اطلاعات دارویی لووفلوکساسین

Levofloxacin

لووفلوکساسین Levofloxacin


لووفلوکساسین آنتی بیوتیک از گروه فلوروکینولون ها می باشد. لووفلوکساسین در درمان عفونت های ناشی از باکتریها استفاده می شود.
لووفلوکساسین در درمان عفونت های باکتریایی پوست، سینوس ها ، کلیه ها، مثانه یا پروستات بکار می رود.
لووفلوکساسین همچنین در درمان عفونت های باکتریایی مسبب برونشیت و پنومونی ، و بیمارانی که در معرض سیاه زخم و طاعون قرار گرفته اند نیز استفاده می شود.

مکانیسم اثر

لووفلوکساسین یک ترکیب باکتریوسید است که از طریق مهار آنزیم توپوایزومراز II ( یا DNA ژیراز) و توپوایزومراز IV ، همانندسازی و ترمیم DNA را مهار می کند .

فارماکودینامیک

لووفلوکساسین باکتریوسید است و از طریق مهار تکثیر DNA باکتریایی ، اثرات ضد میکروبی خود را اعمال می کند. لووفلوکساسین با طولانی شدن فاصله QTc در ارتباط است و باید در بیماران با سایر عوامل خطر برای طولانی شدن با احتیاط مصرف شود (به عنوان مثال هیپوکالمی ، داروهای همزمان)
لووفلوکساسین در محیط in vitro در برابر تعدادی از باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی هوازی فعالیت نشان داده و ممکن است برخی از فعالیتها را علیه برخی از گونه های خاص باکتریهای بی هوازی و سایر عوامل بیماری زا مانند کلامیدیا و لژیونلا انجام دهد. مقاومت در برابر لووفلوکساسین ممکن است ایجاد شود و به طور کلی به دلیل جهش در DNA ژیراز یا توپوایزومراز IV یا از طریق تغییر در جریان دارو است. مقاومت متقاطع ممکن است بین لووفلوکساسین و سایر فلوروکینولون ها وجود داشته باشد ، اما بعید است که به دلیل تفاوت های چشمگیر در ساختار شیمیایی و مکانیسم عملکرد ، بین لووفلوکساسین و سایر دسته های آنتی بیوتیکی (به عنوان مثال ماکرولیدها) مقاومت متقاطع ایجاد شود.

فارماکوکینتیک

جذب: سریع و کامل
توزیع: به طور گسترده ای در بدن توزیع می شود ، از جمله مایعات بدن، بافت پوست ، ماکروفاژها ، پروستات و بافت ریه. غلظت دارو در CSF حدودا 15 درصد غلظت سرمی است.
حجم توزیع:
نوزادان 6 ماهه ، کودکان و نوجوانان 16 سال: میانگین محدوده: 1.44 تا 1.57 لیتر بر کیلوگرم. مقادیر گزارش شده از نظر آماری بین زیر گروه های سن کودکان متفاوت نیست. توزیع وابسته به سن نیست.
بزرگسالان: 1.27 لیتر بر کیلوگرم
اتصال پروتئین: 24% تا %38 ؛ در درجه اول به آلبومین متصل می شود.
متابولیسم: به مقدار کم کبدی
فراهمی زیستی: حدود 99%
نیمه عمر:
نوزادان 6 ماهه و کودکان کمتر از 5 سال: حدود 4 ساعت
کودکان 5 تا 10 سال: 4.8 ساعت
کودکان 10 تا 12 سال: 5.4 ساعت
نوجوانان 12 تا 16 سال: 6 ساعت
بزرگسالان: حدود 6 تا 8 ساعت
بزرگسالان مبتلا به نارسایی کلیوی: 27 ± 10 ساعت (کلیرانس کراتینین 20 تا 49 میلی لیتر در دقیقه). 35 ± 5 ساعت ( کلیرانس کراتینین <20 میلی لیتر در دقیقه)
زمان رسیدن به پیک سرمی: خوراکی: 1 تا 2 ساعت
دفع: ادرار (87٪ به صورت داروی بدون تغییر ، <5٪ به صورت متابولیت). مدفوع (<4٪)

موارد مصرف لووفلوکساسین

*کاربردهای اصلی (Labeled indications):
بیماری انسدادی مزمن ریوی ، حملات حاد
طاعون (عفونت Yersinia pestis)
پنومونی
پروستاتیت باکتریایی مزمن
رینوسینوزیت حاد باکتریال (عامل جایگزین)
عفونت سالمونلا (غیر تیفوئیدی) (عامل جایگزین)
عفونت پوست و ساختار پوست
عفونت مجاری ادراری
ورم ملتحمه (کونژکتیویت)باکتریایی
*کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
عفونت ناشی از نیش، پیشگیری یا درمان (گزش حیوان) (عامل جایگزین)
عفونت پای دیابتی
ریشه کن کردن هلیکوباکتر پیلوری (عامل جایگزین)
عفونت داخل شکمی (شامل آپاندیس سوراخ شده ، آبسه آپاندیس ، کوله سیستیت حاد) ، اکتسابی از جامعه
عفونتهای مقاربتی
عفونت گوارشی شیگلا(عامل جایگزین)
پروفیلاکسی جراحی (قبل از عمل) (عامل جایگزین)
اسهال مسافرتی ، بدون عارضه (درمان تجربی)
بیماری سل

مقدار مصرف لووفلوکساسین

*بزرگسالان:
کاربردهای اصلی (Labeled indications):
1-بیماری انسدادی مزمن ریوی ، حملات حاد:
خوراکی ، وریدی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 3 تا 7 روز؛ در صورت مشکوک بودن به سودوموناس آئروژینوزا از 750 میلی گرم یک بار در روز استفاده کنید.
2-طاعون (عفونت Yersinia pestis):
درمان: اطلاعات محدود موجود است: خوراکی ، وریدی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت به مدت 10 تا 14 روز
توجه: برخی از متخصصان فلوروکینولون ها را برای بیمارانی استفاده می کنند که نمی توانند آمینوگلیکوزیدها یا تتراسایکلین ها را تحمل کنند.
پیشگیری از Postexposure (عامل جایگزین): خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 10 روز
3-پنومونی:
-پنومونی اکتسابی از جامعه:
بیماران سرپایی با بیماری های همراه یا بیماران بستری:
توجه: برخی از متخصصان فلوروکینولون ها را برای بیمارانی که نمی توانند رژیم های ترجیحی دیگری مصرف کنند در نظر می گیرند.
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم یک بار در روز. برای بیمارانی که پنومونی شدید دارند یا استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین را دارند ، به عنوان بخشی از یک رژیم ترکیبی مناسب استفاده کنید. مدت زمان حداقل 5 روز است. یک دوره طولانی تر ممکن است برای بیماران مبتلا به بیماری نقص ایمنی ، عفونت شدید یا پیچیده یا عفونت سودوموناس آئروژینوزا مورد نیاز باشد. بیماران باید قبل از قطع مصرف از نظر بالینی با علائم حیاتی طبیعی پایدار باشند.
-پنومونی ناشی از بیمارستان یا ونتیلاتور:
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم هر 24 ساعت به مدت 7 روز. مدت زمان ممکن است براساس عوامل خاص بیمار و پاسخ به درمان در هر فرد متفاوت باشد. هنگامی که به عنوان درمان تجربی استفاده می شود ، در ترکیب با سایر عوامل مناسب استفاده شود.
4-پروستاتیت باکتریایی مزمن:
خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 4 تا 6 هفته.
5-رینوسینوزیت حاد باکتریال (عامل جایگزین):
خوراکی: 500 یا 750 میلی گرم یک بار در روز به مدت 5 تا 7 روز (درمان اولیه) یا 7 تا 10 روز (برای بیمارانی که به درمان اولیه پاسخ نداده اند)
توجه: در رینوسینوزیت حاد باکتریال بدون عارضه ، مشاهده اولیه و مدیریت علائم بدون آنتی بیوتیک درمانی در اکثر بیماران مناسب است. استفاده از فلوروكینولون در سینوزیت حاد باید مختص کسانی باشد كه گزینه درمانی جایگزینی ندارند.
6-عفونت سالمونلا (غیر تیفوئیدی) (عامل جایگزین):
عفونت GI:
خوراکی ، وریدی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 3 تا 14 روز (7 تا 14 روز در بیماران مبتلا به HIV با تعداد CD4 cells200 سلول / میلی متر مکعب). بیماران سرکوب شده سیستم ایمنی (به عنوان مثال ، بیماران با HIV و CD4 شمارش <200 سلول در میلی متر مکعب) به مدت طولانی تری از درمان نیاز دارند (به عنوان مثال ، هفته ها تا ماه ها) و ممکن است به دوز بالاتری نیاز داشته باشند (به عنوان مثال ، 750 میلی گرم یک بار در روز).
باکتریمی:
خوراکی ، وریدی: 500 یا 750 میلی گرم یک بار در روز به مدت 14 روز. توجه: بیماران سرکوب شده سیستم ایمنی (به عنوان مثال ، آلوده به HIV با شمارش CD4 <200 سلول در میلی متر مکعب) و کسانی که کانون خارج روده ای عفونت را دارند ، طولانی تر بودن درمان نیاز است (به عنوان مثال ، هفته ها تا ماه ها)
7-عفونت پوست و ساختار پوست:
سلولیت چرکی یا آبسه (برای بیماران مبتلا یا در معرض خطر عفونت گرم منفی):
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم یک بار در روز همراه با سایر عوامل مناسب. بسته به شدت و پاسخ بالینی 5 تا 14 روز درمان نیاز است.
توجه: آنتی بیوتیک های سیستمیک فقط برای درمان آبسه در موارد خاص نشان داده می شوند (به عنوان مثال ، بیماران مبتلا به نقص ایمنی ، علائم عفونت سیستمیک ، آبسه های بزرگ یا متعدد ، خطر بالای پیامد نامطلوب با اندوکاردیت)
8-عفونت مجاری ادراری:
-سیستیت ، سیستیت حاد بدون عارضه یا حاد (عفونت محدود به مثانه بدون علائم یا علائم دستگاه فوقانی ، پروستات یا عفونت سیستمیک) (عامل جایگزین):
توجه: به دلیل نگرانی در مورد ایمنی و افزایش مقاومت ، استفاده از آن ممنوع است. مصرف در کسانی که گزینه درمانی دیگری ندارند. با این حال ، برای مردانی که علائم شدید دارند یا نگران ابتلا به درگیری زود هنگام پروستات هستند ، برخی از متخصصان فلوروکینولون ها را ترجیح می دهند
.
خوراکی: 250 میلی گرم یک بار در روز به مدت 3 روز (خانم ها) یا 5 روز (مرد).
-عفونت دستگاه ادراری ، پیچیده ، (از جمله پیلونفریت):
توجه: اگر شیوع مقاومت به فلوروکینولون> 10٪ باشد ، دوز اولیه داروی ضد میکروبی پارانتال با اثر طولانی مدت (به عنوان مثال سفتریاکسون) و به دنبال آن درمان خوراکی برای بیماران سرپایی توصیه می شود
.
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم یک بار در روز به مدت 5 تا 7 روز
9-ورم ملتحمه (کونژکتیویت)باکتریایی:
روز درمان 1 و روز 2: هر 2 ساعت در بیداری ، 1 تا 2 قطره به چشم (های) مبتلا تزریق کنید ، تا 8 بار در روز
روز درمان 3 تا روز 7: هر 4 ساعت در بیداری ، 1 تا 2 قطره به چشم (های) مبتلا تزریق کنید ، تا 4 بار در روز

