اطلاعات دارویی متی مازول

Methimazole

متی مازول Methimazole


متی مازول (Methimazole) در درمان فعالیت بالای غده تیروئید مانند بیماری گریوز، پرکاری تیروئید و یا آماده سازی برای جراحی غده تیروئید به دلیل افزایش فعالیت آن به کار می رود. داروی متی مازول همچنین در مواردی که نیاز به برداشت و حذف غده تیروئید از بدن می باشد و یا در سایر حالت هایی که بوسیله پزشک تعیین می گردد مانند تیرو توکسیکوز به کار می رود. (مشکلات تیروئیدی)

مکانیسم اثر

متی مازول به عنوان یک عامل ضد تیروئید با مهار تولید هورمون های تیروئیدی فعالیت می کند. تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی از طریق غده تیروئید صورت می گیرد و موجب تنظیم متابولیسم بدن می شود.

فارماکودینامیک

متی مازول با جلوگیری از اکسیداسیون ید در غده تیروئید مانع از ساخت تیروکسین(T4) و تری یدوتیرونین (T3) که هورمون های تیروئیدی می باشند، می شود.

فارماکوکینتیک

متی مازول فراهمی زیستی بالا و در حد 80 تا 95 درصد دارد. شروع اثر داروی متی مازول  12 تا 18 ساعت پس از مصرف خوراکی آن می باشد. طول اثر آن 36 تا 72 ساعت ومدت زمان اوج غلظت پلاسمایی دارو 1 تا 2 ساعت می باشد.
متی مازول به پروتئین های پلاسما متصل نمی شود و توسط کبد متابولیزه می شود. نیمه عمر حذف دارو 4 تا 6 ساعت و دفع آن نیز از طریق ادرار می باشد.

مقدار مصرف متی مازول

پرکاری تیروئید:
- دوز اولیه:
پرکاری تیروئید خفیف: 5 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
پرکاری تیروئید متوسط: 10 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت ( حداکثر تا 40 میلی گرم روزانه)
پرکاری تیروئید شدید: 20 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
- دوز نگدارنده:
5 تا 15 میلی گرم خوراکی روزانه
دوز معمول درکودکان بالای یکسال:
- دوز اولیه: 0.4 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه خوراکی در 3 دوز منقسم
- دوز نگدارنده: 0.2 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم روزانه خوراکی در 3 دوز منقسم ( حداکثر دوز تا 30 میلی گرم روزانه)
بیماری گریوز:
10 تا 20 میلی گرم روزانه خوراکی و تا نرمال شدن، کاهش دوز به میزان 50 درصد و تجویز به مدت 12 تا 18 ماه
موارد تیروتوکسیکوز:
20 تا 30 میلی گرم هر 6 تا 12 ساعت برای دوره ای کوتاه سپس کاهش دوز به صورت نگهدارنده ( 5 تا 15 میلی گرم روزانه ) یا کاهش به صورت دوره ای به هر 12 ساعت یا هر 24 ساعت

هشدارها

1- به دلیل اینکه متی مازول می تواند باعث هیپوپروترومبینمی و خونریزی شود، زمان پروترومبین در طی دوره درمان بخصوص قبل از اعمال جراحی باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
2- به دلیل امکان بروز عارضه گیجی و خواب آلودگی با متی مازول ، در صورت مصرف همزمان الکل و برخی داروهای خاص با این دارو ، این عوارض شدید تر می شود. متی مازول باید با احتیاط مصرف شود و از انجام اعمالی مانند رانندگی در هنگام مصرف آن تا بدست آوردن مجدد هوشیاری خودداری شود.
3- تست های آزمایشگاهی شامل تستهای عملکرد کبد ، تیروئید، شمارش سلول های خونی و تست های انعقاد خون همراه با کنترل حالت های مربوط به عوارض جانبی ممکن است در زمان مصرف داروی متی مازول انجام شود.
4- متی مازول صدمات جدی به جنین می زند بنابراین در صورتی که احتمال بارداری می دهید و یا تصمیم به بارداری دارید باید با پزشک خود مشورت کنید، تا در صورت سنجنیدن فواید و مضرات، استفاده از آن بررسی شود. با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد.

