اطلاعات دارویی آتورواستاتین

Atorvastatin

آتورواستاتین Atorvastatin


آتورواستاتین یک داروی مهارکننده HMG CoA ردوکتاز یا استاتین می باشد. داروی آتورواستاتین کلسترول بد خون یا LDL و تری گلیسرید را کاهش میدهد در حالیکه کلسترول خوب خون یا HDL را بالا می برد و در درمان افزایش کلسترول خون بکار می رود .
آتورواستاتین برای درمان کلسترول بالا و کاهش خطر سکته مغزی ، حمله قلبی یا سایر عوارض قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، بیماری کرونر قلب یا سایر عوامل خطر استفاده می شود.
در صورت بارداری یا شیردهی یا ابتلا به بیماری های کبدی نباید آتورواستاتین مصرف شود.
در صورت استفاده از داروهای خاص همراه با آتورواستاتین تداخلات دارویی جدی می تواند اتفاق بیفتد. بنابراین باید پزشک یا داروساز را از داروهای مصرفی خود مطلع سازید.
در موارد نادر ، آتورواستاتین می تواند شرایطی ایجاد کند که منجر به تجزیه بافت عضلانی اسکلتی شود و به طور بالقوه منجر به نارسایی کلیه شود. در صورت داشتن درد عضلانی ، حساسیت به لمس یا ضعف، به ویژه اگر تب ، خستگی غیرمعمول و ادرار رنگ تیره دارید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

مکانیسم اثر

آتورواستاتین یک داروی استاتین و یک مهارکننده رقابتی آنزیم HMG-CoA (3-هیدروکسی-3-متیل گلوتاریل کوآنزیم A) ردوکتاز است که تبدیل HMG-CoA به mevalonate را که مرحله اولیه محدود کردن سرعت در بیوسنتز کلسترول است ، کاتالیز می کند. آتورواستاتین در درجه اول در کبد عمل می کند ، جایی که کاهش غلظت کلسترول کبدی باعث تحریک تنظیم مجدد گیرنده های لیپوپروتئین با چگالی کم کبدی (LDL) می شود ، که باعث افزایش جذب کبدی LDL می شود. آتورواستاتین همچنین لیپوپروتئین-کلسترول بسیار کم چگالی (VLDL-C) ، تری گلیسیریدهای سرم (TG) و لیپوپروتئین های با چگالی متوسط ​​(IDL) و همچنین تعداد آپولیپوپروتئین B (apo B) حاوی ذرات را کاهش می دهد ، اما لیپوپروتئین-کلسترول با چگالی بالا(HDL-C) را افزایش می دهد.

فارماکودینامیک

آتورواستاتین یک ماده ضد چربی خوراکی است که به طور برگشت پذیر HMG-CoA ردوکتاز را مهار می کند. این دارو غلظت پلاسمایی کلسترول کل ، لیپوپروتئین کلسترول با چگالی کم (LDL-C) ، آپولیپوپروتئین بی (apo B)،  تری گلیسیرید (TG) را کاهش و غلظت پلاسمایی لیپوپروتئین کلسترول با چگالی بالا (HDL-C) را افزایش می دهد. غلظت LDL-C زیاد ، HDL-C پایین و TG زیاد در پلاسما با افزایش خطر تصلب شرایین و بیماری های قلبی عروقی همراه است. نسبت کلسترول تام به HDL-C یک پیش بینی کننده قوی بیماری عروق کرونر است و نسبت های بالاتر با خطر بالاتر بیماری در ارتباط است. با کاهش LDL-C و TG و افزایش HDL-C ، آتورواستاتین خطر بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر را کاهش می دهد.
افزایش سطح کلسترول (و به ویژه سطح بالای لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL)) یک عامل خطر مهم برای ایجاد CVD یا بیماری های قلبی عروقی است. مطالعات بالینی نشان داده است که آتورواستاتین LDL-C و کلسترول تام را بین 36-53٪ کاهش می دهد. در بیماران دیس بتا لیپوپروتئینمی ، آتورواستاتین سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی متوسط را کاهش می دهد. همچنین گفته شده است که آتورواستاتین می تواند میزان رگ زایی (آنژیوژنز) را که می تواند در درمان هماتوم مزمن ساب دورال مفید باشد ، محدود کند.

میوپاتی / رابدومیولیز
آتورواستاتین ، مانند سایر مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز ، با خطر میوپاتی ناشی از دارو همراه با درد ، حساسیت یا ضعف عضلانی همراه با افزایش سطح کراتین کیناز (CK) همراه است. میوپاتی غالباً به صورت رابدمیولیز با یا بدون نارسایی حاد کلیوی ثانویه به میوگلوبینوری بروز می کند. خطر میوپاتی ناشی از استاتین مربوط به دوز است و علائم میوپاتی معمولاً با قطع دارو برطرف می شود. نتایج حاصل از مطالعات مشاهده ای حاکی از آن است که 10-15٪ از افرادی که استاتین مصرف می کنند ممکن است در دوره ای از زمان دردهای عضلانی را تجربه کنند.

اختلال عملکرد کبد
استاتین ها ، مانند برخی دیگر از روش های درمانی کاهش دهنده چربی ، با ناهنجاری های بیوشیمیایی عملکرد کبد همراه بوده اند. افزایش های مداوم (> 3 برابر حد بالای حالت طبیعی) در ترانس آمینازهای سرم در0.7% از بیمارانی که در آزمایشات بالینی آتورواستاتین دریافت کرده اند ،رخ داده است. به نظر می رسد این اثر مربوط به دوز باشد.

اثرات غدد درون ریز (اندوکرین)
استاتین ها با خطر افزایش سطح سرمی HbA1c و گلوکز در ارتباط هستند. یک مطالعه در شرایط آزمایشگاهی پس از درمان با آتورواستاتین ، یک اثر سیتوتوکسیک وابسته به دوز را بر سلولهای β جزایر پانکراس انسانی نشان داد. علاوه بر این ، میزان ترشح انسولین نسبت به گروه شاهد کاهش یافت.
مهار کننده های HMG-CoA ردوکتاز در سنتز کلسترول تداخل می کنند و از نظر تئوری ممکن است در تولید استروئیدهای فوق کلیوی و  یا غدد جنسی تداخل ایجاد کنند. مطالعات بالینی با استفاده از آتورواستاتین و دیگر مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز نشان داده است که این عوامل بر غلظت کورتیزول پلاسما ، غلظت تستوسترون پایه پلاسما یا ذخیره آدرنال تأثیر نمی گذارند. با این حال ، اثر استاتین ها بر باروری مردان به طور کامل بررسی نشده است. اثرات استاتین ها در محور هیپوفیز - غدد جنسی در زنان یائسه ناشناخته است.

