اطلاعات دارویی زولدرونیک اسید

Zoledronic acid

زولدرونیک اسید Zoledronic acid


زولدرونیک اسید (گاهی زولدرونات نامیده می شود.) در گروه داروهای بیس فسفونات قرار دارد.زولدرونیک اسید باعث مهار آزاد سازی کلسیم از استخوان می شود.زولدرونیک اسید در درمان بیماری پاژه و پیشگیری از استئوپورز در خانمهای یائسه یا بیماران مصرف کننده داروهای استروئیدی بکار می رود. زولدرونیک اسید همچنین در افزایش تراکم استخوان در آقایان دارای استئوپورز استفاده می شود.

مکانیسم اثر زولدرونیک اسید

زولدرونیک اسید یک بیس فسفونات است که از طریق اثر بر استئوکلاست ها یا پیش ساز های استئوکلاستی باعث مهار بازجذب استخوان می شود.

فارماکودینامیک

زولدرونیک اسید فعالیت استئوکلاستیک و آزادسازی کلسیم اسکلتی القائ شده توسط تومورها را مهار می کند وموجب کاهش کلسیم و فسفر سرم و افزایش حذف آنها می شود.

فارماکوکینتیک

جذب زولدرونیک اسید بسیار ناچیز است . اتصال به پروتئینهای پلاسمای زولدرونیک اسید 22% می باشد. زولدرونیک اسید در شرایط درون تنی آنزیم های P450 انسانی را مهار نمی کندو تحت بیوترانسفورماسیون قرار نمی گیرد.نیمه عمر زولدرونیک اسید 146 ساعت می باشد و کلیرانس آن کلیوی است و بخشی از دارو ظرف 24 ساعت از طریق ادرار دفع می شود.

مقدار مصرف زولدرونیک اسید

--بیماری پاژه : بزرگسالان:دوز پیشنهادی 5 میلی گرم انفوزیون وریدی که ظرف حداقل 15 دقیقه انفوزیون می گردد.
--در ضایعات استخوانی مولتیپل میلوما و ضایعات استخوانی متاستاتیک تومورهای جامد: 4میلی گرم انفوزیون وریدی که ظرف حداقل 15 دقیقه انفوزیون می گردد هر 3-4 هفته تجویز می گردد.

هشدارها

1-مصرف زولدرونیک اسید در بیماران با کلیرانس کراتینین کمتر از 35mL/min منع مصرف دارد.
2-از مصرف زولدرونیک اسید در خانمهای باردار و شیرده خودداری شود.
3-در بیماران با آسم حساس به آسپرین ، اختلال عمل کبد و در افراد مسن با احتیاط تجویز شود.
4-در بیمارانی که قسمتی یا کل غده پاراتیروئید خود درناحیه گردن یا قسمتی از روده ها را برداشته اندیا نمی توانند مکمل های کلسیم را مصرف کنند پزشک معالج خود را مطلع کنند.

نکات قابل توصیه

1- قبل مصرف زولدرونیک اسیداز مشکلات کلیه و داروهای مصرفی پزشک خود را آگاه نمایید.
2- زولدرونیک اسید در عرض 15-30 دقیقه انفوزیون می شود. در هنگام انفوزیون نباید داروهای دیگری از طریق این خط انفوزیون مصرف شوند.
3-بیمار باید قبل از درمان با زولدرونیک اسید هیدراته شود.
4- محلول زولدرونیک اسید قبل از تجویز با 100 میلی لیتر نرمل سالین یا دکستروز 5% رقیق سازی شود.
5-بیماران پاژه تحت درمان با زولدرونیک اسید برای پیشگیری از پایین بودن سطح کلسیم خون روزانه 1500میلی گرم کلسیم در دوزهای منقسم (2 تا 4 بار در روز) مصرف کنند.اهمیت این موضوع بخصوص در دو هفته بعد از تزریق زولدرونیک اسید می باشد.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید و یا به دایرکت اینستاگرام موسسه و واتساپ شماره 09395286084 پیام ارسال بفرمایید .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز