رگهای عنکبوتی شکل و واریسی

رگهای عنکبوتی شکل و واریسی

رگهای عنکبوتی شکل و واریسی

رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی عملا در مسیر گذر عروق ایجاد می شود. با افزایش سن ، بسیاری از ما خطوط بنفش برجسته یا تارهای متورم مایل به آبی پخش شده را در قسمت ران و ساق پا مشاهده می کنیم. این رگهای خونی پیچیده در 60٪ از بزرگسالان رخ می دهد. دقیقاً بدانید که آنها چه چیزی هستند ، چه عواملی باعث ایجاد ناپدید شدن آنها شده است.

عروق عنکبوتی چیست

عروق عنکبوتی چیست؟

رگهای عنکبوتی رگهای خونی کوچک و پیچ خورده ای هستند که از طریق پوست قابل مشاهده هستند. آنها ممکن است قرمز، بنفش یا آبی باشند و اغلب در پاها یا صورت ظاهر می شوند. آنها نام خود را از شکل عنکبوتی خود می گیرند.


وریدهای واریسی چیست

وریدهای واریسی چیست؟

رگهای واریسی رگهای خونی بزرگتری هستند که متورم و پیچیده شده اند. آنها به رنگ آبی تیره به نظر می رسند و مانند تونل های برجسته از پوست بیرون می زنند. رگهای واریسی می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند ، اما معمولاً روی پاها (ران و ساق) و مچ پا دیده می شوند.


چه عواملی باعث ایجاد عروق عنکبوت / واریس می شوند

چه عواملی باعث ایجاد عروق عنکبوت / واریس می شوند؟

رگهای سالم از طریق یک سری دریچه های یک طرفه، خون را به قلب منتقل می کنند. این دریچه ها اجازه می دهند تا خون در جهت درست از رگهای سطحی گرفته تا رگهای عمیق تر، به سمت قلب جریان یابند. این عروق توسط عضلات احاطه شده و به پمپاژ خون به قلب کمک می کنند. به طور معمول رگ ها دارای شیر یک طرفه برای جلوگیری از جریان برگشتی هستند. با این حال، مشکلات مربوط به دریچه ها، ماهیچه ها یا خود خون می تواند موجب تجمع خون، داخل ورید گردد. با جمع شدن خون در رگ، فشار ایجاد شده موجب تضعیف دیواره رگ می شود و در نتیجه، رگ تمایل به برآمدگی و پیچ خوردگی دارد. بسته به اندازه رگ خونی و میزان تورم، ورید عنکبوتی یا واریس را در فرد مشاهده خواهیم کرد.

چه کسی دچار رگ عنکبوتی یا واریس می شود؟

در هر کسی رگ های عنکبوتی یا واریس می تواند ایجاد گردد، اما در زنان دو برابر مردان دیده می شود. این مشکل همچنین در افرادی که بنابه شغل خود بیشتر ایستاده اند، از جمله پرستاران و معلمان بیشتر دیده می شود. سایر عواملی که ممکن است در این امر نقش داشته باشد شامل پیری، چاقی، بارداری، تروما یا جراحی پا و زمینه ژنتیکی است.


علائم عروق عنکبوتی واریس

علائم عروق عنکبوتی واریس

برای برخی از افراد ، رگ های عنکبوتی و واریس بیش از یک زخم بدنما است. به ویژه واریس ممکن است باعث درد یا گرفتگی در پاها شود. منطقه آسیب دیده ممکن است دچار لرز ، سوزش ، سوزن شدن یا احساس سنگینی شود. رگه های شدید ملتهب می توانند به لمس حساس باشند و گردش خون را کاهش دهند و منجر به خارش و تورم مچ پا شوند. آنها همچنین می توانند باعث ایجاد تغییرات پوستی و بافتی مزمن مانند تغییر رنگ و زخم پوستی شوند.