نکات قابل توصیه

1- مصرف داروی متی مازول با یا بدون غذا تفاوتی ندارد مگر در موارد تحریک معده که جهت کاهش تحریک باید با غذا مصرف شود.
2- مصرف متی مازول باید طبق برنامه زمان بندی بر اساس ساعت صورت گیرد مگر پزشک توصیه دیگری داشته باشد.
3- در صورت فراموشی یک دوز از داروی متی مازول، به محض یاداوری باید دارو میل شود و در صورت نزدیکی به زمان مصرف دوز بعدی از دو برابر کردن دوز دارو اجتناب شود.

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

مصرف در شیردهی

با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد. 

دارو های مشابه

پروپیل تیواوراسیل


برچسب ها
اخبار روز دارویی و سلامت را دنبال کنید
**به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . 
متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .**

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • آرش | 1399/10/09

   سلام،ممنون‌ میشم جواب بدید دکتر،خواستم‌بدونم متی مازول رو قبل صبحانه یا بعد صبحانه مصرف کرد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو بايد هر روز در ساعت مشخص مصرف شود.
   مصرف داروی متی مازول با یا بدون غذا تفاوتی ندارد مگر در موارد تحریک معده که جهت کاهش تحریک باید با غذا مصرف شود.


  • علی | 1399/09/08

   سلام دکتر عزیز خوبی؟دکتر قرص متی مازول با پروپرانول تجویز کرده دقیقا دو ساعت بعد مصرف درد قفسه سینه خیلی شدید پیدا کردم،ایا عوارض دارو هستش؟ایا مصرفش ادامه بدم؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله مصرف را ادامه دهید در صورتی که باز هم تکرار شد به پزشک مراجعه کنید . پروپرانولول عوارض قلبی نادری دارد ولی در همه افراد بروز نمی کند. همچنین ممکن است این درد مربوط به مشکلات گوارشی ناشی از دارو باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد


  • یاسر | 1399/09/04

   سلام وخسته نباشید یسوال داشتم من یمدته تنگی نفس دارم ک بیشتر تو فصل پاییزو زمستون شدید میشه.الانم دوماهه ته گلوم التهاب دارم ک بعضی روزا شدید میشه.و تنگی نفسم بیشتر میشه.چند سال قبل هم تیرویید سمی داشتم ک چندسال دارو پروپیل مصرف کردمو خوبشدم.ک دکتر گفت دیگه نیازی نیس مصرف کنی.الان ممکنه باز تیروییدم پرکارشده باشه.و تیرویید پرکار باعث تنگی نفس میشه؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   بله پیگیری بفرمایید..اختلالات تنفسی از علائم پرکاری تیروئید میباشد.


  • آزاد | 1399/08/29

   باسلام شرمنده من آزمایش ندادم ولی احساس میکنم ازعلائم پرکاری تیروییددارم احساس خستگی،عرق زیادزیربغل،چشمهای همیشه خسته ،مدتیه سرخودقرص متی مازول روزی ۲عددشب وصبح استفاده میکنم احساس میکنم با مصرف این داروعلایم کمترمیشه هیچ گونه عوارضی هم ازخوردن قرص پیدا نکردم آیا به نظرشمامشکلی برام ایجادمیکنه؟

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   در صورت مصرف خودسرانه و بدون آزمایش به شدت با مصرف این دارو هورمون های تیروئید به هم میریزد و عوارض بعدی در بدن بوجود می آید.
   حتما آزمایش خون بدهید


  • علی اکبر رضایی قزوین | 1399/08/03

   سلام آقا ی دکتر ببخشید این دارو در کم کاری تیروئید تاثیر ندارد خیلی ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   نه در پرکاری تیروئید استفاده میشه