فارماکوکینتیک

جذب: این دارو بعد از مصرف خوراکی بسرعت از مجرای گوارشی جذب می شود. حداکثر غلظت پلاسمایی در عرض 1-2 ساعت بدست می آید .

فراهمی زیستی مطلق دارو حدود 14% است.

اتصال به پروتئین: پیوند دارو به پروتئین بسیارزیاد، حدود 98% است.

متابولیسم: این دارو بطور عمده به متابولیت فعال متابولیزه می شود که مسئول 70% اثر مهارکنندگی HMG CoA ردوکتاز می باشد بعد از متابولیسم کبدی و خارج کبدی بطور عمده از طریق صفرا دفع می شود ، کمتر از 2% از طریق ادرار دفع می شود .

مسیر حذف: آتورواستاتین و متابولیت های آن عمدتا در صفرا بدون گردش مجدد انتروهپاتیک از بین می روند. حذف کلیوی آتورواستاتین بسیار کم است و کمتر از 1٪ از دوز حذف شده را نشان می دهد.

نیمه عمر حذف: نیمه عمر داروی آتورواستاتین 14 ساعت است در حالی که نیمه عمر متابولیت فعال 30 ساعت است.

موارد مصرف آتورواستاتین

1-هایپرلیپیدمی (زیادی چربی خون):
هایپرکلسترولمی اولیه و اختلالات چربی خون مختلط
هایپر تری گلیسریدمی (زیادی تری گلیسرید خون)
دیس بتالیپوپروتئینمی اولیه
هیپرکلسترولمی خانوادگی هموزیگوت
هیپرکلسترولمی خانوادگی هتروزیگوت

2-پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

مقدار مصرف آتورواستاتین

توجه: هنگام انتخاب شروع درمان و انتخاب شدت دوز ، موارد زیر را در نظر بگیرید:
سن ، میزان LDL کلسترول، سابقه بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک (ASCVD) ، عوامل افزایش دهنده خطر ، اثرات سوء احتمالی و تداخلات دارویی.

استاتین درمانی با شدت بالا (آتورواستاتین 40 تا 80 میلی گرم در روز) به طور کلی LDL-C را تا 50٪ کاهش می دهد. استاتین درمانی با شدت متوسط (آتورواستاتین 10 تا 20 میلی گرم در روز) به طور کلی LDL-C را تا 30٪ تا 49٪ کاهش می دهد. پاسخ به درمان را 1 تا 3 ماه پس از شروع درمان یا تنظیم دوز و هر 3 تا 12 ماه پس از آن ارزیابی کنید.

هیپرکلسترولمی خانوادگی هتروزیگوت:
درمان با شدت بالا: خوراکی: اولیه: 40 یا 80 میلی گرم یک بار در روز.
اگر 40 میلی گرم یک بار در روز شروع و تحمل شود ، یک بار در روز به 80 میلی گرم افزایش می یابد.


هیپرکلسترولمی خانوادگی هموزیگوت:
درمان با شدت بالا: خوراکی: 80 میلی گرم یک بار در روز

پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی :
بزرگسالان:
10-80 میلی گرم یک بار در روز

هیپرتری گلیسیریدمی:
همراه با رژیم غذایی برای افزایش سطح TG : در ابتدا 10 میلی گرم خوراکی روزانه
نگهداری: 10-80 میلی گرم خوراکی روزانه
 پس از شروع و یا تیتراسیون دوز ، سطح چربی را بعد از 2-4 هفته بررسی کنید و دوز را بر اساس آن تنظیم کنید.

دیس بتا لیپوپروتئینمی اولیه:
دیس بتا لیپوپروتئینمی (فردریکسون نوع III) در بیمار با پاسخ ناکافی به رژیم غذایی
نگهداری: 10-80 میلی گرم خوراکی روزانه
پس از شروع و یا تیتراسیون دوز ، سطح چربی را بعد از 2-4 هفته بررسی کنید و دوز را بر اساس آن تنظیم کنید.

موارد منع مصرف

ازدیاد حساسیت به آتورواستاتین
بیماری کبدی فعال یا افزایش ترانس آمیناز غیرقابل توضیح
بارداری ، شیردهی

عوارض جانبی آتورواستاتین

عوارض جانبی شایع ( بالای 10%):
اسهال (5-14٪)
نازوفارنژیت (4-13٪)
آرترالژی (4-12٪)

عوارض جانبی با شیوع کمتر (1% تا 10%):
بی خوابی (1-5٪)
عفونت ادراری (4-8٪)
حالت تهوع (4-7٪)
سوء هاضمه (3-6%)
افزایش ترانس آمینازها (2-3٪)
اسپاسم عضلات (2-5٪)
درد اسکلتی - عضلانی (2-5٪)
میالژی (3-8٪)
درد اندام (3-8٪)
درد حلق (1-4٪)

Abametapir: ممکن است غلظت سرمی سوبسترای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده X: منع مصرف همزمان

محصولات ترکیبی ضد هپاتیت سی ویروسی: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

آسوناپرویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

بزافيبرات: ممکن است اثر ميوپاتي (رابدوميوليز) مهارکننده هاي  HMG-CoA ردوکتاز (استاتين ها) را افزايش دهد. بزافیبرات ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را افزایش دهد. به طور خاص ، بزافیبرات ممکن است غلظت سرمی فلوواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده D: اصلاح درمان

سیپروفیبرات: ممکن است اثر نامطلوب یا سمی مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز(استاتین ها) را افزایش دهد. مدیریت: از استفاده همزمان از مهار کننده های HMG-CoA ردوکتاز و سیپروفیبرات خودداری کنید. اگر درمان همزمان در نظر گرفته شود ، باید فواید را با دقت در مقابل خطرات سنجید و بیماران باید از نظر علائم سمیت عضلانی از نزدیک تحت نظر قرار گیرند. تداخل رده D: اصلاح درمان

کلاریترومایسین: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: آتورواستاتین را در صورت استفاده با کلاریترومایسین به حداکثر دوز 20 میلی گرم در روز (برای بزرگسالان) محدود کنید. در صورت استفاده از این ترکیب ، بیماران را از نظر سمیت آتورواستاتین با دقت بیشتری کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

