اطلاعات دارویی متی مازول

Methimazole

متی مازول Methimazole


متی مازول (Methimazole) در درمان فعالیت بالای غده تیروئید مانند بیماری گریوز، پرکاری تیروئید و یا آماده سازی برای جراحی غده تیروئید به دلیل افزایش فعالیت آن به کار می رود. داروی متی مازول همچنین در مواردی که نیاز به برداشت و حذف غده تیروئید از بدن می باشد و یا در سایر حالت هایی که بوسیله پزشک تعیین می گردد مانند تیرو توکسیکوز به کار می رود. (مشکلات تیروئیدی)

مکانیسم اثر متی مازول

متی مازول به عنوان یک عامل ضد تیروئید با مهار تولید هورمون های تیروئیدی فعالیت می کند. تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی از طریق غده تیروئید صورت می گیرد و موجب تنظیم متابولیسم بدن می شود.

فارماکودینامیک

متی مازول با جلوگیری از اکسیداسیون ید در غده تیروئید مانع از ساخت تیروکسین(T4) و تری یدوتیرونین (T3) که هورمون های تیروئیدی می باشند، می شود.

فارماکوکینتیک

متی مازول فراهمی زیستی بالا و در حد 80 تا 95 درصد دارد. شروع اثر داروی متی مازول  12 تا 18 ساعت پس از مصرف خوراکی آن می باشد. طول اثر آن 36 تا 72 ساعت ومدت زمان اوج غلظت پلاسمایی دارو 1 تا 2 ساعت می باشد.
متی مازول به پروتئین های پلاسما متصل نمی شود و توسط کبد متابولیزه می شود. نیمه عمر حذف دارو 4 تا 6 ساعت و دفع آن نیز از طریق ادرار می باشد.

مقدار مصرف متی مازول

پرکاری تیروئید:
- دوز اولیه:
پرکاری تیروئید خفیف: 5 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
پرکاری تیروئید متوسط: 10 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت ( حداکثر تا 40 میلی گرم روزانه)
پرکاری تیروئید شدید: 20 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
- دوز نگدارنده:
5 تا 15 میلی گرم خوراکی روزانه
دوز معمول درکودکان بالای یکسال:
- دوز اولیه: 0.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه خوراکی در 3 دوز منقسم
- دوز نگدارنده: 0.2 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه خوراکی در 3 دوز منقسم ( حداکثر دوز تا 30 میلی گرم روزانه)
بیماری گریوز:
10 تا 20 میلی گرم روزانه خوراکی و تا نرمال شدن، کاهش دوز به میزان 50 درصد و تجویز به مدت 12 تا 18 ماه
موارد تیروتوکسیکوز:
20 تا 30 میلی گرم هر 6 تا 12 ساعت برای دوره ای کوتاه سپس کاهش دوز به صورت نگهدارنده ( 5 تا 15 میلی گرم روزانه ) یا کاهش به صورت دوره ای به هر 12 ساعت یا هر 24 ساعت

هشدارها

1- به دلیل اینکه متی مازول می تواند باعث هیپوپروترومبینمی و خونریزی شود، زمان پروترومبین در طی دوره درمان بخصوص قبل از اعمال جراحی باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
2- به دلیل امکان بروز عارضه گیجی و خواب آلودگی با متی مازول ، در صورت مصرف همزمان الکل و برخی داروهای خاص با این دارو ، این عوارض شدید تر می شود. متی مازول باید با احتیاط مصرف شود و از انجام اعمالی مانند رانندگی در هنگام مصرف آن تا بدست آوردن مجدد هوشیاری خودداری شود.
3- تست های آزمایشگاهی شامل تستهای عملکرد کبد ، تیروئید، شمارش سلول های خونی و تست های انعقاد خون همراه با کنترل حالت های مربوط به عوارض جانبی ممکن است در زمان مصرف داروی متی مازول انجام شود.
4- متی مازول صدمات جدی به جنین می زند بنابراین در صورتی که احتمال بارداری می دهید و یا تصمیم به بارداری دارید باید با پزشک خود مشورت کنید، تا در صورت سنجنیدن فواید و مضرات، استفاده از آن بررسی شود. با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد.