  • فرنگیس | 1399/07/02

   سلام. من گره تیرویید دارم و دکتر گفته احتمال عمل زیاد هست. در حال حاظر قرص تیامازول ۲۰ میلی مصرف میکنم که احتمالا دوز ۴۰ میلی باید مصرف کنم بعد از نتایج آزمایش اخیرم. به شدت اضافه وزن پیدا کردم و بی حوصله هستم و احساس خفگی دارم در صورتی که دکتر گفته اندازه گره ها تغییر نکرده. آیا اینا از عوارض قرص می باشد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام بله علایم گفته شده میتواند جزء عوارض این دارو باشد


  • علی عنبری | 1399/06/28

   با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت شما همسر بنده به مدت دو سه سال قرص کم کاری تیروئید مصرف می‌کنه . حالا بعد این مدت بیش از حد لاغر شده و تمام علایم پرکاری تیروئید رو داره آزمایش هم گرفتیم نرمال هست. حالا خواستم بدونم میشه مصرف قرص کم کاری تیروئید رو قطع کنه و قرص پرکاری (متی مازول ) مصرف کنه؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام خیر داروهای تیروئید با توجه به نتایج آزمایش و وضعیت تیرویئد بدن میبایست استفاده شود


  • شهناز قائمي | 1399/06/21

   ايا مصرف متي مازول در شير دهي مجاز است؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به ترشح متی مازول در شیر، در زمان استفاده از این دارو نباید شیردهی صورت گیرد.


  • محمود | 1399/06/15

   با سلام من هر 12 ساعت یه دونه میخورم بهترین زمان مصرفش چه موقع است. این قرص رو باید با معده خالی خورد یا با معده پر، یا اینکه باید همراه غذا خورده بشه ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   سلام . این دارو میتونه همراه با غذا یا بدون غذا مصرف بشه بدون اینکه تاثیری در جذب دارو داشته باشه


  • شهرزاد | 1399/06/03

   سلام. من به تازگی پر کاری تیروئید گرفتم و دکتر بهم یکی صبح و یکی شب متی مازول داده. میخواستم بدونم کی باید دوباره آزمایش بدم؟ وقتی جعبه داروم طبق دستور پزشک تمام شد؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   حتما پزشک معالج زمان آزمایش بعدی را به شما اطلاع داده است.
   دفترچه خود را نگاه کنید و ببینید که آیا آزمایش نوشته نشده؟ اگر پاسخ منفی است ،پس از پایان داروهای تجویزی پزشک آزمایش بدهید.


  • بهمن | 1399/05/08

   سلام آقای دکتر خسته نباشید. من قرص میای مازول ۵برای پرکاری ترویئد استفاده میکنم. روز نصف قرص اگه یک دونه کامل بخورم مشکلی ندارد؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام داروهای هورمونی را  نباید خودسرانه و بدون اجازه پزشک افزایش دوز دهید


  • رضا | 1399/04/30

   سلام وقت بخیر من 42 روز پیش ازمایش دادم، tsh ام 0 05/0 بود و t4 15 که دکتر گفت پرکاری تیروئیده، گفت 40 روز هر 8 ساعت یک متی مازول بخورم حالا دیروز آزمایش دادم tsh ام نوشته بالای 30 و t4 1.1 ام الان نمیدونم چکار کنم یعنی دیگه قرض نخورم چون فکر میکنم از اون ور افتادم و کم کاری گرفتم اونم شدیدا

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   احتمالا لازم است دوز دارو تغییر کند.
   حتما به پزشک خود اطلاع دهید.