Cobicistat: ممکن است غلظت سرمی اتوراستاتین را افزایش دهد. مدیریت: از مصرف ترکیبی آتورواستاتین با آتازاناویر یا cobicistat خودداری کنید. دوز آتورواستاتین در صورت ترکیب با سایر رژیم های حاوی cobicistat نباید بیش از 20 میلی گرم در روز باشد. تداخل رده D: اصلاح درمان

کونیواپتان: ممکن است غلظت سرمی
سوبسترای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده X: منع مصرف همزمان

سیکلوسپورین (سیستمیک): ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

القا کننده های CYP3A4 (قوی): ممکن است متابولیسم سوبسترای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالایی با القا کننده ها). تداخل رده D: اصلاح درمان

مهارکننده های CYP3A4 (قوی): ممکن است متابولیسم سوبسترای CYP3A4 را کاهش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده D: اصلاح درمان

سیپروترون: ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را افزایش دهد. مدیریت: از استفاده از استاتینهای متابولیزه شده توسط CYP3A4 (مثلاً سیمواستاتین) خودداری کنید و از مصرف فلوواستاتین در بیمارانی که دوز بالای سیپروتون (دوز 300 میلی گرم در روز) را دارند نیز خودداری کنید. در صورت نیاز به استاتین درمانی استفاده از پرواواستاتین ، روزوواستاتین یا پیتاواستاتین را در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

دابرافنیب: ممکن است غلظت سرمی
سوبستراهای CYP3A4  را کاهش دهد (با خطر زیاد در القا). تداخل رده D: اصلاح درمان

داپتومایسین: مهارکننده های  HMG-CoA ردوکتاز(استاتین ها) ممکن است اثر سوء یا سمی داپتومایسین را افزایش دهند. به طور خاص ، خطر سمیت عضلانی اسکلتی ممکن است افزایش یابد. مدیریت: قطع درمان موقت HMG-CoA ردوکتاز قبل از داپتومایسین را در نظر بگیرید. اگر با هم استفاده شود ، نظارت منظم (یعنی حداقل هفتگی) بر غلظت CPK توصیه می شود. تداخل رده D: اصلاح درمان

دیلتیازم: آتوراستاتین ممکن است غلظت سرمی دیلتیازم را افزایش دهد. دیلتیازم ممکن است غلظت سرمی آتوراستاتین را افزایش دهد. مدیریت: استفاده از دوزهای پایین آتورواستاتین را همراه با دیلتیازم در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

الباسویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: دوز آتورواستاتین را در صورت استفاده همراه با الباسویر و گرازوپرویر به حداکثر 20 میلی گرم در روز محدود کنید. برای اثبات سمیت های مرتبط با استاتین مانند میالژی یا میوپاتی از نزدیک نظارت کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

انزالوتامید: ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را کاهش دهد (با خطر زیاد در القا). مدیریت: از مصرف همزمان انزالوتامید با سوبستراهای CYP3A4 که دارای پنجره درمانی باریک هستند ، باید خودداری شود. استفاده از انزالوتامید و سایر سوبستراهای CYP3A4 باید با احتیاط و نظارت دقیق انجام شود. تداخل رده D: اصلاح درمان

فس فنی توئین-فنی توئین: ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را کاهش دهد. مدیریت: از مصرف همزمان فس فنیتوئین / فنی توئین و استاتین ها خودداری کنید. در صورت ترکیب ، در صورت شروع فس فنی توئین یا فنی توئین یا افزایش دوز ، اثرات درمانی استاتین ها را کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

فستمزاویر: ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را افزایش دهد. مدیریت: از کمترین دوز شروع استاتین استفاده کنید و بیماران را از نظر عوارض جانبی مربوط به استاتین (به عنوان مثال ، دردهای عضلانی) در هنگام استفاده همزمان با فوستمزاویر از نزدیک کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

فوسیدیک اسید(سیستمیک): ممکن است اثر نامطلوب و سمی مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را افزایش دهد. به طور خاص ، خطر سمیت عضلانی ، از جمله رابدومیولیز ممکن است به طور قابل توجهی افزایش یابد. مدیریت: تا حد امکان از استفاده همزمان خودداری کنید. استفاده از آن در خلاصه مشخصات محصول در چندین کشور منع مصرف ذکر شده است. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

فوسیدیک اسید (سیستمیک): ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده X: منع مصرف همزمان

جمفیبروزیل: ممکن است اثر میوپاتیک (رابدومیولیز) آتورواستاتین را افزایش دهد. جمفیبروزیل ممکن است غلظت سرمی آتوواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

گلیکاپرویر و پببرنتاسویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

آب گریپ فروت: ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های  HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را افزایش دهد. مدیریت: از مصرف همزمان آب گریپ فروت با لوواستاتین یا سیمواستاتین خودداری کنید. از مقادیر زیاد آب گریپ فروت همراه با آتورواستاتین خودداری کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

گرازوپرویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: دوز آتورواستاتین را در صورت استفاده همراه با الباسویر و گرازوپرویر به حداکثر 20 میلی گرم در روز محدود کنید. برای اثبات سمیت های مرتبط با استاتین مانند میالژی یا میوپاتی از نزدیک نظارت کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

ایدلاسیلیب:
ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4  را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). تداخل رده X: منع مصرف همزمان

ایتراکونازول: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: در بیماران دریافت کننده ایتراکونازول ، آتورواستاتین را به حداکثر دوز 20 میلی گرم در روز محدود کنید. پاسخ بالینی را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل شود که کمترین دوز لازم آتورواستاتین استفاده شده است. استفاده از فلوواستاتین ، روزوواستاتین ، پیتاواستاتین یا پراواستاتین را در صورت امکان در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

کتوکونازول (سیستمیک): آتورواستاتین ممکن است اثر سوء یا سمی کتوکونازول (سیستمیک) را افزایش دهد. کتوکونازول (سیستمیک) ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: کتوکونازول را با آتورواستاتین با احتیاط تجویز کنید و از نظر اثرات سمی آتورواستاتین کنترل کنید (به عنوان مثال ، میالژی ، رابدومیولیز ، تغییردر آزمایش عملکرد کبد). استفاده از فلوواستاتین ، روزوواستاتین ، پیتاواواستاتین یا پراواستاتین را در صورت امکان در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

لانتانوم: مهارکننده های  HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) ممکن است غلظت سرمی لانتانوم را کاهش دهند. مدیریت: حداقل دو ساعت قبل یا بعد از لانتانوم ، مهار کننده های HMG-CoA ردوکتاز را تجویز کنید. خطر D: اصلاح درمان را در نظر بگیرید.

