اطلاعات دارویی دوسولپین

Dosulepin

دوسولپین Dosulepin


دوسولپین یک دارو از دسته ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد که این دارو با اتصال به انتقال دهنده عصبی نورآدرنالین (NAT) و انتقال دهنده سروتونین (SERT) به شیوه ای قدرتمند باعث افزایش سطح آزاد نورآدرنالین و 5HT در شکاف سیناپسی می شود. این دارو درمان  علائم بیماری افسردگی ، به ویژه در مواردی که اثر ضد اضطراب لازم باشد ، استفاده می شود.

مکانیسم اثر

دوسولپین با اتصال به انتقال دهنده عصبی نورآدرنالین (NAT) و انتقال دهنده سروتونین (SERT) به شیوه ای قدرتمند ر باعث افزایش سطح آزاد نورآدرنالین و 5HT در شکاف سیناپسی می شود.

این دارو میل بیشتری به سمت گیرنده α2- آدرنرژیک دارد و تمایل کمتری به  گیرنده α1- آدرنرژیک را نشان می دهد. مهار α2-آدرنرژیک پیش سیناپسی توسط دوسولپین باعث آزادسازی نورآدرنالین می شود و بیشتر اثرات ضد افسردگی را تقویت می کند.این دارو تعداد گیرنده ها و تشکیل AMP حلقوی ناشی از نورآدرنالین را کاهش می دهد . دوسولپین به عنوان یک آنتاگونیست به گیرنده های 5HT1A و5HT2A در قشر مغز و هیپوکامپ متصل می شود.

دوسولپین همچنین به گیرنده های استیل کولین موسکارینی متصل شده و باعث ایجاد عوارض جانبی مانند خشکی دهان می شود. با عمل به عنوان آنتاگونیست در گیرنده های هیستامین نوع 1 (H1) ، دوسولپین باعث بروزاثار خوا ب آوری می شود.

متابولیت های اصلی این دارو شامل Northiaden ، Dothiepin sulphoxide و sulfioxen Northiaden  ممکن است به گیرنده های 5HT ، α2 و H1 متصل شوند ، هر چند که تمایل آنها نسبت به داروی اصلی 3کمتر است.

فارماکوکینتیک

جذب:

دوسولپین به خوبی از روده جذب می شود تا به اوج غلظت پلاسما ng / ml37.6 در طی 2.18 ساعت (Tmax) پس از تجویز خوراکی 25میلی گرم برسد. غلظت حالت پایدار به دلیل رابطه پویا بین دوز دارو و غلظت پلاسما در افراد متغیر است.

حجم توزیع

پس از تجویز خوراکی 75 میلی گرم دوسولپین  متوسط حجم توزیع دارو تقریباً 45 لیتر در کیلوگرم است. این دارو جهت بروز اثار ضد افسردگی  از سد خونی مغز عبور می کند .همچنین این دارو از سد جفتی عبور میکند .این دارو با غلظت کمی از دارو در شیر مادر دفع می شود.

متابولیسم:

دسولپین تحت تأثیر متابولیسم گسترده کبدیقرار گرفته و به  متابولیت های N-demethylated  ی Northiaden و

  تبدیل می شود.

کلیرانس:

کلیرانس دارو تقریباً 1.36 لیتر به ازای هر کیلوگرم بر ساعت پس از مصرف دوز خوراکی  75 میلی گرم از دارو می باشد.

نیمه عمر :

نیمه عمر حذف دارو  تقریباً 20.4 ساعت پس از تجویز خوراکی 25 میلی گرم از دارو است.

اتصال پروتئینی:   

تقریباً 84٪ از داروهای بدون تغییر به پروتئین پلاسما متصل می شوند.

دفع:

دوسولپین عمدتاً  به صورت متابولیت ها از طریق کلیه دفع می شود ، دفع کلیوی دارو  و متابولیتهای آن 50٪ - 60٪ و دفع صفراوی / مدفوع آن حدود 15٪ -40٪ است.

موارد مصرف دوسولپین

در درمان علائم بیماری افسردگی ، به ویژه در مواردی که اثر ضد اضطراب لازم باشد ، استفاده می شود.

مقدار مصرف دوسولپین

برای افسردگی ، مقدار معمول دوسولپین 75 میلی گرم تا 150 میلی گرم در روز است. در صورت لزوم ، ممکن است دوز به صورت تدریجی تا 225میلی گرم در روز افزایش یابد. حداکثر دوز برای افسردگی 225 میلی گرم در روز است.

برای تسکین درد یا جلوگیری از میگرن ، مقدار معمول 75 میلی گرم در روز است که در شب مصرف می شود . دوز دارو  ممکن است از 25میلی گرم در روز شروع شود و به آرامی تا 75میلی گرم در روز افزایش یابد. حداکثر دوز دوسولپین برای درد یا میگرن 150 میلی گرم در روز است.

