب کامل بدن همراه با ازمایشات ایمنی ایدز و هپاتیت بی و سی بدم و قرص آسنترا و فلووکسامین و تری فلوئوپرازین و کلومیپرامید میخورم .ممکنه این قرصها تداخل با ازمایشهام داشته باشه.یعنی ویروس ایدز یا هپاتیت در بدنم باشه ولی قرصها باعث بشه منفی نشون بده؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   خیر، مصرف این قرص ها بر پاسخ آزمایش تاثیری ندارند ولی با توجه به اینکه پاسخ منفی ممکن است به هر دلیلی کاذب باشد جهت اطمینان 3 ماه بعد باید آزمایش تکرار شود.


  • n:
   1398/05/30

   من چند سالیه سرم سنگینی میکنه اصلا نمیتوانم تعادلم رو حفظ کنم پزشک این قرص رو برام تجویز کرده ولی الان سر گیجم شدیدتر شده بنظرتون بازم استفاده کنم یانه

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   یسلام کی از عوراض کوتاه مدت آن سرگیجه میباشد که برای کاهش احتمال سرگیجه افزایش دوز به تدریج صورت گیرد یا بعد از تزریق فرم عضلانی مدتی به حالت دراز کشیده باقی بماند.و چون بیشترین اثر درمانی دارو طی 2 تا 3 هفته شروع می شود قبل از آن نباید بدون مشورت پزشک قطع گردد .

    


  • AsA:
   1398/05/19

   من ورزشکار هستم.هم باشگاه بدنسازی میرم هم کوهنوردی .یه مدت هست که این دارو رو زیر نظر پزشک مصرف میکنم.دچار گرفتگی شدید عضلات گردن و پشت کتف شدم.بطوری که شبها بزور میخوابم.هیچ داروی شل کننده عضله ای هم جواب نمیده.چیکار باید بکنم؟

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   گرفتگی و سفتی عضلات خصوصا ناحیه گردن جزء عوارض تری فلوپرازین می باشد که سریعا باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت لزوم دارویتان را تغییر دهد یا داروی دیگری جهت رفع این عوارض همراه آن تجویز نماید.


  • فاطمه علیزاده:
   1398/02/31

   سلام من به مدت دو سال و چند ماه تری فلوئو پرازین رو همراه اسنترا مرتب استفاده کرده ام .چند وقتیه که دچار گیجی و سر در گمی و حواس پرتی شده ام لطفا منو راهنمایی کنید با تشکر

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   عوارضی که بیان فرمودید جزو عوارض احتمالی هر دو دارو است. در این شرایط باید با مراجعه به پزشک، در صورتی که نیاز به ادامه درمان باشد داروی دیگری تجویز شود و یا دوز همین داروها با توجه به شرایط بیمار کاهش یابد.


پرسش از دکتر داروساز