لترموویر: ممکن است غلظت سرمی آتوراستاتین را افزایش دهد. مدیریت: دوز آتورواستاتین را در صورت ترکیب با لترمویر به 20 میلی گرم در روز کاهش دهید. در صورت مصرف همزمان لترموویر با سیکلوسپورین ، استفاده از آتورواستاتین (با هر دوزی) توصیه نمی شود. تداخل رده D: اصلاح درمان

لومیتاپید: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. آتورواستاتین ممکن است غلظت سرمی لومیتاپید را افزایش دهد. مدیریت: وقتی دوز لومیتاپید 10 میلی گرم در روز یا بیشتر است ، در صورت ترکیب با آتورواستاتین ، دوز لومیتاپید را 50٪ کاهش دهید. وقتی دوز لومیتاپید 5 میلی گرم در روز است ، هیچ تنظیم دوزی لازم نیست. تداخل رده D: اصلاح درمان

لونافارنیب: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

میفه پریستون: ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). مدیریت: دوزهای سوبستراهای CYP3A4 را به حداقل برسانید و از نظر افزایش غلظت یا سمیت ، در طول درمان و 2 هفته پس از درمان با میفه پریستون ، نظارت کنید. از مصرف سیکلوسپورین ، دی هیدرو ارگوتامین ، ارگوتامین ، فنتانیل ، پیموزید ، کینیدین ، ​​سیرولیموس و تاکرولیموس خودداری کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

میوتوتان: ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را کاهش دهد (با خطر زیاد در القا). مدیریت: دوزهای سوبستراهای CYP3A4 هنگام استفاده در بیمارانی که تحت درمان با میتوتان هستند ، باید به میزان قابل توجهی تنظیم شوند. تداخل رده D: اصلاح درمان

پوساکونازول: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

مهارکننده های پروتئاز: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: از کمترین دوز آتورواستاتین استفاده کنید و از نزدیک کنترل کنید. محدودیت دوز آتورواستاتین برای استفاده با بسیاری از مهارکننده های پروتئاز مورد نیاز است. برای جزئیات بیشتر به تک نگار تداخل دارویی مراجعه کنید. از آتورواستاتین همراه با تیپراناویر یا ریتوناویر و آتازاناویر یا cobicistat پرهیز کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

ریفامپین: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. ریفامپین ممکن است غلظت سرمی آتوراستاتین را کاهش دهد. مدیریت: در صورت استفاده از هر دو دارو ، آتورواستاتین و ریفامپین را همزمان استفاده کنید. پاسخ به آتورواستاتین را از نزدیک کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

سیمپرویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: حداکثر دوز آتورواستاتین با استفاده همزمان از سیمپرویر نباید بیش از 40 میلی گرم در روز باشد و استفاده از کمترین دوز آتورواستاتین لازم توصیه می شود. نظارت بر سمیت آتورواستاتین با مصرف همزمان. خطر D: اصلاح درمان

گل راعی (علف چای): ممکن است متابولیسم مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز (استاتین ها) را افزایش دهد. مدیریت: در نظر داشته باشید که از تجویز همزمان این دارو با مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز جلوگیری کنید تا از احتمال کاهش اثرات ضد چربی جلوگیری کنید. کاهش اثرات در طی درمان همزمان را کنترل کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان

استریپینتول: ممکن است غلظت سرمی سوبستراهای CYP3A4 را افزایش دهد (خطر بالا با مهارکننده ها). مدیریت: استفاده از استریپنتول با سوبستراهای CYP3A4 که دارای پنجره درمانی باریکی هستند ، به دلیل افزایش خطر اثرات سوء و سمیت باید از آنها اجتناب شود. هر سوبسترای CYP3A4 که با استریپنتول استفاده می شود ، نیاز به نظارت دقیق دارد. تداخل رده D: اصلاح درمان

تلیترومایسین: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: محدود کردن آتورواستاتین به حداکثردوز 20 میلی گرم در روز در صورت استفاده همزمان با تلیترومایسین. اگرچه توصیه خاصی در برچسب زدن آتورواستاتین نیست ، اما این با دوز سایر مهارکننده های قوی CYP3A4 از جمله کلاریترومایسین مطابقت دارد. تداخل رده D: اصلاح درمان

تیپراناویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان

وراپامیل: آتورواستاتین ممکن است غلظت سرمی وراپامیل را افزایش دهد. وراپامیل ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مدیریت: استفاده از دوزهای پایین آتورواستاتین را همراه با وراپامیل در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

وریکونازول: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. مديريت: از نظر اثرات سمي آتورواستاتين (به عنوان مثال ، ميالژي ، رابدوميوليز ، تغییر در تست های عملکرد کبد) در طول درمان همزمان ، نظارت داشته و در صورت امکان دوز آتورواستاتین را کاهش دهید. استفاده از فلوواستاتین ، روزوواستاتین ، پیتاواواستاتین یا پراواستاتین را در صورت امکان در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان

ووکسیلاپرویر: ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را افزایش دهد. تداخل رده D: اصلاح درمان

هشدارها

1-رابدومیولیز با یا بدون نارسایی حاد کلیه ثانویه به میوگلوبولینوری گزارش شده است.

2-آتورواستاتین ممکن است باعث میوپاتی شود که با درد و ضعف عضلانی با کراتین کیناز (CK) بالاتر از ده برابر حد طبیعی مشخص می شود.
ریسک فاکتورهای میوپاتی شامل سن 65 سال به بالا ، کم کاری تیروئید کنترل نشده ، اختلال کلیوی ، مصرف همزمان با داروهای خاص دیگر و دوزهای بالا است.
3-اصلاح دوز آتورواستاتین برای بیمارانی که از داروهای ضد ویروسی ، ضد قارچی آزول یا داروهای آنتی بیوتیکی ماکرولید استفاده می کنند توصیه می شود.
4-در هر بیمار مبتلا به میوپاتی ، نارسایی کلیوی یا افزایش سطح ترانس آمیناز به 3 برابر حد طبیعی درمان باید قطع شود.

نکات قابل توصیه

از مصرف داروی آتورواستاتین در موارد حساسیت به این دارو , زمان بارداری یا شیردهی و یا در صورت داشتن ناراحتی کلیه , خودداری کنید. جهت اطمینان از مصرف ایمن این دارو در صورت داشتن هر یک از علائم زیر حتما پزشک خود را مطلع سازید:
سابقه بیماری کبدی
سابقه بیماری کلیوی
درد یا ضعف عضلانی
اختلالات تیروئید
نوشیدن بیش از 2 بطری الکل در روز
از خوردن غذاهایی که سرشار از چربی یا کلسترول هستند خودداری کنید. اگر از برنامه غذایی برای کاهش کلسترول پیروی نکنید ، آتورواستاتین در کاهش کلسترول موثر نخواهد بود.