کاربردهای دیگر (Off-labeled indications):
1-عفونت ناشی از نیش، پیشگیری یا درمان (گزش حیوان) (عامل جایگزین):
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم یک بار در روز ، همراه با ترکیبی مناسب برای بی هوازی ها. مدت زمان درمان برای پیشگیری 3 تا 5 روز است. مدت زمان درمان عفونت ایجاد شده معمولاً 5 تا 14 روز است و براساس عوامل خاص بیمار از جمله پاسخ بالینی متفاوت است.
2-عفونت پای دیابتی:
عفونت خفیف تا متوسط: خوراکی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت (در صورت شک به سودومومناس آئروژینوزا 750 میلی گرم هر 24 ساعت)
عفونت متوسط تا شدید (عامل جایگزین): وریدی: 750 میلی گرم در هر 24 ساعت
3-ریشه کن کردن هلیکوباکتر پیلوری (عامل جایگزین):
رژیم سه گانه لووفلوکساسین: خوراکی: لووفلوکساسین 500 میلی گرم یک بار در روز ، در ترکیب با آموکسی سیلین 1 گرم دو بار در روز ، به علاوه یک مهار کننده پمپ پروتون با دوز استاندارد دو بار در روز. رژیم را برای 10 تا 14 روز ادامه دهید.
4-عفونت داخل شکمی (شامل آپاندیس سوراخ شده ، آبسه آپاندیس ، کوله سیستیت حاد) ، اکتسابی از جامعه:
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم یک بار در روز. برای درمان تجربی ، معمولاً همراه با مترونیدازول تجویز می شود. افزودن مترونیدازول برای عفونت صفراوی بدون عارضه با شدت خفیف تا متوسط ممکن است لازم نباشد. مدت زمان درمان 4 تا 7 روز پس از کنترل منبع کافی است . برای آپاندیسیت بدون عارضه و دیورتیکولیت که بدون عمل کنترل می شود ، مدت زمان بیشتری لازم است (بارشاک 2020 ؛ پمبرتون 2020). توجه: رژیم های خوراکی تجربی ممکن است برای بیمارانی که عفونت خفیف تا متوسط دارند مناسب باشد. در صورت بهبود بالینی و توانایی تحمل رژیم غذایی خوراکی ، بیماران دیگر ممکن است از وریدی به درمان خوراکی تغییر کند.
5-عفونتهای مقاربتی:
-التهاب دهانه رحم یا مجرای ادراری ناشی از کلامیدیا تراکوماتیس (عامل جایگزین):
خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 7 روز. درمان همزمان سوزاک را براساس فاکتورهای خطر فردی یا اگر شیوع موضعی افزایش یابد (> 5٪) در نظر بگیرید.
-بیماری التهابی لگن ، درمان سرپایی ، بیماری خفیف تا متوسط (عامل جایگزین):
در بیمارانی که نایسریا گونوره آ مقاوم در برابر فلوروکینولون احتمالاً عامل ایجاد کننده نیست: خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز با مترونیدازول به مدت 14 روز. برخی از کارشناسان افزودن مترونیدازول را اختیاری می دانند. توجه: به دلیل نگرانی از مقاومت در برابر فلوروکینولون ، فقط در مواردی باید استفاده شود که گزینه های خط اول ارائه نشود یا شیوع نایسریا گونوره آ مقاوم در برابر فلوروکینولون <5٪ باشد.
6-عفونت گوارشی شیگلا(عامل جایگزین):
فقط در صورتی استفاده می شود که
MIC سیپروفلوکساسین  کمتر از 0.12 میکروگرم در میلی لیتر باشد.
خوراکی: 500 یا 750 میلی گرم یک بار در روز به مدت 3 روز. این مدت برای 5 تا 7 روز برای مبتلایان به عفونت S. dysenteriae نوع 1 یا عفونت همزمان اچ آی وی باید افزایش یابد.
7-پروفیلاکسی جراحی (قبل از عمل) (عامل جایگزین):
وریدی: 500 میلی گرم از 120 دقیقه قبل از برش اولیه جراحی.
8-اسهال مسافرتی ، بدون عارضه (درمان تجربی):
خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 1 تا 3 روز. اگر علائم پس از 24 ساعت پس از درمان با تک دوز برطرف نشد ، در مجموع 3 روز ادامه دهید. دوره 3 روزه درمانی در بیماران مبتلا به تب یا اسهال خونی توصیه می شود. عفونت روده ای ناشی از Shigella dysenteriae یک استثنا است زیرا به نظر می رسد مدت زمان 5 روز درمان نسبت به رژیم های تک دوز یا 3 روز برتر باشد. توجه: اکثر موارد خودبخود محدود شونده هستند و ممکن است درمان ضد میکروبی مورد نیاز نباشد. مقاومت به فلوروکینولون در حال افزایش است. آزیترومایسین ممکن است ترجیح داده شود ، به ویژه در مناطقی مانند آسیای جنوب شرقی یا هند با شیوع بالای کمپیلوباکتر.
9-بیماری سل:
-سل حساس به دارو (عامل جایگزین):
خوراکی ، وریدی: 500 میلی گرم تا 1 گرم یک بار در روز در ترکیب با عوامل ضد سل مناسب دیگر.
-سل مقاوم به دارو:
خوراکی ، وریدی: 750 میلی گرم تا 1 گرم یک بار در روز در ترکیب با عوامل ضد سل مناسب دیگر.
توجه: در درمان سل مقاوم به چند دارو ،
با دوزهای 1 گرم اثر بیشتر  در مقایسه با دوز 500 میلی گرم مشاهده شده است.

*کودکان:
دوز عمومی ، عفونت حساس: نوزادان ≥6 ماهه ، کودکان و نوجوانان:
6 ماه تا کمتر از 5 سال: خوراکی ، تزریق وریدی: 8 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز دو بار در روز.
≥5 سال: خوراکی ، وریدی: 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز یک بار در روز. حداکثر دوز: 750 میلی گرم در روز.
1-سیاه زخم:
نوزادان ، کودکان و بزرگسالان: اطلاعات محدودی در نوزادان کمتر از 6 ماه در دسترس است.
توجه: لووفلوکساسین برای هیچ گونه پروفیلاکسی یا رژیم درمانی، روش درمانی ترجیحی نیست. هنگامی که بیماران قادر به تحمل درمان خط اول نیستند (به عنوان مثال ، سیپروفلوکساسین یا دیگر آنتی بیوتیک ها بسته به تظاهر بیماری) ، استفاده باید مورد توجه قرار گیرد.
-پوستی ، بدون درگیری سیستمیک ؛ درمان:
بدون در نظر گرفتن حساسیت به پنی سیلین یا در صورت حساسیت ناشناخته ، برای همه سویه ها مناسب است.
مدت زمان درمان: 7 تا 10 روز برای عفونت طبیعی ، و حداکثر 60 روز برای رویداد مرتبط با سلاح بیولوژیکی.
<50 کیلوگرم: خوراکی: 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت ؛ حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: خوراکی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت.
-تنفسی:
استفاده از لووفلوکساسین را برای سویه های مقاوم به پنی سیلین یا قبل از آزمایش حساسیت در نظر بگیرید. پس از مواجهه ، درمان را در اسرع وقت شروع کنید.
<50 کیلوگرم: خوراکی (ترجیحی) ، وریدی: 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت و به مدت 60 روز. حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: خوراکی (ترجیحی) ، وریدی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت و به مدت 60 روز.
-سیاه زخم سیستمیک (به استثنای مننژیت)،درمان:
توجه: یک فلوروکینولون برای همه سویه ها بدون در نظر گرفتن حساسیت به پنی سیلین یا در صورت حساسیت ناشناخته ، مناسب است. سیپروفلوکساسین ترجیح داده می شود.
درمان اولیه: استفاده در ترکیب با یک مهار کننده سنتز پروتئین (به عنوان مثال ، کلیندامایسین). حداقل تا 14 روز یا بیشتر درمان را ادامه دهید.
<50 کیلوگرم: وریدی: 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت ؛ حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: وریدی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت.
گام به گام درمان خوراکی: استفاده در ترکیب با یک مهار کننده سنتز پروتئین (به عنوان مثال ، کلیندامایسین). مدت زمان درمان تا دوره درمان کامل متغیر است.
<50 کیلوگرم: خوراکی: 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت ؛ حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: خوراکی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت.
-سیاه زخم سیستمیک، عفونت منتشر شده از جمله مننژیت (یا زمانی که نمی توان مننژیت را رد کرد):
درمان سه گانه اولیه: در ترکیب با آنتی بیوتیک دیگر (بتا لاکتام یا گلیکوپپتید [بسته به میزان حساسیت]) و یک مهار کننده سنتز پروتئین (به عنوان مثال ، لینزولید). حداقل تا 2 تا 3 هفته یا بیشتر درمان را ادامه دهید.
<50 کیلوگرم: وریدی: 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت ؛ حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: وریدی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت.
گام به گام درمان خوراکی: استفاده در ترکیب با یک مهار کننده سنتز پروتئین (به عنوان مثال ، کلیندامایسین). مدت زمان درمان تا دوره درمان کامل متغیر است.
<50 کیلوگرم: خوراکی: 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت ؛ حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: خوراکی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت.
2-عفونت کاتتر(دیالیز صفاقی): نوزادان ، کودکان و بزرگسالان:
از راه خوراکی: 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در هر دوز هر 48 ساعت. حداکثر دوز اولیه: 500 میلی گرم. حداکثر دوزهای بعدی: 250 میلی گرم
3-کلامیدیا تراکوماتیس ، عفونتهای ادراری تناسلی:
نوجوانان: خوراکی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت به مدت 7 روز
4-حملات ریوی سیستیک فیبروزیس:
اطلاعات محدود موجود است: نوزادان ≥6 ماهه ، کودکان و بزرگسالان:
6 ماه تا <5 سال: از راه خوراکی ، تزریق وریدی: 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در هر دوز دو بار در روز.
≥5 سال: خوراکی ، وریدی: 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز یک بار در روز. حداکثر دوز: 750 میلی گرم در روز.
5-التهاب اپیدیدیم ، غیرگنوکوکی:
نوجوانان: خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 10 روز
6-بیماری التهابی لگن:
نوجوانان: خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز به مدت 14 روز با یا بدون مترونیدازول همزمان.
7-طاعون(یرسینیا پستیس) ، پیشگیری یا درمان:
نوزادان 6 ماهه ، کودکان و بزرگسالان: توجه: در اسرع وقت پس از مواجهه ، درمان را شروع کنید:
کمتر از 50 کیلوگرم: از راه خوراکی ، وریدی: 8 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت به مدت 10 تا 14 روز. حداکثر دوز: 250 میلی گرم در هر دوز.
≥50 کیلوگرم: خوراکی ، وریدی: 500 میلی گرم هر 24 ساعت به مدت 10 تا 14 روز.
8-پنومونی اکتسابی از جامعه (CAP): توجه: در صورت شک به MRSA اکتسابی در جامعه ، ممکن است افزودن وانکومایسین یا کلیندامایسین به درمان تجربی را در نظر بگیرید. لووفلوکساسین عامل ارجح CAP نیست اما در صورت لزوم ممکن است به عنوان یک عامل جایگزین استفاده شود.
- پاتوژن های معمولی (به عنوان مثال ، H. influenzae ، S. pneumoniae): توجه: تجویز خوراکی معمولاً برای عفونت های خفیف یا درمان گام به گام اختصاص دارد.
نوزادان ≥6 ماهه و کودکان کمتر از 5 سال: از راه خوراکی ، تزریق وریدی: 8 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت. حداکثر دوز روزانه: 750 میلی گرم در روز.
کودکان ≥5 سال و نوجوانان ≤16 سال: خوراکی ، وریدی: 8 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 24 ساعت یک بار. حداکثر دوز روزانه: 750 میلی گرم در روز.
- عوامل بیماری زای غیر معمول (به عنوان مثال ، پنومونی مایکوپلاسما یا Chlamydia ssp):
وریدی:
نوزادان ≥6 ماهه و کودکان کمتر از 5 سال: وریدی: 8 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 12 ساعت. حداکثر دوز روزانه: 750 میلی گرم در روز.
کودکان ≥5 سال و نوجوانان ≤16 سال: وریدی: 8 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در هر دوز هر 24 ساعت یک بار. حداکثر دوز روزانه: 750 میلی گرم در روز.
خوراکی:
عفونت خفیف: نوجوانان با بلوغ اسکلتی: خوراکی: 500 میلی گرم یک بار در روز.

