اطلاعات دارویی ورتیوکستین

vortioxetine

ورتیوکستین vortioxetine


ورتیوکستین یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان اختلال افسردگی عمده (MDD) در بزرگسالان استفاده می شود.

مکانیسم اثر

ورتیوکستین مهارکننده بازجذب سروتونین است.  

فارماکودینامیک

ورتیوکستین با مهار بازجذب سروتونین اثر ضد افسردگی دارد.

فارماکوکینتیک

حجم توزیع: 2600 لیتر

متابولیسم اولیه کبدی به روش اکسیداسیون از طریق ایزوآنزیم های CYP450 ، در درجه اول CYP2D6، و متعاقب آن کنژوگاسیون گلوکورونیک اسید به یک متابولیت غیر فعال کربوکسیلیک اسید

دفع: %59 در ادرار و %26 در مدفوع

شروع اثر: اثرات اولیه ضد افسردگی ممکن است در طی 1 تا 2 هفته پس از شروع درمان مشاهده شود ، و در طی 4 تا 6 هفته بهبودی مداوم وجود دارد.

نیمه عمر حذف: حدود 66 ساعت

اتصال به پروتئین: %98

موارد مصرف ورتیوکستین

درمان اختلال افسردگی عمده (MDD)

مقدار مصرف ورتیوکستین

دوز اولیه: 10 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

دوز نگهدارنده: 5 تا 20 میلی گرم خوراکی یک بار در روز

حداکثر دوز: 20 میلی گرم در روز

موارد منع مصرف

ازدیاد حساسیت به ورتیوکستین یا هر یک از اجزای دیگر فرمولاسیون، مصرف مهارکنندگان MAO به منظور درمان اختلالات روانپزشکی ( همزمان یا طی 21 از قطع ورتیوکستین یا طی 14 روز از قطع مهارکنندگان MAO ) ، شروع ورتیوکستین در بیماری که متیلن بلو وریدی یا لینزولید دریافت می کند.

عوارض جانبی ورتیوکستین

اسهال، اختلالات جنسی در آقایان، تهوع

داروهایی که در درمان اضطراب، اختلالات خلقی و بیماری های روانپزشکی مثل شیزوفرنی – داروهای ضد افسردگی دیگر- داروهای رقیق کننده خون ( وارفارین، کومادین، جانتوون) – دیورتیک ها – –  اسید آمینه تریپتوفان – داروهای سردرد میگرنی ( تریپتان ها) – NSAID ها – داروهای ضد صرع مثل کاربامازپین و فنی توئین

هشدارها

افکار و رفتارهای خودکشی:

داروهای ضد افسردگی در مطالعات کوتاه مدت خطر افکار و رفتارهای خودکشی را در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان افزایش داده است. این مطالعات افزایش خطر افکار و رفتارهای خودکشی را با استفاده از داروهای ضد افسردگی در بیماران بالای 24 سال نشان نداد. با استفاده از داروهای ضد افسردگی در بیماران 65 سال و مسن تر روند به سمت کاهش خطر وجود دارد.

در بیماران در هر سنی که از درمان ضد افسردگی شروع شده اند ، برای بدتر شدن و ظهور افکار و رفتارهای خودکشی از نزدیک نظارت داشته باشید. به خانواده ها و مراقبان در مورد لزوم مشاهده دقیق و ارتباط با پزشک توصیه کنید.

ورتيوكستين براي استفاده در بيماران كودك مورد ارزيابي قرار نگرفته است.

نکات قابل توصیه

-ورتیوکستین بدون توجه به زمان وعده های غذایی مصرف شود.

-این دارو در بارداری بدون مشورت با پزشک قطع یا شروع نشود.

-در صورتی که هر یک از این شرایط را تا به حال داشته اید به پزشک قبل از تجویز ورتیوکستین اطلاع دهید: اختلال دوقطبی یا سابقه سوء مصرف دارو یا تفکرات خودکشی، بیماری کبدی، گلوکوم با زاویه باریک، تشنج یا صرع، اختلالات خونریزی یا انعقادی، سطح پایین سدیم در خون

مصرف در بارداری

استفاده از ورتیوکستین در بارداری توصیه نمی شود مگر اینکه مصرف آن به وضوح مورد نیاز باشد. در طی بارداری بدون توصیه پزشک این دارو شروع یا قطع نشود. برخی از کارشناسان توصیه می کنند از استفاده از آن در سه ماهه سوم بارداری خودداری کنید. نوزادانی که قبل از تولد در معرض این دارو بوده اند را باید از نظر علائم فشار خون ریوی مداوم نوزاد (PPHN)، سندرم سروتونین و/ یا سندرم محرومیت كنترل كنید.

مصرف در شیردهی

استفاده از ورتیوکستین در شیردهی توصیه نمی شود و باید با توجه به اهمیت دارو برای مادر ، تصمیم به قطع تغذیه با شیر مادر یا قطع دارو گرفته شود. استفاده از ورتیوکستین در بارداری توصیه نمی شود مگر اینکه مصرف آن به وضوح مورد نیاز باشد. در طی بارداری بدون توصیه پزشک این دارو شروع یا قطع نشود. برخی از کارشناسان توصیه می کنند از استفاده از آن در سه ماهه سوم بارداری خودداری کنید. نوزادانی که قبل از تولد در معرض این دارو بوده اند را باید از نظر علائم فشار خون ریوی مداوم نوزاد (PPHN)، سندرم سروتونین و/ یا سندرم محرومیت كنترل كنید.

دارو های مشابه

ویلازودون

اشکال دارو ورتیوکستین

ترینتلیکس قرص خوراکی 5- 10- 20 میلی گرم ورتیوکستین

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.