مصرف در بارداری

X ( مصرف در بارداری ممنوع است)

منع مصرف برای استفاده در زنان باردار، چون ایمنی در زنان باردار به اثبات نرسیده است و هیچ گونه فایده ای برای مصرف داروهای کاهش دهنده چربی در دوران بارداری وجود ندارد. از آنجا که مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز باعث کاهش سنتز کلسترول و احتمالاً سنتز سایر مواد فعال بیولوژیکی ناشی از کلسترول می شود ، در صورت تجویز در خانم باردار ، درمان ممکن است باعث آسیب به جنین شود. به محض تشخیص حاملگی ، درمان باید قطع شود.

مصرف در شیردهی

استفاده در دوران شیردهی منع مصرف دارد.

دارو های مشابه

تری پارانول , بمپدوئیک اسید

سیمواستاتین
لوواستاتین
رزوواستاتین
پیتاواستاتین
پراواستاتین
فلوواستاتین

اشکال دارو آتورواستاتین

اشکال دارویی ایران :
قرص 10mg، 20mg، 40mg

اشکال دارویی ژنریک:
قرص 10mg، 20mg، 40mg، 80mg

نام های تجاری موجود در ایران:
آتوکیم، آتوسترول، آتوواست، لیپاستین، لیپیمد، تیداتور، بایوتور، آتورکسین، لیپوفیکس، لیپیکات، لیپیتور


بنر مشاوره دارویی
 
داروهای معرفی شده به معنی تجویز نمی باشند. لطفا پیش از مصرف هر دارویی با پزشک مشورت کنید.
 
برای دسترسی به کانال های داروخانه مرکزی امام مشهد بر روی پیام رسان مدنظر کلیک کنید:
 

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • فریبا رئوفی | 1402/01/05

   با سلام ، بعد از یک آنفاکتوس خفیف قرص آتورکسین هم برایم یک دوره تجویز شده . آیا باید مصرف را باز هم ادامه دهم ؟ یا باید تا آخر عمر مصرف کنم ؟ دسترسی به پزشک ندارم خواهشاً پاسخ دهید با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام حتما برای ادامه درمان باید تحت نظر متخصص باشید


  • آرش | 1400/09/10

   سلام. خداقوت؛ 46 ساله هستم. 40 روز قبل آزمایش چربی خون با این نتایج انجام شد: کلسترول 234 و ال دی ال 163 بقیه موارد در محدوده نرمال بود؛ پزشک مصرف آتورواستاتین 10 شبی یک عدد را تجویز کردن ، بعد از مصرف 40 روزه دارو دوباره آزمایش انجام شد و نتایج به شرح: کلسترول 138 و ال دی ال 75 شد؛ البته در مصرف چربی هم رعایت کردم و ورزش هم می کنم. نظر پزشک این بود که آتورواستاتین رو مادام العمر مصرف کنم ، به نظر شما آیا لازمه هر شب استفاده کنم ؟ یا شب درمیان آتورواستاتین 10 مصرف کنم؟ با سپاس از شما.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در صورت تجویز طولانی مدت توسط پزشک باید این دارو مرتب هر شب مصرف شود


  • اسداله خسروی | 1400/05/20

   سلام، با احترام، چندین ساله بر حسب تجویز پزشک اپیوم مصرف میکنم، تازه گیها پروستاتم بزرگ شده، ایا ربطی به مصرف این دارو داره، دوز مصرف روزانه 30cc است، ایا با داروهای فاموتیدین یا اتروستاتین 20 تداخل دارویی داره یا نه؟ قبلا از بذل توجهی که خواهید فرمود سپاسگزاری مینمایم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام داروهای مصرفی شما با هم تداخل ندارند. در خصوص بزرگی پروستات ابتدا به متخصص کلیه ومجاری ادراری مراجعه کنید در خصوص قطع یا ادامه مصرف اپیوم ایشان نظر خواهند داد


  • Farhad Zandkarimi | 1399/11/25

   با سلام من قبلا آترواستاتین۲۰ مصرف میکردم حالا دکتر برام ۴۰ رو تجویز کرده آیا میشه دو تا قرص ۲۰ رو در روز بخورگ با جای آترواستاتین ۴۰؟ ممنون

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در مورد این دسته داروها حواستان باشد دوز 40 دو برابر دوز 20 نیست بلکه تنها کمی از آن قویتر است..
   بهتر است دوز 40 با دو قرص 20 جایگزین نشود


  • ح. علیپور | 1399/09/12

   آتورواستاتین با آ اس 80 رو میشه با هم مصرف کرد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مشکلی ندارد


  • سعید | 1399/07/26

   سلام ببخشید دوسال پیش به دلیل اختلال در انزیمهای کبدی دکتر برام قرص فنوفیبرات ۲۰۰ و متفورین تجویز کرد . به تازگی که چکاب دادم اچ دی ال خونم رو ۴۰۸ بود . دکتر برام اتورواستاتین ۲۰ دوبار در روز تجویز کرده . ایا هنوز فنوفیبرات و متفورمین بخورم یا نه ؟؟ ممنون از راهنمایی شما

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   احتمالا کلسترولتون هم بالا بوده که دکتر براتون آتورواستاتین تجویز کردن . برای تصمیم گیری در این مورد نیاز به نتیجه آزمایشه که میزان ال دی ال ، تری گلیسرید و کلسترول ارزیابی بشه و فقط از روی اچ دی ال نمیشه تصمیم گیری کرد


  • مطهري | 1399/07/18

   باسلام گرفتگي رگ دارم ودکتر اين قرص رو نوشته من شب بعد شام ميخورم ولي سردرد شديد با گردن درد دارم چ کنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام سردرد جز عوارض گذرای دارو میباشد که رفع خواهد شد


  • زبیدالله | 1399/07/15

   ارزوی صحت وسلامتی شما را دارم اگر لطف کنید در مورد فواید ونواقص این گروپ دواها معلومات دهید ممنون شما می باشم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تورواستاتین یک داروی مهارکننده HMG CoA ردوکتاز یا استاتین می باشد. آتورواستاتین کلسترول بد خون یا LDL و تری گلیسرید را کاهش میدهد در حالیکه کلسترول خوب خون یا HDL را بالا می برد . و در درمان افزایش کلسترول خون بکار می رود .


