تداخلات دارویی با گریپ فروت

تداخلات دارویی با گریپ فروت

تداخلات دارویی با گریپ فروت

چه داروهایی با گریپ فروت تداخل ایجاد می کنند ؟

با اینکه گریپ فروت یک میوه و ماده غذایی خوشمزه است ، بسیاری از بیماران در مورد تداخلات بالقوه ی دارویی با گریپ فروت نگرانند. شاید شما هم نسخه ای شامل هشدار دریافت کرده باشید که توصیه می کند در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت پرهیز کنید .

چرا این موضوع اهمیت دارد؟

آب گریپ فروت بر متابولیزه شدن دارو در بدن تاثیر می گذارد و می تواند میزان دارو را در خون تغییر دهد .

گریپ فروت چگونه با داروها تداخل ایجاد می کند ؟

داروها یا سموم معمولا شکسته می شوند (متابولیزه می شوند) تا بتوانند از بدن دفع گردند . گریپ فروت یا آب گریپ فروت می تواند آنزیم ها را در بدن تغییر داده و روی تغییرات دارو در بدن قبل از دفع تاثیر بگذارد .

آب گریپ فروت فعالیت آنزیم های سیتوکروم P450 3A4 (CYP3A4) را که مسئول شکستن بسیاری از داروها و سموم در بدن است کاهش می دهد. گریپ فروت شامل ترکیبات شناخته شده ای به عنوان furanocoumarins است که آنزیم های CYP3A4 را مسدود می کند. هنگامی که گریپ فروت مصرف می شود، توانایی آنزیم برای شکستن دارو جهت دفع کاهش می یابد . غلظت دارو در خون ممکن است افزایش یابد و در نتیجه منجر به بدتر شدن عوارض جانبی یا ایجاد عوارض جانبی جدید شود .

نمونه هایی از داروهای رایجی که با گریپ فروت تداخل دارند عبارتند از: فلودیپین (پلندیل) و آتورواستاتین (لیپیتور).
اگر گریپ فروت مصرف می کنید ، همیشه تداخلات دارویی آنرا از پزشک بخواهید تا قبل از ترکیب آنها، از تداخل جلوگیری کنید.

آیا اگر داروها و گریپ فروت همزمان مصرف نشوند از ایجاد تداخل جلوگیری می شود ؟

مصرف داروها در زمان هایی متفاوت از مصرف گریپ فروت ، از ایجاد تداخل جلوگیری نمی کند . تاثیرات گریپ فروت روی داروهای خاصی می تواند بیش از 24 ساعت طول بکشد . بنابراین حتی اگر دارو یکبار در روز مصرف شود ، باید از مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در تمام طول دوره ی درمان خودداری کرد .

در برخی موارد ، ممکن است بیمار بتواند مقادیر کمی آب گریپ فروت بنوشد ، بنابراین بیماران باید از دستورالعمل های بروشور داروها پیروی کنند و یا از پزشک خود راهنمایی بخواهند .

چه آب میوه هایی با داروها تداخل ایجاد می کنند ؟

سایر آبمیوه ها به ندرت با داروها تداخل دارند . برای اکثر داروها، آب پرتقال، آب سیب یا آب انگور می تواند به جای آب گریپ فروت مصرف شود. هشدارهایی که در بروشور دارو ذکر شده را بررسی کنید یا اینکه از پزشک در مورد مصرف آبمیوه همراه با داروها سوال کنید  .

آیا داروی Allegra با آب پرتقال تداخل دارد؟

فکسوفنادین(Allegra)، یک ضد حساسیت غیر خواب آور معروف است که بدون نسخه قابل تهیه می باشد . این دارو نه تنها با آب گریپ فروت بلکه با آب سیب و پرتقال نیز می تواند تداخل داشته باشد. هرچند ، در مورد فکسوفنادین ، سطوح خونی دارو کاهش می یابد و کارایی آنتی هیستامین ممکن است کاهش یابد . این تداخل بوسیله یک مکانیزم متفاوت نسبت به CYP450 3A4 رخ می دهد، با این وجود ، توصیه می شود که فکسوفنادین با آب مصرف شود نه آبمیوه .

با پزشک خود مشورت کنید .

پزشک باید از تمام داروهایی که بیمار مصرف می کند اطلاع داشته باشد از قبیل هر نوع داروی نسخه ای یا بدون نسخه ، مکمل های گیاهی و ویتامین ها .

هنکامیکه مصرف داروهای جدید را شروع می کنید ، مهم است که تداخلات بالقوه ی دارو را بررسی کنید و از پزشک راهنمایی بخواهید . برچسب های هشدار هر دارو باید خوانده و انجام شود . اگر تداخلی کشف شد ، ممکن است یک داروی جایگزین تجویز شود تا از تداخل پیشگیری گردد .

داروهایی که با گریپ فروت تداخل دارند

آلپرازولام ، آمیودارون ، آتورواستاتین ، کاربامازپین ، سیلوستازول ، کلاریترومایسین ، کلشی سین ، دروندارون ، اریترومایسین ، فلودیپین ، فنتانیل ، فکسوفنادین ، ایندیناویر ، لوراتادین ، لوزارتان ، لوواستادین ، نیلوتینیب ، پازوپانیب ، رانولازین ، ساکوئی ناویر ، سیلدنافیل ، تادالافیل ، واردنافیل ، وراپامیل


بیشتر بخوانید :
داروهای بی خطر در زمان تغذیه با شیر مادر
حساسیت غذایی چیست ؟
معرفی و شناخت انواع اشکال دارویی

 تاریخ انقضاء داروها

موسسه خدمات دارویی رضوی | بانک اطلاعات دارویی ، اخبار و مقالات پزشکی
 ترجمه توسط تیم ترجمه موسسه خدمات دارویی رضوی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
  • بهجت | 1399/10/17

    سلام رابطه آب گریپ فروت با قرص دپاکین چگونه است با تشکر

    پاسخ خانم دکتر دنیایی:

    با سلام تداخل دارند و بیمار مصرف کننده ی والپروات سدیم نباید آب گریپ فروت در طول روز مصرف کند