اطلاعات دارویی واکسن زوستر

Zoster Vaccines

واکسن زوستر Zoster Vaccines

گروه دارو: واکسن ها

واکسن زوستر برای جلوگیری از زونا استفاده می شود.

مکانیسم اثر

کاهش ایمنی اختصاصی VZV خطر ابتلا به عفونت زوستر را افزایش می دهد. به عنوان یک واکسن ضعیف و زنده (گونه Oka / Merck ویروس واریسلا-زوستر)، واکسن ویروس زوستر ایمنی فعال نسبت به بیماری ناشی از ویروس واریسلا زوستر را تحریک می کند. تجویز برای محافظت در برابر رشد تبخال زوستر نشان داده شده است. همچنین ممکن است در بیمارانی که به دنبال واکسیناسیون، زوستر ایجاد می کنند، از شدت عوارض، از جمله درد عصبی بعد از هرپس را، بکاهد.

واکسن زنده زوستر، شیوع زوستر را به میزان حدود 70 درصد در افراد 50 تا 59 سال، 64 درصد در افراد 60-69 سال، 38 درصد در افرادی که بیشتر از 70 سال سن دارند، کاهش داد. فواید بیشتری برای گیرندگان واکسن ایجاد شد که زوستر با کاهش شیوع PNH موجب شد: 5 درصد در افراد 60-69 سال، 55 درصد برای افراد 70-79 سال و 26 درصد برای 80 سال و بالاتر. سایر عوارض مربوط به زوستر از پیش تعیین شده در افرادی که واکسن زوستر دریافت کرده اند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، کمتر گزارش می شود.

فارماکودینامیک

شروع اثر
تبدیل سرمی: 6 هفته ~
مدت زمان اثر
با کاهش قابل توجه پس از 1 سال، مدت زمان حفاظت کاهش می یابد. اثربخشی ZVL در پیشگیری از هرپس زوستر پس از 8 سال در افراد بزرگتر از 50 سال به 32 درصد کاهش یافته است.

موارد مصرف واکسن زوستر

پیشگیری از هرپس زوستر

مقدار مصرف واکسن زوستر

دوز معمول بزرگسالان برای هرپس زوستر- پروفیلاکسی از بیماری
0.65 میلی لیتر به طور زیر جلدی در دلتوئید یک بار

موارد منع مصرف

1-ایمنی و کارآیی در بیماران جوانتر از 50 سال اثبات نشده است.
2-سابقه واکنش آنافیلاکسی / آنافیلاکتوئید به ژلاتین، نئومایسین (به استثنای درماتیت تماسی به نئومایسین) یا هر مؤلفه دیگر واکسن؛ سرکوب سیستم ایمنی یا نقص ایمنی، از جمله افراد مبتلا به لوسمی، لنفوم یا سایر نئوپلاسم های بدخیم مؤثر بر مغز استخوان یا سیستم های لنفاوی؛ نقص ایمنی اولیه و اکتسابی؛ ایدز یا علائم بالینی HIV؛ کسانی که درمان سرکوب کننده سیستم ایمنی (از جمله کورتیکواستروئیدهای با دوز بالا) را دریافت می کنند؛ بارداری

عوارض جانبی واکسن زوستر

> 10٪: موضعی: درد در محل تزریق، اریتم در محل تزریق، تورم در محل تزریق، تندرنس موضعی، خارش محل تزریق
1٪ تا 10٪:
قلبی و عروقی: نارسایی قلبی
سیستم عصبی مرکزی: سردرد
دستگاه گوارش: اسهال
موضعی: احساس گرما در محل تزریق، هماتوم در محل تزریق، ایندوراسیون در محل تزریق
عصبی عضلانی و اسکلتی: Asthenia، درد اندام
تنفسی: ورم ریوی، بیماری دستگاه تنفسی
<1٪، postmarketing، و / يا گزارش هاي موردي: آنافيلاكسي، آرترالژي، تشديد آسم، فلج عصب صورت، تب، سندرم گيلن باره، عفونت هرپس زوستر، واكنش ازدیاد حساسیت، لنفادنوپاتي (گذرا)، ميالژي، تهوع، رتينيت نکروز کننده ( بیماران تحت درمان با سرکوب کننده سیستم ایمنی)، روماتیسم پلی میالژی، راش در محل تزریق، راش پوستی، کهیر در محل تزریق، عفونت واریسلا زوستر (در بیماران دارای نقص ایمنی)