  • Hadi irandost | 1399/06/31

   مصرف این دارو با استعمال دخانیات بخصوص تریاک در تضاد است . با سپاس فراوان

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف این دارو با الکل تداخل دارد.


  • سید موسی زادبود | 1399/06/20

   سلام ضمن تشکر و قدرانی از زحماتتون خواستم سوال کنم در فشار خون بالا تاثیر و یا عوارض جانبی نداره دارو

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   آتورواستاتین در کنترل چربی خون و جلوگیری از تصلب شرائین اثر دارد و در فشار خون بالا مصرف آن محدودیتی ندارد و عوارض عمده آن شامل درد و گرفتگی عضلات می باشد..


  • فاطمه | 1399/06/17

   سلام خسته نباشید،من تیرویید دارم ولی بخاطره بالا بودن گلیسرید خونم قرص آتورواستاتین میخورم ،بنظر شما این قرص واسه تیروتیدم ضرر داره یانه،البته کبدمم یکمی چرب،دکتر میگه مبدأ مشکلی نداره،لطفا راهنماییم کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مشکلی ایجاد نمیشود.


  • مجتبی | 1399/06/13

   با سلام مجدد دکتر گفته داروی آتورواستاتین رو بعد نهار بخور موردی نداره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام در یک زمان مشخص در طول روز هر روز استفاده کنید، بعضی منابع عصر هارا بهتر می دانند.


  • مجتبی | 1399/06/13

   با سلام چربی کبد گرید ۳ دارم دکتر آتورواستاتین ۲۰ رو تجویز کرده با متفورمین ۱۰۰۰ و لیو. ۵۲ اس دی و ویتامین ای ۴۰۰ تری گلیسیرید ۲۴۲ ازمایش نشون داده و کلسترول ۲۴۵ ایا این داروها مفید هستن؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله داروهای موثری هستند.


  • باران | 1399/06/04

   سلام.من قبلا ال دی ال بالا داشتم که دکتر آتور واستاتین۱۰ تجویز کردند.الان تقریبا یکساله که مصرف میکنم وچربی بد پایین اومده وتری گلیسیرید رفته بالا روی۲۱۰.خیلی لاغرشدم،اصلا غذای چرب وسرخ کردنی نمیخوردم ونمیخورم.آیا باید قرص را ادامه بدم با توجه به لاغری زیاد،آزمایشها هم نسبتا خوب بوده.من کمخونی داسی شکل ومسمومیت با آهن دارم.ممنون از پاسختون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به بالا بودن تری گلیسیرید احتمالا نیاز داشته باشید دارو را مصرف کنید.
   اما بهترین کار مشورت با پزشک معالجتان میباشد.


  • میثم | 1399/05/31

   سلام خدمت شما، من ۲۶ سالمه رفتم آزمایش دادم کلسترولم ۲۰۴ بود ولی ال دی ال ۱۷۷ و کبدم هم لب مرز یعنی ۴۰ بود ، قدم ۱۷۷ هستش و وزنم ۹۰ کیلو ، دکتر برام آتورواستاتین ۲۰ تجویز کرده و گفته ۳ ماه بخورم بعد آزمایش بدم ولی من نمیخوام به قرص عادت کنه بدنم ... بنظرتون میتونم بجای مصرف قرص با روزی یک ساعت ورزش و پیاده روی و کنار گذاشتن غذا های سرخ کردنی و مواد غذایی پر چرب میتونم ال دی ال و کلسترول رو تو ۳ ماه به حالت نرمال برگردونم ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تغییرات مذکور در شیوه زندگی  لازم میباشد ولی ممکن است کافی نباشد لذا باید بعد از آزمایشات 3 ماه آینده تصمیم گرفت


  • خالق | 1399/05/24

   با سلام خدمت دکتر محترم بنده فشار خون دارم وطبق ازمایش چربی و کلسترول بالایی ندارم دکتر قرص اتور واستاتین40تجویز نموده مصرف این دارو اشکالی ندارد. سوال دوم مدتی است درپاهام از نوک انگشتان تاساق پا به سمت شکم احساس گرمی شدید خصوصا در شب ها دارم والبته موقع بلند شدن و راه رفتن چنین چیزی وجود ندارد به دکتر مراجعه کردم ولی نتیجه خاصی نگرفتم اگر در جهت درمان راهنمایی بفرمائید ممنون میشم . با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ممکن است جهت پیشگیری یا بر اساس علائم خاص بیمار تجویز شود


  • ولي شجاعيي | 1399/05/23

   قرص ٤٠ جربي ميخورم بازم ضعف دارم امروز ٢ عدد خوردم حالم بهتر شد

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   شرح حال شما کامل نیست..
   دوز داروی خود را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید زیرا بروز عوارض هم بیشتر می شود..


  • حسن لک | 1399/05/20

   سلام ببخشید می‌تونم خودسراتورواستاتین۲۰مصرف کنم ۴۱سالمه وزن حدود۹۵kgقد۱۷۹cmبعضی اوقات سرگیجه احساس میکنم ممنونم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر، سرگیجه علامت اختصاصی جهت چربی خون نیست.
   فقط با یافته های آزماشگاهی قابل تشخیص است.


  • لاله | 1399/05/08

   سلام خسته نباشید بنده ازمایش دادم و چربی بالا داشتم 229 است و دکتر هم این قرص رو بهم داده هم قرص تریرول و قصد باردار شدن دارم مشکلی نداره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام این دو دارو باهمم تداخل دارند و نباید باهم مصرف شوند در حاملگی هم منع مصرف دارند. برای مشکل خود به پزشک متخصص مراجعه کنید


  • سارا | 1399/04/29

   با سلام. من تصمیم دارم ماه بعد برای بارداری اقدام کنم. به علت چربی خون بالا اتورواستاتین مصرف میکنم. با توجه به ممنوعیت این قرص در بارداری چه مدت بعد قطع قرص میتوانم باردار شوم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به نیمه عمر کمتر از 24 ساعت دارو میتوان از چند روز قبل از اقدام به بارداری و زیر نظر پزشک مصرف دارو را قطع کرد


  • کبری | 1399/04/12

   با سلام من ۱۰ سال پیش تشنج داشتم که رفع شد ولی در حال حاضر که کلسترولم رفته بالا دکتر قرص آتورواستاتین ۲۰ را برام تجویز کرده با توجه به اینکه بیماران صرع منع مصرف این دارو رو دارند آیا حالت تشنج با مصرف این دارو به من بر میگرده یا خیر؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورتی که تشنج درمان شده باشد احتمال برگشت آن با آتورواستاتین کم است..


