اطلاعات دارویی سرترالین

Sertraline

سرترالین Sertraline


سرترالین در گروه داروهای ضدافسردگی و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین ( SSRI) می باشد.سرترالین در درمان افسردگی ، اختلالات استرسی پس از سانحه ،اختلالات هراسی،اختلالات وسواسی-اجباری، اختلالات قبل از قاعدگی (PMDD) ،اختلالات اضطرابی استفاده می شود.

مکانیسم اثر سرترالین

مکانیسم دقیق داروی سرترالین هنوز مشخص نشده است.اما سرترالین با مهار اختصاصی برداشت مجدد سروتونین توسط غشای سلول عصبی پیش سیناپسی که منجر به افزایش غلظت سیناپسی آن در سیستم عصبی مرکزی می گردد ، اثر خود را اعمال می کند.

فارماکودینامیک

سرترالین یک داروی ضدافسردگی مشابه سیتالوپرام ،فلوکستین و پاروکستین و از داروهای مهارکننده انتخابی باز جذب سروتونین ( SSRI) می باشد.سرترالین متابولیت فعال ندارد.سرترالین از لحاظ بالینی فعالیت ضدکولینرژیک،ضدهیستامین یا مسدودکننده آدرنرژیک ندارد لذا اثرات خواب آوری ، ضد کولینرژیک و قلبی عروقی کمتری دارد.

فارماکوکینتیک

جذب گوارشی سرترالین آهسته است ولی در صورت مصرف باغذا ،سرعت جذب و فراهمی زیستی سرترالین افزایش می یابد.پیوند پروتئینی سرترالین خیلی زیادوتقریبا 98% و عمدتا به آلبومین و آلفا-۱-اسید گلیکوپروتئین می باشد.سرترالین بطور گسترده ای در کبد متابولیزه می شود و بطور وسیع تحت تاثیر عبوراولیه قرار می گیرد.نیمه عمر حذف نهایی پلاسمای سرترالین 62 تا 104 ساعت است.سرترالین بیشتر بصورت متابولیت ازطریق کلیه و همچنین از طریق مدفوع دفع می شود.

مقدار مصرف سرترالین

برای درمان افسردگی :بزرگسالان:

مقدار اولیه:
50 mg خوراکی ، یکبار در روز ،افزایش دوز تا 50 mg در هر نوبت با فاصله حداقل یک هفته می تواند انجام شود.
مقدار نگهدارنده: می تواند یک بار در هفته تا حداکثر مقدار 200 mg یک بار در روز افزایش یابد.

 برای درمان اختلالات هراسی : بزرگسالان:

مقدار اولیه:
25 mg خوراکی ، یکبار در روز ،بعد از یک هفته ممکن است به 50 mg یک بار در روز افزایش پیدا کند.
مقدار نگهدارنده :می تواند یک بار در هفته تا حداکثر مقدار 200 mg یک بار در روز افزایش یابد.

تداخلات دارویی سرترالین

اریترومایسین , پروپرانولول , ترازودون , ترانیل سیپرومین , تریمی پرامین , تولترودین , جینکو بیلوبا , آمی تریپتیلین , ارگوتامین سی , ایپراتروپیوم بروماید , بوپروپیون , بوسپیرون , پرفنازین , گرپافلوکساسین , هالوفانترین , فلیبانسرین , لوومیلناسیپران , راموسیروماب , لاسمیدیتان , تروپیسترون , لورکاسرین , الیگلوستات , دکس فن فلورامین , دس ونلافاکسین , میلناسیپران , آپیکسابان , فنیل پروپانولامین , آکسیتینیب , مفلوکین , ریبوسیکلیب , بپریدیل , سوفنتانیل , راساژیلین (رازاگیلین) , پالونوسترون , پتیدین , تاپنتادول , رمی فنتانیل , پگ اینترفرون آلفا 2بی , آسپرین , کوئتیاپین | کوتیاپین , بوپرنورفین , وندتانیب , آلفنتانیل , متیلن بلو , فنتانیل , بیزوپرولول , دی سولفیرام , برکسی پیپرازول , سیکلوبنزاپرین , فلوتیکازون پروپیونات , متوپرولول , مکلوبماید , نورتریپتیلین , ونلافاکسین , کلردیازپوکساید , ریسپریدون , زولپیدم , سربرولایزین , سوماتریپتان , سیبوترامین , سیلوستازول , پنتوپرازول , تامسولوسین , تیوریدازین , دسموپرسین , دکسترومتورفان , دیفن هیدرامین , گالانتامین , کارودیلول , کلاریترومایسین , کلوزاپین , دونپزیل

