اطلاعات دارویی واردنافیل

Vardenafil

محل تبلیغ - صفحه داخلی بالا

واردنافیل Vardenafil

English

واردنافیل باعث شل شدن عضلات و افزایش جریان خون در نواحی خاص بدن می شود. واردنافیل در درمان اختلالات نعوظ استفاده می شود.
بیشتر بخوانید : نشانه های تستوسترون پایین در مردان  / سرطان بیضه

مکانیسم اثر واردنافیل

واردنافیل با مهار فسفودی استراز تیپ 5 در اجسام غاری شکل آلت تناسلی مردانه باعث افزایش اثر نیتریک اکساید در پایانه های عصبی و سلولهای اندوتلیال در اجسام غاری شکل می شود.در نتیجه منجر به گشادشدن عروق و افزایش جریان خون به اجسام غاری شکل و نعوظ آلت تناسلی مردانه در برابر تحریک جنسی می شود.

فارماکودینامیک

واردنافیل در درمان اختلالات نعوظ آقایان و زیادی فشار خون شریان ریوی استفاده می شود.

فارماکوکینتیک

واردنافیل بسرعت جذب شده و فراهمی زیستی آن تقریبا 15% می باشد.حجم ظاهری توزیع 208 لیتر می باشد.اتصال به پروتئین واردنافیل تقریبا 95% می باشد.واردنافیل بطور عمده بوسیله CYP3A4 متابولیزه می شود و متابولیت اصلی M1 مسئول 7% فعالیت کل را برعهده دارد.
واردنافیل بشکل متابولیت 91 تا 95 % از طریق مدفوع و 2 تا 6 % از طریق ادرار دفع می گردد.کلیرانس نهایی بدن 56 L/h می باشدنیمه عمر متابولیت M1 تقریبا 4 تا 5 ساعت برای (لویترا) و 3 تا 5 ساعت برای (استاکسین) می باشد.

موارد مصرف واردنافیل

اختلالات نعوظ

مقدار مصرف واردنافیل

مقدار معمول برای اختلالات نعوظ: بزرگسالان:

مقداراولیه:10 mg خوراکی ، یک بار در روز، ممکن است به 20 mg افزایش یا به 5 mg کاهش داده شود، براساس کارایی و قدرت تحمل.حداکثر مقدار مجاز:20 mg یک بار در روز.

هشدارها

1-در حین درمان با واردنافیل بیمار را از لحاظ تغییرات فشار خون یا ضربان قلب ، کاهش شنوایی یا دید تحت بررسی و کنترل قرار دهید.
2-بدلیل احتمال بالا بودن سطح پلاسما یی واردنافیل در مردان 65 سال و بالاتر ، تجویز مقادیرمصرف اولیه پایین تر توصیه می شود.
3-واردنافیل در بیماران دیالیزی استفاده نشود.
4-مقادیر مصرف اولیه در بیماران دارای نارسایی کبدی متوسط کاهش داده شود.
واردنافیل با نام تجاری لویترا در بیماران دارای نارسایی کبدی شدید و با نام تجاری استاکسین در بیماران دارای نارسایی کبدی متوسط یاشدید استفاده نشود.
5-واردنافیل در بیماران دارای اختلالات آناتومیک آلت تناسلی مردانه(مانند انحراف زاویه ، فیبروز جسم غاری، بیماری پیرونی) یا بیماران مستعد ابتلا به نعوظ پایدار(مانند لوسمی، مولتیپل میلوما،کم خونی داسی شکل) با احتیاط فراوان تجویز شود.
6-واردنافیل در بیماران دارای اختلالات خونریزی دهنده یا اولسر پپتیک (زخم شدید گوارشی)با احتیاط فراوان تجویز شود.
7-قبل از درمان با واردنافیل ، ارزیابی وضعیت قلبی عروقی، سابقه طولانی شدن فاصله QT ، انسداد برون ده بطن چپ ( مانند آئورتیک استنوزیز)و فشار خون ضروری است.
8-کاهش ناگهانی شنوایی یا از دست رفتن شنوایی که ممکن است با وزوزگوش و سرگیجه همراه باشد ممکن است با مصرف واردنافیل رخ دهد.
9-در مصرف واردنافیل ، ممکن است طولانی شدن نعوظ ( بیشتر از 4 ساعت) و نعوظ پایدار(پریاپیسم-نعوظ دردناک بیشتر از 6 ساعت) رخ دهد که نیازمند اقدامات سریع پزشکی می باشد.

نکات قابل توصیه

1-واردنافیل را می توانید همراه غذا یا بدون مصرف غذا میل کنید.
2-واردنافیل را بصورت خوراکی ، در صورت لزوم، تقریبا 60 دقیقه قبل از فعالیت جنسی مصرف کنید.
3-از مصرف واردنافیل با نام های تجاری متفاوت خودداری کنید.
4-واردنافیل با نام تجاری استاکسین حاوی مقادیری فنیل آلانین می باشد لذا در بیماران فنیل کتونوری نباید مصرف شود.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

نظرات
  • فرامرز :
   1398/05/11

   آیا قرص واردنافیل تاثیری بر تحرک و جنبدگی وکلا اسپرم دارد. ممنونم

   پاسخ خانم دکتر اله دادی:

   مطالعاتی که به منظور تعيين تأثير واردنافيل بر پارامترهاي اسپرم در مردان نابارور طی درمان كوتاه مدت صورت گرفته است نشان داده است این دارو بر افزایش حرکت رو به جلو اسپرم و افزایش حجم مایع منی و غلظت اسپرم موجود در آن موثر بوده است.


پرسش از دکتر داروساز