اطلاعات دارویی سرترالین

Sertraline

سرترالین Sertraline


سرترالین در گروه داروهای ضدافسردگی و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین ( SSRI) می باشد.سرترالین در درمان افسردگی ، اختلالات استرسی پس از سانحه ،اختلالات هراسی،اختلالات وسواسی-اجباری، اختلالات قبل از قاعدگی (PMDD) ،اختلالات اضطرابی استفاده می شود.

مکانیسم اثر

مکانیسم دقیق داروی سرترالین هنوز مشخص نشده است.اما سرترالین با مهار اختصاصی برداشت مجدد سروتونین توسط غشای سلول عصبی پیش سیناپسی که منجر به افزایش غلظت سیناپسی آن در سیستم عصبی مرکزی می گردد ، اثر خود را اعمال می کند.

فارماکودینامیک

سرترالین یک داروی ضدافسردگی مشابه سیتالوپرام ،فلوکستین و پاروکستین و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین ( SSRI) می باشد.سرترالین متابولیت فعال ندارد.سرترالین از لحاظ بالینی فعالیت ضدکولینرژیک،ضدهیستامین یا مسدودکننده آدرنرژیک ندارد لذا اثرات خواب آوری ، ضد کولینرژیک و قلبی عروقی کمتری دارد.

فارماکوکینتیک

جذب گوارشی سرترالین آهسته است ولی در صورت مصرف باغذا ،سرعت جذب و فراهمی زیستی سرترالین افزایش می یابد.پیوند پروتئینی سرترالین خیلی زیادوتقریبا 98% و عمدتا به آلبومین و آلفا-۱-اسید گلیکوپروتئین می باشد.سرترالین بطور گسترده ای در کبد متابولیزه می شود و بطور وسیع تحت تاثیر عبوراولیه قرار می گیرد.نیمه عمر حذف نهایی پلاسمای سرترالین 62 تا 104 ساعت است.سرترالین بیشتر بصورت متابولیت ازطریق کلیه و همچنین از طریق مدفوع دفع می شود.

مقدار مصرف سرترالین

برای درمان افسردگی :بزرگسالان:

مقدار اولیه:
50 mg خوراکی ، یکبار در روز ،افزایش دوز تا 50 mg در هر نوبت با فاصله حداقل یک هفته می تواند انجام شود.
مقدار نگهدارنده: می تواند یک بار در هفته تا حداکثر مقدار 200 mg یک بار در روز افزایش یابد.

 برای درمان اختلالات هراسی : بزرگسالان:

مقدار اولیه:
25 mg خوراکی ، یکبار در روز ،بعد از یک هفته ممکن است به 50 mg یک بار در روز افزایش پیدا کند.
مقدار نگهدارنده :می تواند یک بار در هفته تا حداکثر مقدار 200 mg یک بار در روز افزایش یابد.

تداخلات دارویی

آمی تریپتیلین , ارگوتامین سی , ایپراتروپیوم بروماید , بوپروپیون , بوسپیرون , پرفنازین , پنتوپرازول , تامسولوسین , تیوریدازین , دسموپرسین , دیفن هیدرامین , ریسپریدون , زولپیدم , سربرولایزین , اریترومایسین , ترازودون , ترانیل سیپرومین , تریمی پرامین , تولترودین , گالانتامین , کارودیلول , کلاریترومایسین , کلوزاپین , دونپزیل , سیبوترامین , سیلوستازول , فلوتیکازون پروپیونات , متوپرولول , مکلوبماید , نورتریپتیلین , ونلافاکسین , متیلن بلو , فنتانیل , بیزوپرولول , دی سولفیرام , برکسی پیپرازول , سیکلوبنزاپرین , پگ اینترفرون آلفا 2بی , آسپرین , کوئتیاپین | کوتیاپین , بوپرنورفین , اسپارفلوکساسین , وندتانیب , آلفنتانیل , سوفنتانیل , راساژیلین (رازاگیلین) , پالونوسترون , دولاسترون , پتیدین , تاپنتادول , رمی فنتانیل , فنیل پروپانولامین , آکسیتینیب , مفلوکین , ریبوسیکلیب , دوفتیلید , بپریدیل , تروپیسترون , لورکاسرین , الیگلوستات , بوپروپیون + نالترکسون , دکس فن فلورامین , دس ونلافاکسین , ال تریپتوفان , میلناسیپران , گرپافلوکساسین , هالوفانترین , فلیبانسرین , بداکیلین , لوومیلناسیپران , راموسیروماب , انترکتینیب , کانابیدیول , لاسمیدیتان , نتوپیتانت

