اطلاعات دارویی آسوناپرویر

Asunaprevir

آسوناپرویر Asunaprevir


آسوناپرویر یک بازدارنده آسیل سولفونامید سه گانه ویروس هپاتیت C (HCV) NS3 / 4A پروتئاز است.

مکانیسم اثر

آسوناپرویر یک عامل ضد ویروسی با عملکرد مستقیم (DAA) است که کمپلکس سرین پروتئاز HCV NS3 / 4A را که مسئول پردازش پلی پروتئین HCV برای تولید پروتئین های ویروسی بالغ لازم برای تکثیر ویروس است ، مهار می کند.

فارماکودینامیک

مطالعات در شرایط in vitro به ترتیب فعالیت ضد ویروسی قابل توجهی را در سیستم های سلولی replicon HCV با EC50 4nm و 1nm در برابر ژنوتیپ HaV 1a و 1b نشان داد. این مطالعات فعالیت محدودی را در برابر ژنوتیپ های 2 و 3 نشان می دهد. این خاصیت باعث می شود آسوناپرویر یک عامل ضد HCV بسیار انتخابی باشد که در برابر ویروس نزدیک به HCV موثر نیست.
آسوناپرویر در بیماران مبتلا به عفونت ژنوتیپ 1 HCV کاهش قابل توجهی در سطح HCV RNA ایجاد می کند. در مطالعات بالینی ، نشان داده شده است که آسوناپرویر به خوبی تحمل می شود و میانگین حداکثر کاهش سطح RC HCV RNA از ابتدا حدود 2.87log10IU/ml بود.
مطالعات بالینی مونوتراپی با آسوناپرویر نشان داد که حداکثر کاهش HCV RNA در محدوده 0.28-2.87log 10IU/ml است که در دوزهای افزایش یافته از 10-600 میلی گرم تجویز می شود. هنگامی که از asunaprevir به عنوان یک محصول ترکیبی استفاده می شد ، امکان دستیابی به یک پاسخ ویروسی پایدار (Aviremia 24 هفته پس از اتمام درمان) در 83-92 درصد از بیماران وجود داشت.

فارماکوکینتیک

جذب: سریع
توزیع: 194 لیتر
اتصال پروتئین:> 99
فراهمی زیستی: 9.3٪
متابولیسم: کبدی در درجه اول توسط CYP3A.
حذف نیمه عمر: 17 تا 23 ساعت
زمان رسیدن به اوج ، پلاسما: 1 تا 4 ساعت
دفع: مدفوع (84٪ ؛ در درجه اول به عنوان متابولیت) و ادرار (<1٪ ؛ در درجه اول به عنوان متابولیت)

موارد مصرف آسوناپرویر

هپاتیت C مزمن

ژنوتیپ 1b
ژنوتیپ 1 یا 4

مقدار مصرف آسوناپرویر

ژنوتیپ 1b (بدون سابقه درمان یا باسابقه درمان قبلی ، با یا بدون سیروز جبران شده): 100 میلی گرم دو بار در روز به مدت 24 هفته در ترکیب با داکلاتاسویر

ژنوتیپ 1 یا 4 (بدون سابقه درمان یا با سابقه درمان قبلی ، همراه یا بدون سیروز جبران شده): 100 میلی گرم دو بار در روز به مدت 24 هفته در ترکیب با داکلاتاسویر ، پگ اینترفرون آلفا و ریباویرین

القا کننده های CYP3A4 (متوسط): ممکن است غلظت سرمی Asunaprevir را کاهش دهد. خطر X: از ترکیب خودداری کنید

القا کننده های CYP3A4 (قوی): ممکن است غلظت سرمی Asunaprevir را کاهش دهد. خطر X: از ترکیب خودداری کنید

مهارکننده های CYP3A4 (متوسط): ممکن است غلظت سرمی Asunaprevir را افزایش دهد. خطر X: از ترکیب خودداری کنید

مهارکننده های CYP3A4 (قوی): ممکن است غلظت سرمی Asunaprevir را افزایش دهد. خطر X: از ترکیب خودداری کنید

مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA (استاتین ها): آسوناپرویر ممکن است غلظت سرمی مهارکننده های ردوکتاز HMG-CoA (استاتین ها) را افزایش دهد. خطر C: نظارت بر درمان

