درمان آرتریت روماتوئید

درمان آرتریت روماتوئید

درمان آرتریت روماتوئید

هدف از درمان آرتریت روماتوئید کاهش التهاب در مفاصل، بهبود درد، مهار و یا کاهش آسیب مفاصل، کاهش ناتوانی ها و تا جای ممکن کمک به  داشتن زندگی فعال است.

گر چه درمان قطعی جهت این بیماری وجود ندارد، تشخیص و درمان سریع این بیماری و همچنین تغییر شیوه ی زندگی خطر آسیب مفاصل را کاهش می دهد.

استراحت ، درمان های شغلی، فیزیوتراپی ، استفاده از وسایل کمکی، کاهش وزن و جراحی موثرترین انواع درمان های غیر دارویی آرتریت روماتوئید هستند. استراحت یک جزء اصلی درمان غیردارویی است که باعث کاهش فشار بر مفاصل درگیر و پیشگیری از تخریب بیشتر مفصل و همچنین کاهش درد می شود. از طرفی استراحت بیش از حد و بی تحرکی ممکن است منجر به کاهش دامنه حرکت و آتروفی عضلانی شود. درمان های جراحی مانند جایگزینی مفصل، برای افراد با بیماری شدید در نظر گرفته می شود.

داروهای متعددی وجود دارند که روند بیماری را کاهش یا متوقف کرده  و از خطرات و مشکلات بعدی می کاهند.

داروهای اصلی جهت درمان بیماری به 2 دسته تقسیم می شوند:

Disease-modifying anti-rheumatic drugs) DMARD -1)

2- داروهای بیولوژیک

1- داروهای DMARD

معمولا داروهای دسته DMARD  بخشی از درمان اولیه خواهد بود.

این داروها باعث تغییراتی در پاسخ سیستم ایمنی بدن شده و در نتیجه از آسیب بیشتر مفاصل، استخوان ها و تاندون ها جلوگیری می کنند و در بهبود علائم و کاهش پیشرفت بیماری موثر هستند.

داروهای زیادی در این دسته هستند که پرکاربرد ترین آنها شامل: متوتروکسات، لفلونوماید، هیدروکسی کلرکین و سولفاسالازین است.

داروهایی که با شیوع کمتر مورد استفاده قرار می گیرند شامل: آزاتیوپورین، دی پنی سیلامین ، املاح طلا، مینوسیکلین، سیکلوسپورین و سیکلوفسفامید است.

به طور معمول متوتروکسات بعنوان داروی اول تجویز می شود که اغلب با یک داروی DMAR دیگر و کورتیکواستروئید کوتاه مدت جهت بهبود درد همراه خواهد بود. همچنین ممکن است بطور ترکیبی با یکی از داروهای بیولوژیک تجویز گردد.

ممکن است اثر بخشی یک داروی DMARD چندین ماه با تاخیر دیده شود، در این مدت لازم است همچنان درمان ادامه یافته و قطع نگردد. گاهی 2 یا 3 مدل از داروهای DMARD برای بیمار تجویز می شود تا بالاخره پزشک داروی مناسب را انتخاب کند پس از آن معمولا به صورت طولانی مدت مصرف آن ادامه می یابد.

2-داروهای بیولوژیک

فرم جدیدتر درمان های آرتریت روماتوئید داروهای بیولوژیک هستند که عمدتا شامل موارد ذیل می باشند:

Etanercept (اتانرسپت )

Infliximab ( اینفلیکسی ماب )

Adalimumab ( آدالیمومب)

Anakinra

Abatacept

Rituximab (ریتوکسی ماب )

این داروها به طور معمول وقتی داروهای DMARD به تنهایی اثر بخش نباشند ، به صورت ترکیب با متوتروکسات و یا سایر DMARD ها تجویز می شوند.

بصورت تزریقی هستند و یک سری از مولکولهایی را که باعث فعال سازی سیستم ایمنی بدن می شوند غیر فعال کرده و بدین ترتیب حمله به مفاصل را کاهش می دهند.

داروهای موثر در کاهش درد

علاوه بر داروهایی که جهت کنترل پیشرفت بیماری تجویز می شود، داروهایی نیز جهت کاهش درد تجویز می گردد از جمله ی این داروها :

  1-داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)

این داروها شامل ایبوبروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و یا مهار کننده های COX-2 که نسل جدید تر آن هستند مانند سلکسیب و اتوریکوکسیب می باشند.

این داروها به بهبود درد کمک کرده و همچنین باعث کاهش التهاب در محل مفاصل می شوند هر چند که در کاهش پیشرفت بیماری تاثیری نخواهند داشت.

2-کورتیکواستروئیدها

داروهای بسیار قوی در کاهش درد، سفتی مفاصل و التهاب می باشند.

این داروها می توانند به شکل قرص خوراکی (پردنیزولون)،  تزریق داخل مفصل دردناک و یا تزریق داخل عضله تجویز گردند.

اغلب بصورت کوتاه مدت تجویز می شوند به عنوان مثال تا زمانیکه اثر بخشی داروهای DMARD شروع شود و یا در زمان تشدید علائم بیماری. در تجویز درازمدت کورتیکواستروئید ها لازم است عوارض زیاد آن در نظر گرفته شود.

 

منابع: www.nhs.uk/conditions/rheumatoid-arthritis/treatment/

  • درسنامه جامع درمان شناسی – سرپرست نویسندگان: دکتر خیراله غلامی، دکتر مجتبی مجتهد زاده
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.