هشدارها

1-در مصرف داروی سرترالین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- داروی سرترالین در بیماران دارای افسردگی دوقطبی با احتیاط فراوان تجویز شود.
3-احتمال بروز سندروم سروتونین کشنده در مصرف SNRIs و SSRIs از جمله سرترالین وجود دارد.
4-اتساع مردمک چشم بدنبال تعداد زیادی از ضد افسردگی ها از جمله سرترالین می تواند رخ دهد. سرترالین می تواند سبب حمله بسته شدن زاویه در بیماران دارای زاویه باریک ذاتی (کسانیکه تحت عمل برداشتن قرنیه قرار نگرفته اند)شود.
5-کاهش وزن قابل توجه ممکن است از عوارض نامطلوب برای برخی از بیماران مصرف کننده داروی سرترالین باشد.
6- سرترالین در بیماران با سابقه تشنج با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1--قطع مصرف داروی سرترالین باید با نظر پزشک انجام شود زیرا ممکن است با علائم زیر همراه باشد: گیجی ،سردرد، تهوع، اسهال، گزگزاندامها،زودرنجی،استفراغ،بی خوابی،اضطراب،تعرق شدید،خستگی.با توجه بموارد ذکر شده هر گونه تغییر در مقدار مصرف سرترالین نیز با نظر پزشک معالج انجام شود.
2- SNRIs و SSRIs از جمله سرترالین ممکن است با افزایش احتمال وقایع خونریزی از اکیموس ، هماتوم ، اپیتاکسی و پتشیا و خونریزی گوارشی تا خونریزیهای کشنده همراه باشد.مصرف همزمان داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و آسپیرین و دیگر داروهای ضدانعقاد خون یا موثر بر عملکرد پلاکت ها با سرترالین احتمال این وقایع را افزایش می دهد.
3-کاهش غلظت یون سدیم پلاسما در درمان با SNRIs و SSRIs از جمله سرترالین با شیوع بالایی رخ می دهد. این کاهش غلظت یون سدیم پلاسما در نتیجه سندروم ترشح نامناسب هورمون ضد ادراری (SIADH) بروز می کند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • مهرداد | 1401/12/04

   سلام بنده صبح یک عدد قرص سرترالین 50 و شب یک عدد سرترالین 100به تجویز روانپزشک مصرف میکنم ،آیا قرص سرترالین با آزیترومایسین ۵۰۰ که برای گلو درد توسط پزشک عمومی برای من تجویز شده تداخل دارد؟ممنون میشم پاسخم را بدهید

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام مصرف همزمان این دو دارو میتواند ریتم قلب را به هم بریزد. اگرچه این عارضه بسیار نادر است اما بهتر است در مورد علائمی مثل سرگیجه تپش قلب، تنگی نفس، بی نظمی ضربان قلب هوشیار باشید و در صورت بروز به پزشک مراجعه کنید.


  • رضا درودی | 1401/01/07

   با سلام من آسنترا 125 میلی گرمی مصرف میکنم اما یک روز 100 میلی گرم به دلیل حواس پرتی بیشتر خوردم میخواستم بدونم چقدر طول میکشه به حالت عادی برگردم،نیمه عمر دارو چقدره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام نیمه عمر این دارو 22 تا 36 ساعت می باشد
   و البته اگر علامت خاصی ندارید جای نگرانی نیست چون تقریبا معادل حداکثر دوز مصرف کرده اید
   البته مواظب باشید تا این اتفاق تکرار نشود


  • فرزانه توانایی پور | 1400/12/24

   باسلام واحترام مادر من داروی اسنترا از قبل با تجویزدکتر مصرف میکرد .الان حدود دوسالی است که دکتر مغز واعصاب دنپیزل هم تجویز کرد آیا با هم تداخل دارند سپاس

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام خیر باهم تداخل ندارند


  • علیرضا آیین مهر | 1400/12/02

   با سلام خدمت شما میخواستم بپرسم که آیا قرص آسنترا با ریسپریدون تداخل دارویی دارویی دارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام درصورت تجویز توسط متخصص مشکلی ندارد


  • صفری | 1400/11/12

   سلام خسته نباشید آیامصرف سرترالین بصورت ناشتا مشکلی دارد

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر باعث تحریک گوارشی نشود می توان با معده خالی استفاده کرد


  • موسی صفری | 1400/05/17

   سلام بنده روزانه ۱۵۰میلی گرم با دستورپزشک برای درمان وسواس سرترالین مصرف می کنم ولی هنگام خواب خیلی زیاد عرق می کنم چکارباید بکنم. ممنون ازراهنمایتان

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام جزء عوارض ابن دارو می باشد اگر برایتان غیر قابل تحمل بود یا شدید تر شد به پزشکتان اطلاع دهید


  • موسی صفری | 1400/05/15

   سلام خسته نباشید آیامصرف سرترالین برای مدت طولانی برای بدن ضررداردوآیا عرق شبانه ازعوارض این دارومیباشد

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   سرترالین دارویی است که ایجاد وابستگی نمی کند و نسبتا داروی کم عارضه ای میباشد ولی تعریق زیاد می تواند از عوارض مصرف دارو باشد که در صورت اذیت بودن با پزشک خود جهت تغییر و جایگزینی دارو مشورت نمایید.