9-رینوسینوزیت ، باکتریال حاد:
توجه: در این بیماران توصیه می شود: آلرژی به پنی سیلین نوع I ، بعد از عدم موفقیت در درمان اولیه یا در بیمارانی که در معرض مقاومت به آنتی بیوتیک هستند (به عنوان مثال حضور در مهد کودک ، سن <2 سال ، بستری شدن اخیر در بیمارستان ، استفاده از آنتی بیوتیک در ماه گذشته).
کودکان و نوجوانان: از راه خوراکی ، وریدی: 10 تا 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز منقسم هر 12 تا 24 ساعت به مدت 10 تا 14 روز . حداکثر دوز روزانه: 500 میلی گرم در روز.
10-پروفیلاکسی عمل جراحی:
کودکان و نوجوانان: وریدی: 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم به عنوان یک دوز واحد 120 دقیقه قبل از عمل. حداکثر دوز: 500 میلی گرم در دوز ؛ توجه: در حالی که فلوروکینولون ها در تمام سنین با افزایش خطر تاندینوپاتی / پارگی تاندون همراه بوده اند ، استفاده از این عوامل برای پروفیلاکسی با دوز تک دارو به طور کلی بی خطر است.
11-سل، مقاوم در برابر چند دارو:
اطلاعات محدود موجود است: توجه: در ترکیب با حداقل 3 تا 4 عامل ضد سل اضافی (رژیم کلی چند دارو بستگی به مشخصات یا الگوهای حساسیت دارد) استفاده کنید:
نوزادان ، کودکان و نوجوانان: از راه خوراکی: 15 تا 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم در دوز یک بار در روز. حداکثر دوز روزانه معمول: 1000 میلی گرم در روز ؛ دوزهای بالاتر (1250 تا 1500 میلی گرم در روز) در بزرگسالان گزارش شده است.

موارد منع مصرف

حساسیت بیش از حد به لووفلوکساسین ، هر یک از اجزای فرمولاسیون یا سایر کینولون ها

عوارض جانبی لووفلوکساسین

عوارض جانبی با شیوع کم (1% تا 10%):
قلب و عروق: درد قفسه سینه (1٪) ، ادم (1٪)
پوست: خارش (1٪) ، بثورات پوستی (2٪)
دستگاه گوارش: درد شکم (2٪) ، یبوست (3٪) ، اسهال (5٪) ، سوء هاضمه (2٪) ، حالت تهوع (7٪) ، استفراغ (2٪)
دستگاه ادراری تناسلی: واژینیت(1٪)
موضعی: واکنش محل تزریق (1٪)
سیستم عصبی: سرگیجه (3٪) ، سردرد (6٪) ، بی خوابی (4٪)
تنفسی: تنگی نفس (1٪)

تداخلات دارویی

بوسولفان , ترتینوئین , دفراسیروکس , سالبوتامول , سدیم بیکربنات , سلنیوم , گلی کلازید , لوسیون ام جی , آلومنیوم ام جی +سایمتیکون , آلومینیوم ام جی اس , آلومینیوم ژل , آمیودارون , فرریک کربوکسی مالتوز , واکسن ب ث ژ داخل مثانه ای , استرانتیوم رانلات , کلسیم+ویتامین د3 , کلسیم+ویتامین د3+منیزیم , کلسیم+ویتامین د3+کا , کلسیکر , کینیدین | کوئینیدین , واکسن زنده وبا , کلسیم , کلسیم دوبسیلات , کلسیم کربنات+ویتامین د3 , کلسیم+د3+زینک+منیزیم , کلسیم+سویا+زینک+د3 , کلسیم+ویتامین ث , متادون , منیزیم , منیزیم اکساید , وارفارین , وریکونازول , کرومیوم+کلسیم , سوتالول , سولامر , سوکرالفیت , فولینیک اسید | کلسیم فولینات , گلوکوزامین+کلسیم+د3 , لیکویی کلسیم+د3+زینک+منیزیم , اریترومایسین , پیموزاید , تریمی پرامین , تی اتیل پرازین , دومپریدون , زینک , کلسیم کربنات , وارنیکلین , ونکومایسین , دیدانوزین , پروکائین آمید , اسپارفلوکساسین , تورمیفن , وندتانیب , دولاسترون , پردنیزون , اینوتوزوماب , اینداپامید , دوفتیلید , بپریدیل , آهن دکستران , آرسنیک تری اکساید , ومورافنیب , جمتوزومب , آلومینیوم ام جی , آهن , پلی ساکارید آهن , کربونیل آهن , هالوفانترین , آمینولوولینیک اسید خوراکی , استوهگزامید , لنواتینیب , بداکیلین , آلومینیوم هیدروکسید و منیزیم هیدروکسید , واکسن حصبه (تیفوئید) , متی پرانولول , دکس برم فنیرامین , آمینولوولینیک اسید موضعی , متیل آمینو لوولینات , واکسن کلرا , میگلیتول , انترکتینیب , رمدسیویر , فلوربتاپیر F18
اسید آمینوولولینیک (سیستمیک): عوامل حساس کننده به نور ممکن است اثر حساسیت به نور اسید آمینوولولینیک (سیستمیک) را افزایش دهند. تداخل رده X: امنع مصرف همزمان
آمیودارون: محصولات حاوی لووفلوکساسین (سیستمیک) ممکن است اثر طولانی کنندگی QTc آمیودارون را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
آنتی اسیدها: ممکن است جذب کینولون ها را کاهش دهد. فقط با مصرف خوراکی کینولونها نگران کننده است. مدیریت: از تجویز همزمان کینولونها و آنتی اسیدها خودداری کنید تا تأثیر این تداخل به حداقل برسد. تداخل رده D: اصلاح درمان
BCG داخل مثانه : آنتی بیوتیک ها ممکن است اثر درمانی واکسن BCG داخل مثانه را کاهش دهند. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
نمک های کلسیم: ممکن است جذب کینولون ها را کاهش دهد. فقط با تجویز خوراکی هر دو عامل نگران کننده است. مدیریت: مصرف داروی کینولون خوراکی را حداقل 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از دوز مکمل خوراکی کلسیم در نظر بگیرید تا این اثر متقابل به حداقل برسد. نظارت بر کاهش اثرات درمانی کینولونها در طول دوره تجویز همزمان نیاز است . تداخل رده D: اصلاح درمان
واکسن وبا: آنتی بیوتیک ها ممکن است اثر درمانی واکسن وبا را کاهش دهند. مدیریت: از واکسن وبا در بیمارانی که آنتی بیوتیک سیستمیک دریافت می کنند و طی 14 روز پس از استفاده از آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی ، خودداری کنید. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
دیدانوزین: کینولون ها ممکن است غلظت سرمی دیدانوزین را کاهش دهند. دیدانوزین ممکن است غلظت سرمی کینولون ها را کاهش دهد. مدیریت: کینولون های خوراکی را حداقل 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از دیدانوزین تجویز کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان
دومپریدون: عوامل طولانی کننده QT (خطر متوسط) ممکن است اثر طولانی کردن QTc دومپریدون را افزایش دهند. مدیریت: گزینه های دیگری را برای این ترکیب دارویی در نظر بگیرید. در صورت ترکیب ، ازدیاد فاصله QTc و آریتمی های بطنی را کنترل کنید. بیمارانی که فاکتورهای خطر اضافی برای طولانی شدن QTc دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری هم باشند. تداخل رده D: اصلاح درمان
لانتانوم: ممکن است غلظت سرمی کینولون ها را کاهش دهد. مدیریت: آنتی بیوتیک های کینولون خوراکی حداقل یک ساعت قبل یا چهار ساعت بعد از لانتانوم تجویز کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان
نمکهای منیزیم: ممکن است غلظت سرمی کینولونها را کاهش دهد. تداخل رده D: اصلاح درمان
متادون: محصولات حاوی لووفلوکساسین (سیستمیک) ممکن است اثر طولانی کردن QTc متادون را افزایش دهند. مدیریت: گزینه های دیگری را برای این ترکیب دارویی در نظر بگیرید. در صورت ترکیب ، ازدیاد فاصله QTc و آریتمی های بطنی را کنترل کنید. بیمارانی که فاکتورهای خطر اضافی برای طولانی شدن QTc دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری هم باشند. تداخل رده D: اصلاح درمان
مولتی ویتامین ها / مواد معدنی (با ADEK ، فولات ، آهن): ممکن است غلظت سرمی کینولون ها را کاهش دهد. به طور خاص ، کاتیون های چند ظرفیتی در محصولات مولتی ویتامین ممکن است باعث کاهش جذب آنتی بیوتیک های کینولون خوراکی شود. مدیریت: کینولون های خوراکی را حداقل 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از دوز مولتی ویتامین حاوی کاتیون های چند ظرفیتی (مانند کلسیم ، آهن ، منیزیم ، سلنیوم ، روی) تجویز کنید. نظارت بر کاهش اثر کینولون. تداخل رده D: اصلاح درمان
نادیفلوکساسین: ممکن است اثر نامطلوب یا سمی کینولون ها را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
پیموزاید: ممکن است باعث افزایش طولانی شدن QTc در عوامل افزایش دهنده QT شود (خطر متوسط). تداخل رده X: منع مصرف همرمان
آنتی آریتمی کلاس III طولانی کننده QT (بالاترین خطر): محصولات حاوی لووفلوکساسین (سیستمیک) ممکن است اثر طولانی کردن QTc در داروهای آنتی آریتمیک کلاس III طولانی کننده QT (بالاترین خطر) را افزایش دهد. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
مهارکننده های کیناز طولانی کننده QT (بیشترین خطر): ممکن است اثر طولانی کردن QTc محصولات حاوی لووفلوکساسین را افزایش دهد (سیستمیک). مدیریت: گزینه های دیگری را برای این ترکیب دارویی در نظر بگیرید. در صورت ترکیب ، ازدیاد فاصله QTc و آریتمی های بطنی را کنترل کنید. بیمارانی که فاکتورهای خطر اضافی برای طولانی شدن QTc دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری هم باشند. تداخل رده D: اصلاح درمان
عوامل متفرقه طولانی کننده QT (بالاترین خطر): محصولات حاوی لووفلوکساسین (سیستمیک) ممکن است باعث افزایش طولانی شدن QTc در عوامل متفرقه طولانی مدت QT (بالاترین خطر) شود. مدیریت: گزینه های دیگری را برای این ترکیب در نظر بگیرید. در صورت ترکیب ، ازدیاد فاصله QTc و آریتمی های بطنی را کنترل کنید. بیمارانی که فاکتورهای خطر اضافی برای طولانی شدن QTc دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری هم باشند. تداخل رده D: اصلاح درمان
سولامر: ممکن است جذب کینولون ها را کاهش دهد. مدیریت: کینولون های خوراکی را حداقل 2 ساعت قبل یا 6 ساعت بعد از سولامر مصرف کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان
سدیم پیکوسولفات: آنتی بیوتیک ها ممکن است اثر درمانی سدیم پیکوسولفات را کاهش دهند. مدیریت: استفاده از یک محصول جایگزین برای پاکسازی روده را قبل از کولونوسکوپی در بیمارانی که اخیراً از آنتی بیوتیک استفاده کرده اند یا همزمان استفاده می کنند ، در نظر بگیرید. تداخل رده D: اصلاح درمان
استرانتیوم رانلات: ممکن است غلظت سرمی کینولون ها را کاهش دهد. مدیریت: به منظور به حداقل رساندن هرگونه تأثیر احتمالی استرانتیوم رانلات بر غلظت آنتی بیوتیک کینولون ، توصیه می شود که در طی درمان با کینولون ، درمان استرانتیم رانلات قطع شود. تداخل رده X: منع مصرف همزمان
سوکرالفیت: ممکن است غلظت سرمی کینولون ها را کاهش دهد. مدیریت: از تجویز همزمان کینولونها و سوکرالفیت خودداری کنید تا تأثیر این اثر متقابل به حداقل برسد. توصیه ها برای جداسازی بهینه دوز با توجه به کینولون خاص متفاوت است. تداخل رده D: اصلاح درمان
واکسن حصبه: آنتی بیوتیک ها ممکن است اثر درمانی واکسن تیفوئید را کاهش دهند. مدیریت: از استفاده از واکسن تیفوئید ضعیف شده زنده (Ty21a) در بیمارانی که تحت درمان با داروهای ضد باکتری سیستمیک هستند خودداری کنید. واکسیناسیون را به 3 روز پس از قطع آنتی بیوتیک موکول کنید و از شروع آنتی بیوتیک ظرف 3 روز از آخرین دوز واکسن خودداری کنید. تداخل رده D: اصلاح درمان
نمکهای روی: ممکن است غلظت سرمی کینولون ها را کاهش دهد. تداخل رده D: اصلاح درمان

هشدارها

1-در حین مصرف لووفلوکساسین درصورت بروز درد، ورم یا التهاب تاندون یا ضعف یا عدم توانایی در استفاده از مفاصل ، اجتناب و دوری کردن از ورزش ، مصرف را قطع کرده و پزشک معالج خود را آگاه کنید .
احتمال بروز ناهنجاری های تاندون در افراد مسن معمولا بالای 60 سال ، بیماران مصرف کننده داروهای کورتیکواستروئید، بیماران دارای پیوند قلب ، کلیه و ریه بیشتر است.
2- فلوروکینولون ها از جمله لووفلوکساسین دارای فعالیت مسدود کننده عصبی عضلانی و در نتیجه بدتر شدن ضعف عضلانی در بیماران دارای میاستنی گراویس می باشد.
3- استفاده طولانی مدت ممکن است منجر به عفونت قارچی یا باکتریایی شود.

نکات قابل توصیه

1- داروهای ضد باکتری از جمله لووفلوکساسین باید فقط برای درمان عفونت های باکتریال استفاده شوند. برای درمان عفونت های ویروسی نباید استفاده شود.
2- لووفلوکساسین باید یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف شود و هر روز سر ساعت معینی استفاده شود.
3- لووفلوکساسین باید با مقدار کافی مایعات مصرف شودو در طول درمان نیز بیمار به اندازه کافی مایعات بنوشد . همچنین از قلیایی کردن بیش از حد ادرار باید پرهیز کرد چرا که خطر پیدایش کریستال در ادرار وجود دارد.
4- لووفلوکساسین را 3 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف داروهایی نظیر سوکرالفیت، آنتی اسید های حاوی منیزیم یا آلومینیم ، قرصهای جویدنی بافری دیدانوزین ، پودرهای مخصوص کودکان و یا دیگر محصولات حاوی آهن یا زینک ، مصرف نمایید.

مصرف در بارداری

C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می‌دهد. )

مشخص نشده است که لووفلوکساسین خطر ابتلا به نقص عمده هنگام تولد ، سقط جنین یا پیامدهای نامطلوب مادر یا جنین را افزایش دهد.

مصرف در شیردهی

دارو به دنبال تجویز داخل وریدی و خوراکی در شیر انسان تشرح می شود. هیچ اطلاعاتی در مورد تأثیرات آن بر تولید شیر یا نوزاد شیرخوار وجود ندارد. به دلیل خطرات احتمالی واکنشهای جانبی جدی ، در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، ممکن است نیاز باشد مادر شیرده در طول درمان و دو روز بعد از آن (پنج نیمه عمر) پس از آخرین دوز ، شیرش را دور بریزد.

اشکال دارو لووفلوکساسین

اشکال دارویی موجود در ایران:
قرص250mg، 500mg و750mg
قطره چشمی 5mg/ml
انفوزیون 5mg/ml,100ml
آمپول 500mg/20ml

اسامی تجاری:
قطره چشمی: افتاکوییکس، لووفلوکسید
قرص: تاوانکس، لووفکت، لینوکین، تاواسیدال، لتانکس، باکتینون، تاوالوسین، لویلوکس
ویال: LEVEX

برچسب ها

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • بهار | 1401/05/09

   باسلام دکتر قرص فلووکساسین برای سینوزیت تجویز کردن برام درست از زمان مصرف قرص زانوی سمت چپ پام و مفصل های انگشتان هردو پام درد گرفته آیا این عوارض بداز قطع کردن قرص ازبین میره؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام دارو راقطع کرده و به متخصص معالجتان اطلاع دهید


  • زهرا قلی پور | 1401/04/13

   سلام وقت بخیر من به داروی سفازولین و سفتارکسون حساس بودم به همین دلیل دکتر امپول فلوکساسین تجویز کردن البته به دلیل عفونت داخلی واژن ، مناسب هست؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام واکنش حساسیت متقاطع بین این دو دسته دارویی وجود ندارد


  • یحیی | 1401/03/01

   سلام .وقتتون بخیر من حدود ۸ ماه پیش دوز دوم واکسن کووید رو زدم و از اون زمان علائم خفیف کرونا رو کم و بیش داشتم ) خستگی ، درد بدن ، پا درد ،انرژی کم ،بی حالی ، نفس کم اوردن ) اما چند روز قبل علائم شدید شد همراه با تب و لرز و اسهال که به پزشک مراجعه کردم و ایشان آنتی بیوتیک تجویز کردن ،آیا آنتی بیوتیک برای ویروس تاثیر داره؟ (فلوکساسین) و اینکه چکار کنم اون عوارض واکسن از بین بره چون واقعا خستم کرده ممنون .

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام لووفلوکساسین تاثیری روی واکسن ندارد
   بهتر است قبل از مصرف آن به متخصص عفونی مراجعه کنید


  • کسری | 1400/10/11

   در هفته دوم مصرف این دارو تمام مفاصلم شروع به درد نمود و دست و پاهام بی حس شد بعد از چند ساعت مانند یک حمله اعصبی دستهام مانند برق گرفتگی بی حس میشدن، دکتر مغز و اعصاب ناپروکسین دادن، اعلائم اعصبی کم شد ولی هنوز بعد از ۳۰ روز که دارو را قطع کردم هنوز مفاصلم خشک و درد میکنه و خیلی حساس شده! درضمن قبل از مصرف دارو کاملا سالم بودم و ۴۰ سال دارم و برای خارش مجاری ادراری ارولوژیست تجویز کردن!!! از نظر شما کی این علائم از بدن من خارج میشه!

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام بعید است علائم ایجاد شده در شما به دارو مربوط باشد. بهتر است برای درد و خشکی مفصل به پزشک فوق تخصص روماتولوژی مراجعه فرمایید.


  • مهدیه | 1400/09/18

   سلام من أین قرص رو مصرف کردم پشت سرم احساس فشار میکنم باید چکار کنم خیلی ممنون

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام سردرد و سرگیجه از عوارض این دارو مباشد در صورتی که مشکل شما شدد است دارو را قطع کرده و با پزشک متخصص خود در تماس باشید.


  • مهدیه | 1400/09/18

   سلام خسته نباشیدمن یک نوبت از قرص استفاده کردم احساس فشار زیادی در پشت سرم حس میکنم خیلی حالم بده باید چکار کنم خیلی ممنون

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام سردرد می‌تواند از عوارض این دارو باشد در صورتی که عارضه فوق شما را آزار میدهد دارو را قطع کرده و با پزشک خود برای داروی جایگزین تماس بگیرید.


  • مهدیه | 1400/09/16

   سلام خسته نباشید من سینوزیت دارم و دکتر برام لووفلوکساسین ۵۰۰ تجویز کردن و این دارو باعث تاری شدید دید میشه و من میترسم مصرف کنم شما منو راهنمایی کنید خیلی ممنون به مدت ده روز باید مصرف کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مصرف دارو راشروع کنید در صورت بروز عوارض جانبی به پزشک خود اطلاع دهید


  • مهدی | 1400/09/06

   با سلام من دچار گلودرد شدم همیشه وقتی سرما میخورم بلا استثنا دچار درگیری سینوس میشم دکتر برام ۱۰ عدد قرص تجویز کرده و گفته هر ۸ساعت ولی تو اینترنت سرچ کردم گفته حداکثر دز ۷۵۰ در ۲۴ ساعته قرص تجویزی ۵۰۰ هست و من روزی یکی دارم میخورم آیا دکتر اشتباه کرده

   پاسخ خانم دکتر حسن پور:

   با سلام دستور مصرف این دارو به صورت هر 24 ساعت، 1 عدد است.


  • محسن | 1400/08/17

   لووفلوکساسبن منعی برای دوز دوم واکسن دارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر مشکلی ندارد


  • وحید | 1400/07/15

   سلام من حساسیت دارویی به ازیترومایسین و کوتریموکسازول و مترانیدازول و تتراسایکیلین و چسب زخم را دارم.الان دکتر تاوانش ۵۰۰ روزی یک عدد تجویز کرده. آیا حساسیتی میتواند برایم ایجاد کند؟

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر
   دسته دارویی لووفلوکسایسین با موارد ذکر شده متفاوت هست و از طرفی روزی یک بار استفاده می شود. احتمال زیاد حساسیتی نخواهد داشت.


  • آلفرد | 1400/07/14

   با سلام من برای مشکل کرونا به دکتر عفونی مراجعه کردم آزیترومایسین ۵۰۰ و لووفلوکساسین ۵۰۰ همزمان به من تجویز کردند آیا می توانم این دارو ها را همزمان مصرف کنم؟ همچنین با این داروها فاویپیراویر ۲۰۰ و ایورمکتین ۶ نیز هر ۱۲ ساعت استفاده می کنم با تشکر

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر متخصص عفونی برای شما تجویز کرده اند مشکلی ندارد می توانید استفاده کنید


  • محمودی | 1400/06/29

   با سلام من مشکل معده داشتم دکتر برام لووفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت تجویز کرده چند روز خوردم حالت های عجیبی دارم مثل افسردگی و اضطراب شدید و حالت شوک ، اغتشاش درون و... مجبور شدم مصرف دارو را متوقف کنم. نظر شما چی هست؟

   پاسخ آقای دکتر عظیمی نیا:

   سلام. وقت بخیر و با آرزوی بهبودی
   داروهای آنتی بیوتیک عوارض متفاوتی در افراد دارند. با اینکه این دارو بسیار خوب تحمل می شود، توصیه به این هست که یک ساعت بعد از غذا و با آب زیاد استفاده شود و تا نیم ساعت بعد مصرف بیمار دراز نکشد. در صورتی که مشکل برطرف نشد جهت تعویض دارو به پزشک مربوطه اطلاع دهید.


  • احمد | 1400/06/16

   خیلی جامع گفت شده ویک مقدار سنگین است

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   لووفلوکساسین یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که از تکثیر باکتری جلوگیری می کند.
   اگر سوال یا ابهامی دارید بفرمایید.


  • کمال الدین شاهرخ | 1400/06/08

   با سلام اشتباهی تعدادی قرص تاوانکس ۵۰۰ را یگباره خوردم البته با حالت استفراغ بالا اوردم در حال حاضر نکاتی را باید انجام بدم و ایا در اینده عوارضی خواهد داشت. سپاس

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   چه تعداد؟
   بهتر است به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید.


  • مجید | 1399/10/24

   سلام.من هلیکوباکترپیلوری داشتم و تنگ نفس شدید..دکتر برام اموکسی سیلین و تاوانکس500تجویز کرد.12روز تاوانکس خوردم،الان یک ماه هست که نمیخورم..اما دقیقا پس از مصرف این قرص نصف بدنم به حالت ریتمیک رعشه داره.میره میاد.میلرزه.ی وقتایی کل بدن.یه وقتایی سمت راست و چپ..دست .پا..بع متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم برام کلردیازپوکساید5داده..میخوام بدونم آیا این رعشه و لرز از بین میره؟؟ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض لووفلوکساسین همین مشکل شماست. داروی تجویز شده توسط پزشک را ادامه دهید


  • رونیک | 1399/09/23

   سلام ببخشید من ازمایش دادم عفونت داشتم دکتربرام تاوانکس ۵۰۰ تجویز کرد قندخونمم بالاس برا قند ضرر نداره ۱۰ روز گفت این قرص مصرف کن

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر با توجه به عفونت باید مصرف شود


  • سید عزیزی | 1399/09/15

   من چند پنج روز پیش متوجه شدم کرونا دارم دکتر بهم لووفلوکساسین ۵۰۰ تجویز کرده ولی همش ضعف میکنم باید مصرف قرص رو ادامه بدم ممنون میشم پاسخ دهید

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   هم بیماری کگرونا و هم آنتی بیوتیک لووفلوکساسین باعث ایجاد ضعف می شود بنابراین سعی کنید در طول روز وعده های غذایی کوچک اما به دفعات متعدد استفاده کنید تا جلوی این ضعف تا حدی گرفته شود


  • بهزاد | 1399/09/14

   سلام دکتر من کرونا گرفتم و تحت نظر پزشک درمان شدم بعد از اون به سبب گلو درد و خسکی و خارش و تنگی نفس در شب به دلیل برفکی بودن گلو به پزشک مراجعه کردم و برای برفک گلو و خارش و دردی که در ناحیه گلو و زیر گلو داشتم لووفلوکساسین تجویز کردند ۵ عدد ۷۵۰ مدت درمان رو طی کردم و وخامت خیلی کمتر شد ولی الان چند روزیست مجددا اون برفک و خارش و سوزش در گلو سراغم اومده و آزار دهنده است

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به اتمام دوره آنتی بیوتیک در صورت عود مجدد یا عدم بهبودی باید به پزشک مراجعه بفرمایید


  • سعید توتونچی | 1399/09/02

   سلام.مادر من عمل کیسه صفرا داشتن و پزشک تاوانکس تجویز کرده بودن ولی احساس دل بهم خوردگی و حالت تهوع خیلی اذیت کرد بجای این دارو چه آتنی بیوتیکی بایستی استفاده کنیم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام جهت تغییر آنتی بیوتیک باید با پزشک مشورت کرد


  • Fahime | 1399/08/25

   سلام من مبتلا به کرونا بودم ولی ریه هام درگیری نداشت و سینوس هام درگیر بود.دکتر برام تاوانکس ۵۰۰ ده عدد تجویز کرد،من ۶ تا ازش خوردم حالم خوب بود دیگه ادامه ندادم،الان ۳ روز گذشته دوباره یکم احساس خارش گلو و سرفه دارم دهانم پر از آفت شده،و اون سمتی که آفت داره فک و گوشمم کمی درد داره،الان اون ۴قرص باقیمانده رو مصرف کنم،خوبه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر
   بهتر بود دوره آنتی بیوتیک کامل میشد
   اکنون جهت بررسی وضعیت عفونت و  بررسی نیاز به آنتی بیوتیک باید به پزشک مراجعه بفرمایید


  • مریم | 1399/08/23

   سلام‌ من دچار گلو درد شدید شدم که دکتر داروخانه بهم آفاکسیم داده در ضمن عفونت ادراری هم دارم که به لگن هم کشیده شده خواستم بدونم مصرف لووفلوکساسین آیا مضر؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف آنتی بیوتیک فقط زیر نظر پزشک توصیه میشود


  • احمد ایتی | 1399/08/21

   سلام ببخشید مادر بنده قرص لووفلوکساسین ۵۰۰ هر روز باید یک عدد میخورده اما ۴تا رو هر ۸ ساعت خورده الان باید چیکار کرد؟ تشکر🙏

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام تعداد روز را برمبنای هر 24 ساعت یکی در نظر بگیرید. مثلا اگر پزشک 5 عدد تجویز کرده اند با دستور هر 24 ساعت یکی برای 5روز خواهد بود شماهم باید تعداد لازم برای تکمیل درمان با این دستور را از داروخانه تهیه کنید.


  • حسن ملایی | 1399/08/21

   سلام دارونیتروفورانتوئین بزای عفونت پروستات اثر دارد

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با لسام حتما باید پزشک مراجعه کنید تا مشکل شما دقیق مشخص شود در صورت صلاحدید برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهند کرد


  • زهرا | 1399/08/09

   سلام..من مشکل عفونت ادراری داشتم دکتر اینو برا تجویز کرده از دیشب شروع کردم به خوردن شبی یکی ولی دیشب حالم خیلی بد بود احساس سنگینی معده داشتم دوست داشتم بالا بیارم همچیو

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام لووفلوکساسین باید با مقدار کافی مایعات مصرف شودو در طول درمان نیز بیمار به اندازه کافی مایعات بنوشد


  • فاطمه ابراهیمی | 1399/08/06

   سلام مادرم کرونا داره و وقتی سرفه میکنن خلطهاشون خونی هست دکتر بهشون قرص لووفلوکساسین دادن باتوجه به اینکه مادرم چندسال پیش آمبولی ریه کرده بودن و الان قرص وارفارین میخورن مصرف این دارو ایرادی نداره؟ آیا در درمان کرونا اثر داره؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خلط خونی اصلا طبیعی نیست.با به همراه داشتن قرص های مصرفی ایشان به ویژه وارفارین به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید.


  • رقیه | 1399/08/01

   سلام خسته نباشید من خانم ۴۹ ساله هستم یک سال قبل عمل حالب داشتم بعد یک سال دچار سوزش شدید و عفونت ادراری شدم بعد از مراجعه به دکتر داروی لووفلوکساسین رو برام تجویز کردن الان چندماهه تا وقتی که دارو رو میخورم حالم خوبه بعد از تموم شدن یک دوره دارو و قطع کردنش بعد پنج روز دوباره سوزشم شروع میشه میخواستم بپرسم مشکلم چیه؟چیکار کنم حل بشه؟شما چه نظری دارید؟ ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بدن شما به این دارو مقاوم شده است و بهتر است با مشورت پزشک آنتی بیوتیک خود را تغییر دهید..


  • مهدی | 1399/07/15

   باسلام من مشکل عفونت بیش از حد ریه دارم دکترم برام این دارو را تجویر کرده و همچنین شربت سالبوتامول میخواستم بدونم مصرف این دو دارو باهم مشکلی نداره

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام اگر بیماری زمینه ای قلبی دارید به پزشک خود اطلاع دهید در غیر این صورت جای نگرانی وجود ندارد مگر اینکه در طول استفاده این دو دارو مشکل قلب برای شما به وجود بیاید به باد داروهارا قطع کنید


  • rashid mokhtari | 1399/07/15

   سلام آقای دکتر ،، من چند روزی گوش درد گرفتم رفتم دکتر به من این دارو و دوتا پنیسیلین و اکتوکلد داد ،، اینن چرک خشک کن رو رو روزی یه بار مصرف میکنم اما باز گوشم درد میکنه الان هر ۸ساعت مصرف میکنم،،خواستم ببینم ایرادی داره یا اینکه تاثیرش بیشتره یا نه،،با تشکر

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مشکلی ندارد ولی بهتر است دارو را به اندازه تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایید.


  • بهرام | 1399/07/13

   سلام. من داروهای .متی مازول.پریپرانول .ویتامین D.ویتامین ا.ب.سیلنیوم. مصرف میکنم وتازگی ها دردشدید بدن درد گرفتم وتب بالای ۳۸ داشتم به پزشک مراجعه کردم برام داروهای ازیتروماسین ۵۰۰وبامصرف هر۱۲ساعت یک قرص وناپروکسن ۵۰۰هر۱۲ساعت یک قرص وتاوالوسین ۷۵۰ هر۲۴ ساعت یک عدد وعکس از ریها وازمایش کرونا دادم خوشبختانه خوب بوده فقط خواستم بدونم مصرف انتی بیوتیک ها با داروهای خودم تداخول پیدا نمیکنن .ممنون از راهنمایتون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر با توجه به عفونت نیز باید مصرف شود


  • اشجعی | 1399/07/09

   سلام قرص لووفلوکساسین ایا ممکن باعث بالا رفتن قند خون بشه ؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله احتمال ان وجود دارد


  • Latif | 1399/06/29

   سلام داکترصاحب گرانقدر ایامیتوانم ازلیوفلوکساسین بخاطرزکام وگلودرداستفاده نمایم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . خیر به هیچ عنوان از این آنتی بیوتیک برای موارد پیش پا افتاده نباید استفاده کرد


  • حسین سلیمانی | 1399/06/23

   سلام خسته نباشید من یکی دو سال قبل سرماخوردگی شدیدی داشتم طوری که خلط گلو بسیار چسبنده بود و تا حد ایجاد حالت تهوع بسختی از گلوم خارج می شد دکتر رفتم یکبار تاوانکس کپسول داد تا حدی بهتر شدم چند وقتی است ریه هام خس خس دارند و با خلط سبز هم را است حالت تنگی نفس تا ۲۰ درصد است یک ماه قبل آموکسیسیلین ۵۰۰ خوردم خوب شدم دوباره بعد از دو هفته علائم برگشتند خسته شدم دکتر جان چکار کنم خوب شم الان دارم تاوانکس می خورم ۷ عدد روزی یک عدد بخاطر کرونا ترسیدم بدم سیتی اسکن آیا بهبودی کامل امکان داره بمحض امام شدن آنتی بیوتیک ها بیماری برمی گرده

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصر ف خودسرانه آنتی بیوتیک صلاح نیست و باید جهت معاینه به پزشک مراجعه بفرمایید


  • رز | 1399/06/17

   با سلام من علائم کرونا رو دارم و سینم درد میکنه و خلط داره دکتر برام لووفلوکساسین نوشته بنظرتون این دارو بهتره یا آزیترومایسین؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   داروی تجویزی پزشک خود را مصرف نمایید.