هشدارها

نگرانی های مربوط به عوارض جانبی:
سمیت کبدی [هشدار جعبه  کانادایی]: پتانسیل سمیت کبدی وجود دارد. در آزمایشات بالینی ، افزایش ALT / AST همراه با افزایش بیلی روبین تام با یا بدون پیرکسی یا ائوزینوفیلی با رژیم های حاوی آسوناپرویر مشاهده شده است. زمان متوسط شروع در برخی از آزمایشات بالینی 13 هفته بود (دامنه: 4 تا 24 هفته) و در بیشتر موارد با ادامه یا قطع درمان ، ناهنجاری ها برطرف می شوند.
آنزیم های کبدی را حداقل در هر 2 هفته یکبار برای 12 هفته اولیه درمان و هر 4 هفته پس از آن تا زمان تکمیل درمان کنترل کنید. با سطح ALT / AST روند صعودی نیاز به نظارت مکرر است. در صورت از بین بردن ALT ≥ 10 x ULN ، فوراً درمان را قطع کنید و از سر نگیرید.

نگرانی های مربوط به بیماری:
دیابت: کاهش سریع بار ویروسی هپاتیت C در طول درمان مستقیم ضد ویروسی (DAA) برای هپاتیت C ممکن است منجر به بهبود متابولیسم گلوکز در بیماران دیابتی شود ، در صورت ادامه داروهای ضد دیابت در همان دوز ، به طور بالقوه منجر به افت قند خون می شود. تغییرات تحمل گلوکز را کنترل کرده و بیماران را از خطر افت قند خون در طول درمان DAA ، به ویژه در 3 ماه اول مطلع کنید. اصلاح درمان ضد دیابت ممکن است لازم باشد (Ciancio 2018؛ Dawood 2017؛ Hum 2017).

اختلال کبدی: در اختلالات خفیف کبدی با احتیاط مصرف شود. از نزدیک نظارت کنید استفاده در نارسایی کبدی متوسط یا شدید (کلاس B یا C Child-Pugh) یا همراه با سیروز جبران نشده منع مصرف دارد.
فعال سازی مجدد ویروس هپاتیت B [اخطار جعبه ای کانادایی]: احتمال فعال سازی مجدد ویروس هپاتیت B (HBV). مواردی از فعال سازی مجدد HBV ، که بعضاً منجر به هپاتیت کامل ، نارسایی کبدی و مرگ می شود ، در بیماران آلوده به HCV / HBV در طی درمان HCV و / یا پس از درمان با رژیم های حاوی ضد ویروس های با عمل مستقیم گزارش شده است. قبل از شروع درمان ، تمام بیماران را برای اثبات عفونت HBV فعلی یا قبلی غربال کنید.

مصرف در بارداری

گروه X

آسوناپرویر نباید به عنوان مونوتراپی استفاده شود. هنگامی که در ترکیب با داکلاتاسویر ، پگ اینترفرون آلفا و ریباویرین استفاده شود ، استفاده از آن در زنان باردار منع مصرف دارد. تمام هشدارهای مربوط به استفاده از ریباویرین و بارداری نیز باید رعایت شود.

مصرف در شیردهی

مشخص نیست که آیا آسوناپرویر در شیر مادر وجود دارد یا خیر.
شیردهی با شیوع ویروس هپاتیت C ارتباطی ندارد. با این حال ، اگر نوک پستان ترک خورده یا خونریزی داشته باشد ، شیردهی توصیه نمی شود (شیر باید دوشیده شده و دور ریخته شود)

اشکال دارو آسوناپرویر

Sunvepra

جهت اطلاع از موجودی داروهای تک نسخه ای در موسسه خدمات دارویی رضوی، با واحد داروهای تک نسخه ای تماس بگیرید .
۰۵۱-۳۱۹۰۸ (داخلی ۱)
و یا شماره 09045416138
موسسه خدمات دارویی رضوی
بانک اطلاعات دارویی | جدیدترین اخبار دارویی | مشاوره داروییدمنوش های گیاهی رضوی| دارای خواص درمانی متنوع

پرسش از دکتر داروساز


سوالات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.