اطلاعات دارویی فنوکسی بنزامین

Phenoxy benzamine

فنوکسی بنزامین Phenoxy benzamine


فنوکسی بنزامین فشار خون بالا و تعریق بیش از حد ناشی از نوع خاصی از تومور (فئوکروموسیتوما) را درمان می کند.

مکانیسم اثر فنوکسی بنزامین

فنوکسی بنزامین یک بلوک کننده گیرنده آلفا است و از طریق اتساع رگ های خونی کار می کند و باعث کاهش فشار خون می شود. باعث انسداد آلفا-آدرنرژیک غیر رقابتی طولانی مدت سیناپس پس عقده ای در غدد اگزوکراین و عضله صاف می شود. مجرای ادرار را شل می کند و باز شدن مثانه را افزایش می دهد.

فارماکودینامیک

فنوکسی بنزامین برای کنترل اپیزودهای پرفشاری خون و تعریقی که همراه با بیماری فئوکروموسیتوما رخ می دهد ، تجویز می شود. اگر تاکیکاردی بیش از حد باشد، ممکن است لازم باشد یک داروی بتا بلوکر به طور همزمان استفاده شود.
فنوکسی بنزامین یک مهارکننده طولانی مدت گیرنده آلفا ادرنرژیک می باشد که می تواند"سمپاتکتومی شیمیایی" را از طریق تجویز خوراکی ، ایجاد و حفظ کند.
این دارو جریان خون پوست، مخاط و احشاء داخل شکم را افزایش می دهد و فشار خون را در حالت ایستاده و به پشت خوابیده، کاهش می دهد.
فنوکسی بنزامین تاثیری بر سیستم پاراسمپاتیک ندارد و با مسدود کردن گیرنده های آلفا در بخش های خاصی از بدن کار می کند. گیرنده های آلفا در عضلاتی وجود دارد که دیواره های رگ های خونی را می پوشانند. وقتی گیرنده ها توسط فنوکسی بنزامین مسدود می شوند، عضله شل شده و رگ های خونی گشاد می شوند. این اتفاق باعث کاهش فشار خون می شود.

فارماکوکینتیک

• شروع اثر ظرف 2 ساعت؛ حداکثر اثر: در عرض 4 تا 6 ساعت
• مدت اثر : ≥ 3 تا 4 روز
• نیمه عمر : 24ساعت
• فراهمی زیستی : 20-30 ٪
• دفع : ادرار و مدفوع
• متابولیسم : به طور گسترده در کبد متابولیزه می شود
• متابولیت : N-phenoxyisopropyl-benzylamine
• جذب : به نظر می رسد20 تا 30 درصد از فنوکسی بنزامین خوراکی جذب شده، به فرم فعال جذب می شود.

مقدار مصرف فنوکسی بنزامین

* بزرگسالان:
- فئوکروموسیتوما :
دوز اولیه: 10 میلی گرم خوراکی دو بار در روز
دوز نگهدارنده: 20 تا 40 میلی گرم خوراکی 2 تا 3 بار در روز تا زمانی که یک دوز مطلوب (از طریق کنترل فشار خون) به دست آید.
تنظیم دوز: افزایش دوز باید به صورت روز در میان انجام شود، همراه با تحت نظر قراردادن دقیق بیمار پس از هر افزایش. دوز باید تا نقطه ای که تسکین علایم و یا بهبود قابل مشاهده، به دست آید، یا تا زمانی که عوارض جانبی ناشی از بلوک کردن، قابل تحمل نباشد تنظیم شود.
- اختلالات مجرای ادراری (تایید نشده ):
خوراکی: 10 تا 20 میلی گرم 1 تا 2 بار در روز
* اطفال:
فئوکروموسیتوما (تایید نشده):
خوراکی: اولیه: 0.25 تا 1 میلی گرم در روز به ازای هر یک کیلوگرم وزن؛ دوز را تا کنترل مطلوب فشارخون به آرامی افزایش دهید.

هشدارها

- استفاده همزمان از داروهایی که گیرنده های آلفا / بتا را تحریک می کنند (ممکن است فشار خون / تاکی کاردی را افزایش دهند)
- ممکن است مصرف دوز اول باعث کاهش ناگهانی و شدید فشار خون شود. این احتمال را با مصرف دارو درهنگام خواب به حداقل برسانید.
- کاهش فشارخون / سنکوپ ممکن است با دوزهای اولیه یا با افزایش دوز رخ دهد.
- دوز را به آرامی افزایش دهید.
- فنوکسی بنزامین با بلوک آلفا-آدرنرژیک، ازطرف دیگر منجر به خالی ماندن گیرنده های بتا-آدرنرژیک می شود. بنابراین ترکیباتی که هر دو نوع گیرنده را تحریک کنند، ممکن است یک پاسخ هیپوتنسیو شدید و تاکیکاردی ایجاد کنند.
- سرطان زایی و موتاژنز: مواردی از سرطان زایی در انسان ها پس از درمان طولانی مدت با فنوکسی بنزامین گزارش شده است. لذا استفاده طولانی مدت از فنوکسی بنزامین توصیه نمی شود.
- قبل از تجویز این دارو، مزایا و خطرات آن را به دقت بسنجید.

نکات قابل توصیه

- در صورتی که حساسیت به فنوکسی بنزامین داشته باشید یا در هر شرایطی که کاهش فشارخون مطلوب نباشد، شما نباید از این دارو استفاده کنید.
- قبل از مصرف فنوکسی بنزامین اگر بیماری مربوط به شریان کرونری، عفونت ریوی یا بیماری کلیوی دارید، به پزشک اطلاع دهید.
- از بلند شدن سریع از موقعیت نشسته یا خوابیده اجتناب کنید. به آرامی بلند شوید و برای جلوگیری از افتادن، ثابت و محکم بایستید.
- از نوشیدن الکل اجتناب کنید. الکل می تواند باعث افزایش خواب آلودگی ناشی از فنوکسی بنزامین شود. این دارو می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که ممکن است قدرت تفکر یا واکنش شما را مختل کند. درصورتی که رانندگی می کنید و یا کاری را انجام می دهید که نیاز به هوشیاری دارد، بسیار مراقب باشید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه