اطلاعات دارویی بودزوناید

Budesonide

بودزوناید Budesonide


بودزوناید یک استروئید است. بودزوناید خاصیت ضد التهابی دارد. بودزوناید در کنترل علائم رینیت های آلرژیک فصلی و دائمی کودکان با سن بیش از 5 سال و بزرگسالان (اسپری بینی) و نیز درمان نگهدارنده و پیشگیری کننده آسم بزرگسالان (اسپری استنشاقی) و کودکان 12 ماهه تا 8 ساله ( نبولایزر) استفاده می شود.

مکانیسم اثر

بودزوناید یک کورتیکوستروئید می باشد . مکانیسم دقیق عمل کورتیکوستروئید بر التهاب در رینیت آلرژیک فصلی و دائمی هنوز بخوبی شناخته شده نیست. اما اثر ضد التهاب بودزوناید در کارایی آن در رینیت آلرژیک فصلی و دائمی موثر می باشد.

فارماکودینامیک

بودزوناید یک کورتیکوستروئید ضد التهاب می باشد که دارای فعالیت گلوکوکورتیکوئید قوی و فعالیت مینرالوکورتیکوئید ضعیف می باشد.

فارماکوکینتیک

پس از مصرف بودزوناید از طریق بینی بصورت تک دوز اسپری بینی ( 128 mcg) ، حداکثر غلظت پلاسما (بطور میانگین 0.3 nmol/L) در عرض 0.5 ساعت بدست می آید.
بعلت متابولیسم عبور اول شدید کبدی بودزوناید از بازدهی بدنی محدودی برخوردار است. فراهمی زیستی بودزوناید بصورت اسپری بینی 34% و بصورت نبولایزر 6% می باشد.
بودزوناید 85-90% به پروتئین های پلاسما متصل می شود.
نیمه عمر نهایی داروی بودزوناید 2 تا 3 ساعت می باشد. بودزوناید به شکل متابولیت از ادرار و مدفوع دفع می شود.
تقریبا دو سوم داروی بودزوناید نشانه گذاری شده مصرف شده از طریق بینی از طریق ادرار و مابقی از طریق مدفوع دفع می شود.

موارد مصرف بودزوناید

رینیت آلرژیک

مقدار مصرف بودزوناید

مقدار مصرف معمول برای رینیت آلرژیک: بزرگسالان:

آئروسل بینی: صبح و عصر هرکدام 2 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی یا فقط صبح 4 پاف در هر سوراخ بینی. حداکثر مقدار مجاز 8 پاف (256 mcg) در روز می باشد.
اسپری بینی: 1 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز. حداکثر مقدار مجاز 4 پاف (128mcg) در روز می باشد.

مقدار مصرف معمول برای رینیت آلرژیک:کودکان:

6 سال و سنین بالاتر:
آئروسل بینی: صبح و عصر هرکدام 2 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی یا فقط صبح 4 پاف در هر سوراخ بینی. حداکثر مقدار مجاز 8 پاف (256 mcg) در روز می باشد.
اسپری بینی: 1 پاف (32 mcg/spray) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز. حداکثر مقدار مجاز:کودکان زیر 12 سال:2 پاف (64 mcg) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز.12 سال و سنین بالاتر: 4 پاف (128mcg) در هر سوراخ بینی ، یک بار در روز.

هشدارها

1- کورتیکوستروئید های داخل بینی از جمله بودزوناید ممکن است سبب کاهش سرعت رشد در اطفال شوند.
2- پس از مصرف کورتیکوستروئید های داخل بینی از جمله داروی بودزوناید ممکن است گلوکوم، فشار داخل چشم بالا و کاتاراکت بروز پیدا کند از این رو در صورت بروز تغییر در دید بیماران و یا بیماران دارای سابقه فشار داخل چشم بالا ، گلوکوم و یا کاتاراکت باید تحت نظارت دقیق قرار بگیرند.
3- مصرف بودزوناید به ویژه در کودکان یا با مقادیر زیاد و دوره های درمانی بلند مدت می نواند سبب بروزعوارض موضعی بینی ( خون دماغ، عفونت کاندیدایی، سوراخ شدن تیغه بینی،اختلال در ترمیم زخم) واکنشهای ازدیاد حساسیت شامل آنافیلاکسی، سرکوب سیستم ایمنی، مهار محور هیپوفیز-هیپوتالاموس-آدرنال شود.
4- کورتیکواستروئیدهای استنشاقی از جمله بودزوناید در موارد سل فعال یا مشکوک باید با احتیاط فراوان مصرف شوند.
5- قطع مصرف بودزوناید باید بصورت تدریجی انجام پذیرد.

نکات قابل توصیه

1- بیماران باید اسپری بینی بودزوناید را در فواصل منظم مصرف کنند .اثربخشی آن به مصرف منظم وابسته می باشد.
2- کاهش علائم بیماری 24 ساعت پس از مصرف بودزوناید شروع شده و پس از 3 تا 7 روز به حداکثر اثر خود می رسد.اگر پس از گذشت سه هفته پیشرفتی حاصل نشد درمان استنشاقی بینی باید قطع گردد و پزشک را فورا مطلع نمایید.

مصرف در بارداری

گروه B ( در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو خطری بر روی جنین ندارد، اما مطالعات کافی روی زنان باردار برای میزان خطر روی جنین در سه ماهه اول بارداری انجام نشده است.)


به اطلاع میرسانیم که واکسن آنفلوآنزا در داروخانه مرکزی امام (ع) موجود می باشد . متقاضیان میتوانند با ارائه ی کارت ملی و با مراجعه به داروخانه مرکزی امام یا استفاده از خدمات غیر حضوری ، اقدام به تهیه واکسن نمایند .

**پاسخگویی به سوالات دارویی ، روزهای دوشنبه و چهارشنبه در پیج اینستاگرام موسسه انجام می شود .


پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
  • Nastaran | 1399/11/06

   سلام خسته نباشید دکتر برام اسپری رینوکورت تونسخه‌نوشته بود داروخونه بهم اسپری بودزوناید داد.میخواستم بدونم این دوتااسپری یکی ان یا باید حتما عوضش کنم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   دارو یکی است.احتمالا نوع ایرانی آن را به شما داده اند.


  • پیمان | 1399/10/18

   سلام دکتر وقت بخیر من واسه درد تو ناحیه گیج گاهی هر دوطرف سرم به دکتر مراجعه کردم البته اول به خاطر احساس درد زیر دندانها به دندانپزشک مراجعه کردم ولی بعد از عکس و ... گفتن دندندانها سالمه و احتمالا فشار سینوس باعث درد میشه . متخصص گوش وحلق و بینی که رفتم اسپری بودنا ۶۴ و قرص acc تجویز کردن ولی عوارض اسپری رو که خوندم خیلی نگران شدم مخصوصا اینکه کورتون هست و تو این دوران کرونا سیستم ایمنی رو احتمالا تضعیف میکنه. خواستم شما راهنمایی کنید .

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   مصرف یک دوره کوتاه مدت از اسپری کورتون نه تنها عوارضی ایجاد نمی کند بلکه علایم ذکر شده در شما را به خوبی کنترل می کند..


  • شكوه | 1399/09/07

   سلام وقتتون بخير من كوليت روده دارم و تازگيا به التهاب كرون هم دچار شدم دكترم واسم كپسول بودزونايد ٣ميلي گرمي تجويز كرده هر ٨ ساعت خواستم ببينم تا چه حد سيستم ايمني رو ضعيف ميكنه الان تو اين وضعيت كرونا چقدر بهم آسيب ميزنه ؟؟؟؟؟

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام با توجه به جذب بسیار محدود آن عوارض سیستمی حد اقل دارد


  • پریسا قادری | 1399/09/03

   سلام من الان نزدیک به چهار روز هستش که سرما خوردم الان سه روز عستش که حس بویایی مو از دست دارم میخاستم بدونم میتونم از اسپری Budena64استفاده کنم موثر هستش

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   شما مبتلا به کرونا شده اید.لطفا خود را قرنطینه کنید.حس بویایی نهایتا تا یک ماه بعد برمیگردد.
   نیاز به مداخله خاصی ندارید.میتوانید از اسپری که نام بردید استفاده نمایید.


  • پریسا قادری | 1399/09/03

   سلام وققتون بخیر من الا سه روز هستش که حس بویایمو از دیت دارم چند روز پیشم ابریزش بینی داشتم که خوب شدم ولی هنوزم حس بویایی ندارم بنظرتون خطری نداره حس بویاییم برمیگرده چه مدت طول میکشه اگر راهنماییم کنید ممنون میشم یه اسپری بینیم گرفتم به اسمBudena64بنظرتون موثر هستش

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   شما مبتلا به کرونا شده اید.
   لطا تا دو هفته خود را قرنطینه کنید.نیاز به مداخله خاصی ندارید، بعد از نهایتا 30 روز حس بویایی شما برمیگردد.


