اطلاعات دارویی ال تریپتوفان

L-Tryptophan

ال تریپتوفان L-Tryptophan

گروه دارو: مکمل غذایی

ال تریپتوفان یک اسید آمینه ضروری برای رشد طبیعی در نوزادان و تعادل نیتروژن در بزرگسالان است. پیش ساز سروتونین است (بنابراین از آن به عنوان ضد افسردگی و کمک به خواب استفاده می شود).

مکانیسم اثر ال تریپتوفان

تریپتوفان پیش ساز سنتز سروتونین (5-هیدروکسی تریپتامین، 5-HT) و ملاتونین (ان استیل 5 متوکسی تریپتامین) است.

فارماکودینامیک

تریپتوفان برای تولید پروتئین ها، آنزیم ها و بافت ماهیچه ای بدن ضروری است. همچنین برای تولید نیاسین، سنتز نوروترنسمیترسروتونین و ملاتونین ضروری است. مکمل های تریپتوفان میتوانند به عنوان آرام بخش های طبیعی برای کاهش بی خوابی استفاده شوند. تریپتوفان همچنین می تواند اضطراب و افسردگی را کاهش دهد و نشان داده است که شدت سردرد میگرنی را کاهش می دهد.
دیگر کاربردهای امیدبخش عبارتند از: تسکین درد مزمن، کاهش شدت مانیا و درمان اختلالات وسواسی یا اجباری. به نظر می رسد تریپتوفان به سیستم ایمنی کمک می کند و می تواند خطر اسپاسم قلبی را کاهش دهد. کمبود تریپتوفان ممکن است منجر به اسپاسم عروق کرونری شود.
تریپتوفان به عنوان ماده مغذی ضروری در فرمول های نوزاد و تغذیه وریدی استفاده می شود. تریپتوفان به عنوان دارو (تریپتان) برای افرادی که به نظر می آید به داروهای ضد افسردگی معمولی پاسخ نمی دهند تجویز  می شود. همچنین ممکن است برای درمان بیماران مبتلا به افسردگی فصلی استفاده شود. تریپتوفان پیش ساز سنتز سروتونین (5-هیدروکسی تریپتامین، 5-HT) و ملاتونین (ان استیل 5 متوکسی تریپتامین) است.

فارماکوکینتیک

متابولیسم: به اسید نیکوتینیک و سروتونین تبدیل شده و همچنین وارد پروتئین ها می شود .

موارد مصرف ال تریپتوفان

درد , بی خوابی , کاهش وزن , افسردگی

مقدار مصرف ال تریپتوفان

بزرگسالان

افسردگی

8-12 گرم در روز خوراکی منقسم در 3 یا 4 دوز

دوز پایین تر در همراهی با داروهای ضد افسردگی دیگر موثر است.

موارد منع مصرف ال تریپتوفان

حساسیت شدید

عوارض جانبی ال تریپتوفان

سردرد , کاهش اشتها , تهوع , خشکی دهان , سرگیجه , خواب آلودگی

هشدارها

سرطان مثانه

دیابت

آکلرهیدریا / سو جذب

ایجاد آب مروارید

برخی از بیماران دو قطبی به شدت حساس هستند و دوز> 1-2 گرم در روز را تحمل نمی کنند.

بدتر شدن بالینی و افکار خودکشی ممکن است با وجود درمان به وجود آید.

نکات قابل توصیه

- اگر شما تصمیم به استفاده از ال-تریپتوفان گرفته اید، دقیقا طبق دستور روی برچسب یا پزشک، داروساز و سایر کادر درمانی آن را مصرف کنید.بیشتر از مقدار توصیه شده مصرف نکنید.

- اگر وضعیتی که با ال-تریپتوفان درمان می کنید، بهبودی نداشت و یا در صورت استفاده از این محصول بدتر شد به پزشک خود اطلاع دهید .

- در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.

- دوز فراموش شده را به محض به یاد آوردن مصرف کنید.اگر نزدیک دوز بعدی است از آن صرف نظر کنید.از دوبرابر کردن یا افزایش دوز خودداری کنید.

مصرف در بارداری

گروه C . عوارض مصرف این دارو در جنین نامشخص است


توجه :کاربران گرامی؛ اطلاعات دارویی موجود در وبسایت صرفا جهت افزایش اطلاعات دارویی شما میباشد و لزوما به معنای موجود بودن دارو در داروخانه مرکزی امام نیست .
جهت اطلاع از موجودی داروها میتوانید در ساعات 7 الی 22 با شماره 05131908 داخلی های 228 و 229 تماس حاصل نمایید. ( صفحه اینستاگرام موسسه خدمات دارویی رضوی ) .
نظرات
  • محمدی:
   1399/02/17

   پسرم کنکوری است ، سردردهای مداوم ، خواب بهم ریخته و استرس زیادی دارد .روز نصف قرص سرترالین 50 استفاده میکنه . آیا بدون مشورت با پزشک ممیتونم از این داروی تریپتوفان براش استفاده کنم ؟ چقدار ؟ چه زمانهایی؟

   پاسخ خانم دکتر علمدار:

   بدون مشورت با پزشک نمیشه چون ایشون دارن سرترالین مصرف میکنن


  • طیبه زارعی:
   1398/06/31

   با سلام آیا مکمل dتریپتوفان نیز وجود دارد و آیا برای انسان قابل استفاده است؟

   پاسخ خانم دکتر اسکناطی:

   تریپتوفان یک ترکیب آمینواسید است که در عملکرد بسیاری اعضا بدن کاربرد دارد. این آمینواسید پیش ساز سروتونین ، ملاتونین و ویتامین ب 6 می باشد.
   مکمل های حاوی آمینواسیدها معمولا ترکیب تریپتوفان هم دارند.


پرسش از دکتر داروساز

دارو های مشابه