  • لیلا ظریفکار | 1399/06/13

   سلام و عرض ادب مادرم سالمنده و بخاطر پنومونی ریه ۱۰ روز لووفلوکساسین ۵۰۰ مصرف کرد الان داروش تموم شده ولی دوروزه گلودرد گرفته ممکنه عوارض دارو باشه؟و اگه نیست علت گلودردش چیه؟ و بیخوابی خیلی اذیتش میکنه.و الپرازولامم اثر نداره.چکار کنم برای بیخوابیش؟ممنون.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام هر دو مشکل ذکر شده جزء عوارض این دارو می باشد، درصورت ادامه دار بودن به پزشک ایشان اطلاع دهید


  • حسامپور | 1399/06/12

   سلام خسته نباشید بخ خاطر عفونت سینوس وگوش این قرص را مصرف میکنم بادوز ۷۵۰ساعت ۹شب ولی تا صبح نه خوابم نه بیدار به نظرتون چیکار کنم.بعد اگه بخوام روز استفاده کنم چون ۲۴ساعتیه چیکار کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض این دارو بی خوابی است می توانید در طول روز استفاده کنید . وحتما فاصله قبل و بعد این قرص با لبنیات را نیز رعایت کنید.


  • نیما | 1399/06/06

   سلام من به دلیل سینوزیت این قرص رو دکتر برام تجویز کرد، الان سه روزه می‌خورم و مفصل سمت راستم بین بازو‌ و سرشونه حرکت میدم درد شدیدی داره تو یه زاویه هایی. چیکار‌کنم؟ طبیعیه؟ یا به دکتر ‌مراجعه کنم؟ کلا ۲ روز دیگه دارم(۵تا تجویز شده بود)

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام 
   عارضه ای که بیان کردید جزو عوارض نسبتا شایع این دارو می باشد.. بهتر است 5 روز درمان را تکمیل کنید..


  • لیلا ظریفکار | 1399/06/01

   سلام مادرم ۸۰ سالشه و بخاطر عفونت ریه دکتر ده عدد ازین قرص بهش داده الان ۶ تا خورده ولی دوروزه ساق هردو پاش درد گرفته شدید... ایا عوارض دارو هست؟ قطع بکنه؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . نه این جزو عوارض دارو نیست


  • قاسم کلهری | 1399/05/27

   باسلام مدتیه که مادرم حساسیت فصلی داره وپلیپ بینی هم داره در ضمن حس بویایی رو چن ساله از دست داده که دکتر عمل پولیپ اون رو توصیه کرده ومادرم اجتناب میکنه و می‌ترسه دوباره عود کنه وبدتر بشه بینی و گوشها کامل کیپ شده وگوش درد داره مدتی پیش پس از گرفتن عکس از سینوس ها عفونت سینوس‌ها مشخص شد ودارو گرفت وبهتر شد والان داره لووفلوکساسین 750 وسیمبیکورد320وسیتیریزن خارجی 10.وملوکاست مصرف میکنه وسرم شستشو اما بینی باز نمیشه وشب زیاد سرفه میکنه باتشکر از شما. ممنون میشم جواب بدید.

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   طبق صحبت های جنابعالی ایشان نیاز به عمل جراحی دارند.


  • فم | 1399/05/20

   سلام من یک هفته ست تزریق چربی انجام دادم ی سمت صورتم به شدت ملتهب شده و درد دارم خودم احساس میکنم که عفونت کرده ولی دکترم میگه عادیه در حالیکه پایین گونه ام ی گلوله بزرگ هست انتی بیوتیکهام (میترونیدازول و سفالکسین )تموم شده میتونم لووفلوکساسین استفاده کنم .

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر، به توصیه های پزشک خود اعتماد کنید.


  • محمود کلاهی | 1399/05/18

   با سلام حضور شما، پزشک معالج، برای درمان هلیکوباکتر معده من،داروهای زیر را تجویز کرده ایت: ۱. "لووفلوکساسین ۵۰۰" به تعداد ۲۰ عدد، با دوز مصرف هر ۱۲ ساعت یک قرص. ۲. "پانتوپرازول ۴۰" به تعداد ۲۸ قرص، روزانه یک عدد قبل صبحانه. ۳. "آموکسی‌سیلین ۵۰۰" به تعداد ۶۰ کپسول با دوز هر ۱۲ ساعت دو عدد. با توجه به اطلاعات شما در این سایت در باره داروی لووفلوکساسین، محض اطمینان خاطر، خواستم نظر شما را در مورد داروهای فوق و دوزهای مصرف آن جویا شوم، اگر راهنمایی کنید بسیار ممنون خواهم شد.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   این رژیم کاملا درسته برای هیلوباکتر


  • اردشیر‌زمانی | 1399/05/16

   ایا‌این‌قرص‌برای‌درمان‌کرنا‌خوب‌هست‌یا‌نه

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   به شرط درگیری ریه و تشخیص پزشک این دارو می تواند موثر واقع شود..


  • رها | 1399/05/06

   سلام من عفونت کلیه داشتم و دکتر ۱۰ عدد قرص تاوانکس ۵۰۰ واسم تجویز کرده من الان چهار ماهه اقدامم و تقریبا تا زمان تخمک گذاریم تمام میشه قرصم ایا مشکلی ایجاد میکنه جهت اقدامم یا مانعی نداره ؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   با توجه به اینکه دارو در رده C قرار دارد،بهتر است ابتدا قرص ها را تمام نموده و سپس جهت بارداری اقدام کنید.


  • آيدا | 1399/05/01

   بدن درد شديد هم دارم . به نظرتون از عوارض كدوم قرص ميتونه باشه ممنون بابت پاسخگويي

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله جزء عوارض لووفلوکساسین می باشد


  • مهناز | 1399/04/28

   سلام من گلوم چرک داره هر دوطرف و یه مقدار سرفه میکنم آزمایش کرونا دادم منفی بود در حال حاضر دکتر برام لووفلاکساسین۵۰۰ و اکتولوکاست تجویز کرده یه مقدار بهترم ولی صدام مثل سرماخورده هاست و بعد از هشت روز استفاده هنوز صدام درست نشده به نظرتون ادامه بدم داروهاشون رو چون رو به اتمامه؟ممنون میشم جواب بدین

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . کم کم صداتون بهتر میشه . زمان میبره . داروها هم که تمام شد دیگه تجدید نکنید 


  • حامد | 1399/04/23

   سلام زخم جراحی‌ من دچار عفونت شد و بعد ۳ روز تخلیه الان ۸ روزه هنوزم ترشحات میاد از محل تخلیه دکترم لووفلاکساسین ۷۵۰ تجویز‌ کرده اولین قرص رو ساعت ۱۰.۳۰ شب‌خوردم ساعت ۵ صبح هنوز خوابم نبرده علتش این قرصه؟ چی‌کار کنم؟ ممنون از راهنماییتون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بی خوابی از عوارض شایع این دارو نمیباشد.
   اما میتوانید دارو را به جای شب در صبح میل نمایید.


  • رحیمی | 1399/04/17

   باسلام خسته نباشید خواستم بدونم قرص لووفلوکساسین در دوران شیر دهی میشه استفاده کرد

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد یا شیرخوار منتقل شود.مصرف قرص لووفلوکساسین در دورانشیردهی تنها زمانی مجاز است که استفاده از آن اجتناب ناپذیر می باشد که تشخیص این امر بر عهده پزشک معالج میباشد.


  • حسین | 1399/04/12

   باسلام من سه ماهه تنگی نفس دارم،هر دکتوری میرفتم جوشان ای سیسی با ازیترومایسین بهم میداد که تاثیری نداشت الان سه روزه که یه متخصص لووفلوکساسین برام تجویز کرد،که خیلی بهتر شدم ،ایا امپولشم میتونم استفاده کنم یانه

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   لووفلوکسازین نسبت به آزیترومایسین داروی قوی تری است و مصرف خوراکی آن کفایت می کند..


  • امیری | 1399/04/05

   سلام دکتر خسته نباشید با عفونت بیضه و اپی دیم و درد به دکتر مراجعه کردم 10 عدد لووفلوکساسین داده برای 10 روز ایا کفایت میکنه و موثره؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   با توجه به معاینه و علایم بالینی پزشک دوز داروی مورد نیاز شما را تعیین می کند..


  • حسین کرمی | 1399/04/05

   سلام،حدودا پنج روز هست درد در ناحیه دوطرف شکم دارم ،آزمایش iggو igm دادم که یکی مثبت و دیگری منفی شده ،داروهای تجویزی لووفلوکساسین۷۵۰; ایروکاست و ناپروکسن هست ،باتوجه به اینکه سی تی اسکن ریه دادم و درگیری ریه ندارم نیازی هست داروها رو مصرف کنم ممنون میشم پاسخگو سوالم باشید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورتیکه igm مثبت باشد یعنی شما در حال حاضر عفونت فعال دارید و حتما باید داروهای تجویزی را مصرف کنید..


  • M.hp | 1399/04/04

   سلام مادرم مدتیست لرز شدید دارن که دکتر داروی لوفولین ۵۰۰ تجویز کردن چون سنگ کلیه دارن و عفونت ادراری، قرصو مصرف میکنن مدتی لرزشون خوب میشه ولی بعد مدتی باز لرز سراغش میاد. کلیه شون سنگ سازه که چند دفعه عمل کردن و سنگو لیزر کردن، میشه کاری کرد که دیگه لرزشون واسه همیشه قطع بشه. الان باز همین قرصو آوردن و مصرف میکنن. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   بنظر می رسد غیر از سنگ کلیه مبتلا به عفونت کلیوی هم باشند که حتی ممکن است به خون هم سرایت کرده باشد..
   توصیه می شود تحت نظر پزشک اورولوژیست یک دوره کامل از آنتی بیوتیک های تزریقی استفاده شود تا عفونت و به دنبال آن لرز به طور کامل برطرف شود..