  • ناشناس | 1400/03/12

   سلام خسته نباشید این قرص هم مثل سیپروپروتون استات عوارضی مثل کاهش تمرکز و گیجی رو داره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام سرگیجه و خستگی می تواند جزء  عوارض این دارو باشد


  • محسن | 1399/09/01

   سلام و خسته نباشید. من ساکن یزد هستم و دچار افسردگی و اضطراب شدید هستم. مدتیه که داروهای مصرفی من (سرترالین هگزال یا آسنترا، ترازودون و متیل فنیدیت) نایاب شده و من واقعن دچار مشکل شدم. امکانش هست با ارسال نسخه به داروخانه‌ی شما این اروها رو در صورت موجود بودن تهیه کنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . جهت مشاوره دارویی و اطلاع از موجودی و ارسال نسخه با شماره تلفن 05131908 داخلی 228 و 229 تماس بگیرید


  • حسن | 1399/09/01

   باعرض سلام و وقت بخیربفرماییدتقسیم صحیح دوزاژ ۱۵۰میلی گرم قرص سرترالین در۲۴ساعت چطوربایدباشد؟ باتشکر

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . بستگی به تجویز پزشک دارد .


  • امید | 1399/08/10

   سلام آیا واقعا آسنترا موثرتر از سرترالین ایرانی می باشد یا فقط تلقین است؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با توجه به شرایط بیمار اثرات هر شرکتی متفاوت است . گاهی هم اثرات به صورت تلقینی است


  • سمانه | 1399/07/30

   سلام . من قرص سرترالین، سیتالوپرام و کلونازپام میخورم میخواستم بدونم مصرف قرص استامینوفن کدئین، سرماخوردگی و انتی هیستامین با چندساعت فاصله از اینها اشکالی نداره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام خیر موردی ندارد البته ممکن است عوارض خواب الودگی این داروها تشدید شود


  • سالار | 1399/07/04

   با عرض سلام ، من در دوره دبیرستان به دلیل وسواسی بسیار شدید و در سن ۱۷ سالگی با تجویز پزشک مصرف زولوفت رو از ۲۵ یا ۵۰ میلی گرم در روز شروع کردم ولی چون نتیجه نداشت دکترم در عرض یک سال دوز زولوفت رو به ۳۰۰ میلی گرم در روز رسوند اما چون نتیجه نداشت من خودم دارو رو اروم اروم قطع کردم یعنی یکدفعه ترک نکردم.من اون موقع نمیدونستم ۳۰۰ میلی گرم زیاد هست و الان که دو سال از زمان ترک دارو گذاشته من اضطراب شدید و درد های مفصلی دارم. میخواستم بدونم مصرف ۳۰۰ میلی گرم زولوفت در عرض ۴ ماه و قبل از اون هم ۲۵۰ میلی گرم به مدت ۴ ماه عوارض دائمی داره و یا به مغز و بدن اسیب میرسونه ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف و قطع دارو باید بصورت اصولی و دوز مناسب باشد ولی در صورت عدم رعایت اصول عوارض کوتاه مدت خواهد داشت


  • علی | 1399/06/13

   با سلام، ببخشید بنده جهت بیماری ocd روزانه 200 میلی گرم سرترالین مصرف می کنم و از آنجا که می بایست به مدت طولانی از این دارو استفاده نمایم، خواستم از خدمتتان سوال کنم آیا بهتر است در دو وعده(یک عدد بعد از صبحانه و یک عدد بعد از شام) مصرف کنم یا در یک نوبت موثرتر است؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام دوز تجویز شده را یک بار در طول روز باید مصرف کنید


  • محمد جواد | 1399/06/01

   با سلام دکتر من برام اس امپرازول و سرترالین 50 و الپرازولام 0.5 تجویز کرده که صبح قبل از صبحانه اس امپرازول و بعد از صبحانه نصفه قرص سرترالین و شب قبل از خواب نصف قرص امپرازول بخورم, می خواستم بدونم اینا باهم تداخل دارویی ندارن?

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . نه تداخل ندارند


  • حسین | 1399/04/19

   باسلام بنده سردردعصبی دارم یک مدتی مصرف کردم سردرد و فشار خونم درست شد اما بعد مدتی دوباره شروع شد آیامصرف زیادی ضرر دارد وبهترین مصرف چقدر است

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   احتمالا شما نیاز به افزایش دوز مصرف یا افزودن داروی جدید به روند درمان خود داشته اید.. بهتر است مصرف دارو را یکباره قطع نکرده و به پزشک خود مراجعه کنید..