  • نوشین پارسا | 1399/03/23

   با سلام خسته نباشید من 34 سالم و میخوام اقدام به بارداری داشته باشم و با چربی خون 250 حدود سه ماه آتورواستاتین 10 مصرف کردم سوالم اینه که با توجه به ممنوعیت این قرص در بارداری چه مدت بعد قطع قرص میتوانم باردار شوم؟ و سوال بعد اینکه در دوران بارداری برای کنترل چربی خون داروی مجازی وجود داره یا فقط با ورزش و رژیم باید چربی خونمو کنترل کنم؟ پیشاپیش از جوابتان و وقتی که برای ما بیماران میگذارید ممنونم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف Atorvastatin در بارداری ممنوع میباشد ولی جهت جایگزینی آن باید با پزشک مشورت کرد


  • مجیدراضی | 1399/03/20

   باسلام من قبلاقرص آتورواستاتین ۴۰ می خوردم حالا دکترآتورواستاتین ۲۰ ,تجویزنموده آیا قرصهای قبلی ۴۰ رامیتوان نصفه مصرف نمودبجای قرص ۲۰ بااحترام

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   ترجیح براستفاده از آتورواستاتین 20 میاشد ولی اگر تعداد کمی باقیمانده اشکالی ندارد،نصف کنید


  • سیروس | 1399/03/16

   با سلام من فشار خون دارم ولی کنترل شده س.اخیرا آزمایش دادم و چربی خونم برای اولین بار ۲۹۳شد.پزشک قرص آتوراستاتین۲۰ برای چربی خونم نوشته،آیا میتوانم بدون تجویز پزشک به جای قرص مورد نظر از قرص پلی پیل استفاده کنم و دیگر قرص فشار و داروی آتورواستاتین مصرف نکنم؟با تشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر


  • افشین | 1399/03/10

   سلام. خسته نباشید. آیابه جای آ اس آ 80 برای پایین آوردن غلظت خون جایگزین هست. چون مشکل معده دارم نمیتونم بخورم. ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بعد غذا میل کنید. اگر بازهم مشکل معده پیدا کردید با متخصص قلب مشورت کنید


  • مجتبی | 1399/02/24

   سلام من سکته مغزی کرده ام و دکتر برای من آ اس آ 80 و آتورو استاتین 40 تجویز کرده میخواستم بدونم تا جه زمانی بابد ابن دارو ها رو مصرف کنم و آیا قطع کردن آن اشکالی دارد و ایا این دارو عوارض دارد یا خیر ؟ ممنونم .

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نو عوارض ندارد اصلا بدون اجازه پزشک قطع نکنید . احتمالا تا همیشه باید مصرف کنید 


  • یوسف | 1399/02/24

   سلام من عفونت روده دارم وخیلی سرم گیج میره وقتی راه میرم احساس میکنم میوفتم برای همین زیاد راه نمیرم و هر غذایی میخورم سرم سنگین میشه و سر گیجه میگیرم دکتر اتورواستاتین تجویز کرده ایا واقعا مفیده , به نظرت چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   با فوق تخصص گوارش مشورت کنید 


  • شهره | 1399/02/23

   سلام ایا بجای آتورواستاتین 10 میتوان سیمواستاتین 20 خورد؟ البته من چندین سال سیمواستاتین20 میخوردم . خودم به دکترم گفتم چرا کلسترولم که 247 است پایینتر نمیاد؟ ( ال دی ال 138و اچ دی الم 59 نرمال), پیشنهاد داد آتورواستاتین 10 بخورم که دو ماهه آتورواستاتین10 رو شروع کردم. البته راضی نیستم میخوام برگردم به سیمواستاتین 20. اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   برای تغییر نوع دارو حتما با پزشک خود مشورت نمایید.


  • مجتبی کاشانی | 1399/02/23

   من سکته مغزی کردم و دکتر آ اس آ و آتوراستاتین تجویز کردند این دارو تا چه زمانی باید مصرف شود و امکان قطع دارو هست یا خیر ؟ آیا قطع دارو عوارض دارد ؟ با تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مدت زمان تجویز دارو را پزشک معالج تعیین میکند.
   بله در صورت صلاحدید پزشک ممکن است دارو را قطع نماید.اما معمولا در افراد زیادی دارو باید تا پایان عمر مصرف شود.


  • زهرا | 1399/02/17

   سلام من ازسال 88 که عمل قلب کردم بخاطربسته بودن رگ اصلی قلب و دکترم استنت درقلبم گذاشت تاحالا قرص آتورااستاتین 40 وآسپرین80 رامصرف میکنم مدتی است بخاطر سری مشکلات عاطفی و زندگی باهمسرم تمایلی بخوردن این داروهاندارم درصورتی که دکنردستور مصرف قرص تا آخرعمر را داده بمدت یکهفته است نمیخورم آیا ایجادمشکل میکند؟ درصورت ادامه ندادن دوباره سکته میکنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   حتما و حتما باید داروها را تا آخر عمر مصرف کنید و تحت هیچ شرایطی قطع نکنید 


  • شیدا | 1399/01/26

   باسلام و احترام دکتر برای کلسترول بالا داروی Atorvastatin 10 را برای بنده تجویز کرده ، ایشان را در جریان گذاشتم که مدتی است گوش درد و سرگیجه دارم و کبدم چرب است و شبها سندروم پای بی قرار دارم و گاهی درد در ناحیه سینه .قرص پروپرانول و دولکستین هم مصرف می کنم . گفتند مشکلی نداره اما من بازهم نگران تشدید این مشکلات هستم بخصوص سرگیجه . آیا مصرف این قرص باعث تشدید این موارد نمی شود ؟ و اگر باعث تشدید می شود بازهم ادامه بدهم ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر،
   سرگیجه از عوارض شایع این دارو نمیباشد.احتمالا مشکل از گوش است که باید درمان نمایید.
   در صورت کشیدگی و درد شدید عضلانی خصوصا در پاها، احساس بیماری و ضعف و یا تب بالا به پزشک خود مراجعه نمایید .


  • شیوا شیخ الاسلامی | 1399/01/26

   با سلام و خسته نباشید، تفاوت آتورواستاتین با رزوواستاتین چیست،؟ آیا روزاواستاتین قویتره؟ یعنی به جای ٱتورواستلتین 40 میتوان از رزاواستاتین 20 استفاده کرد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   رزوواستاتین عضو نسبتا جدیدی از دسته استاتین ها و هم خانواده آتورواستاتین میباشد.
   نمیتوانید این دو دارو را به جای هم مصرف یا عوض نمایید.


