اطلاعات دارویی آتنولول

Atenolol

آتنولول Atenolol


آتنولول (تنورمین) در گروهی از داروها بنام بتا بلاکرها طبقه بندی می شود. بتا بلاکرها روی قلب و جریان گردش خون از طریق سرخرگ ها و وریدها تاثیر می گذارد. آتنولول برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا بکار می رود. همچنین برای درمان یا پیشگیری از حملات قلبی نیز تجویز می شود. آتنولول ممکن است برای اهداف دیگری بجز موارد ذکر شده نیز بکار رود.

مکانیسم اثر

آتنولول یک داروی مسدد گیرنده های بتا-آدرنرژیک میباشد که بصورت انتخابی روی رسپتور بتا-1 اثر می گذارد. یا سمپاتومتیک ذاتی (آگونیست جزئی) است. این اثر ترجیحی است نه مطلق ، با این حال در دوزهای بالاتر آتنولول رسپتورهای بتا-2 را مهار می کند که عمدتا در عضلات عروقی و ریوی قرار گرفته است.

فارماکودینامیک

در آزمون های استاندارد دارویی انسان و حیوان , فعالیت مسدود کننده های گیرنده های بتا-آدرنرژیک آتنولول بصورت زیر نشان داده شده است :
(1) کاهش در استراحت و ضربان قلب و بازده قلبی
(2) کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در زمان استراحت و ورزش
(3) مهار ایزوپروترنول ناشی از تاکی کاردی و
(4) کاهش در واکنش ارتواستاتیک تاکی کاردی

فارماکوکینتیک

در انسان، جذب دوز خوراکی سریع و سازگار اما ناقص است. تقریبا 50٪ از دوز خوراکی از دستگاه گوارش جذب می شود، باقی مانده ی آن بدون تغییر در مدفوع دفع می شود .اوج سطوح خونی بین دو و چهار ساعت پس از مصرف دارو می باشد. نیمه عمر حذفی آتنولول خوراکی حدود 6 تا 7 ساعت است.

موارد مصرف آتنولول

آنژین صدری , فشار خون بالا

مقدار مصرف آتنولول

دوز اولیه : 50 میلی گرم بصورت خوراکی و یکبار در روز است. اثر کامل این دوز معمولا در عرض 1 الی 2 هفته دیده خواهد شد. اگر اثربخشی مطلوبی حاصل نشد دوز باید به 100 میلی گرم در روز افزایش یابد.

هشدارها

در بیماران بدون سابقه نارسایی قلبی در استفاده همزمان از مهارکننده کانال کلسیم: برادی کاردی و بلوک قلبی می تواند رخ دهد و هنگامیکه بتا بلاکرها با وراپامیل یا دیلتیازم تجویز شوند فشار پایان دیاستولیک بطن چپ ممکن است افزایش یابد . بیماری های برونکواسپاتیک: بیماران مبتلا به برونکواسپاسم به طور کلی، نباید بتا بلاکر دریافت کنند.

نکات قابل توصیه

از قطع خودسرانه داروی آتنولول خودداری کنید .توقف ناگهانی دارو ممکن است وضعیت بیمار را بدتر کند. در صورتیکه نیاز به انجام هر گونه عمل جراحی دارید باید مصرف آتنولول با مشورت با پزشک موقتا قطع گردد. و جراح را از اخرین تاریخی که آتنولول مصرف کرده اید مطلع سازید. عوارض جانبی آتنولول ممکن است موجب تضعیف هوشیاری و کاهش واکنش های بیمار باشد. در زمان رانندگی یا انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند بسیار احتیاط کنید.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.