عوارض عروق عنکبوتی واریس

رگهای عنکبوتی و واریس ممکن است ناخوشایند و آزار دهنده باشند ، اما بندرت تهدید جدی برای سلامتی محسوب می شوند. گاهی اوقات ، ممکن است باعث ایجاد زخم هایی - زخم های بزرگی در پوست - خصوصاً نزدیک مچ پا شوند.  وریدهای واریسی همچنین می توانند لخته خون دردناک تشکیل دهند.

تشخیص رگهای عنکبوتی واریسی

تشخیص رگ های عنکبوتی و واریس آسان است. پزشک به سادگی الگوهای موجود در ساق، ران و روی پاها یا سایر مناطق آسیب دیده را بررسی می کند. وی همچنین تورم ، لکه های حساس به لمس ، زخم ها و تغییر رنگ پوست را بررسی می کند. بیشتر رگ های عنکبوتی و واریس نیازی به درمان ندارند، مگر اینکه منجر به زخم ، خونریزی و فلبیت شوند یا اینکه بخواهید آنها را به دلایل زیبایی از بین ببرید. اگر رگها باعث ایجاد درد، گرفتگی و خستگی ماهیچه یا عضلات شوند ، مراحلی وجود دارد که می توانید در منزل برای کاهش علائم از آن ها استفاده کنید.

روش های درمان رگ های عنکبوتی شکل واریسی

جوراب ساق بلند بپوشید

ساده ترین روش درمانی برای رگ های عنکبوتی و واریس پوشیدن جوراب ساق بلند است. گاهی اوقات این جوراب ها، جوراب های فشرده ساز نامیده می شوند، گردش خون را بهبود می بخشند و درد و ناراحتی در پاها را تسکین می دهند. شما می توانید آنها را به صورت جوراب های بلند تا روی زانو یا جوراب شلواری در فروشگاه های لوازم طبی و برخی داروخانه ها پیدا کنید.


تغییر سبک زندگی برای بهبود رگ ها واریسی

تغییر سبک زندگی

کاهش وزن و پیاده روی  منظم می تواند علائم رگ های عنکبوتی و واریس را کاهش دهد. اگر مشکل تورم مشکلی دارید، رژیم غذایی کم نمک را امتحان کنید تا احتباس آب را کاهش دهد. هر زمان می توانید، پاهای خود را روی یک بالش یا  بالشتک قرار دهید تا پاهایتان در سطح قلب یا بالاتر از آن قرار گیرد.درمان واریس با روش اسکلروتراپی

درمان واریس با روش اسکلروتراپی

اگر دروش های خانگی به اندازه کافی موجب بهبود نشوند، روش های پزشکی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی و واریس وجود دارد. اسکلروتراپی 80٪ از رگهای درمان شده را از بین می برد. در این روش پزشک یک محلول را مستقیماً داخل ورید غیر طبیعی تزریق می کند. رگ خونی تخریب و فیبروزه می شود و در نهایت از بین می رود. این روش نیاز به مهارت فنی بالا و آموزش خاصی دارد. ارزیابی دقیق قبل از درمان برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند تغییر رنگ و یا تشکیل رگهای خونی کوچک و سطحی جدید ضروری است. این روش می تواند موجب سوزش زیادی در محل شود. تزریق ناخواسته به نواحی خارج از ورید می تواند منجر به عوارض جانبی جدی در بافت اطراف ورید شود.اسکلروتراپی: قبل و بعد

اسکلروتراپی: قبل و بعد

پس از درمان های با اسکلروتراپی ، رگ های عنکبوتی به طور کلی طی سه تا شش هفته از بین می روند ، در حالی که ممکن است رگ های واریسی سه تا چهار ماه طول بکشد تا پاسخ دهند. پس از از بین رفتن، رگ ها دوباره ظاهر نمی شوند. اما احتمالاً رگ های عنکبوتی جدید با همان سرعت قبلی ایجاد خواهد گردید.لیزر و نور درمانی