  • Amirhossein | 1399/07/17

   سلام.خسته نباشید.من بیشتر طول سال رینیت دارم.از بین اسپری های کورتیکواستروییدی کدام یک بیشتر علایم را کاهش می دهد؟ من پس از استفاده از اسپری کورتیکواسترویید گاهی احساس لرز و کاهش فشار خون دارم،برای این موضوع چه راهی پیشنهاد می کنید؟ با تشکر.

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   اثر بخشی کورتون های استنشاقی با توجه به علایم شما متفاوت است ولی با توجه به بروز عوارض ذکر شده بهتر است از مصرف طولانی مدت کورتون اجتناب کنید..


  • بهمن | 1399/07/04

   با سلام اسپری بودفورم مشابه دیگری دارد.

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام بله مثل سیمبی کورت


  • سیف الله | 1399/06/25

   سلام بنده دو سال هستش که سینوس دارم خلت پشت حلق خیلی اذیتم میکنه چکار کنم دکتر حلق بینی رفتم

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   در صورتی که هیچ علامت دیگری ندارید میتوانید از شربت برم هگزین یا قرص ان استیل سیستئین استفاده نمایید.


  • عظیمی | 1399/06/07

   سلام خسته نباشید داخل یکی از بینی ها به دانه کوچک ایجاد شده که فکر کنم پولیپ هست شاید بدلیل مصرف مداوم اسپرین از یکسال پیش تا کنون باشد حالا از این دارو استفاده کنم تا پولیپ از بین بره ؟ ممنون

   پاسخ اقای دکتر اشرفی:

   سلام پولیپ بینی تودهٔ خاکستری و گاهی بی‌رنگی است که معمولاً از مخاط سینوس‌ها و گاهی از خود بینی منشأ می‌گیرد و تشخیص و درمان آن نیز باید زیر نظر پزشک انجام شود


  • مهرداد ایزدی | 1399/04/31

   سلام .وقت بخیر بنده دوهفته پیش به مدت یکی دوروز بدن درد داشتم .بعدش ابریزش بینی و گرفتگی بینی داشتم .ابریزشم ول شد ولی هنوز گاهی گرفتگی بینی دارم .۵ روز پیش متوجه شدم حس بویایی و چشایی رو از دست دادم.خودم رو تو خونه داخل اتاق قرنطینه کردم.تست پی سی ار کورونا دادم .منتها جواب تستم هم منفی شد.ولی اعتماد نداشتم .الان هم هیچ علائمی جز از دست دادن حس بویایی ندارم .حالم هم کاملا خوبه .به نطرتون از این اسپری استفاده کنم ؟چون یکی از دوستام مثل من بود و مصرف کرده بود خوب شده بود .گفتم از شمامشورت بگیرم .ممنون از لطفتون .

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   تست کرونا در چند درصد موارد منفی کاذب میشود.
   شما به کرونا مبتلا شده اید و ناقل کم علامت هستید.لطفا 14 روز خود را قرنطینه کنید.
   نیاز به مصرف داروی خاصی ندارید.به تدریج حس بویایی باز میگردد.


  • جاسم | 1399/04/05

   سلام من دو هفته پیش یه تب خیلی کوچک گرفتم زیاد هم نبود دیگه از اون روز به بعد اصلا حس بویایی و چشایی ندارم از اسپری بودزوناید استفاده کنم خوبه

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   ممکن است شما همان موقع مبتلا به ویروس کرونا شده باشید.. استفاده از این اسپری تاثیری در بهبودی شما ندارد..


  • سارا | 1399/04/05

   سلام وقت بخیر یه سوالی از حضورتون داشتم اگر بخواهیم این اسپری بودزوناید بینی رو به افراد آسمی 18ساله بدیم چه مدت زمان بدیم مثلامواقعی که گرفتگی داشت فقط بدیم یا موردی نداره بیشتر نگران عوارضشم ممنون میشم اگر پاسخ بدهید

   پاسخ خانم دکتر بیدار:

   با سلام
   آسم درمان های خاص خود را دارد و بهتر است از مصرف خودسرانه این اسپری کورتونی اجتناب کنید..