نکات قابل توصیه

1- مصرف داروی متی مازول با یا بدون غذا تفاوتی ندارد مگر در موارد تحریک معده که جهت کاهش تحریک باید با غذا مصرف شود.
2- مصرف متی مازول باید طبق برنامه زمان بندی بر اساس ساعت صورت گیرد مگر پزشک توصیه دیگری داشته باشد.
3- در صورت فراموشی یک دوز از داروی متی مازول، به محض یاداوری باید دارو میل شود و در صورت نزدیکی به زمان مصرف دوز بعدی از دو برابر کردن دوز دارو اجتناب شود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

مصرف در شیردهی

با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد. 

برچسب ها
توجه : اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه نیست .
نظرات
  • Saleh:
   1398/11/13

   سلام دکتر جان از دوما پیش قرص متی مازول می خورم بعلت پرکاری نیروید الان نرمال شده ولی از آن زمان هنگام پیاده روی سنگینی گوشی و سرگیجه می گیرم بنظرت چکار کنم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   از عوارض دارو هست سرگیجه


  • Mohsen asadi:
   1398/11/07

   مصرف متی مازول باعث پوکی استخوان میشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   پوکی استخوان از عوارض شایع ذکر شده این دارو نمیباشد.


  • مریم:
   1398/10/08

   سلام من قرص ایماتیب مصرف میکنم و حالا تیروئید پرکار دارم ایا قرص متیمازول مصرف کنم تداخل دارویی نداره بیماری cmlدارم و الان پرکاری تیروئید

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مشکلی ندارند


  • مختاری:
   1398/09/16

   سلام عذر میخوام بابت اینکه اگه سوالم بی ربط باشه ولی ناچارم میپرسم تو یه کار تحقیقاتی ما متی مازول ۵ رو برای هر رت روازنه چقد به مدت ۲۰ روز بخوارانیم عوارض نمیدن؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   0.5 تا 0.7 میلی گرم به ازای هرکیلو وزن قابل استفاده است.


  • محمد موسوی :
   1398/07/19

   سلام من تیروئید م پرکار ه شدید متی مازول 5 بهم دادن روزی چندتا بخورم زودتر خوب شم

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   دوز مصرفی داروی متی مازول 5 تا 20 میلی گرم هر 8 ساعت است که پزشک با توجه به آزمایش و معاینه بیمار مقدار مناسب را تجویز می کند.
   توصیه می شود با مشورت پزشک مقدار دارو مشخص شود.


  • بیژن:
   1398/07/15

   سلام در شهر ما متخصص غدد وجود ندارد بعد از کاهش وزن و چکاپ متوجه شدم پر کاری تیروئید دارم به پزشک داخلی مراجعه کردم و قرص متی مازول را داد روزی سه تا مدت مصرف کردم که tsh من از 1\0 به 2\0 رسید و t4و t3 تو رنج نبود بعد از هشت ماه که نتیجه نگرفتم به یک فوق تخصص غدد مراجعه کردم که یک برنامه دوره ای از سه قرص در روز هر بیست روز و دو قرص و یک قرص تقلیل داد و آزمایش دادم نتیجه 01\0 tsh شد ولی t4و t3 نرمال شد و وزنم برگشت و یک قرص را مدت چهارده ماه ادامه دادم و به پزشک مراجعه نکردم که tsh به 8\0 رسید

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   برای کنترل و درمان پرکاری تیروئید میبایست حتما تحت نظر پزشک معالج باشید.


  • محمد :
   1398/06/31

   سلام لطفا درباره تداخل دارویی بیشتر توضیح بدید

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   متی مازول با داروهای لووتیروکسین ، متورال ، پروپرانولول ، لووتیروکسین ، وارفارین تداخل متوسطی دارد. 


  • ساني:
   1398/06/07

   سلام خسته نباشيد.ممنون از توضيحاتتون من روزي يك دونه متي مازول مصرف ميكنم و دوسه روزي شده پايين گلوم درد ميكنه احساس ميكنم از داخل ورم داره بايد چيكاركنم؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا با  معا ینه و بررسی غده تیرویید نظر داده شود.


  • سلیمه:
   1398/06/05

   سلام در حالت عادت ماهانه خوردن قرص قرص متی مازول چگونه است ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

    با سلام در اثر کمبود هورمون تیروکسین، فاکتورهای انعقادی خون به میزان لازم ساخته نمی‌شوند و بدن قادر نیست خونریزی شدید را متوقف کند. لذا صورت مصرف بیش از اندازه دارو ممکن است باعث خون‌ریزی شدید قاعدگی ویا افزایش طول دوره پریود شود.لیکن با تنظیم دوز دارو و استفاده از داروهای کمکی در دوران قاعدگی قابل استفاده میباشد .البته كنترل منظم تعداد سلول‌های خونی و تست های انعقاد خون برای آگاهی از دوز مناسب  دارو، مخصوصا در افراد سالمند ضروری و لازم است.