  • فهیمه | 1399/04/02

   سلام من چن وقت پیش دچار چرک گلو شدید شدم دکتر واسم تاوانکس۵۰۰تجویز کرد ولی بهبودی کامل حاصل نشد الان رفتم دوباره تاوانکس بگیرم داروخانه بهم لووفلوکساسین۵۰۰داد و گفت همونه میخواستم بدونم مشکلی نداره مصرفش واقعا تاوانکس و لووفلوکساسین یکین؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   هر دو دارو یکی هستند.
   به هیچ عنوان مصرف مجدد یک دوره آنتی بیوتیک به صورت خودسرانه توصیه نمیشود.


  • مینا سالاری | 1399/04/02

   سلام و خسته نباشی دیروز به خاطر عفونت گوش و گلوم دکتر بودم داروی لووفلوکساسین 500وازیترومایسین تجویز کردن هیچ وقت این داره و رو مصرف نکرد به پنی سیلین هم حساسیت دارم .اشکال نداره بخورم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف دو نوع آنتی بیوتیک در درمان گلو درد توصیه نمیشود.
   این دو آنتی بیوتیک از دسته بتالاکتام ها و سفالوسپورین ها که به آن حساسیت دارید، نیستند و میتوانید استفاده نمایید.


  • رضا | 1399/04/01

   سلام. همسرم دچار بیماری رماتیسم پستان شده ودکتر برای درمان قرص لووفلوکساسین تجویز کردن و بعد از مصرف همسرم زانو درد وکمر درد و دل درد گرفته باید چکار کرد که این درد ها رو نداشته باشد

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اسیب ب تاندون از عوارض دارو هست که خب باعث دردهای مفصلی میشه
   که خب با سن بالا و مصرف کورتون و مشکلات کلیوی این عوارض بیشتر میشه
   همینطور هم عوارض گوارشی


  • توکلی | 1399/04/01

   سلام،روز بخیر؛ تاوانکس برای درمان کرونا (کنار استامینوفن) کفایت میکنه؟ بیمارم مشکوک به کروناست

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   اگر درگیری ریه باشه بله
   در کنارش از درمانهای حمایتی هم استفاده کنید 


  • سید جواد | 1399/03/28

   سلام دکتر من برونشیت مزمن دارم چون معتادم وبا سیخ وسنگ مواد مصرف می کنم دائم خلط دارم رنگ خلط سیاه بود چند روزیه رنگ خلط سبز شده وتب وضعف دارم به پزشک مراجعه کردم تاوانکس ۵۰۰ وبرم هگزین وقرص جوشان تجویز کرده همچنان خلط دارم واین خلط ول کن نیست چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام مایعات زیاد مصرف کنید تا اثر برم هگزین برای دفع اخلاط بهتر شود


  • حسین | 1399/03/28

   سلام من کرونا گرفتم و سینوزیت فعال شده و سر درد شدید داشتم دکتر عفونی بهم لووفلوکساسین بهم داده.ایا برای درمان کرونا مفید هست?

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام برای درمان سینوزیت مفید است. برای کرونا نیز می تواند موثر باشد. البته پزشک باید حتما در جریان ابتلای شما به کرونا قرار گیرد


  • حسین ۰۹۱۱۸۷۴۱۹۵۹ | 1399/03/27

   ادامه سوال اما با گذشت یکماه ، حال عادیم و انجام ورزش بطور معمولی بهتر شده اما ، هنوز هنگام شوت زدن به توپ احساس درد شدیدی در ناحیه زیر شکم میکنم میخواستم نظر شمارو بدونم ک ایا این داروهارو همچنان مصرف کنم یا به دکتر ارتوپد مراجعه کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مجددا به پزشک خود مراجعه نمایید.نیاز به  بررسی بیشتر میباشد


  • حمید | 1399/03/26

   سلام. من چند روزه که دچار انفولانزا شدم و عفونت گلو دارم رفتم دکتر سه تا امپول پنیسیلین ۸۰۰ تجویز کردن اما خوب که نشدم هیچی بدتر هم شدم یه دکتر دیگه رفتم گفت بدنت به پینیسیلین مقاوم شده از طرفی هم عفونتم حاد شده بود بعد کپسول تاوانکس ۷۵۰ تجویز کردن ایا مصرفش میتونه منو خوب کنه؟ در ضمن چند روزه به خاطر بی اشتهایی هیچی نخوردم و دهان و نوک زبانم پر از افت شده. لثه هام هم متورم شدن. خیلی دارم درد میکشم. لطفا کمکم کنید🙏🙏

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   آیا دچار خستگی،بدن درد، اسهال و یا تب خفیف هم شده اید؟؟
   بهتر است به جهت اطمینان از اینکه مبتلا به کرونا نشده باشید با سامانه 4030 تماس گرفته و یا به یک مرکز درمانی حتما مراجعه نمایید.


  • موسوی زاده | 1399/03/24

   سلام به خاطر سینوزیت مزمن طی ۴ماه گذشته قرص لووفلوکساسین۵۰۰ وآموکسی کلاو ۶۵۰وآزیتارمایسین۵۰۰ مصرف کردم بهتر نشدم یعنی دو هفته خوب میشم دوباره عوارض بیماری عود میکنه گلو درد والتهاب گلو وخلط پشت حلق دارم بعد از حمام کردن گلو دردم بیشتر میشه لطفا راهنمایی کنید آیا باید سی تی اسکن انجام بدهم مدت ۲ ماه زیاد از وایتکس استفاده میکردم

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   استفاده از وایتکس باعث حادتر شدن بیماری شما شده، بهتره در کنار دارویی که پزشک براتون تجویز کرده از سرم شستشو برای شستشوی حلق و بینی و غرغره کردن استفاده کنید تا ترشحات پشت حلقتون خارج بشه 


  • ح | 1399/03/21

   سلام.لینوکین با پروپرانول تداخل داره؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام خیر


  • احسان | 1399/03/12

   سلام من خانمم عفونت ریه داشت دکتر قرص لووفلوکساسین 500با اسپری symbicortراتجویز کرد الان پنج روز هست مصرف می‌کنه ولی ازروزاول لرزش شدید کل بدن دارد ولی از طرفی مشکل تنفسی که داشت رفع شده نمیدانم این لرزش عوارض کدام است وچه کارکنم بگم ادامه بده یا دارو را قطع کنه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   لرزش از عوارض شایع این دارو نیست.به ویژه اینکه بعد از 5 روز همچنان وجود دارد.
   آیا همسر شما دارای علائمی نظیر تب، بدن درد،سرفه، سردرد،گلو درد و یا اسهال در چند روز گذشته بوده است؟آیا با بیمار کرونایی در ارتباط بوده اند؟
   در صورت مثبت بودن پاسخ سوالات فوق ممکن است همسر شما دچار بیماری کرونا شده باشد( لرز به همراه علائم فوق از علائم این بیماری میباشد)


  • رضا طاهری | 1399/03/11

   با سلام ،من ۴۳ ساله ،الان سه روزه سر معده ام درد میکنه،درد در نواحی شکم پخش میشه ،گلوم خشک بود الان احساس تلخی ته گلو دارم،دکتر رفتم داروی Digestive تجویز کردن ولی هنوز درد دارم!! از طرفی چون سینوزیت دارم cefexim400,لازم تاوانکس مصرف کنم؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   به هیچ وجه ! 
   باید ب دکتر گوارش مراجعه کنید 


  • شیما فروزان | 1399/03/09

   دکتر برای سینوس تجویز کرده ولی از وقتی میخورم احساس لرزش بدن و ضعف زیاد دارم.لطفا مرا راهنمایی کنید.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام ضعف عمومی از عوارض دارو میباشد که در صورت شدت باید با پزشک مشورت کرد


  • عزیز رصایی | 1399/03/09

   سلام من صورتم یکم ورم کرده نمیدونم از لثه هام است یا از صورتم . یه ورق از داروی سفیکسیم مصرف کردم ،خوب نشده الان خودم داروی لووفلوکساسین گرفتم میخوام مصرف کنم نظرتون چیه ?

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مصرف آنتی بیوتیکها بدون تجویز پزشک مجاز نیست


  • نسرینم ا قزوین | 1399/03/06

   سلام خسته نباشید من یه هفته س عمل همورئید کردم دکتر این قرصو برام تجویز کرده که هر شب بخورم از وقتی از بیمارستان اومدم یبوست شدم و شکمم کار نمیکنه ویک روز درمیون به زور شکمم کار میکنه وسختی میکشم هر چی میخورم انگار سرمعدم میمونه آیا بخاطر این قرصیه که میخورم؟ الان چیکار کنم یک هفته س این قرصو مصرف میکنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   اسهال عارضه شایع تری نسبت به یبوست میباشد.در صورت امکان تحمل عوارض وبا توجه به مصرف 7 عدد، دارو را تا پایان  دوره مصرف نمایید.


  • سعیدگورد | 1399/02/30

   سلام من یک هفته است ب شدت کلیه چپ دردمیکنه همش باامپول درداروم میشه ازمایش دادم گفتن سنگ نداری ولی توادرام خون هست دکترگفت عفونت همین قرص وبهم دادن لووفلوکساسین ۵۰۰ایاخوبه این وکمک میکنه خب بشم دیگه دردنداشته باشم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورت وجود عفونت ،مصرف این دارو مفید میباشد.


  • محسن | 1399/02/24

   سلام ببخشید دکتر برای من ۵ عدد تاوانکس ۵۰۰ تجویز کرده روزی یک عدد بخاطر عفونت گوش . نن اگزما دارم ایا این دارو مشگلی برام پیش میاره یا خیر ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   در صورتی که با اجزای این دارو حساسیتی نداشته باشید خیر مشکلی ایجاد نمیکنه 


  • شيوا حسن پور | 1399/02/15

   سلام ميشه در درمان عفونت باكتريايي واژينال از لووفلوكساسين استفاده كرد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر
   با توجه به علائم، رنگ و بوی ترشحات و ..درمان ههای متفاوتی وجود دارد.


  • نازی | 1399/02/12

   سلام من حدود هشت روز پیش سوزش قفسه سینه دقیق بالای معدم داشتم فرداش هم سوزش از زیر گلوم بود تا همون بالای معدم یک روز بعدش. سوزش خوب شد وتب خفیف تاچهار روز داشتم گاهی تب میکردم گاهی هم خو ب بودم رفتم دکترگفت ریه هات سالمه نای شما اسیب دیده اکسیژن خونم ۹۹بود بهم ازیترومایسن و ایروکاست داد الان بعد از چهار روز هنوز حس سوزش خیلی کم و حس زخم قسمت نای دارم ازیترومایسنی که دکتر داده بود هم تموم شد بنظرتون دوباره ادامه بدم یانه و اینکه الان بهترم ممکنه دوباره عود کنه ته حلقمم خلط دارم واسه اون خلط چی بخورم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   نه دوره درمان کامل شده
   برای سوزش گلوتون از قرص های انتی هیستامین و مونته لوکاست
   و برای خلط گلوتون برمهگزین استفاده کنید 


  • میلاد | 1399/02/09

   سلام من خودسرانه رفتم قرص لِووفلوکساسین۵۰۰ خریدم.فکر کردم عفونت دارم.ساعت ۹ شب یک عدد از قرصو خوردم.الان ۳روزه گذشته که نخوردم ولی تب و احساس گیجی میکنم.این قرص مگه چند روز در بدن باقی می مونه که الان ۳روزه مصرف نمیکنم ولی تب و احساس گیجی میکنم.عوارضش مال اون یه قرصه که خوردم .لطفا بگید چکار کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تب از عوارض شایع این دارو نمیباشد.بهتر است به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید.


