اطلاعات دارویی تولمتین

Tolmetin

تولمتین Tolmetin


تولمتین یک داروی ضدالتهاب غیر استروئیدی غیر انتخابی است.

مکانیسم اثر

مهار سیکلواکسیژناز 1 و 2 ( 2 و 1COX)

فارماکودینامیک

تولمتین مانند سایر داروهای خانواده NSAID دارای اثرات ضد تب, ضد درد و ضد التهابی است.

فارماکوکینتیک

دارو به صورت خوراکی مصرف شده و به خوبی از راه دستگاه گوارش جذب می شود. مصرف غذا یا شیر حدود 16 درصد باعث کاهش فراهمی زیستی دارو شده و 50 درصد پیک غلظت پلاسمایی را کاهش می دهد.
تولمتین اتصال پروتئینی بالایی (99 درصد) دارد و به داخل شیر نیز ترشح می شود. در کبد به متابولیت غیر فعال دی کربوکسیلیک اسید متابولیزه شده و طی 24 ساعت به صورت متابولیت (60 درصد), تغییر نیافته (20 درصد) و کونژوگه (20 درصد)در ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف تولمتین

بزرگسالان
- آرتریت روماتوئید : با دوز 400 میلی گرم خوراکی 3 مرتبه در روز شروع شده و برای دوز نگهدارنده 600 تا 1800 میلی گرم روزانه در 3 دوز منقسم ادامه می یابد ( حداکثر دوز مجاز روزانه 1800 میلی گرم می باشد).
- استئوآرتریت : با دوز 400 میلی گرم خوراکی 3 مرتبه در روز شروع شده و برای دوز نگهدارنده 600 تا 1800 میلی گرم روزانه در 3 دوز منقسم ادامه می یابد ( حداکثر دوز مجاز روزانه 1800 میلی گرم می باشد).
** نکته : طوری زمان بندی شود که مصرف یک دوز از تولمتین صبح بعد از بیدار شدن از خواب و یک دوز از آن شب قبل از خوابیدن باشد.
دوز دارو بسته به پاسخ دهی بیمار به آن, بعد از 1 تا 2 هفته باید تنظیم شود.
کودکان 2 ساله و بزرگتر
- آرتریت روماتوئید جوانان : شروع با 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به صورت خوراکی در 3 تا 4 دوز منقسم, ادامه با 15 تا 30 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز در 3 تا 4 دوز منقسم. حداکثر دوز مجاز روزانه 30 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد.

ضد انعقاد ها - داروهای ضد دیابت - دیورتیک ها - NSAIDs - مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسیون

هشدارها

• به طور کلی مطالعات بالینی روی NSAIDs انتخابی cox2 و انواع غیر انتخابی آن, نشانگر افزایش احتمال وقایع قلبی عروقی ( انفارکتوس میوکارد و سکته) در مصرف NSAIDs است که میتواند کشنده باشد.
• برای کاهش احتمال این خطرات بایستی کمترین دوز موثر در کوتاه ترین دوره زمانی مصرف شود. • NSAIDs می توانند باعث ایجاد فشار خون بالا یا بدتر شدن آن شوند که ممکن است با افزایش عوارض قلبی عروقی در بیماران نیز در ارتباط باشد.
• در مصرف همزمان دیورتیک های لوپ یا تیازیدها با تولمتین , ممکن است پاسخ بیمار به داروی دیورتیک مختل شود.
• ممکن است تولمتین باعث عوارض گوارشی شدید شامل التهاب, زخم , خون ریزی و سوراخ شدن معده, روده کوچک و روده بزرگ شود که می تواند کشنده باشد. این عوارض در هر زمانی و حتی بدون علائم هشدار دهنده ممکن است ایجاد شوند.
• مصرف طولانی مدت NSAIDs ممکن است باعث افزایش احتمال آسیب کلیوی شود. نفریت حاد بینابینی, هماچوری, پروتئینوری و گهگاه سندرم نفروتیک ممکن است گزارش شود.
• واکنش های آنافیلاکسی در مصرف تولمتین ممکن است ایجاد شود. در صورت حساسیت بیمار به آسپرین , تولمتین مصرف نشود.
• بیماران مبتلا به آسم ممکن است آسم به علت حساسیت به آسپرین داشته باشند و با مصرف آسپرین برونکواسپاسم تشدید شود. به علت احتمال حساسیت متقاطع بین آسپرین و سایر NSAIDs , در این بیماران تولمتین نیز نباید مصرف شود و در سایر بیماران آسمی با احتیاط مصرف شود.

نکات قابل توصیه

در صورت وجود هرکدام از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت شود:
سابقه آلرژی به دارو یا ترکیبات آن و یا سایر NSAIDs و آلرژی به سایر داروها و مواد غذایی و علائمی که ایجاد شده است ( راش پوستی, کهیر, خارش, اشکال در تنفس, سرفه, ادم صورت و زبان) خون ریزی گوارشی, مشکلات کلیوی, بارداری( خصوصا در سه ماهه سوم ) یا قصد بارداری, شیردهی.
در صورت مصرف داروهای زیر با پزشک مطرح شود : سایرNSAIDs, سدیم بی کربنات, سالسیلات ها (آسپرین) , پمترکسد.
- در صورتی که بیمار مبتلا به نارسایی قلبی می باشد احتمال مشکلات قلبی عروقی افزایش می یابد بنابراین با نظارت پزشک دارو مصرف شود.
- در بیماران مسن تر از 65 سال با احتیاط مصرف شود چراکه عوارض جانبی بیشتری ممکن است داشته باشد.
- مصرف دارو قبل از غذا با یک لیوان پر از آب ارجحیت دارد اما در صورت ایجاد عوارض گوارشی با غذا مصرف شود.
- در صورت فراموش کردن یک دوز از دارو به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که زمان زیادی تا دوز بعدی باقی نمانده است از آن صرف نظر شده و طبق روال قبل دارو مصرف شود. در هر صورت دوز دارو نباید دو برابر شود.

مصرف در بارداری

گروه C و در 3 ماهه سوم گروه D


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.