اطلاعات دارویی بودزوناید

Budesonide

بودزوناید Budesonide

English

بودزوناید یک استروئید است. بودزوناید خاصیت ضد التهابی دارد. بودزوناید در کنترل علائم رینیت های آلرژیک فصلی و دائمی کودکان با سن بیش از 5 سال و بزرگسالان (اسپری بینی) و نیز درمان نگهدارنده و پیشگیری کننده آسم بزرگسالان (اسپری استنشاقی) و کودکان 12 ماهه تا 8 ساله ( نبولایزر) استفاده می شود.

مکانیسم اثر بودزوناید

بودزوناید یک کورتیکوستروئید می باشد . مکانیسم دقیق عمل کورتیکوستروئید بر التهاب در رینیت آلرژیک فصلی و دائمی هنوز بخوبی شناخته شده نیست. اما اثر ضد التهاب بودزوناید در کارایی آن در رینیت آلرژیک فصلی و دائمی موثر می باشد.

فارماکودینامیک

بودزوناید یک کورتیکوستروئید ضد التهاب می باشد که دارای فعالیت گلوکوکورتیکوئید قوی و فعالیت مینرالوکورتیکوئید ضعیف می باشد.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف بودزوناید از طریق بینی بصورت تک دوز اسپری بینی ( 128 mcg) ، حداکثر غلظت پلاسما (بطور میانگین 0.3 nmol/L) در عرض 0.5 ساعت بدست می آید.
بعلت متابولیسم عبور اول شدید کبدی بودزوناید از بازدهی بدنی محدودی برخوردار است. فراهمی زیستی بودزوناید بصورت اسپری بینی 34% و بصورت نبولایزر 6% می باشد.
بودزوناید 85-90% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
نیمه عمر نهایی داروی بودزوناید 2 تا 3 ساعت می باشد. بودزوناید به شکل متابولیت از ادرار و مدفوع دفع می شود.
تقریبا دو سوم داروی بودزوناید نشانه گذاری شده مصرف شده از طریق بینی از طریق ادرار و مابقی از طریق مدفوع دفع می شود.

موارد مصرف بودزوناید

رینیت آلرژیک

مقدار مصرف بودزوناید

مقدار مصرف معمول برای رینیت آلرژیک: بزرگسالان:

آئروسل بینی: صبح و عصر هرکدام 2 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی یا فقط صبح 4 پاف در هر سوراخ بینی. حداکثر مقدار مجاز 8 پاف (256 mcg) در روز می باشد.
اسپری بینی: 1 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز. حداکثر مقدار مجاز 4 پاف (128mcg) در روز می باشد.

مقدار مصرف معمول برای رینیت آلرژیک:کودکان:

6 سال و سنین بالاتر:
آئروسل بینی: صبح و عصر هرکدام 2 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی یا فقط صبح 4 پاف در هر سوراخ بینی. حداکثر مقدار مجاز 8 پاف (256 mcg) در روز می باشد.
اسپری بینی: 1 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز. حداکثر مقدار مجاز:کودکان زیر 12 سال:2 پاف (64 mcg) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز.12 سال و سنین بالاتر: 4 پاف (128mcg) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز.

هشدارها

1- کورتیکوستروئید های داخل بینی از جمله بودزوناید ممکن است سبب کاهش سرعت رشد در اطفال شوند.
2- پس از مصرف کورتیکوستروئید های داخل بینی از جمله داروی بودزوناید ممکن است گلوکوم، فشار داخل چشم بالا و کاتاراکت بروز پیدا کند از این رو در صورت بروز تغییر در دید بیماران و یا بیماران دارای سابقه فشار داخل چشم بالا ، گلوکوم و یا کاتاراکت باید تحت نظارت دقیق قرار بگیرند.
3- مصرف بودزوناید به ویژه در کودکان یا با مقادیر زیاد و دوره های درمانی بلند مدت می نواند سبب بروزعوارض موضعی بینی ( خون دماغ، عفونت کاندیدایی، سوراخ شدن تیغه بینی،اختلال در ترمیم زخم) واکنشهای ازدیاد حساسیت شامل آنافیلاکسی، سرکوب سیستم ایمنی، مهار محور هیپوفیز-هیپوتالاموس-آدرنال شود.
4- کورتیکواستروئیدهای استنشاقی از جمله بودزوناید در موارد سل فعال یا مشکوک باید با احتیاط فراوان مصرف شوند.
5- قطع مصرف بودزوناید باید بصورت تدریجی انجام پذیرد.

نکات قابل توصیه

1- بیماران باید اسپری بینی بودزوناید را در فواصل منظم مصرف کنند .اثربخشی آن به مصرف منظم وابسته می باشد.
2- کاهش علائم بیماری 24 ساعت پس از مصرف بودزوناید شروع شده و پس از 3 تا 7 روز به حداکثر اثر خود می رسد.اگر پس از گذشت سه هفته پیشرفتی حاصل نشد درمان استنشاقی بینی باید قطع گردد و پزشک را فورا مطلع نمایید.

موارد منع مصرف بودزوناید

ازدیادحساسیت به این دارو و ترکیبات آن

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)

نظرات
  • زهرا:
   1398/04/02

   سلام من علائم سرماخوردگی یعنی تب و آفت دهان و گلودرد وگوش درد دارم متخصص گوش وحلق وبینی مرا ب متخصص ریه ارجاع داد و ایشون بعد از سی تی اسکن ب من اسپری دهانی بودزوناید رو دادن الان میتونم از این اسپری استفاده کنم یا نه؟؟ هنوز آفت و تب من خوب نشدن؟؟

   پاسخ آقای دکتر جلیلی:

   با سلام

   مصرف این اسپری مشکلی برای شما ایجاد نمی کند چرا که جذب سیستمیک این دارو از مسیر ریه بسیار ناچیز است ولی بهتر است پس از استفاده از اسپری دهان را بشویید تا مقداری از دارو که در دهان مانده است نیز دفع شود.


پرسش از دکتر داروساز