  • حسن قره داغی | 1399/04/03

   سلام من 2روزه حس بویایی رو به طور کامل از دست دادم حتی بوی فلفل تو بینیم هم حس نمیکنم چندتا دارو دکتربهم داده اما یکی از فامیل ها که دکتره بهم این اسپره رو پیشنهاد کرده آیا تاثیر داره برای حس بویاییم استفاده بکنم؟؟

   پاسخ خانم دکتر مشیری:

   با سلام
   خیر
   شما با احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده اید.
   اتاق خود را از اطرافیانتان جدا کنید و جهت انجام تست کرونا به نزدیک ترین مرکز بهداشت محل خود مراجعه نمایید.


  • لیدا کریمی | 1399/03/28

   سلام و عرض ادب‌، من در اواخر 4 ماه حاملگي هستم، و از حساسیت رنج میبرم طوری که عطسه و آبریزش بینی گیج ام کرده و به شدت اذیت ام میکنه خواهش میکنم بفرمایید چکار کنم؟؟؟

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   با سلام قرص لوراتادین یک بار در روز می تواند موثر باشد


  • اعظم رضوانی پور | 1399/03/18

   با سلام من بچه شیرخوار دارم یک ماهشه .قبل از دوران حاملگی اسپری راینوکورت استفاده کردم و سینوزیتم خیلی بهتر شد میخواستم ببینم دوران شیر دهی مشکلی نیست استفاده کنم همراهش اسپری سیمبیت کورت هم استفاده میکنم.با تشکر.

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مشکلی نداره


  • کوروش | 1399/03/14

   سلام مادرم شبها توی خواب گرفتگی بینی پیدا می کنه بطوریکه مجبوره با دهان باز بخوابه و همین موضوع باعث خشکی و چسبندگی شدید دهان و گوی مادر میشه. من میخواستم قبل از خواب از این اسپری بودزوناید بهش بدم گفتم قبلش با پزشک مشورت کنم. متشکرم.

   پاسخ خانم دکتر دنیایی:

   باسلام مصرف این اسپری قبل از خواب اشکالی ندارد


  • سروش | 1399/03/11

   سلام وقت بخیر ایای بودنا ۶۴ میلی با راینو کورت ۶۴ یکی هستند...؟ من قبلا راینوکروت استفاده میکردم الان نیست ازش..میتونم بودنا ۶۴ استفاده کنم..جهت الرژی استفاده میکردم ممنون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   دارو یکی هست 


  • محبوبه | 1399/03/03

   سلام وقت بخیر من قبلا آلرژی فصلی و گاهی اوقات گرفتگی گوش داشتم که اسپری بودزوناید و سرم شستشو برام تجویز شده بود که قطع کردم الان سه ماهه گوشم شدیدا گرفته و اذیت کنندست .آیا اسپری بودزوناید موثر خواهد بود

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   برای درد گوش به متخصص مراجعه کنید تا گوش معاینه بشه 


  • لیلا محمدی | 1399/02/28

   سلام شش ماهی هست عمل کردم ولی از ماه سوم با گرفتگی بینی مپاجه شدم و با هر دارو و قرصی خوب نشدم این اسپری همراه با قرص سد اف یکم بهتر روم جواب داده ایا این اسپری برای پولیپ بینی هست سی تی نرفتم ولی احساس میکنم گرفتگی بینیم از پولیپ باشه. چطور مصرف کنم نتیجه بهتری میگیرم دکترم ملوکاست و نازونکس هم تجویز کرد ولی بی فایده بود الرگودیل هم همینطور اگر همراه با این اسپری مکملش میشه ک بهتر نتیجه بگیرم لطفا راهنمایی کنید ممنون

   پاسخ اقای دکتر میرحسینی:

   مصرف این اسپری ب صورت طولانی مدت مشکلی نداره 
   مکملش داروهای انتی هیستامین و مونته لوکاست هست


  • امین | 1399/02/27

   با سلام.من ی ۵ روزی هست که کلا حس بویایی و چشاییم خیلی ضعیف شده به پزشک مراجعه کردم و واسم آزمایش نوشت،الحمدلله مشخص شد که کرونا و هیچ بیماری ویروسی ندارم.منتهی یک هفته پیشش آنفولانزا گرفته بودم پزشک واسم آریتزومایسین ۵۰۰ و شربت ضد سرفه نوشته بود مصرف کردم حس یویایی و چشاییم رفت الانم ۵ روز میگذره.سرچ کردم دیدم تو یکی از این سایتا نوشته بود اسپرس بودزوناید استفاده کنید.حالا خواستم بدونم استفاده بکنم،بعد اصلا جواب میده یا نه؟ممنونم.

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بله میتونید استفاده کنید . به مدت 5 روز