  • شریف:
   1398/05/31

   با سلام من tsh پاینن دارم ۰۱. دارم خیلی پایینه خودسرانه روزی یک قرص متی مازول مصرف میکنم قبلا تیروکسین میخوردم نظر شما چیه. با تشکر

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   توصیه می شود از مصرف خودسرانه دارو بویژه داروهای هورمونی پرهیز کنید و با پرونده پزشکی خود به متخصص غدد مراجعه کنید . لازم به ذکر است با نتایج tsh به تنهایی نمی توان نظر داد .


  • علی دبیرزاده:
   1398/05/25

   سلام یادم رفت درقسمت راست تیروئید ندول حدودیک سانتی دارم 2عدد

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام تيروئيد غده اي پروانه اي شكل در جلوي گردن و بالاي ترقوه است. گره ها يا ندول هاي تيروئيد قسمتهاي برجسته گرد يا بيضوي شكل هستند كه ممكن است در تيروئيد ايجاد شوند. اين گره ها معمولاً خطري ايجاد نمي كنند ولي به ندرت ممكن است تغييرات بدخيمي در آن ها ايجاد شود. كه بايد با تست هاي تشخيصي (سنوگرافی ، اسکن تیروئید ، نمونه برداری و بررسی پاتولوژی ) آن را تعيين كنيم.


  • علی دبیرزاده:
   1398/05/25

   سلام دکترجان t4.t3 من معمولیه ولی tsh 4دهم است خیلی پایینه من درمصرف متی مازول بایدچطورعمل کنم درضمن داخل سرم دائم میسوزاند وبیحالم

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام مقدار نرمال برای TSH بین 0.4 - 4.0 mIU / L است.با این حال، ارزش TSH نرمال به طور کامل مشکلات تیروئید را رد نمی کنداگر شما TSHبسیار پایین داشته باشید  ممکن است پاسخ بدن برای هیپوفیز شما به تولید TSH کمتر به علت هورمون های تیروئید T3 و T4 بیش از حد در بدن باشد که به این ترتیب TSH پایین ممکن است نشانه پرکاری تیروئید (تولید بیش از حد هورمون تیروئید) باشد.البته در برخی از پرکاری های تیروئید (در بیماری های خاص) مقدار T4 طبیعی باقی می ماند که در این زمان باید مقدار T3  را برای تشخیص اختلالات تیروئیدی در نظر گرفت.اگر T4 طبیعی است اما TSH کم است T3 بالا می تواند تشخیص پرکاری تیروئید را اعلام کند و در صورت نیازمیتوان از  آزمایش آنتی بادی تیروئید برای تمایز بین انواع تیروئیدیت کمک گرفت.البته  در مورد شما ممکن است به علت مصرف متی مازول هورمون های تیروئید T3 و T4در محدوده نرمال قرار گرفته باشد. بهرحال با توجه به شدت علائم و نتیجه آزمایشات میبایست دوز مصرفی دارو اصلاح گردد تا علائم بیمار رفع گردد.


  • امیر سعید :
   1398/05/13

   سلام .وقت بخیر.بهترین ساعت از روز جهت مصرف قرص متی مازول چه ساعتی می باشد.صبح ظهر یا شب؟؟ سپاس

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   این دارو باید طبق دستورالعمل پزشک و به صورت مرتب مصرف شود. مصرف دارو به صورت خوراکی و معمولا سه بار در روز (هر 8 ساعت) با یا بدون غذا و بر اساس تجویز پزشک می باشد.


  • Kamran :
   1398/02/28

   سلام برای مطلبتون خیلی ممنونم. فقط ی سوال داشتم خدمتون . سوالم اینه که متی مازول پنج رو دکترم برای هرروز صبح قبل از صبحانه مصرف کنم . ایا اگر وقتای دیگه استفاده کنم مشکلی داره یا نه؟ ممنون میشم جواب بدید

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام . این دارو با غذا تداخلی ندارد و می توان آن را با شکم خالی یا پر مصرف کرد. مهم نیست که این دارو را صبح استفاده کنید یا شب ولی نکته خیلی مهم این است که دارو را هر روز در زمان ثابت و مشخصی استفاده کنید تا غلظت دارو در خون نوسان پیدا نکند.


پرسش از دکتر داروساز