 Brivudine [INT], Immunosuppressants, Pneumococcal Polysaccharide Vaccine (23-Valent), Tuberculin Tests, Vaccines (Live)

هشدارها

1-اگر بیمار کودک است. واکسن زوستر (زنده و ضعیف شده) را به کودک ندهید.
2-درمان فوری (از جمله اپی نفرین 1 میلی گرم بر میلی لیتر) برای واکنش های آنافیلاکتوئیدی و یا ازدیاد حساسیت باید در هنگام استفاده از واکسن در دسترس باشد.
3-سنکوپ با استفاده از واکسن های تزریقی گزارش شده است و ممکن است منجر به آسیب جدی ثانویه شود (به عنوان مثال، شکستگی جمجمه، خونریزی مغزی). به طور معمول در بزرگسالان و افراد جوان و در مدت 15 دقیقه پس از واکسیناسیون گزارش می شود. برای جلوگیری از صدمات افتادن و ترمیم پرفیوژن مغزی در صورت بروز سنکوپ باید روش هایی انجام شود.

نکات قابل توصیه

1-قبل از دریافت واکسن زوستر، به پزشک خود چه اطلاعاتی را باید داد؟
در صورت داشتن هر یک از این مشکلات سلامتی: سل فعال که تحت درمان قرار نگرفته است، برخی از مشکلات خون یا مغز استخوان مانند لوسمی یا لنفوم، تب، سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری که ممکن است باعث سیستم ایمنی ضعیفی شود مانند اچ آی وی یا ایدز.
اگر در حال مصرف هرگونه دارویی برای سرکوب سیستم ایمنی خود هستید. این ممکن است دوزهای خاصی از استروئیدها مانند پردنیزون باشد. داروهای زیادی وجود دارد که می توانند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کنند. در صورت عدم اطمینان از پزشک یا داروساز خود سؤال کنید.
اگر باردار هستید یا قصد دارید در 3 ماه آینده باردار شوید. اگر باردار هستید یا قصد دارید در طی 3 ماه آینده باردار شوید، واکسن زوستر (زنده یا ضعیف شده) مصرف نکنید.
2- در صورت تماس نزدیک با نوزادان، خانمهای بارداری که مبتلا به آبله مرغان نبوده یا واکسن آبله مرغان دریافت نکرده اند، یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به پزشک خود اطلاع دهید. شما می توانید ویروس واکسن را به این افراد انتقال دهید. پزشک به شما خواهد گفت که از تماس نزدیک با چه کسی جلوگیری کنید.
3- اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. بیماری ویروسی مرگبار در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند پس از دریافت واکسن زوستر (زنده / ضعیف شده) رخ داده است.
4-اگر اخیراً واکسن دریافت کرده اید یا قبل از دریافت هر نوع واکسن، به پزشک خود اطلاع دهید.
5-اگر این دارو را در حین بارداری مصرف کنید، این دارو ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند.
اگر در مدت 3 ماه پس از دریافت واکسن زوستر (زنده و ضعیف شده) باردار شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
6-در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید در مورد هرگونه خطری برای کودک خود صحبت کنید.
7-به صورت شلیک به قسمت چربی پوست داده می شود.
8-وریدی یا به صورت عضلانی تزریق نشود.

مصرف در بارداری

برای استفاده در زنان باردار منع مصرف دارد زیرا این واکسن حاوی ویروس واریسلا-زوستر زنده و ضعیف شده است و شناخته شده است که ویروس واریسلا-زوستر از نوع وحشی اگر در دوران بارداری استفاده شود می تواند باعث سندرم واریسلا مادرزادی شود (به موارد منع مصرف مراجعه کنید)

مصرف در شیردهی

مشخص نیست که آیا ویروس واکسن واریسلا-زوستر از طریق شیر مادر دفع می شود یا خیر

دارو های مشابه

واکسن واریسلا زوستر , واکسن زوستر

واکسن زوستر 


جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.