  • وحید | 1399/03/09

   آیا می‌توان سرترالین ۵۰ و تامسولوسین برای پروستات را با هم مصرف کرد و تداخلی ندارند؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سرترالین باعث افزایش اثرات تامسولوسین میشود ولی در صورت بروز عوارض باید تنظیم دوز کرد


  • ندا | 1399/02/30

   سلام یه سلام داشتم قرص سرترالین 100 چه عوارضی داره میشه جواب بدین

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   لازم به ذکر است که به این نکته توجه نمایید در صورت تجویز دارو توسط پزشک متخصص، حتما مزایای دریافت دارو از عوارض جانبی احتمالی ان بیشتر میباشد.
   عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،یبوست یا اسهالبه ویژه در ابتدای مصرف سرترالین شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد..
   تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سرترالين بروز کند که به مرور  برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود مشورت نماید.
   در صورت اختلال در خواب،تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی ،زنگ زدن گوش ،ضربان‌نامنظم ، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد،با پزشک خود صحبت نمایید.
   خشکی دهان
   در صورت احساس خواب آلودگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به  تمرکز دارند خودداری نمایید .


  • لطیف | 1399/02/10

   سلام من قرص سرترالین می خورم الان دارم می خورم ولی دلبندم درد می کنه معدم را باد می کنه اگر نخورم افسردگی اذیتم می کنه چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بعد غذا بخورید و از غذاهای نفاخ استفاده نکنید در این دوران 


  • وحید | 1399/01/23

   سلام ببخشید آیا قرص سرترالین و سیتالوپرام رو همزمان میشه مصرف کرد واینکه هردوتا یه کار رو انجام میدن یعنی مشابه همدیگه هستن؟اگه آره یعنی باید یکیشون رو مصرف کنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   یکیشو باید مصرف کنین


  • مائده | 1399/01/13

   سلام. من یک ماه و نیم سرترالین مصرف کردم.5م م. بعد قطعش کردم به خیالم ک حالم خوبه و چه نیازه.بعد از قطع اضطرابم بیشتر شد و بدخلق. الان میخوام دوباره شروع ب خوردن کنم. منتاها یه سوال توی ذهنمه. این قرص رو میشه برای چه مدت مصرف کرد؟دو سال؟سه سال؟ ینی محدودیت زمانیِ مصرف داره؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این داروها باید تا مدت زمانی که دکتر تجویز کرده با دستور صحیح دکتر ادامه پیدا کند و در صورت قطع ناگهانی عوارضی مثل عارضه ای که در شما اتفاق افتاده بروز میکند . بعد از اتمام مدت زمان مصرف دارو باید دوباره به پزشک مربوطه مراجعه کنید تا در مورد بیماری و داروهای شما تصمیم گیری کند. بنابراین در مورد عارضه پیش آمده باید مجدد به پزشک مراجعه کنید . در صورتی که در حال جاضر به پزشک دسترسی ندارد تا یک هفته یک چهارم سرترالین و بعد از آن روزی نصف استفاده شود و در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید


  • سارا | 1399/01/06

   من سرترالین و نروتیلیپتین میخورم به تجویز پزشک اشکالی نداره

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر مشکلی ندارد


  • | 1398/09/25

   سلام من سه سال پیش قرص میخوردم بعدقطع کردم بعدازبچه دارشدنم بازشروع شده الان سه ماهه هم دارومیخورم هم شیرمیدم میخواستم بدونم قرص سرترالین وهالوپریدول به بچه شیرخوارم اسیب میزنه ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طی دوران شیردهی، در مصرف داروهای سرترالین احتیاط کنید و هرگز بدون تأیید پزشک آنها را مصرف نکنید، به ویژه اگر در حال شیردهی به یک نوزاد زودرس هستید.


  • هومن | 1398/05/17

   سلام.من قبلا سرترالین مصرف میکردم.خوب بود.بعد دوسال قطع کردم.یواش یواش قطع کردم. حدود 2 بود که نمیخوردم.ولی دوباره همون حالتای افسردگی اومد سراغم.دیشب رفتم خریدم به تجویز پزشک.یه قرص 100 میل گرمی خوردم.نزدیکای صبح تپش قلب شدیدی پیدا کردم.الانم بعد از ظهر همون روزه.چقدر طول میکشه تا از بدنم خارج شه و حالم بهتر شه.ممنون میشم زود جواب بدین

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به نیمه عمر موثر 26 ساعته آن حد اکثر عوارض مستقیم مربوط به دارو میبایست بعد 1 روز رفع گردد.