  • هستی | 1399/04/10

   با سلام . من با تشخیص دکتر ، پرکاری تیروئید دارم و باید هر روز صبح ، متی مازول مصرف کنم . من داروی دیگه ای برای افزایش سایز سینه گرفتم به نام قرص سوماتلین که ترکیبات کپسول ها کاملا گیاهی هست و از موادی ساخته شده تا استروژن بدن رو بالا ببره و باعث رشد بیشتر سینه ها بشه .. میخواستم بدونم از نظر شما این دو دارو باهم تداخل ندارن ؟ چون این قرص هم باید صبح مصرف بشه ..

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   آیا دارو از داروخانه تهیه شده است؟
   بهتر است استفاده نکنید.


  • فهیمه | 1399/03/24

   با سلام. دکتر گرامی من یکماه هست که برای تیروئید پرکار و بیماری گریوز روزی ۱۵ میلی گرم یعنی هر ۸ ساعت یک عدد متی مازول ۵ مصرف میکنم .بعداز یکماه مصرف یه روز مدت طولانی زیر نور خورشید بودم بعداز آن تمام بدنم کهیر زده و خارش شدید پوست دارم .ایا این حساسیت به داروست و باید دارو را قطع کنم؟ و ایا قرص دیفن هیدرامین موثر است برای کهیر ؟ لطف میکنید اگه پاسخ بدید ممنون

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله یکی از عوارض دارو واکنشهای پوستی به شکل کهیر هستش . نیازی به قطع نیست میتونید از شربت دیفن هیدرامین استفاده کنید اگر باز هم شدت پیدا کرد با پزشکتون مشورت کنید 


  • فاطمه | 1399/02/31

   سلام دکتر من تیروئید پرکار دارم ازمایش انجام شده و دکتر داروی متی مازول نسخه کرده یکی صبح یکی شب استفاده میکنم تا کی باید مصرف بشه .ایا با خوردن این قرص احتمال بارداری هست ؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   با سلام به احتمال زیاد باید مادام العمر استفاده شود البته مراجعه به پزشک و آزمایش های دوره ای ضروری است . با مصرف این دارو احتمال بارداری نیز هست و این دارو خاصیت ضد بارداری ندارد. در صئرت بارداری پزشک معالج باید در جریان قرار بگیرند


  • مولازاده | 1399/02/30

   سلام باتشکرازراهنماییتون ایامتی مازول چاق کننده هست?مادرم روزی 2تامصرف میکنه این باعث چاقیش میشه

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   مصرف این دارو در بیماران دارای پرکاری تیروئید ضروری میباشد.چاقی از عوارض دارو نمیباشد، 


  • نعیم | 1399/02/28

   با سلام ، وقت بخیر من در حال حاضر هر هشت ساعت یک عدد قرص متی مازول 5 طبق تجویز پزشک مصرف میکنم در یکی از مقالات خوندم که متی مازول سیستم ایمنی بدن رو تضعیف میکنه و در صورت مواجه با بیماری که عفونت داره و یا در حال حاضر با وجود بیماری covid-19 امکان ابتلا به این بیماری در کسی که دارو مصرف میکنه بیشتر هستش آیا این مطلب صحت داره ؟ و صورت صحت جهت کاهش عوارض مربوطه چه کار باید کرد؟ ممنونم

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   دارو رو ک نمیتونید قطع کنید 
   سعی موارد پیشگیری رو رعایت کنید 


  • Sodaba | 1399/02/24

   میشه بدون مشورت پزشک استفاده کنیم داروی متی مازول رو ؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   خیر


  • مریم | 1399/02/24

   سلام قرص متی مازول هر وقت بخوری مشکلی ندارد من دکترم گفته صبح بخور بعضی موقع ها کلا فراموش میکنم بعد یاداوری همون ساعت میخورم مشکل ندارد.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بهتره صبح باشه ولی اگر یادتون رفت اشکال نداره هرموقع خوردین 


  • Amir | 1399/02/06

   سلام دکتر متی مازول برام تجویز شده و ودوماه دیگه کنکوره ایا مصرفش خستگی و سبکی سر میاره؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   باید مصرف کنین . نه مشکلی ایجاد نمیکنه