  • پویا | 1399/01/22

   سلام ...دکتر برام آتورواستاتین۴۰ نوشته بخاطر کلسترولم آیا با قرص اورلیپ ۲۰۰ که میخورم اشکالی ایجاد میکنه برام؟تشکر.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   تداخلی ندارن باهم


  • سلام ، ايا ميشود بجاي ٤٠ دو عدد ٢٠ مصرف كرد ؟ | 1399/01/22

   بجاي مصرف دوز٤٠ ميشود ٢عدد٢٠ مصرف كرد ؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مشکلی نداره 


  • صادقی | 1399/01/21

   سلام.ایا در زمان مصرف اتورواستاتین میتوان از کپسول میکسودین نیز استفاده کرد ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله مصرف این دو دارو تداخلی ندارد


  • خانم اقای | 1399/01/18

   سلام من تیریگلیسیرید خونم بالاس.دکتر بهم گفته ورزش ورژیم غذایی داشته باشم. حالا ۲ماهه ورزشنمی کنم ساق ران وکف پاهام خیلی درد داره وبی قراره .میتونم ازاین قرص استفاده کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بدون تجویز پزشک مجاز به استفاده از این دارو نمیباشید.


  • احمدی | 1399/01/18

   سلام درد قفسه سینه سمت راست با مصرف این دارو میتواند مرتبط باشد،

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر از عوارض شایع این دارو نمیباشد.


  • عباس | 1399/01/12

   سلام همسرمن ۵ سال بخاطر دفع پروتین از قرص اتورواستاتین استفاده می کند الا با وجود شیوع ویروس کرونا درد بدن دارد آیا این انفلو انزا است یا گرفتگی عضلات بخاطر مصرف قرص مذکور متشرم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   درد و گرفتگی عضلانی یکی از عوارض شایع آتورواستاتین می باشد، اما معمولا در ابتدای شروع مصرف دارو رخ میدهد.با توجه به شیوع بیماری کرونا در این روزها بهتر است برای تشخیص اینکه سرماخوردگی،انفولانزا،کرونا نباشد حتما با سامانه 4030 تماس بگیرید.


  • النا | 1399/01/01

   سلام دورود ،پدر بنده در عضلات پای خود احساس خستگی میکند در آزمایش ها ی خود کلسترول خونش بالا بوده ولی باو جود قرص آترواستاتین بهبودی نداشته وزیر پاهاش گر گرفتگی دارد ایا دلیلی غیر چربی خون دارد یا داروی دیگری رو پیشنهاد مدید ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   ممکنه ک چربی خونشون با این دارو کنترل نشده باشه


  • فیروزمحمدیان | 1398/12/13

   سلام ببخشید عضلات ساق پام خیلی دردمیکنن اتورواستاتین ۴۰ مصرف میکنم اثر این دارو میتونه باشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله، درد و گرفتگی عضلانی یکی از عوارض شایع آتورواستاتین می باشد ، در صورت بروز این عارضه ، به پزشک خود مراجعه نمایید به دلیل این که احتمال بروز عارضه ای نادر اما جدی عضلانی در اثر مصرف آتورواستاتین وجود دارد، جهت بررسی های لازم مراجعه به پزشک در صورت درد عضلانی لازم است .


  • افشین نعمت الهی | 1398/12/01

   سلام .من تیروییدکم‌کار بسیارشدید دارم وتیروئدم روی40است وچربی خون هم دارم همزمان هم روزی دوعدد قرص تیرویید ۱۰۰میکرو مصرف میکنم ویک قرص چربی۲۰میلی.ایا مصرف همزمان مشکلی برام ایجادنمیکنه.باتشکر

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر این دو دارو تداخلی با هم ندارند.


  • سلام.چربی من 307 بود ودکتر آتورواستادین 40 برای من | 1398/11/01

   سلام چربی من 307 بود دکتر آتورواستادین 40 تجویز کرده یکماه اول خوب بود .ولی الان که مصرف میکنم بعداز پنج دقیقه به مدت سه چهار ساعت پشت سرم درد میکنه علت چیه ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   سردرد از عوارض شایع این دارو میباشد.

   برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو بهتر است از یک ضد درد مناسب استفاده  نمایید.


  • نجف اقاخانی | 1398/10/27

   موقع مصرف سر درد دارم چکار کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   از عوارض شایع دارو هست بعد ی مدت معمولا بهش تحمل ایجاد میشود


  • محمدباقر 1398/10/7 | 1398/10/07

   سلام. لطفا بفرمائید داروی جایگزین آتورواستاتین 10 برای کسی که در اثر مصرف آن دچار درد شکمی شده است، چیست؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   می توانید با مشورت پزشک از سایر داروهای خانواده استاتین ها مانند رزوواستاتین استفاده نمایید.


  • هليكا | 1398/09/03

   سلام. دكتر اين قرص رو در دوز ٢٠ ميلي براي من تجويز كرده و نوشتن شبي يك عدد. من كي بخورم اينو. قبل يا بعد شام يا موقع خواب؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   سلام
   مهم نیست قبل یا بعد غذا. این دارو را میتوانید روزی 1 عدد مصرف کنید زمانش هم خیلی تفاوتی نمیکنه


  • شفیعی | 1398/08/24

   آرتور واستاتین ۲۰ با ریزش مو مربوط است

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   ریزش مو جز عوارض آتورواستاتین  گزارش نگردیده است.


  • مجيد | 1398/06/16

   با سلام لطفا زمان مصرف ان را نيز بيان كنيد.آيا در زمان خاصي بايست استفاده شود. با تشكر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   مصرف این دارو با توجه به نوع بیماری یک یا دو بار در روز بوده و زمان مصرف مشخصی ندارد.


  • احمدرضا | 1398/05/28

   لطفا توضیح دهید که این دارو آتورواستاتین ۲۰برای مصارف چه بیماری استفاده میشود باتشکر براتی قوچان

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام آتورواستاتین یک داروی مهارکننده HMG CoA ردوکتاز یا استاتین می باشد. آتورواستاتین کلسترول بد خون یا LDL و تری گلیسرید را کاهش میدهد در حالیکه کلسترول خوب خون یا HDL را بالا می برد . و در درمان افزایش کلسترول خونبکار می رود .


  • محمد صادقی | 1397/09/23

   آیا تداخلی با داروی آلوپورینول ( نقرص) دارد؟

   پاسخ دکتر داروساز:

   با سلام
   نداخل با مصرف همزمان کدام دارو مدنظرتان هست؟