هشدارها

1-در مصرف داروی سرترالین بیماران دارای اختلالات افسردگی شدید(MDD)، هم بزرگسالان وهم کودکان، ممکن است وخیم تر شدن وضعیت افسردگی و یا افزایش تمایل به خودکشی یا تغییرات رفتاری غیرطبیعی را تجربه کنند.
2- داروی سرترالین در بیماران دارای افسردگی دوقطبی با احتیاط فراوان تجویز شود.
3-احتمال بروز سندروم سروتونین کشنده در مصرف SNRIs و SSRIs از جمله سرترالین وجود دارد.
4-اتساع مردمک چشم بدنبال تعداد زیادی از ضد افسردگی ها از جمله سرترالین می تواند رخ دهد. سرترالین می تواند سبب حمله بسته شدن زاویه در بیماران دارای زاویه باریک ذاتی (کسانیکه تحت عمل برداشتن قرنیه قرار نگرفته اند)شود.
5-کاهش وزن قابل توجه ممکن است از عوارض نامطلوب برای برخی از بیماران مصرف کننده داروی سرترالین باشد.
6- سرترالین در بیماران با سابقه تشنج با احتیاط فراوان تجویز شود.

نکات قابل توصیه

1--قطع مصرف داروی سرترالین باید با نظر پزشک انجام شود زیرا ممکن است با علائم زیر همراه باشد: گیجی ،سردرد، تهوع، اسهال، گزگزاندامها،زودرنجی،استفراغ،بی خوابی،اضطراب،تعرق شدید،خستگی.با توجه بموارد ذکر شده هر گونه تغییر در مقدار مصرف سرترالین نیز با نظر پزشک معالج انجام شود.
2- SNRIs و SSRIs از جمله سرترالین ممکن است با افزایش احتمال وقایع خونریزی از اکیموس ، هماتوم ، اپیتاکسی و پتشیا و خونریزی گوارشی تا خونریزیهای کشنده همراه باشد.مصرف همزمان داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و آسپیرین و دیگر داروهای ضدانعقاد خون یا موثر بر عملکرد پلاکت ها با سرترالین احتمال این وقایع را افزایش می دهد.
3-کاهش غلظت یون سدیم پلاسما در درمان با SNRIs و SSRIs از جمله سرترالین با شیوع بالایی رخ می دهد. این کاهش غلظت یون سدیم پلاسما در نتیجه سندروم ترشح نامناسب هورمون ضد ادراری (SIADH) بروز می کند.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

دارو های مشابه سرترالین

بوسپیرون , پاروکستین , فلوکستین


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • علی | 1399/06/13

   با سلام، ببخشید بنده جهت بیماری ocd روزانه 200 میلی گرم سرترالین مصرف می کنم و از آنجا که می بایست به مدت طولانی از این دارو استفاده نمایم، خواستم از خدمتتان سوال کنم آیا بهتر است در دو وعده(یک عدد بعد از صبحانه و یک عدد بعد از شام) مصرف کنم یا در یک نوبت موثرتر است؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام دوز تجویز شده را یک بار در طول روز باید مصرف کنید


  • محمد جواد | 1399/06/01

   با سلام دکتر من برام اس امپرازول و سرترالین 50 و الپرازولام 0.5 تجویز کرده که صبح قبل از صبحانه اس امپرازول و بعد از صبحانه نصفه قرص سرترالین و شب قبل از خواب نصف قرص امپرازول بخورم, می خواستم بدونم اینا باهم تداخل دارویی ندارن?

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . نه تداخل ندارند


  • حسین | 1399/04/19

   باسلام بنده سردردعصبی دارم یک مدتی مصرف کردم سردرد و فشار خونم درست شد اما بعد مدتی دوباره شروع شد آیامصرف زیادی ضرر دارد وبهترین مصرف چقدر است

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   احتمالا شما نیاز به افزایش دوز مصرف یا افزودن داروی جدید به روند درمان خود داشته اید.. بهتر است مصرف دارو را یکباره قطع نکرده و به پزشک خود مراجعه کنید..