لیزر و نور درمانی

لیزر درمانی و تابش نور شدید (ILP) باعث می شود رگهای کوچک عنکبوتی و رگهای کوچک واریس با گرما از بین برود. گرما باعث ایجاد بافت اسکار میشود، که در نهایت از داخل رگ از بین می رود. برای برخی از بیماران ، این یک جایگزین جذاب برای تزریقات است. عوارض جانبی ممکن است شامل ناراحتی جزئی در ناحیه تحت درمان مانند تغییر رنگ پوست و تشکیل تاول مشاهده شود.لیزر درمانی: قبل و بعد

لیزر درمانی: قبل و بعد

لیزر درمانی کندتر از اسکلروتراپی عمل می کند. معمولاً بیش از یک جلسه برای به دست آوردن نتیجه لازم است و ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا رگ کاملاً از بین برود.


جراحی ورید

جراحی ورید

برای واریس که فقط به اسکلروتراپی یا لیزر درمانی پاسخ نمی دهند ، جراحی روش انتخابی است. روش معمول بستن و جداکردن - گره زدن ورید و خارج کردن بخش مشکل ساز است. این امر ممکن است با بی حسی موضعی یا عمومی انجام شود. اگر ورید در نزدیکی سطح پوست باشد، ممکن است از طریق یک برش ریز که نیازی به بخیه ندارد، قابل جداسازی باشد.جراحی ورید: قبل و بعد از آن

جراحی ورید: قبل و بعد از آن

بستن و خارج کردن قسمت مشکل دار در واریس  در بیشتر افراد با موفقیت صورت می گیرد. این عمل نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و بیشتر بیماران می توانند طیچند روز به کار خود برگردند. توجه به این نکته ضروری است که جراحی انجام شده در صورتی که به دلیل زیبایی انجام شود ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرد. علاوه بر این ، اکنون تکنیک هایی که کمی تهاجمی می باشد برای از بین بردن رگ های بزرگ واریس وجود دارد.لیزر داخل عروق

لیزر داخل عروق

لیزر داخلی جایگزین جدیدی برای رگهایی است که زمانی فقط با جراحی قابل درمان بودند. یک فیبر لیزر کوچک در داخل ورید قرار گرفته و با ایجاد فشار روی رگ، پالس های نور لیزر را ارسال می کند. این کار باعث تخریب رگ می شود. مطالعات نشان می دهد که لیزر درون زا در  98٪ مواقع مؤثر است. بیماران همچنین درد کمتری دارند و بهبودی سریع تری نسبت به روش قبل دارد.


از بین بردن با امواج رادیویی

از بین بردن با امواج رادیویی

این روش یکی دیگر از انتخاب های بزرگ درمان واریس است. اصل کار مشابه لیزر آندوژن است. کاتتر کوچک انرژی امواج رادیویی (به جای انرژی لیزر) را مستقیماً به دیواره رگ وارد می کند و باعث گرم شدن و تخریب آن قسمت می شود. بعد از گذشت حدود یک سال، رگ از بین می رود. نتایج این روش با روش جراحی ورید قابل مقایسه است اما خطر و درد کمتری دارد.

جلوگیری از ایجاد عروق عنکبوتی / واریس

ورزش زیاد بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد رگ های عنکبوتی و واریس است. ورزش به شما کمک می کند تا وزن خود را کنترل کنید و عضلات ساق پا را حرکت دهید و بنابراین خون بتواند آزادانه جریان داشته باشد. اگر شغلتان نیاز به ایستادن های مداوم دارد، سعی کنید ماهیچه های پاها را مرتب برای افزایش گردش خون منقبض کنید و حرکات کششی انجام دهید.

در صورتی که باردار هستید، سعی کنید به جای پشت به سمت چپ خود بخوابید.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه ی موسسه خدمات دارویی رضوی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

درج نظرسوالات کاربران
تاکنون نظری برای این مطلب درج نشده است.