  • فاطمه | 1399/02/07

   سلام وقت بخیر آیا ولووفلوکساسین برای رفع عفونت لثه هم میشه استفاده کرد؟

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   معمولا خیر 


  • مسلم حیدری | 1399/01/31

   سلام من بیست روزه که سینه ام عفونت کرده وخس خیس گلو وسینه دارم رفتم دکتر این دارو را تجوز کرد الان دوروزه مصرف میکنم اما بهتر نشدم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   صبر داشته باشید 


  • امين محمدي | 1399/01/30

   سلام من آزمايش h.pylori مثبت شدم دكتر داروي لووفلوكساسين، اموکسي سيلين و لانزوپرانزول براي مصرف دو هفته تجويز كرده ، روز چهارميه كه دارم استفاده ميكنم عوارض زيادي برام ايجاد شده كه مهمترينش و كم خوابي، از خواب بيدار شدن نيمه شب، و احساس فشار روي معده كه بنظرم همشون موبوط به لوووفلوكساسين مي باشد، با اين شرايط كرونايي دوست ندارم دوباره برگردم بيمارستان، آيا بايد عوارض رو تحمل كنم يا داروي جايگزين لووفلوكساسين چه چيزي ميتونم مصرف كنم؟؟ ( از آنتي بيوتيم ها تنها به ازيترومايسين حساسيت دارم)

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سعی کنید تحمل کنید تا دارو تموم بشه . تغغیر رژیم درمانی بهتره صورت نگیره


  • الهام | 1399/01/28

   سلام دکتر ممنون از وقتی که می ذارید من تاوانکس 500 گیر نیاوردم، میشه تاوانکس 750 رو دو نیم کنم روزی یه نصفه بخورم بابت التهاب و درد گلو و مجاری حلق ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر دوز آن معادل تاوانکس 500 نمیشود


  • M | 1399/01/26

   سلام عفونت و قارچ شدید گوش دارم .دکتر برام لووفلوکساسین تجویز کرده .ایا واقعا تاثیر داره؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله،این دارو یک انتی بیوتیک موثر میباشد.


  • رضا | 1399/01/25

   سلام من حدودا یک ماه است آنفلانزا گرفتم گلوم عفونت خلط داشت ازترس کرونا دکتر نرفتم خوددرمانی کردم اول از امپول پنی سیلین ااستفاده کردم ولی ریه هام هی درگیر بود باز خلط زرد رنگ میومد داخل گلوم بعد به مدت سه هفته ازیترومایسن ۵۰۰ بعد ۲۵۰خوردم یه مقداری ریه هام خوب شدن نفسم باز شده ولی باز هم احساس میکنم ریه عفونت داره میاد تو گلو الان قرص لووفلوکساسین بخورم یا باز همو ازیترومایسن ادامه بدم چیکار کنم ممنون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   کاربر گرامی مصرف خودسرانه این حجم از انتی بیوتیک ها اصلا کار درستی نبوده و چه بسا اسیب های بیشتری به شما وارد کرده است. به شما توصیه اکید میکنم هیچ انتی بیوتیک دیگری مصرف نکنید. با سامانه 4030 تماس گرفته و علائم خود را به طور دقیق مطرح نماید تا پزشکان به صورت تلفنی بهترین درمان را به شما بدهند.
   خواندن این مطلب را توصیه میکنیم : مقاومت آنتی بیوتیکی


  • سالار | 1399/01/21

   . سلام قرص تاوانکس 750 دوروزه روزی یکی میخورم سرگیجه دارم وگوشام صدای وزوز داره چکارکنم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تهوع , سردرد , بی خوابی , یبوست , گیجی , بثورات جلدی , اسهال , تب1 , خارش جز عوارض این دارو میباشد که در صورت شدت میبایست با پزشک مشورت کرد.


  • ابراهیم سرلک | 1399/01/20

   من بیست روز پیش کرونا داشتم هر دو آیه درگیر بوده پنج روز بستری بیمارستآن شدم لووفلوکساسین و داروهای دیگر را گرفتم بعد از ترخیص دکتر هیچ دارویی به من نداد اما بعد از گذشت بیست روز همچنان سرفه خلط دار و گلو درد من را اذیت می کند که به دکتر عفونی مراجعه کردم و دوباره برای من لووفلوکساسین و ازیرومایسین و هیدروکسی کلروکین تا ده روز تجویز شده آیا درمان من در بیمارستان ناقص انجام شده ایا داروها را مصرف کنم یا نه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله دارو رو تا آخر مصرف کنین . ممکنه دوره بیماری هنوز تموم نشده و فقط از حالت وخامت خارج شده


  • محمد | 1399/01/16

   سلام من یک ساله که طرف راست مثانه وکلیه احساس خارش وتکرر ادرار دارم وچند دکتر عوض کردم واین دکتر این دارو رابرای من تجویز کرده آیا برایم موثراست چون من آنتی بیوتیکها ی زیادی خوردم ولی خوب نشدم لطفا راهنمایی کنید چون این درد خیلی برایم عذاب آورده شده ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله این یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف بوده و برای این مورد هم کاربرد دارد . مساله مهم در مورد این دارو مصرف آن تا آخر است 


  • طراوت | 1399/01/08

   سلام من دو روزه تاونکس روزی یک عدد و فنازوپریدین ۸ ساعت و پماد واژینال کلوتریمازول برای عفونت شدید ادراری که داشتم مصرف میکنم آیا اینها با هم تداخل ندارند؟ و آیا اگر احتمال بارداری باشه مصرفشون خطرناکه؟ چون درد در حدی بود که نمیشد دارو مصرف نکنم و البته قبل از شروع مصرف بیبی چک منفی بود اما چون بیبی چک دیر نشون میده احتمال بارداری ممکنه باشه خیلی نگرانم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   داروها تداخلی ندارند
   در صورتی ک پریودتون تاخیر افتاده از بیبی چک استفاده کنید 


  • معصومه سادات حسینی | 1398/12/29

   سلام پسرم حساسیت مثل سرماخوردگی داشت دکتردرکناربخورواسپری تنفس ازاین قرص لووفلوکساسین ۵۰۰هم روزی نصف قرص داده دو روزخورده بهترشده تاچهار روز دیگم داره بخوره یانه ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله دوره درمان آنتی بیوتیکها باید کامل مصرف شود.


  • سامان کرمی | 1398/12/28

   سلام مصرف همزمان اسپری استنشاقی سرفلو با این قرص اختلال داره؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   خیر تداخل ندارد.


  • یاشار آرخی | 1398/12/24

   سلام و عرض ادب ۹۸/۱۲/۲۴ من از اواخر آذرماه امسال لرز دارم طوری که احساس میکنم یک پارچه خیس را پشت تنم چسبانده شده و حال دکتر روزی دو تا قرص ۵۰۰ لووفلاکسین صبح و شب بمن تجویز کرده آیا فایده ای دارد ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   بله آنتی بیوتیک برای بیماری شما تجویز شده، باید دوره درمان تکمیل شود.


  • محمد | 1398/12/24

   سلام دکتر،معدم سوزش داشت وزیر دندهام درد شدیدی داشتم،درد ب سمت چپ قلبم میزد،دهنم هم بوی بدی میدهد،صبح ها امپرازول میخورم و هر12ساعت 2تا اموکسی500 میخورم،ایا لووفلوکساسین500هم بخورم هرچن ساعت،

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   طبق نسخعه پزشک متخصص عمل کنید . باید همه داروها تا آخر مصرف شود.


  • مبینا | 1398/12/24

   سلام آیا این دارو بر روی بیماری کرونا تاثیر دارد؟ دکتر تجویز کرده ولی توی متن نوشته بر روی ویروس تاثیری نداره

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   به علت رشد باکتری در کنار ویروس، این دارو یا سایر هم خانواده هایش در کنار داروی ضد ویروس در این بیماری تجویز می شود


  • ناهید | 1398/12/13

   سلام من ریه هام مشکل دارن دکتر این دارو برام نوشته تاثیری داره

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   لووفلوکساسین یک آنتی بیوتیک میباشد که با تشخیص پزشک برای درمان عفونت های خاص استفاده میشود و موثر میباشد.


  • Mm | 1398/12/13

   من تکرر ادرار و درد در مثانه داشتم دکتر تاوانکس750 بهم داده نمی دونم تاثیری داره یا نه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله، این آنتی بیوتیک در درمان عفونت ادرار استقاده میشود.


  • مريم | 1398/12/08

   سلام، من بخاطر عفونت سينوس دكتر بهم اين انتى بيوتيك رو داده. ٥٠٠ روزى يكبار داده اما دو بسته ى ٥ تايى به مدت ١٠ روزالان كه بسته ى اول تموم شده حالم خوبه،و پشت دستم دونه هاى ريز قرمز زده و بعد مصرف قرص ها احساس خيلى كمى تب ميكنم ايا لازمه ٥ تاى بعدى رو هم بخورم؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر آنتی بیوتیکها فقط میبایست طبق دوره تجویز شده مصرف گردد.


  • محمد | 1398/10/09

   سلام من که ناراحتی معده دارم وداروبرای التهاب سینوسهامیباشدچه موقع بایددارورومصرف کنم چون تجویزدکترروزی یکی وسط غذا بوده آیاوسط غذا مصرف شودبایدباآب فراوان باشدیانه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   این دارو را بایستی همراه مقدار کافی آب (یک لیوان بزرگ که ۲۴۰ میلی لیتر گنجایش دارد) مصرف نمایید. همچنین به خاطر داشته باشید که افرادی که ناراحتی گوارشی دارند بهتر است این دارو را همراه غذا میل نمایند.


  • زهرا | 1398/10/06

   سلام من آنفلانزا داشتم و ده روز بستری بودم الان چند روز که مرخص شودم و دکتر فقط بهم لووفلوکساسین داده . ولی از گلو درد شدید و بدن درد دارم میمرم چیکار کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   غرغره کردن اب نمک
   مصرف ناپروکسن و کلداکس


  • مرتضی | 1398/07/29

   سلام من خیلی ساله دارم امپرازول مصرف میکنم نخورم ترش میکنم چه کنم تشکر از راهنماییتون

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   به علت تداخل مصرف همزمان این دو دارو با یکدیگر،امپرازول را دو ساعت قبل و یا سه ساعت بعد از مصرف لووفلوکساسین استفاده نمایید.


  • امیر مرتضوی | 1398/06/25

   سلام من میکروب مقاوم معده داشتم دکتر تاوانکس ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی اموکسی ۵۰۰ هر ۱۲ساعت دوتا بیسموت هر ۱۲ ساعت دو تا و امپرازول هر ۱۲ ساعت یکی برای دو هفته چند روز از مصرف گذشته پنجه پا و مفاصل و رانهام درد میکنه خصوصا صبح ها موقع بلند شدن از خواب ادامه بدم یا نه من ۴۴ ساله هستم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با توجه به اینکه علائم ذکر شده میتواند از عوارض داروی تاوانکس باشد و از طرفی تشخیص اینکه علائم مربوط به دارو است یا بیماری دیگری،لذا بهترین گزینه بررسی و معاینه مجدد جنابعالی توسط پزشک تجویز کننده داروها میباشد.