  • وحید | 1399/03/09

   آیا می‌توان سرترالین ۵۰ و تامسولوسین برای پروستات را با هم مصرف کرد و تداخلی ندارند؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سرترالین باعث افزایش اثرات تامسولوسین میشود ولی در صورت بروز عوارض باید تنظیم دوز کرد


  • ندا | 1399/02/30

   سلام یه سلام داشتم قرص سرترالین 100 چه عوارضی داره میشه جواب بدین

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   لازم به ذکر است که به این نکته توجه نمایید در صورت تجویز دارو توسط پزشک متخصص، حتما مزایای دریافت دارو از عوارض جانبی احتمالی ان بیشتر میباشد.
   عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،یبوست یا اسهالبه ویژه در ابتدای مصرف سرترالین شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد..
   تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سرترالين بروز کند که به مرور  برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود مشورت نماید.
   در صورت اختلال در خواب،تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی ،زنگ زدن گوش ،ضربان‌نامنظم ، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد،با پزشک خود صحبت نمایید.
   خشکی دهان
   در صورت احساس خواب آلودگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به  تمرکز دارند خودداری نمایید .


  • لطیف | 1399/02/10

   سلام من قرص سرترالین می خورم الان دارم می خورم ولی دلبندم درد می کنه معدم را باد می کنه اگر نخورم افسردگی اذیتم می کنه چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بعد غذا بخورید و از غذاهای نفاخ استفاده نکنید در این دوران 


  • وحید | 1399/01/23

   سلام ببخشید آیا قرص سرترالین و سیتالوپرام رو همزمان میشه مصرف کرد واینکه هردوتا یه کار رو انجام میدن یعنی مشابه همدیگه هستن؟اگه آره یعنی باید یکیشون رو مصرف کنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   یکیشو باید مصرف کنین


  • مائده | 1399/01/13

   سلام. من یک ماه و نیم سرترالین مصرف کردم.5م م. بعد قطعش کردم به خیالم ک حالم خوبه و چه نیازه.بعد از قطع اضطرابم بیشتر شد و بدخلق. الان میخوام دوباره شروع ب خوردن کنم. منتاها یه سوال توی ذهنمه. این قرص رو میشه برای چه مدت مصرف کرد؟دو سال؟سه سال؟ ینی محدودیت زمانیِ مصرف داره؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این داروها باید تا مدت زمانی که دکتر تجویز کرده با دستور صحیح دکتر ادامه پیدا کند و در صورت قطع ناگهانی عوارضی مثل عارضه ای که در شما اتفاق افتاده بروز میکند . بعد از اتمام مدت زمان مصرف دارو باید دوباره به پزشک مربوطه مراجعه کنید تا در مورد بیماری و داروهای شما تصمیم گیری کند. بنابراین در مورد عارضه پیش آمده باید مجدد به پزشک مراجعه کنید . در صورتی که در حال جاضر به پزشک دسترسی ندارد تا یک هفته یک چهارم سرترالین و بعد از آن روزی نصف استفاده شود و در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید


  • سارا | 1399/01/06

   من سرترالین و نروتیلیپتین میخورم به تجویز پزشک اشکالی نداره

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر مشکلی ندارد


  • | 1398/09/25

   سلام من سه سال پیش قرص میخوردم بعدقطع کردم بعدازبچه دارشدنم بازشروع شده الان سه ماهه هم دارومیخورم هم شیرمیدم میخواستم بدونم قرص سرترالین وهالوپریدول به بچه شیرخوارم اسیب میزنه ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طی دوران شیردهی، در مصرف داروهای سرترالین احتیاط کنید و هرگز بدون تأیید پزشک آنها را مصرف نکنید، به ویژه اگر در حال شیردهی به یک نوزاد زودرس هستید.


  • هومن | 1398/05/17

   سلام.من قبلا سرترالین مصرف میکردم.خوب بود.بعد دوسال قطع کردم.یواش یواش قطع کردم. حدود 2 بود که نمیخوردم.ولی دوباره همون حالتای افسردگی اومد سراغم.دیشب رفتم خریدم به تجویز پزشک.یه قرص 100 میل گرمی خوردم.نزدیکای صبح تپش قلب شدیدی پیدا کردم.الانم بعد از ظهر همون روزه.چقدر طول میکشه تا از بدنم خارج شه و حالم بهتر شه.ممنون میشم زود جواب بدین

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به نیمه عمر موثر 26 ساعته آن حد اکثر عوارض مستقیم مربوط به دارو میبایست بعد 1 روز رفع گردد.