عوارض جانبی دوسولپین

بیشترین عوارض جانبی جانبی سیستم عصبی مرکزی (خواب آلودگی ، علائم خارج هرمی ، لرزش ،  گیجی ، عدم تعادل ، پاراستزی ، تغییرات در الگوهای EEG) ، اثار آنتی کولینرژیک (مانند خشکی دهان ، تعریق ، احتباس ادرار) ،عوارض بر سیستم قلبی عروقی (افت فشار خون ،  افت فشار خون وضیتی، تاکی کاردی ، تپش قلب ، آریتمی ) ، سیستم غدد درون ریز (میل جنسی تغییر یافته) ، دستگاه گوارش (تهوع ، استفراغ ، یبوست) و تاری دید

بیشترین مرگ و میر مرتبط با اور دوز دارو با شروع سمیت در طی 4-6 ساعت بعد از مصرف دارو رخ می دهد.. دسولپین ممکن است خطر سمیت قلبی عروقی (آریتمی قلبی ، اختلالات هدایت ، نارسایی قلبی و کلاپس گردش خون) و افت فشار خون شدید به خصوص در افراد مسن را افزایش دهد. Withdrawal symptoms در مواردی از صورت قطع ناگهانی داروگزارش  شده است. این علایم شامل بی خوابی ، تحریک پذیری ، سردرد ، حالت تهوع ، وسواس ، اضطراب وحشت ، بی قراری شدید حرکتی و تعریق زیاد است. گزارش هایی در مورد افزایش افکار خودکشی یا رفتار با درمان دوسولپین گزارش شده است

نکات قابل توصیه

 • در صورت هر یک از موارد زیر قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید:
  - حساسیت نسبت به دوسولپین یا سایر مواد تشکیل دهنده این دارو
  - نامنظم بودن ضربان قلب یا هرگونه مشکلات قلبی دیگر
  - مشکلات کبدی
  - تشخیص ابتلا به مانیا
 • قرص های دوسولپین نباید به کودکان داده شود.
 •  احتمال بروز افکار خودکشی و بدتر شدن افسردگی یا اختلال اضطراب در هنگام مصرف این دارو وجود دارد.
 • قبل از مصرف دارو در صورت وجود هر یک از موارد زیر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:
  • - اگر قصد انجام جراحی یا معالجه دندان را دارید. به جراح یا دندانپزشک خود بگویید که این دارو رامصرف میکنید.
   -  در صورت وجود سابقه ابتلا به مانیا یا مشکلات روانپزشکی
   -  ابتلا به  بیماری ارثی پورفیری
   - ابتلا به بیماری فئوکروموسیتوم
   -  وجود مشکلات تیروئید
   - وجود مشکلات پروستات  (مشکل در ادرار کردن یا بزرگ شدن پروستات)
   - وجود گلوکوم
   - تحت درمان بودن با شوک الکتریکی
   - وجود مشکلات کلیوی شدید
  • احتمال بروز افکار خودکشی و بدتر شدن افسردگی یا اختلال اضطراب در هنگام مصرف این دارو وجود دارد.
  • رفتار در بیماران بزرگسال کمتر از 25 سال با شرایط روانپزشکی که تحت درمان ضد افسردگی قرار گرفته اند ,باید تحت نظر قرار گیرد.
  • در صورت بروز افکار خودکشی، با پزشک خود تماس گرفته و یا سریعاً به بیمارستان مراجعه نمایید.
  • مصرف دارو ممکن است باعث گیجی یا خواب آلودگی شود.از رانندگی یا اعمالی که نیاز به هوشیاری دارند خودداری کنید
  • شرایط نگهداری:

   دارو را در دمای زیر 25 درجه سانتی گراد و در ظرف اصلی و دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

مصرف در بارداری

تاکنون به اثبات نرسیده است.

 مصرف در دوران بارداری:

برای شما و نوزادتان مهم است که در دوران بارداری حال خوبی داشته باشید.  اگر در حین مصرف دارو با  باردار شدید با پزشک خود مشورت نمایید.. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف نکنید .

مصرف دوسولپتین به احتمال بسیار زیاد مرتبط با بروز خطرات کمی برای نوزادانی که متولد نشده اند ، می باشد. اما اگر افسردگی شما در دوران بارداری درمان نشود ، این می تواند احتمال بروز مشکلات را افزایش دهد.

در صورت نیاز به داشتن حال  بهتر ممکن است نیاز به مصرف دارو در دوران بارداری باشد. پزشک شما می تواند خطرات و مزایای مصرف آن رابرای شما توضیح دهد و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید کدام روش درمانی برای شما و کودک بهتر است.

مصرف در شیردهی

اگر پزشک یا مراقب بهداشت ,به شما بگوید که فرزندتان سالم است ، می توان از دارو در دوران شیردهی استفاده کرد.

دوسولپین به میزان بسیار کمی در شیر مادر ترشح می شود و مصرف آن با هیچ عوارض جانبی همراه نیست.

اگر متوجه شدید فرزندتان به صورت عادی تغذیه نمی کند ، یا  بی خواب یا بی قرار است، یا هر گونه نگرانی دیگری در مورد کودک خود دارید ، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید.

اشکال دارو دوسولپین

Depropin / Dopress / Dothip / Dothitab / Dotopine / Elate / Espin / Harmomed / Othtric / Prothiaden / Prothiaden / Qualiaden / Singsong / Thaden / Vick-Thiaden

بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.